Královská hraničářka

Královská hraničářka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182818/bmid_hranicaruv-ucen-kralovska-hranicark-jXH-182818.jpg 4 1004 120

Když se Will stal členem hraničářského sboru, složil slavnostní přísahu. Teď se zdá, jako by pro něho nic neznamenala. Poté co byl jeho život rozvrácen strašlivou tragédií, nemyslí Will na nic jiného než na pomstu. Willovi znepokojení přátelé musejí najít způsob, jak ho odvrátit od temné cesty. S řešením přichází Halt: Will si vezme na starost učně. Všechny překvapí, koho Halt navrhuje – a je to žádost, kterou Will nemůže odmítnout. Výcvik vzdorovité a svéhlavé dospívající dívky je náročný. A když Will na jedné výpravě narazí na bandu zločinců, musí se rozhodnout, co je pro něho důležitější, zda dotáhnout do konce svou pomstu, nebo zachránit nevinné životy. V poslední knize série Hraničářův učeň je v sázce víc než kdy předtím. Je to Willova poslední výprava pro hraničářský sbor?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Royal Ranger: A New Beginning , 2013

kyticka152
29.06.2020 4 z 5

Tento díl mě trochu zklamal. Prvních 50 stránek mě bavilo. V knize se objeví téměř každá z hlavních postav, která se proplétá celou sérií. Ale potom se pro mě naskytlo hluché místo. Každopádně je to kniha Johna Flanagana, takže jsem se přelouskala na 250 stránku a tam mě děj opět chytnul. Spisovatel měl moc dobrý nápad, jenom začátek uchopil špatným způsobem. Dle mého názoru, jde o slabší díl série. Jako vždy to ve výsledku bylo příjemné oddychové počteníčko, které člověka pohladí po duši, a já jsem nakonec moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Doporučuji k přečtení!

LunaL.
12.05.2020 5 z 5

Hodně lidí tenhle díl kritizovalo. Přišlo jim, že autor už neměl nápad, ale chtěl za každou cenu psát dál. Mě kniha ale nezklamala. Po prvotním šoku, že se děj odehrává o tolik let později než předchozí díl, a hlavně že okolnosti nejsou tak růžové, jak snad každý čtenář čekal, zjistíme, jak moc Will dospěl, jak moc se podobá Haltovi.. Ale že to hlavní u něj nezmizelo - pořád jsou pro něj přátelé na prvním místě.

Christien
07.04.2020 3 z 5

Ze začátku jsem byla šokovaná... Nejen tím skokem v čase, ale to že zemřela moje spřízněná duše... To už bylo na mě moc, občas mi přišlo, že čtu knihu od někoho jiného....:(

vodopad152
02.04.2020 4 z 5

Tohle byl dle mého názoru jeden ze slabších dílů. Chyběl mi tam Haltův humor. Kombinace Willa a Maddie mi ze začátku moc nesedla, ale potom se to nějak dalo. Začátek byl pomalejší a moc mě nebavil, ale zápletka byla moc dobrá.

Devil-Ivet
24.12.2019 5 z 5

Královská hraničářka je další skvělý díl, který mě bavil až do konce. Autor obnovil tuto sérii opravdu bravurně a Maddie celému příběhu dodala šmrnc.

Renatapek
03.11.2019 5 z 5

Nemá cenu tajit, že v tomto díle se do děje zapojí první hraničářka v historii celého hraničářského sboru. Tato výsada nebude povolena jen tak nějaké dívce, už jen odhalení jejího původu bude velké překvapení a připomene nám hrdiny s předchozích dílů. Její učitel nebude nikdo jiný než Will. Oba díky výcviku získají novou šanci ve svém životě. Dokáží se jí chopit a jít dál? Velmi čtivý díl. Po přečtení knihy rozhodně nepocítíte zklamání!

domihruzkova
26.09.2019 5 z 5

Tuhle knihu jsem přečetla až po přečtení 13. a 14. dílu a musím říct, že z těch tří knih o Maddie je snad nejlepší. Ale možná za to může i trocha nostalgie, když jsem si při výcviku Maddie vzpomnínala na to, jak to celé začalo s Willem.

Zelený_Drak
19.09.2019 3 z 5

Hned z kraje mě patřičně rozčílilo, jak autor natlačil postavy silou do nových rolí, do kterých charakterově vůbec nezapadají. To, co udělal z Horáce a Kasandry, nedává moc smysl. Prostě jim přišil roli úzkostlivých, bezradných, neschopných rodičů, kteří nijak nepřipravovali Madelyn na roli budoucí panovnice. To nesedí jak k nim, tak ke králi Duncanovi, který by jako zkušený panovník takové ohrožení trůnu určitě celé roky netoleroval. A proč už dvě generace po sobě není královská rodina schopná zplodit více než jednoho potomka? Z Willa musel udělat Halta, aby mohl pokračovat v psaní podle zaběhnutého mustru. Přitom je celý ten úvod pěkná blbost. Z Madelyn mohli udělat hraničářovu učnici na základě moudrého rozhodnutí inteligentní princezny regentky Kasandry nebo neméně inteligentního krále Duncana. Nic víc nebylo potřeba. Rozmazlená a trochu sebestředná princezna to mohla být i tak. K tomu nebylo nutné, aby se všichni ostatní chovali jako hlupáci.

Jakmile jsem překonala tento otřesný úvod, kde autor se svými zaběhnutými postavami velmi nepěkně oře, už to byla pěkná knížka pro děti, která neurazí ani dospělé. Na slohu a vyprávěcím stylu je hodně znát, že kniha je pro mladší čtenáře. Autor často popisuje, co si která postava myslí nebo proč říká to, co říká i tam, kde by to starší čtenář snadno domyslel.

Ke konci bohužel přišlo další nelogické chování postav. Jak už tu psali jiní, autor v zájmu podtržení myšlenky, že i nejlepší plán se může pokazit, nechal nejlepšího hraničáře dělat začátečnické chyby. Rovněž děti podle mě poněkud podcenil, když ani s možností střídat se na koních nedokázali urazit oněch 15 kilometrů. Napínavé to bylo, ale za cenu nižší věrohodnosti. Musím také souhlasit se Zmiu. Chtěla bych vědět, jak to dopadlo pro ty zachráněné. To by mě zajímalo víc než to, jak Maddie všechny oslnila.

Za mě by tedy bylo lepší, kdyby série vycházela odděleně a po Hraničářově učni bychom tu měli Hraničářskou učnici nebo Královskou hraničářku jako samostatnou sérii. Chápu ale, že tím by se už úplně odhalilo, že se vlastně jedná o remake úspěšné série. A někteří čtenáři by si knihu nekoupili, protože starou sérii chtějí dočíst, ale s žádnou novou sérií se jim začínat nechce.

Ke změně pohlaví hlavní postavy mohu říct, že mi to nepřijde nijak zásadní a dílo nevnímám jako feministické. Autorova snaha ukázat, že děvčata jsou až na menší sílu stejná (ne stejně schopná, ale opravdu spíš stejná!) jako chlapci, mi přijde přinejlepším úsměvná. Přinejhorším je to snaha vytřískat ze série, co to jde. Hrdinku, která vynikne v "mužských disciplínách" už jsme přece všichni viděli v mnoha knihách. Aby z Maddie byla hrdinka hodná ženského obdivu, bylo by potřeba nějak do příběhu zapracovat, že je žena. Musela by jí překážet bujná ňadra nebo by si naopak musela všímat, jak jí menší poprsí usnadňuje běh a práci s lukem. Musela by začít krvácet v ty nejnemožnější okamžiky. Dokud nepočítá dny a nestrachuje se, že hodinu před tím, než bude potřeba vyrazit do akce, ji vlastní hormony vyřídí tak, že to s ní cestou švihne, tak nevím, co to jako má mladým děvčatům sdělit. Že stačí chtít a budou podávat stejně stabilní fyzické výkony jako muži? To budou v životě asi mnohdy zklamaná. Že mohou vykonávat stejné profese jako muži? Že mají stejná práva? To snad už několik dekád všichni víme, ne? To, co se snažím říct, je, že tady (i v mnoha podobných příbězích) je hrdinka jaksi odženštěna. Od mužských hrdinů se liší jen vzhledem a netýkají se jí ani ty nejmenší starosti spojené s ženským tělem. Proto nechápu, proč čtenáři vůbec řeší, že najednou je hraničářkou žena. Vždyť ty Flanaganovy postavy jsou pod povrchem dočista bezpohlavní. Což se u HU dá snadno překousnout, protože HU vnímám jako knížku pro děti 6 až 10 let. Dospělí si občas myslí, že i jen docela obyčejné praktické věci vyplývající z rozdílů pohlaví, jsou pro tak malé děti tabu. A on ten rozdíl je třeba už jenom v tom, že zatímco patnáctiletý chlapec je poměrně často opravdu ještě chlapec, patnáctileté děvče je mnohdy už fyzicky dospělá žena. Psát o dítěti je pak přezíravý paternalismus, který nereflektuje skutečnost a rozhodně není emancipační. A jak už teď víme, autor roky, se kterými si u ženské hlavní hrdinky nevěděl rady, nakonec raději přeskočil.

Abych to nějak uzavřela: Mě se Královská hraničářka četla dobře a dost mě bavila i přes nesedící chování postav, které v zájmu dramatu až moc často tancují tak, jak autor píská. Nic hlubšího než snahu vyždímat HU do poslední kapky, bych v textu nehledala. Flanagan prostě píše zábavné dobrodružné knihy pro děti, ne pro staré čarodějnice a hejkaly, aby o tom mohli psát takovéhle elaboráty.

P. S.: Na *** bych asi hodnotila všechny díly série. Víc dávám jen málokdy, takže si u mě série nepolepšila ani nepohoršila.

Johncze
30.05.2019 5 z 5

Kvalitní pokračování a příjemná změna v podobě nástupu Madelyn na scénu. Autor opět dokázal přijít s něčím novým a zabalit to do poutavého příběhu, který nás zavedl i ke všem starým známým postavám. Jen tak dál.

PhoebePollard
21.05.2019 2 z 5

Tohle už mě moc nebaví. Asi jde o to, že si musím zvykout, že Will už není hlavní hrdina a Maddie není ani zdaleka tak sympatická. Rozhodně už to není ono... 2*-3*

Čtenář1234
01.05.2019 4 z 5

POZOR MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER !!!

Tahle kniha byla dost klišé . Na novou hlavní hrdinku jsem si ze začátku nemohl zvyknout a dost mě štvala . Typická ubrečená princezna . Ovšem časem jsem si ji oblíbil hraničářský výcvik s ní udělal své . Smrt Alyss byla pro mě hrozná . Nejsmutnější díl ze všech . Kniha se mi líbila . Zasloužené 4 * .

Dada_cte
25.04.2019 5 z 5

Kniha patří mezi mé nejoblíbenější z této série. Dospívání mladé dívky, která se učí hraničářským schopnostem. Opravdu dokonalé! Všem doporučuji ❤️

LilianaFalcon
08.02.2019 5 z 5

Zatím nejdojemnější ze všech Flanaganových knížek a přitom stále vtipná, chytrá a napínavá.
A víte, proč nevadí, že je tam Hatla tak málo? Protože z Willa se stal Halt :D

Natyna3
07.02.2019 5 z 5

Přečteno podruhé a byl to stále stejně skvělý zážitek! Jen škoda, že zde již nedostává tolik prostoru můj milovaný Halt, ale nevadí, protože Will začíná mít dost podobný smysl pro humor!
A teď, když jsem si osvezila dej příběhu se mohu vrhnout na nejnovější díl!

lucie7823
14.01.2019 5 z 5

Skvělé počtení - stejně jak předchozí díly. K sérii jsem se vrátila po dlouhé době a kniha mě bavila.

rencovav
06.01.2019 4 z 5

Ty jo, trochu jsem se bála, že to bude nuda, když čtu dvanáctý díl takhle bezprostředně po jedenáctém. Ale vůbec ne. Je to zase hodně nové, hodně jiné. Maddie podstupuje hraničářský výcvik a učí se, mění se, dospívá. Je to zase skvělé, dobrodružné a končí to dobře, i když tam máme pár temnějších prvků. Ale hlavně mě bavil právě ten návrat na začátek - Will se stává Maddiiným učitelem a vzpomíná při tom na své první roky u Halta. A právě první díl série pro mě byl osudový, takže jsem se k němu ráda prostřednictvím dvanáctky vrátila. :)

Angelo
07.09.2018 5 z 5

Všech dvanáct dílů jsem přečetl takřka jedním dechem.

*Možné spoilery*
Jsem rád, že zakončení série nebylo utnuto ve smyslu "..a žili šťastně až do smrti. The end." Ale, že je zde ponechán trochu volnější konec s odhodláním a nadějí.
Mé pocity ze závěru této série tak nejlépe vystihuje následující úryvek: "Halt stál, mírně pokyvoval a usmíval se. U Halta se to rovnalo troubení fanfár a víření bubnů."

dadako
05.09.2018 5 z 5

Dostal jsem co jsem čekal. Konec trochu klišé, ale k této sérii to asi patří. Snad se brzy bude možné vrátit v jiné knize. Pokud ne stále je po ruce Bratrstvo na které se také časem chystám.

Petass
27.08.2018 4 z 5

Dlouho mi tu ležela a nemohla jsem se odhodlat... nechtěla jsem se s Willem rozloučit a bála jsem se "jaký bude". Včera jsem po ní zničehonic sáhla a bylo to opět skvělé, nebylo to tolik vtipné jako předchozí díly, ale jinak skvělé. Autor opět vymyslel nové padouchy s novými zločiny, aniž by se opakoval. Chci další díl!!! ;) Doporučuji!

andrejci
02.07.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila akorát mi tam chybělo Willovo vtipkování. Opět se mi potvrdilo ,že to je úžasné série a na 100% si ji přečtu určitě ještě jednou.