Královská hraničářka

Královská hraničářka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182818/bmid_hranicaruv-ucen-kralovska-hranicark-jXH-182818.jpg 4 1004 120

Když se Will stal členem hraničářského sboru, složil slavnostní přísahu. Teď se zdá, jako by pro něho nic neznamenala. Poté co byl jeho život rozvrácen strašlivou tragédií, nemyslí Will na nic jiného než na pomstu. Willovi znepokojení přátelé musejí najít způsob, jak ho odvrátit od temné cesty. S řešením přichází Halt: Will si vezme na starost učně. Všechny překvapí, koho Halt navrhuje – a je to žádost, kterou Will nemůže odmítnout. Výcvik vzdorovité a svéhlavé dospívající dívky je náročný. A když Will na jedné výpravě narazí na bandu zločinců, musí se rozhodnout, co je pro něho důležitější, zda dotáhnout do konce svou pomstu, nebo zachránit nevinné životy. V poslední knize série Hraničářův učeň je v sázce víc než kdy předtím. Je to Willova poslední výprava pro hraničářský sbor?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Royal Ranger: A New Beginning , 2013

Chikko
18.01.2022 4 z 5

Slovo učeňka mě nepřestává ničit :D Ale jinak dost povedená kniha, jen už to holt není to, co ze začátku, když Will už není mladý naivní veselý kluk

ondra295
11.12.2021 5 z 5

Tyhle návraty po několika letech většinou nejsou moc dobré, ale tato kniha je opravdu skvělá. Hodně mě mrzelo to, jak skončila Alyss - to byla postava, u níž podle mě nebyl využitý její plný potenciál. Ale chápu, že to pro tento díl bylo nutné, protože to Willovi dalo motivaci nutnou k tomu, aby dělal to, co dělal.

Postava Maddie je opravdu dobrá a je to příjemné osvěžení celé série. Z Willa se stává takový Halt v.2, čímž se symbolicky dokonává celý kruh.

Jinak to je klasický Hraničářův učeň - má to spád, zajímavý děj, několik zvratů a happy end. Musím hodnotit i po letech velice pozitivně.

KájaKoxík
23.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Musím říct, že mě časový skok mezi 12 a 10 dílem dosti překvapil. Ale vlastně příjemně, dávám tradičním 5 z 5.

Dostáváme se do doby, kdy se hlavní hrdinkou knih stává dcera Kasandry a Horáce, Maddie. Ani tentokrát se kniha neobejde bez ponaučení mezi řádky. Tentokrát je to o pokoře, nepovyšování se nad druhými, solidaritě, ale i o prvním tajném popíjení alkoholu a jeho následcích.
Je super, jakým způsobem dokázal autor vtáhnout do hraničářského sboru děvče a těším se, na další díly. Na druhou stranu se divím, že se to nestalo dříve, když je v knihách možné ženské nástupnictví trůnu u Kasandry.

!POZOR SPOILER!
Tedy jakým způsobem odešla Alyss to je teda něco. Na jednu stranu nechápu, proč Will viní Rhula za její smrt. Ona sama se rozhodla vběhnout do domu a nikdo jiný jí nepomohl. Na druhou stranu to lze brát jako další poučení z knihy. Smutek a ztráta, dělají s lidmi různé věci, a tak se mohou chovat nelogicky.

1259
21.11.2021 5 z 5

Takže díl číslo dvanáct dočten a musím říct, že i když je to ze začátku celkem smutný a takový trochu i depresivní, tak jsem si příběh ve finále hodně užila a dost jsem se u jedný pasáže i zasmála tak, že se na mě ten můj koukl, jestli mi nepřeskočilo. Takže se těším na další.

gab72
02.11.2021 5 z 5

Veliká překvapení... Aliss, Will jak řeší její úmrtí, reinkarnace harničářských koní :). Super téma. Po delší době jsem po učni sáhla a tenhle díl přečetla jedním dechem. Krásný příklad jak místo pomsty, přijmout co je a jít dál. Stejně Willovi se nakonec podařilo Aliss pomstít, ale jen "jakoby" náhodou. A další jak naučit královskou dceru, že je jen člověk, ne nic lepšího něž ostatní. Dost se zabýval vztahem koně a člověka. Pan Flanagan nějaké zkušenosti musí mít :). Pěkné.

Zojka
21.10.2021 5 z 5

(SPOILER) COŽE!!!!!! ONA UMŘELA ALISS A JEŠTĚ VELITEL HRANIČÁŘSKÝHO SBORU!!!!? NO TAK TOHLE JSEM V HRANIČÁROVY JEŠTĚ NEVIDĚLA!!!!! na tenhle díl jsem se hodně těšila a nebyla jsem zklamaná. ale především: konečně se will dostal do pěkný bryndy

amalis42
13.09.2021 4 z 5

Domnívám se, že už nic netrumfne první díly této knižní série. Ale vzhledem k tomu, že už je to DVANÁCTÝ DÍL, obdivuji hravost příběhů, že čtenáře dokáží stále zaujmout. Myslím si, že tato "velká změna" je takovým nakopávačem příběhu. Je to zase trochu o něčem jiném, ale jsou tam spojitosti s minulými díly.
Kniha se mi velmi líbila a obdivuji autora za hravost s příběhem.

annes
13.09.2021 4 z 5

Holky hraničářky? No proč ne! Ale zrovna tahle? Náhodička..kdyby to byla nějaká chudá šikovná holka ani si jí nikdo nevšimne a mohla by být sebelepší - to mi na příběhu asi vadilo nejvíc..Ale zase je to hraničářka, tak doufám, že její další dobrodružství budou lepší :-)

Ivan F
30.08.2021 3 z 5

Napriek tomu, že sú knihy zo série Hraničiarovho učňa (hoci v tejto knihe už je Will dávno pradávno zaslúžilým hraničiarom a nie učňom) napísané podľa rovnakej šablóny (alebo ak chcete mustru), tak sa vždy nechám tým kúskom mojej čitateľskej duše, určenej dobrodružným (a naivným) príbehom, prehovoriť a siahnem po ďalšom pokračovaní. Myslím si, že robím dobre. Dobre, pretože tieto knihy vyzdvihujú tie črty a vlastnosti ľudí, ktoré v dnešnom pokrútenom svete chýbajú, alebo sú zaznávané. A takisto sa tu všetci párujú tak, ako sa majú - len tradičné hodnoty. Za to patrí Flanaganovi moje ďakujem.

Gordonlord
10.06.2021 3 z 5

Musím fakt ocenit Flanagana, že se rozhodl vystoupit z bezpečné zóny již silně zatuchlého status quo své série, posunout děj o 15 let dopředu a pár postav rovněž zabít či nechat umřít. Obzvlášť v sérii pro mlaďase je zbourání zažitých pořádků obdivuhodné. Bylo to hodně potřeba a sérii to hodně prospělo.

Navíc na rozdíl od minulého - neskutečně slabého, vyčerpaného a nenápaditého dílu, zde se to nápady jen rojí. Will už je postarší hraničář, řeší vnitřní démony, jde si za pomstou a na scéně se objevuje nová postava hraničářky Meddie, jenž se stává jeho učenkou. Willa v nové úloze je uspokojivé sledovat. Po mnoha předchozích dílech, kde neustále dokazoval, jak je super, bylo vážně načase, aby vyrostl z dětských bot a ukázal se v již legendárním světle. I dějová linka Meddie, včetně její proměny z rozmazlené princezny v hraničářku, byla poutavá.

Je vidět, že Flanagan chytil svěží vítr a chuť psát.

Má to ale i vady na kráse. Je jasné, že novou hrdinkou mládeže je Meddie a proto tady musí mít nějaký "cool moment". A ona ho dostane. Sejme jednoho ze závěrečných padouchů a má u toho i dobrou hlášku. Do tohoto okamžiku bylo navíc všechno velmi hezky vyvážené a v rámci pravidel hry hraničářského příběhu i krásně uvěřitelné. Ale ne, Flanagan musel - stejně jako kdysi v případě Horác versus Morgarath, silně přestřelit.

Závěr patří celý Meddie, všechno zvládne a zachrání situaci. Sotva doučená, rozmazlená princeznička mnohem lépe zvládne věci, na které ani nejlegendárnější hraničář království nestačí. Ok, tohle byl hodně blbý fan servis pro fakany a dost přestřelený závěr, dokonce doplněný o citově opět přestřelený epilog. Obojí docela zkazilo dojem a dle mě i desetiletý čtenář pozná, že tohle je trochu blbý....

Jinak dobré dojmy převažují a doufám, že druhý dech autorovi vydrží i do dalších dílů.

Kerberos
03.06.2021 5 z 5

Opět jsem poslouchala audioknihu a musím říct, že se mi velmi líbila. Dobrý nápad vytrhnout Willa ze zármutku úkolem vycvičení nové hraničářky. Ujal se toho zodpovědně a rozmazlenou Madelyn převychoval k nepoznání. Příběh byl velmi akční a dobrodružný.

Luigi1
01.06.2021 5 z 5

Po velké tragédii která postihla hrančáře Willa se tento uzavřel do sebe.Pro hraničářský sbor by byla velká stráta a tak se kamarádi včetně královské rodiny snaží ho vrátit zpět a aby opět byl právoplatným pomocníkem hraničářského sboru.Vše selhává až na to,že mu dali do učení dívku co by hraničářská učnice.Uvidíme jestli tento tah vrátí Willa zpět mezi ně.

cibulka 8
09.05.2021 3 z 5

(SPOILER) To jako vážně vrátili všechny ty děti domů, kde je týrali???

VeruMalfoy
19.04.2021 5 z 5

Wow, naprosto úžasná kniha. Připomněla mi první díl série. Uvědomila jsem si, že zaučování nových hraničářů opravdu miluju. Je dobře, že se Will může také plně postavit do role učitele a vzpomínat tak na své učení s Haltem. Navíc je super, že zaučuje dceru svých nejlepších přátel. Kniha má v sobě však temné tajemství, které nás bravurně doprovází po celou dobu. Dodává tak příběhu napětí.

vojta888
17.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Znovu skvělá kniha bylo to jako opakování prvního dílu. Oceňuji nápad že vůdce té bandy zlodějů byl John Ruhle.

Ailee
27.01.2021 4 z 5

Trošku takové opakování prvního dílu, kdy byl Will sám učněm, co si budeme povídat, ale ono bylo tak příjemné se do té "doby" vrátit, že mi to vlastně nevadilo. I když předvídatelné, tak to ani nevnímáte, protože ty postavy prostě milujete, to se jinak nedá.

1flanagan.best1
09.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Moc dobrá kniha, nakonec přece jen oceňuji nápad se smrtí Alyss, i když mě to trochu zaskočilo, ale vždyť za celou sérii nikdo zásadní nezemřel, takže tak. Ale vůbec by mi nevadilo, kdyby třeba v dalších dílech ,,oživla". Našel by jí třeba jeden z Malcolmových lidí a přinesl ji k Malcolmovi, ale ona by utrpěla ztrátu paměti, takže by si na Willa nevzpomínala, ale Malcolm by ji pak nakonec vyléčil a ona by se třeba v 16 díle Hraničářova učně s Willem mohla šťastně shledat a tím by autor zakončil celou sérii.

Sariega
29.10.2020 3 z 5

nikdy nemám ráda když hlavní postavy mají děti vždy to všechno skazí a bylo to tak i tentokrá i přesto mě to ale bavilo.

TeoK7
24.07.2020 5 z 5

Dobrá napínavá kniha - jako všechny ostatní HU (:

Kristulda
15.07.2020 4 z 5

Tuhle serii mám moc ráda, ale souhlasím že tento díl byl trochu slabší, začatek mě moc nebavil, musela jsem se nutit čístl, chyběl mi Halt. ale pak už jsem se chytla a začetla.Je to takové milé čtení.