Hra o trůny 1

1. kniha série Píseň ledu a ohně, část 1. Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy... Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29109/hra-o-truny-29109.jpg 4.61123

Píseň ledu a ohně (1.)

A Game of Thrones (1996)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Vesmich
12. prosince

Pro mě novinka. O filmovém zpracování vím, ale neznám ho. Ten rozsah mě ohromil a trochu znejistěl, nicméně zbytečně. Příběh se odvíjí, jedni umírají, jiní stárnou..všude jen boj a krev a zkáza a zmar, soumrak jedněch, úsvit druhých. Místy je to drsné, jak žiletky. Pokračování mě nemine.

achilles
23. listopadu

Co napsat dnes k hodnocení této obdivuhodné série? Stačilo pár slov: skvělé, obdivuhodné, dokonalé,nenapodobitelné, neskutečné...Jak hodnotit knihu, kterou hodnotilo tisíce čtenářů? Je to fantasy, ale tak reálné, jako samotný život. Ač budu patřit k menšině, není tam záporná postava. Každá má něco.
Jelikož jsem nejprve viděl seriál a až poté četl knihu, má představivost postav se kryje s postavy ve filmu, ale žádná škoda, myslím, že se to podařilo dokonale.

izfnp

Čítať knihu až po videní seriálu GoT je ako zopakovať si jeho prvú sériu, nakoľko sledujete v podstate to isté, takmer do posledného detailu (takže well done, HBO). Na mňa to malo efekt nie moc pozitívny, ale i tak dokážem stále oceniť, ako úžasný svet tu Martin vytvoril, s akou jasnou víziou načrtol charaktery v ňom a situáciu, v ktorej sa svetadiel nachádza. Budem šetriť superlatívami, ale pre milovníkov fantasy je to asi tutovka.

ctecka_knih

Jedním dechem.....

aneta3874

Mainstream se stává synonymem Her o trůny! Upřímně moc nerozumím tomu, proč se Martinovy knihy drží na předních příčkách nejlepších knih všech dob. Příběh zajímavý, ALE - spousta postav (některé zbytečné), hluché pasáže (tlachání o ničem), nekonečný příběh (který neskončí nikdy, protože než jej autor dopíše, tak zemře)...

silvie5281

Fantasy literatura nikdy nebyl zrovna můj šálek čaje, ale po shlédnutí prvních pár dílů seriálu jsem se rozhodla přejít na knižní podobu a rozhodně nelituji. Kniha je plná popisů prostředí, životního stylu jednotlivých oblastí království, rodinných vztahů, rysů jednotlivých rodu,.. Zkrátka hodně věcí na zapamatování, ale sotva se člověk zorientuje s napětím očekává další dej, u kterého nikdy neví, co přinese.
Hodně mi vyhovuje i rozdělení kapitol na úhel pohledu jednotlivých hrdinů, knize dodává na dynamice, navíc má člověk šanci nenucene přecházet do různých dějových linií :) nemám v plánu číst jinou knihu, pokud to nebude pokračování Trůnu.. Alespoň do doby, než všechny přečtu :)

martina2704

Seriál jsem neviděla (právě proto, že nejdřív čtu knížky a potom až koukám na filmové/seriálové zpracování) a na knižní sérii jsem se chystala dost dlouho. A musím říct že první část prvního dílu nezklamala a v sérii budu určitě pokračovat. Je sice pravda, že tak do půlky knížky bylo trochu složitější se orientovat v tom, kdo jde kdo (těch postav je fakt hodně), ale postupně vykrystalizovaly ty hlavní a provázanost mezi nimi a pak už bylo snadné sledovat děj. A ten je naprosto strhující. Navíc knížka je napsaná velmi čtivě, dokáže udržet pozornost a vlastně nikdy nevíte, co přijde v další kapitole. A to i přesto, že si myslím, že účelem téhle první části bylo primárně představit svět, ve kterém se příběh odehrává a jeho postavy. Ještě se dnes se pouštím do pokračování.

whiolet

Zdlouhavé, občas,když se člověk nesoustředí,tak ztratí nit,ale jakmile se do knihy naplno vnoříte budete litovat, že už jste na poslední stránce

Misha11
25.12.2016

Rozhodla jsem se zkrátit si čekání na pokračování seriálu knižní podobou, které jsem se dlouho bránila, rozhodně nelituju.
Strašně mě potěšil způsob vyprávění point of view - co kapitola, to jiná postava, není tady tudíž žádná nezaujatá postava a všichni se nám snaží "vnutit" to jejich, čtenář se tedy nenudí a může si na věci vytvářet svůj úhel pohledu.
Co do postav je to určitě nejrozsáhlejší série, do jaké jsem se pustila, ve vedlejší postavách se ztrácím i po vidění seriálu, ale autor často připomíná, kdo je kdo (v těch důležitějších pasážích).
Knížka je čtivá, dynamičnost podporuje přeskakování z místa na místo a neustálé objevování se nových problémů.

Čtec
21.11.2016

Rád bych okomentoval obálku prvního českého vydání. Bývá v poslední době kritizována pro její nízkou úroveň. Trochu bych se jí zastal. Dnes již má i jaksi romantickou hodnotu dávných počátků. Fantasy se vyvíjí a obálky spolu s ní.

Adrianas.
17.10.2016

Uzasny spisovatel, ale bohuzial som mala knihu v ceskom jazyku. Knihy pisane ceskym jazykom mi nerobia problem ale tu mi to vadilo az som knihu musela odlozit. Rozhodne ju docitam niekedy ale uz po slovensky

Hajana
05.08.2016

Pro me je G.R.R.Martin spolu s Tolkienem Pan spisovatel. Proste skvele dílo, které se čte jedním dechem a vůbec vám nevadí ze je to docela špalek, ba prave naopak se člověk diví jak to, ze to tak rychle uteklo a vy jste uz na konci. Cela série je jednou z mých nejoblíbenějších.

brabofka
14.07.2016

Knihu jsem 2 začala číst a skoro hned skončila. Říka se do třetice všeho dobrého. Když už na mě knížka doma potřetí čekala, moc jsem se těšila až začnu. A konečně to přišlo. Od první stránky, od prvního řádku jsem vpadla do děje a na konci 1. části zjistila, že nevím jak to přežiju, než se vrátím z dovolené a v knihovně vyzvednu další díl.
Dočkala jsem se. Nyní hltám 2. část 1. dílu a je to něco úžasného. Pan Martin je skvělý vypravěč a myslím, že dík patří i českému překladu. Podobně jsem to měla i s Harry Potterem. V době největší mánie jsem nechápala a pochopila o pár let později kdy jsem se k sérii díky dětem náhodou dostala, jsem pochopila. Děj knihy a vše okolo ní je myslím známé snad každému, díky seriálu. Já bych tady tedy chtěla jen říci, že i dotřetice stojí za to knížku zkusit. Protože to co se v ní skrývá, je jeden ze skvostů fantasy literatury.

guplin
10.06.2016

první díl super.

Juryk
28.05.2016

Nenacházím slov, zkrátka perfektní :) Určitě ale doporučuji nejdříve shlédnout pár dílů seriálu - lépe se potom v knize zorientujete a budete mít přehled v postavách, kterých je tam víc než mnoho :)

Jaruš7
30.04.2016

Záblesk pohledu na ukázku seriálu mě doslova chytl, při dalším pohledu, ale na tloušťku knihy a její váhu a další díly, jsem dospěla k přesvědčení, že se přede mnou otevírá propast. Východisko se objevilo záhy, pozvolna , po dílech začaly vycházet skvělé načtené P. Rimským MP3, - záslužné dílo, v kombinaci se seriálem jsou zážitky dokonalé.

Exit-50
06.04.2016

Skvělé, prostě skvělé :)

jennefer
13.03.2016

Trocha slov platících pro celou sérii. Tolik, co by ji plně vystihovaly, jich stejně není: geniální, hrůzostašné, dechberoucí, pohlcující, až moc živé, funkční, uvěřitelné a neuvěřitelné...
Jen tiše doufám a držím palce, aby ji stihl celou dopsat. Čekám na každý nový díl stejně nedočkavě, jako dítě na zazvonění vánočního zvonku.

alexvera
28.02.2016

Této knize jsem se celé ty roky co běží seriál bránila. Měla jsem se ale spíš vykašlat na seriál a prvně si přečíst jeho skvělou předlohu. Vážně jsem nečekala že to bude až tak moc dobré čtení. Baví mě, jak Martin přeskakuje z jedné postavy na druhou a u žádné se tak čtenář nezdrží víc než pár stránek. Ani chvilku jsem se nenudila i přes to, že díky seriálu jsem krapet napřed. Vše je krásně vylíčené, krajina, postavy ... jdu se pustit do druhé části :)

Škubín
28.02.2016

Na začátku knihy jsem byl sice ztracený v obrovském množství Postav, (hlavně díky tomu, že jednu postavu autor nazýval třemi způsoby např: Skřet, Lannister, Tyrion ) ale po chvilce jsem si zvykl a teď se od čtení nemůžu odtrhnout.. :) R.R.Martin je opravdu dobrý vypravěč a strašně moc se mi líbí vyprávění příběhu z pohledu každého hrdiny v jednotlivých kapitolách.

Opravdu můžu jen doporučit :) a pro tuto knihu je pět hvězdiček málo ;)

marlenma
27.01.2016

Pěkná pohádka pro dospělé. Jdu se vrhnout na druhý díl. :)

Madame R
17.01.2016

Podle mě naprosto dokonalý příběh. Bavilo mě, že každou kapitolu vypráví někdo jiný, děj byl tímto dosti obohacen, byl to skvělý nápad, který podle mě nemá obdoby. Příběh nemá žádná hluchá místa, všechno souvisí ze vším. Kniha je psaná ve smyšleném světě kde roční období trvají několik let, přesto je hodně reálně zpracovaná. Čáry a nadpřirozeno jdou spíše stranou. Z knihy jsem hodně nadšená a mohu jen doporučit protože když hraješ hru o trůny, buď zemřeš nebo zvítězíš...

Peti
03.12.2015

První kniha ze série Píseň ledu a ohně na mě dlouho čekala v knihovničce a teď přišel ten pravý čas (dlouhé zimní večery) se na toto fantasy vrhnout. Ze začátku mi malinko dělalo problém zorientovat se v množství postav a v jednotlivých dějích, ale jakmile jsem si udělala pořádek, začala jsem si příběh užívat. Některé postavy jsou mi velmi nesympatické a nechápu, jak si můžou dovolit se sakra takto chovat? Např. Lysa a její syn, no ti mi vyloženě pijí krev. Na druhou stranu Jon Sníh by měl mít víc úcty, co na tom, že je bastard? Těžká doba pro nevyvolené... Skvělé čtení, poutavé, místy trošku kruté, ale takový je ten svět v příběhu. Jsem napnutá, jak se děj bude vyvíjet dál.

Elleniel
29.11.2015

Neurazí, nezaujme.

kristyna4414
13.11.2015

Perfektní knížka

jaspurha
09.11.2015

Knihu jsem začla číst dříve než jsem shlédla pár dílů v seriálu, který mně moc nenalákal...kniha byla těžce stravitelná -některé části poutavé a jiné zase šíleně natáhlé. Vyznat se v postavách a rodech, to chce větší kapacitu na paměť. Autor mi příjde jako tak trošku "úchyl" v některých popisech. Jestli napíše někdy nějaký konec tomuto sáhodlouhému příběhu o rodech a bojích o moc, tak snad půjdu do 2 dílu. Nejlepší postavy knihy Ned, Bran, Daenerys, Tyrion a Arya. Zbytek nuda. Zabít Neda...to byl hřích :D.

1v8na
19.07.2015

Příběh se mi hrozně líbil. Obsahoval vše, co by měla podle mě kniha mít - lásku, emoce, pomstu, dobrodružství, odvahu. Nebyl jednotvárný a nebyl tu pouze jen jeden hrdina. Nejvíce se mi líbil Bran a Jon. Na druhou stranu jsem nemohla vystát královnu a jejího syna Joffreye.

Majkrofon
22.06.2015

Pre mňa určite sklamanie, možno je to tým, že som začal pozerať seriál ovela skôr ako som sa dostal ku knihám, alebo tým, že mi autorov štýl písania veľmi nesadol, no knihu som nedočítal a bohužiaľ, veľmi ma nebavila, čo je škoda, pretože som čakal, že to bude ďalšia moja srdcová záležitosť. možno som nemal mať také veľké očakávania a zatiaľ ostanem len pri seriály.

agamka
03.04.2015

Fantazy rytířský román, spletitý jak bruselská krajka. Ale mnohem napínavější :-)

cumulus
10.03.2015

Výborná historická knížka. Trochu mi ze začátku dělala potíž orientace ve vztatích rodů, ale při delším čtení se to dá zvládnout. Nenechte se tím odradit.