Hortenziová zahrada

Hortenziová zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400045/bmid_hortenziova-zahrada-Z78-400045.jpg 4 295 102

Kniha se odehrává ve dvou časových obdobích, během druhé světové války a v současnosti. Oba děje spojuje malebná vesnice Plouvan ve francouzské Bretani a starý klášter Notre Dame de la Foret ležící uprostřed kouzelného lesa Brocéliande, místa opředeného starými legendami o bájných postavách – králi Artušovi a jeho rytířích kulatého stolu a mnoha dalších… Do životů dvou rodin – LeHaziffů a Tabarlyů – nečekaně zasáhne válka. Francii obsadí Němci, muži odcházejí bojovat a ženy a dívky se musí postarat o hospodářství. Ale i v této těžké době prožívají dvě dívky – Sema Tabarlyová a Maelle LeHaziffová – své milostné příběhy, krásné, ale i tragické. Druhá část knihy je zasazena do současnosti. Mladá sochařka Giselle Esch-Lamartine je pověřena matkou představenou zrestaurovat zchátralý klášter. V průběhu svého působení se seznámí s Yannikem LeHaziffem a oba společně odhalují dlouho skrývané tajemství a dozvídají se příběh Semy a Maelle i jejich rodin.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Brána

Der Hortensiengarten , 2017

milena8281
05.03.2020 3 z 5

Nádherná obálka.
Příběh milý, ale ne výjimečný.
Patřím ke čtenářům, kterým se víc líbila historická dějová linka.
Četlo se celkem dobře, ale četla jsem krátce po knize Slavík (Kristin Hannah) a snad to, že šlo o podobný příběh (Francie za okupace), způsobilo, že mě to trochu nudilo. Navíc při srovnání právě těchto dvou titulů bohužel Hortenziová zahrada dost zaostává.
Hrdinek historického příběhu mi bylo dost líto, ani jedna bohužel nenašla své štěstí, po kterém tolik toužila. Já vím, že to se v životě prostě stává, ale přiznám se, mám radši dobré konce, a trochu mi bylo líto, že ani jedné se nepoštěstilo.

akšuram37
29.02.2020 4 z 5

Ty jo, taky vás vždycky naštve, že když se začtete do jedné části příběhu, tak další kapitola je už zase o tom druhém příběhu?
Kniha se četla pěkně, na můj vkus mohla být tedy určitě o 50 stránek kratší.
Každopádně to bylo zase něco jiného, zakázaná láska (Němec + Bretaňka), to bylo moc povedené. Pak příběh z kláštera, to se mi moc líbilo, hlavní postava, žena, byla sochařka. Za mě kniha stojí za přečtení, taková oddychovka u které nemusíte přemýšlet.

Aaloha
09.02.2020 4 z 5

Hezká kniha, dobře se čte, dvě časové linie, které se pak spojí. Není to úplně přeslazená romantika, což mi vyhovuje.

Eorin
06.02.2020 3 z 5

Moc jsem od knihy neočekávala a tak mě mohla příjemně překvapit. Bála jsem se přeslazené lovestory, ale naopak to bylo příjemné čtivo. Na pět hvězdiček to určitě není, kniha je spíše "oddychovkou", ve které není zapotřebí hledat kdovíjakou hloubku. Nicméně oceňuji, že si autorka nejspíš dala práci s různými detaily, pro které si zřejmě musela aspoň trochu nastudovat umění, sochařinu i nahlédnout k benediktinům. Není to nejpřesnější, ale pro reálie v rámci knihy je to dostačující a příjemné.
Prolínání dvou časových rovin v knize není novinkou, někdo toho umí využít lépe, někdo hůř. Tady to bylo takové.. inu, průměrné. Vcelku to předvídatelné bylo, ale byly i momenty, kdy si čtenář není stoprocentně jistý, jak to asi mohlo být. I co se týče chování jednotlivých postav, tak s žádnou jsem se neztotožnila, některé byly poměrně jasně nalinkované a trochu ploché, škoda. Těžko se mi to celé hodnotí, protože určité věci dokážu ocenit, ale určité věci byly takové.. (odpusťte mi) "žensky naivní". Nicméně přečetla jsem knihu do konce, nebyl to zbytečný čas, ale žádnou hlubokou stopu to ve mně nezanechalo..

Toňula
22.01.2020 4 z 5

Milý romantický příběh, ve kterém se splétají dva děje - v minulosti a přítomnosti, přesně tak, jak mám ráda. Autorčino jemné vyprávění plyne poklidně, ale příjemně, hrdinky jsou sympatické a mužští hrdinové se svými slabostmi i silnými stránkami je skvěle doplňují.

Lucinky
01.01.2020 4 z 5

Kniha nebyla špatná, ale hodně rozvlacna a nemohla jsem se do ní pořádně zacist....

tami1
20.12.2019 4 z 5

Moc hezká, čtivá romantika. Prolínání dvou časových pásem a osudů dvou mladých žen. Krásné prostředí francouzské Bretaně.

kikies
17.12.2019 3 z 5

Příjemná historická romance, dvě dějové linky. Ta válečná část je mnohem propracovanější, zajímavější a čtivější. Ta součásná část už je taková odfláklejší, spíš "zdržuje" a slouží jen k tomu, aby na závěr objasnila neznámý tragický konec zamilovaných hrdinů. Současná hrdinka-sochařka byla spíše nudná, až moc rozpolcená a neukotvená a lehce nesympatická. Jeptišky působily až moc zmateně a naivně a vesničané oddávající se v historii ukotveným půtkám a nevyřešeným klanovým sporům byly spíše nepříjemní až trapní. Kdyby to celé bylo jen o Semě a Maelle, nebylo by to na škodu.

ritz
13.12.2019 3 z 5

Pěkná čtivá knížka, možná zbytečně rozvláčná.

VasnivaCtenarka
09.12.2019 2 z 5

Je mi líto, ale téhle knížce musím dát pouze dvě hvězdičky. Nejdříve klady: krásný romantický obal, moc hezký příběh první dějové linie, která je zasazena do období 2. světové války. Opravdu tohle mi přišlo moc povedené. Skutečně vás spisovatelka v této dějové linii do příběhu vtáhne. Tohle by si zasloužilo 4*. Zápory: další dějová linie mi přišla... zbytečná, táhlá a prakticky o ničem. Dějová linie ze současnosti zabírá polovinu knihy. Proto knihu hodnotím takto. Nicméně je to celkem příjemné čtení pro romantickou duši. Taková oddechová knížka, což je fajn :)

Sotek43
01.12.2019 5 z 5

Knížka je úžasná...ctiva, napinava a oddechhova.

Radka1911
26.11.2019 3 z 5

Romantický příběh odehrávající se ve dvou časových liniích. Kniha se dobře četla, příběh z minulosti se mi líbil daleko víc.

LenkaGonn
19.11.2019 4 z 5

Je to něco malinko jiného než ty knihy, které autorka píše. Osobně mám velice ráda historické romány a dvě časové linky. Tato kniha nebyla nějakým velkým překvapením, ale nakonec jsem se jí rozhodla dát 4 hvězdičky, protože jsem ještě takový příběh nečetla. Láska tu byla velká, ale střídmě popsaná. Knihu o jeptiškách, sochařce, vílách a duších jsem ještě nečetla. Bylo to milé odpočinkové čtení. pro zimní dny s horkou čokoládou jako dělané.

aimi
16.10.2019 3 z 5

Osudová láska, pevné přátelství, fantazie, tajemné pověsti, rodina a válka. Vše se propojuje v románu Hortenziová zahrada. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách, v minulosti- od roku 1940 a dál, a v současnosti. Obě dějové linky spojuje městečko Plouvan ve francouzské Bretani. Časové linky se střídají vždy po několika kapitolách, nenastává chaos ani zmatek v ději. Část knihy z minulosti je svižná, dobrodružná, čtivá, plná emocí, bez hluchých míst, akce za akcí, zaryje se čtenáři pod kůži. Tu hodnotím jako výborně napsanou. Zato pasaže ze současnosti působí spíše jako vata, zaplnění knihy. Nudné, žádně zásadní zvraty v ději, žádná důležitá zjištění. Měla jsem tendenci je přeskakovat. Závěr byl také trochu překotný a jaksi vyplynul, než že by překvapil.
Pokud by byla kniha napsána jen v jedné rovině, a to v té z období války, a na závěr by byla kapitola ze současnosti, která by odhalila, vysvětlila, překvapila, byl by to perfektní román o velké lásce a tragédii.
Hodnotím jen jako příjemné čtení, každopádně Maelle a Sema mi v hlavě ještě chvíli zůstanou.

Lena79
12.10.2019 4 z 5

Moc se mi líbila část z období 2. světové války. Ta ze současnosti byla zajímavá až na několika posledních stranách knihy, kdy do sebe zapadaly poslední dílky celého příběhu. Nádherná obálka.

crazyslunicko
11.08.2019 5 z 5

Velice krásné a romantické počtení. Skoro jako bych tam sama byla. Příběh se odehrává v Bretani a nejvíce se dotýká dvou slečen Semy a Maelle - 2 nejlepší kamarádky, které zde prožívají své největší lásky. V jiné časové ose (současnosti) prožíváme příběh mladé sochařky, která se protlouká životem bez cíle až zakotví v malebném klášteře, který je velmi zchátralý. Seznamuje se s místními jeptiškami i obyvateli ze vsi. Společně s jeptiškami se snaží zchátralý klášter dát dohromady a mezitím prožívají různá dobrodružství spojená s různými pověrami. Několik jeptišek tvrdí, že zde opravdu straší a obchází tu duch. Je to opravdu duch nebo si z nich dělá někdo srandu? A proč zde nechce kněz sloužit mši? Klášter má své tajemství a to se dere pomalu, ale jistě na povrch.

Po dlouhé době opravdu povedená knížka.

eva3992
09.08.2019 4 z 5

Příběh se odehrává v Bretani, v malé vesničce Plouvan. V období druhé světové války zde prožívá lásku, smutek, zradu i přátelství mladá dívka Maelle. Šťastný život před válkou i těžký během ní. Dozvíme se o nelehkém životě celé její rodiny.
Druhý příběh je ze současnosti o mladé sochařce Giselle. Dívka pracuje v klášteře nedaleko Plouvan. Chtěla být sama a mít klid, ale to zde nenajde...
Právě klášter spojuje oba příběhy. Je tajemný a nebo dokonce zakletý?
Romantický příběh, ve kterém až do konce nevíte, jak dopadne.
Příjemná oddechovka nejen na léto.

Šárinka102
25.07.2019 4 z 5

nádherný příběh z období války, sic mě moc nezaujal příběh se současnosti s dívkou co restauruje klášter, ale konec byl skvělý, sic smutný....

marli58
23.07.2019 4 z 5

Opět dvě střídající se časové roviny - období 2. světové války a současnosti - Francie, Bretaň, hortenzie. Příběh romantický, ale i tragický. Moc pěkně se čte. Krásná obálka knihy.

MirrorIsis
20.07.2019 5 z 5

Romantické, zajímavé, do tajemna autorka zabrousila jen v nástinu, splněno vše, co od takové knihy lze očekávat....

pro ženy Francie romantika Bretaň

Marie Lamballe (p)