Hospoda Jamajka

Hospoda Jamajka https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402845/mid_hospoda-jamajka-PHG-402845.jpg 4 839 179

Po smrti své matky se Mary Yellanová vydává na cestu k tetě Patience a jejímu muži Jossi Merlynovi, majiteli ponuré a zanedbané hospody Jamajka. Netuší, že z krásné ženy se stala vystrašená troska. Brzy zjistí, že za vším stojí Joss, despotický a hrubý muž, kvůli jehož pověsti se hostinci slušní lidé vyhýbají. Přesto se tam čas od času schází společnost. Odvážná Mary je osudem vtažena do událostí a odhaluje hrůzné tajemství Jamajky.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Motto

Jamaica Inn , 1936

DanaKa81
17.06.2021 4 z 5

Můj první román od autorky a můžu říct, že určitě splnil všechny moje očekávání. Krásná kniha

polednice1705
07.06.2021 3 z 5

Dalo se tím prokousat

Politre
15.05.2021 4 z 5

Daphne du Maurier je předně skvělá vyprávěčka, a tak vás kniha vtáhne od úplného začátku a nepustí až do konce. Příjezd na Jamajku je vskutku atmosférický a tajuplný. Pocit neustálého napětí se autorce daří budovat i po celou dobu a tak není v knize hluchého místa. V tomto překonává i slavnou Mrtvou i živou, která přece jen gradovala spíše až na posledních stranách, ale přinesla zase pořádný zvrat, tady je jakési odhalení při konci knihy daleko průhlednější než bych býval chtěl, to je asi jediná výtka, ale zase naštěstí na tomhle jediném kniha nestojí. Nicméně kdo touží po dobře odvyprávěném temnějším dobrodružství s romantickou linkou, tomu nelze než dílo doporučit.

baji42
30.04.2021 5 z 5

Hezká, romantická a dobrodružná kniha, přesto má autorka zajímavější tituly.

Owain
09.04.2021 4 z 5

Prijemna oddechovka.

georginaa
03.04.2021 5 z 5

Poslechnuto v audio podobě a vyprávění se mi moc líbilo. Být mezi námořníky a jejich dobrodružstvím, je vždy poutavé.

Človíček78
16.03.2021 2 z 5

Pro mě velké zklamání. Příběh byl celkem nudný, do čtení jsem se musela nutit. První kniha od Daphne du Maurier která se mi opravdu moc nelíbí.

mi-380
12.02.2021 5 z 5

Všechny knihy autorky, které znám, mají supertajemnou atmosféru. Tentokrát, díky pochmurnému prostředí cornwallského konce světa a lakotné krutosti, navíc oscilující mezi romantikou a hororem. Ten drsný příběh jsem v průběhu let nejen četl, ale i poslouchal jako četbu na pokračování, navíc viděl film, a zařadil se mi nerozlučně mezi dnes už klasické, nezapomenutelné, dobrodružné, záhadné a napínavé až hororové anglické historky, stejně jako Pes baskervillský nebo Ostrov pokladů.
90 % (aktuálně 600 hodnocení s průměrem 85 %).

Evina.Cetba
10.02.2021 5 z 5

Odvážná, vitální 23-letá Mary přijíždí po smrti matky za svojí tetou na anglický poloostrov, aby zde pomáhala svým příbuzným v hospodě, zároveň i proto aby měla kde hlavu složit. Jak ovšem brzo zjistí, není to dobré místo pro slušné děvče. Kvůli tetě zde zůstává, teta je utrápená, ustrašená a zdeptaná žena na dně pod nadvládou svého alkoholického manžela, který se zabývá pašeráctvím a přechovává pod svojí střechou nelegálně nabité zboží a stýká se s lupiči. Je to nebezpečné místo, kterému velí strýc Josse, ale Mary si umí poradit a má svůj plán... Josse má bratra Jema, který je zloděj koní, má ovšem přesto lepší povahu a v románu sehraje také svojí roli.
Líbil se mi popis krajiny plné slatin, skal a tajemné mlhy, to je něco pro mě. Je tady i místo pro lásku a tajemnou romantiku. Příběh se odehrává převážně v podzimním a zimním období, tedy v době, kdy jsem román získala a tenhle týden ho začala konečně číst. Možná i proto jsem se do příběhu snadno položila a knížku přečetla poměrně rychle. Hodně napínavý.
Autorku znám už z Mrtvé a živé a ještě mám v knihovně povídkovou knížku, takže se těším na další setkání s autorkou, která mi sedla.

ludek.n
05.02.2021 4 z 5

Drsný Cornwall, oblíbené to místo Daphne du Maurierové, je dějištěm napínavého příběhu, při němž se ježí všechny chloupky na těle. Autorka popisuje tento nehostinný kraj natolik sugestivně, že se v okamžení ztratíte v pověstných mlhách, bloudíte vřesovišti nebo tápete zrádnými bažinami pobřežních slatin a cítíte všechnu tu osamělost a tíhu prostředí, která lidem nic neodpouští. A právě sem přijíždí hrdinka románu Mary Yallenová, aby prožila nejhorší noční můru svého třiadvacetiletého života. Rozhodně se nedá říct, že by Maurierová nějak brzdila děj. Naopak, pouští se do snování své dobrodružné mozaiky bez zbytečného otálení a tempo ji vydrží až k závěrečným titulkům. Zápletka je prostá a rafinovaná současně. Neskrývá se, ale ani se přehnaně nepředvádí. Postavy jsou tesány do kamene tupým dlátem, ale s přesvědčivostí mistra a znalce. Emoce drtí i dojímají, aniž by musely sahat k extrémům. Prostě, až budete mít cestu do Cornwallu, stavte se v North Hillu, Altarnunu nebo v Launcestonu, vylezte si na Rough Tor nebo Kilmar Tor a zkuste se zde poohlédnout po nějaké hospodě. Třeba to bude právě Jamaica Inn.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Knihy této známé spisovatelky jsou vždycky dobře napsané, pěkně se čtou a mají spád. Kniha byla i zfilmována. Příběh je ponurý, ale to knize vůbec neubírá na kvalitě.

m_martina
04.01.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, nejvíc jsem ocenila romantickou linku.

jprst
31.12.2020 4 z 5

Tuhle knihu mám ve své knihovně už téměř padesát let, kolikrát jsem ji četl, už nevím, ale je to jedna z mých stálic, po kterých občas sáhnu. Trochu mě mrzí, že u mých vnoučat se dočkala ohodnocení "dědův čtenářský pravěk", což jsou podle nich knihy, které je příliš neupoutaly.

marvarid
09.12.2020 3 z 5

Sice vcelku zábavné čtení, charakterem ale spíše young adult literatura. Popravdě jsem na základě přečtených povídek od autorky čekala trochu sofistikovanější vyprávění. Ale není to špatná kniha, jen já jsem na ni asi moc stará…

Pejuška
17.11.2020 5 z 5

Jedním slovem - "wow". Kniha objevena náhodně díky čtenářské výzvě a opět to byla trefa do černého. Neskutečný poutavý příběh s nečekaným koncem, opravdu jsem nečekala, že nejvyšší hlavou bude tenhle člověk. Obdivuju Mary za její odvahu bojovat za svoji tetu a za svůj život.

za_ne_ta
10.11.2020 5 z 5

Bomba! Autorka je opravdu dobrá vypravěčka, příběh mě přímo nadchl. Zpočátku jsem knížce moc nedávala, ale ta atmosféra je úžasná. Slatiny, mlha, potůčky, bažiny a chladná atmosféra vás vtáhne.

laura
20.10.2020 5 z 5

Temný, ponurý příběh, plný mlhy, tajemství, hrdlořezů, pokladů, ale i lásky. Plný těch tápajících krůčků, kdy k sobě dva lidé nachází cestu, váhají, pochybují, nevěří a přitom už jsou vlastně lapeni :)

Mně se to líbilo. Nevím, jestli bych si to někdy přečetla, kdybych předtím neviděla stejnojmenný seriál. Ale nakonec musím konstatovat, že kniha byla stokrát lepší.

Mrazivá atmosféra, syrová, nepřikrášlená, a přesto tak podmanivá. Plná chladu, deště, nelítostného osudu a zároveň i naděje, krásy a něhy. Krásné.

haki34
23.09.2020 4 z 5

temná pohádka, připomínající Větrnou hůrku...akorát něco, co mě v Hůrce okouzlilo, jsem tady postrádala..
Příběh fajný, napětí spousta, Mary kolísající mezi hodnou holkou a holkou připravenou kdykoliv spadnout na dno. Odvážná, pere se s osudem i chlapy, zároveň místy propadající panice, aby nevymizely nějaké ty typicky ženské rysy. Jem - "hodný" padouch, na můj vkus moc hrající lhostejného. Strýc Joss - troskopadouch. Teta Patience - zničená žena. Postavy takové šablónovité. Příběh zasazen do romantických kulis vřesovišť, slatin a rašelinišť---plus moře, vítr, mraky, déšť - za tohle palec nahoru !!! takovouhle krajinu já můžu..stvořenou pro tragické příběhy..a šťastné konce ;).
Polorozpadlá hospoda - ideální místo pro zločin a děsivé scény. A hlavní padouch ?? když už - tak už. Daphne nás nešetřila, pěkně pohnala své postavy do extrému. A ještěže psala román před 100lety, protože kdoví, co by dnes Mary v knize potkalo..asi by z rukou lupičů a ochlastů nevyvázla jsem poškrábaná, s roubíkem v puse, a strýc by se asi taky neuspokojil jen s vyhrůžkami...ještěže tak.
čtení jsem si užila. Ale jako teenagerka bych si ho asi užila více. Správný temný viktoriánský román. Jenomže toho temna (navzdory konci) bylo až moc. Proto jdu s hodnocením trochu dolů. Ale jsem ráda, že mně DK k autorce i knížce dovedla :)

p.s. abych jen neremcala, zvažuji začlenění do naší knihovny..takže, zas tolik výhrad nemám ;))

burei
29.08.2020 2 z 5

Na dnešní dobu trochu zdlouhavé a ponuré čtení. Konec jsem tak nějak vytušila dopředu. Přečteno, ale už bych se k této knize nevrátila.

ArwenAragorn
28.08.2020 5 z 5

Já ji ještě nehodnotila!!?? Poprvé čteno někdy ve 13ti letech. To mi hrůzou vstávaly vlasy na hlavě. Pak ještě několikrát a pořád musím hodnotit velice pozitivně. Moc dobře napsáno.