Houbařka

Houbařka
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406858/bmid_houbarka-pRl-406858.jpeg 4 2955 2955

Co všechno skrývá mycelium? Viktorie Hanišová debutovala v roce 2015 nadšeně přijatým románem Anežka o komplikovaném vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech. Také v pozadí nového příběhu je ukryto rodinné tajemství, které si hrdinka odnáší ze svého dětství a na které se snaží zapomenout. Jenže lze skutečně uniknout tomu, co se už jednou stalo? Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si nazuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a za pár stovek je prodává. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Avšak co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním.... celý text

Nikusha
01.02.2022 5 z 5

Moje srdce krvácí. Kdybych to věděla, tak to nečtu, nicméně přečteno téměř za den. Dávám plný počet, protože člověk to hltá, chce mu řigat, řvát, brečet a to udělá jen dobrá kniha. Ale téma špatné špatné, big mistake Nikolo. Jo a ještě si neodpustím komentář na obálku, ta obrazová metafora mě zabíjí.

Baška29
01.02.2022 5 z 5

Jednoduše by se dalo napsat krásná kniha, ale to téma je tak těžké a plíživé. Při čtení jsem zprvu hltala informace o houbách, zajímavosti z lesa. Posléze na mne padala tíseň z toho, co bude dál. Příběh mne vtáhnul a nechtěl pustit. Jsem opravdu ráda, že nakonec nechybí naděje. Jdu hledat další knihy od Viktorie Hanišové.

leona0568
01.02.2022 5 z 5

Byla jsem zvědavá, proč má knížka hodně kladných hodnocení. Začala jsem číst a knihu jsem přečetla rychle, i když to nebylo jednoduché čtení. Autorka dokázala dobře popsat vztahy v rodině, traumata, smutné rodinné tajemství, komplikované mezilidské vztahy, chybějící upřímnost, přetvářku, chybějící odpuštění za traumatizující události z dětství, lhaní, alibizmus. V knize je moc hezky popsaná příroda na Šumavě, jsou tu úžasné informace o houbách. Příběh Sisi (Sáry) je o hledání smyslu života, trápení se s minulostí a v závěru taky o vyrovnání se s minulostí, smíření. Autorku za tuto knížku chválím a obdivuji její skvělý styl vyjadřování.

iva2423
31.01.2022 5 z 5

Spoiler! Hezká kniha. Jenom jsem nepochopila, proč jí matka poslala v obálce ten recept. Původně jsem myslela, že někoho otrávila...Asi mi něco uniklo?

Akana
23.01.2022 5 z 5

Citlivé téma podané citlivým a neokázalým způsobem. Hanišová odkrývá trauma své hrdinky pomalu a opatrně, jako kdyby převazovala bolestivou ránu. Obejde se přitom bez zbytečných expresivních pomůcek, kráčí spolu se Sárou tiše a odevzdaně po stopách její minulosti, která už nejde odestát a Sára jí má vpálenou do duše jednou provždy. V tomto případě by bylo nemístné čekat happyend, maximálně tak nějaké vnitřní smíření. Ale to nakonec určitě není málo.

Eszminka
21.01.2022 5 z 5

Velmi silný příběh..mladá dívka nás vnese do svého lesního světa..do místa , kde se cítí v bezpečí...proč? Její život byl ovlivněný lidmi , kteří jí na cestě životem měli být oporou, ale nestalo se tak...upnula se na jedinou hezkou vzpomínku z dětství.. houbaření..krásná knížka , autorce moc děkuji ! Nejradši bych hlavní hrdinku obejmula :(

Lawiane
15.01.2022 5 z 5

Jedna z těch knížek, na kterou si vzpomenu i po delším čase od přečtení a budu ji doporučovat dál. Poutavý příběh, člověku pomalu ale jistě začíná docházet, že ty dvě houby na obálce nejsou vybrané náhodou. Velmi sympatická hrdinka, se kterou se čtenář dostane do situací, které by si jinak nejspíš jen těžko představoval. Bavilo mě taky vykreslení přírody, která je někdy přítelem a někdy nepřítelem. Jedna z top knížek, co jsem minulý rok četla.

mi-380
13.01.2022 5 z 5

Mám svá místa, na Černokostelecku i na Bechyňsku, jenže o to tu zas tak moc nejde. Zdánlivě literárně vyčerpané rodinné trauma dokázala autorka popsat tak dokonale, že by její smutná hrdinka musela zaujmout hlavní pozici mezi Palánovými samotáři.
95 % (zatím 2083 hodnotících s průměrem 89 %).

Lole
12.01.2022 5 z 5

Za mě zcela nejsilněji napsaná kniha. Dívka raněná členy své rodiny se raději vyhýbá kontaktu s vnějším světem a potlouká se po lesech. Velký vli proč se mě kniha dotkla měl i fakt, že jsme se aktuálně přestěhovala do Plzně a začala jsme objevovat místní okolí a místa, kde dívka pobývá tam patřili. Kniha je esencí deprese, která je ale tak věrně a hlavně silně znázorněna, že pro lidi jí trpící může být i v něčem skličující.

Víla
10.01.2022 5 z 5

Bomba. Stylem i námětem. Nejčtivější kniha, jaká mně v poslední době prošla rukama, to jsem jich četla hodně. Autorka úplně bravurně pracuje s jazykem i časem, plynule přechází v ději, ten zůstává celou dobu napínavý. Hlavními antihrdiny jsou diplomaticky se chovající pokrytci, schopní pořád předstírat, že se nic neděje. Kéž takovým lidem dojde, co jsou za pakáž. Kdo prošel sám traumatem a přečte tuhle knížku, tomu se hodně uleví, když uvidí, že lidé můžou projít něčím ještě horším a přežít to.

lalela
08.01.2022

mé čtenářské srdce zajásalo, miluju houby a miluju sbírání hub, i když jich neznám tolik, co spisovatelka a hlavní hrdinka knížky. V knížce se odvíjí příběh docela obyčejné dívky a možná i postavičky, které má každé město, nebo vesnice. Je svým způsobem strašně nešťastná, nedokáže se odpoutat od toho, co bylo a jejím největším uklidněním je les. Na venek ale žádné své bolístky neventiluje. Přijímá život tak, jak jde a co jí přináší. Myslela jsem si ze začátku, že knížka bude tak trochu fádní, ve skutečnosti by se dala shrnout několika větami. ALE. Spisovatelka krásně popisuje, co hlavní hrdinka prožívá, jak se cítí, jak vypadá, co si myslí, rozvíjí její příběh a ten se čte tak svižně. Konec nemá takový ten třešničkový happy and, ale tím spíš je ta knížka lepší.

Rihatama
08.01.2022 5 z 5

Tragický popis tragického osudu...? Sběr hub v mlžném mlází a tichu hlubokých lesů dokáže zahalit nejedno lidské trápení. Hanišová zvolila zajímavý způsob živobytí pro svou protagonistku, který dává smysl jak v důsledku rozehraného osobního traumatu, tak v kontextu rodinných zvyklostí. Závěr knihy pak ve světle uvedeného pokládám za dokonalý. Útěk končí. Hanišová také dobře pracuje s časem, přesněji jde proti času. Takže zpočátku spíše jen podivínské chování traumatizované, mladičké houbařky Sáry postupně nabývá na ostřejších konturách a vzrůstá čtenářovo pochopení, ale i nevíra. Má ta holka ale smůlu. Kde jinému rodina stojí oporou, pro ni se stala takřka záhubou. Nejde ale o psychologický román a pohnutky chování všech účastníků, vyjma samotné Sisi, tak zůstávají nevyřčené a neobjasněné. O to palčivější otázky a úvahy román vzbuzuje a zanechává v jeho duši hlubokou stopu. Mimochodem skvělá obálka. Taky jsem ocenila pár užitečných a zajímavých houbařských rad.

Karoley
07.01.2022 5 z 5

Stejně jako Houbařka i já jako malá vyrážela s otcem brzy ráno na houby, v ruce košíček a rybičku, šlapali jsme dlouhé kilometry lesem až "za koleje", měli svá osvědčená houbová místečka a oblíbený kus lesa, který nás nikdy nezklamal a kterému jsme říkali "náš les".
Kromě nostalgických vzpomínek na čas strávený s otcem ve mně kniha vyvolala vlnu smutku a rozčarování nad pohnutým osudem mladé Sáry, která neměla v rodině žádné zastání.. a nezbývalo jí, než se uchýlit do milosrdné náruče šumavských lesů. Silný čtenářský zážitek, nejen pro milovníky hub.

Mishi
01.01.2022 5 z 5

Silné téma, které se čtenáři postupně odkrývá. Tíživá atmosféra osamělého bloumání lesem i životem. Do toho krásný košatý jazyk. Trochu mě mrzí otevřený konec, ale aspoň si můžu představit, že to se Sisi dopadlo tak, jak bych jí přála.
Parádní tečka za rokem 2021.

Andy08
29.12.2021 5 z 5

Opravdu dokonalé, jedna z nejlepších a nejsilnějších knih, které jsem kdy četla, a že jich není málo :)

Péťa1950
29.12.2021 5 z 5

Krásně napsaná kniha o velmi vážném problému. Vidím zákoutí v lesích, nechtěla bych popsanou trasu chodit. (velké výškové převýšení několikrát a ne vždy schůdný terén.) Hlavní je ale skrývané tajemství rodiny, které vede k rozkladu, přetvářce, alkoholismu a duševnímu onemocnění. Dítě, které zradí ti, kteří ho mají chránit. První kniha od autorky, budu v knihovně hledat další. Doporučuji.
"Ježíšek nezklamal"

arthera
28.12.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila nejen příběhem, ale i slovomalbou. Těším se, až si od autorky přečtu další knihy, protože píše moc dobře.

Boboking
27.12.2021 4 z 5

Rozhodl jsem se přečíst něco, co "četli už všichni". A rozumím, proč to všichni četli. Houbařka je kniha, kterou nelze jen tak opustit, odložit, přestat číst. Já v něm nacházel především neuvěřitelně dokonalý jazyk a styl, jenž jsem dlouho už neviděl. Taková prozaická poetika. A přestože příběh života houbařsky na lesní samotě není ve své podstatě primárním dějovým prvkem, pro mne to bylo to nejlepší. Je to kniha o temných stránkách života, které se ne vždy dají napravit, o spravedlnosti, která je "slepá", o nemožnosti vše odpustit a napravit... Doporučuji...

Liturgievpatek
11.12.2021 5 z 5

O tom, jak je tezke rozloucit se s necim, co mate radi a i kdyz to radi nemate, jste na to zvykli. Nema to moc dej, ale je to skvele napsane.

knihomol078
09.12.2021 5 z 5

Co všechno se dá najít v lese?
Tahle kniha je především o smíření, odpuštění a nových začátcích.
I přesto, že nás tíseň a zoufalství provází po celou dobu čtení, oceňuji jakým způsobem bylo téma zpracované. Bez příkras, zároveň citlivě a místy i s humorem, jak to Viktorie umí. Díky tomu se stala jednou z mých nejoblíbenějších autorek.
Bavily mě pasáže vykreslující krásné šumavské lesy a popisy hub.