Hordubal

Koupit

Čapek se ve svém psychologickém díle Hordubal inspiroval skutečným příběhem. Juraj Hordubal se po osmi letech vrací z Ameriky domů, ale žena se k němu nemá a dcerka ho nepoznává. Následně se od svých kamarádů dozvídá, že ho žena podváděla s čeledínem. Milostný trojúhelník končí tragédii...

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12655/hordubal-12655.jpg 4648
Romány, Literatura česká
Vydáno · František Borový

Kniha Hordubal

Rossel

Kdybych měla charakterizovat novelu jedním slovem, bylo by to "zajímavé". Příběh je podivuhodně napsaný a je zajímavou sondou do obyčejného života vesničanů. Hordubal se po letech vrací domů a očekává dosti naivně, že se od jeho odchodu nic nezměnilo. Jenže život jde vždy dál i na tom nejodlehlejším místě na světě... A s tím se někdy nedokážeme vyrovnat.

DoktorAntonio

Silný příběh, plný emocí. Pěkně napsáno. Pro Čapka to nebylo úplně typické téma, ale poradil si výborně.

Kaja01

Má první kniha od Čapka mě příjemně překvapila. Zajímavý příběh s detektivní zápletkou se opravdu dobře četl. Rozhodně se chystám i na další autorovu tvorbu! :)

ALadin1905

Člověka jako Karel Čapek je pro tento svět škoda, chtělo by se říci... ovšem ještě větší škodou pro nás čtenáře by bylo nemít možnost přečíst si díla takového literáta :)
V Hordubalovi se překrývá více vrstev: je obdivuhodné, s jakou lehkostí a bravurou se zde prolíná psychologické drama, vedené vnitřním monologem, spolu s detektivkou; jak mistrně autor mísí lyriku a poetiku se svým jemným humorem; když přimíchává venkovských i křesťanských motivů, avšak stále zůstává na zemi - tak Čapek píše vpravdě v duchu humanismu, věren svému naturelu...
Krásný a smutný příběh ze života, v němž nám Karel Čapek dle mého mimojiné dokazuje, že (spolu s Jaroslavem Haškem) je největším spisovatelem-znalcem povahy lidské PŘINEJMENŠÍM na poli české literatury 20. století ;-)

Michalka98

Pro mě asi zatím nejslabší knížka, kterou jsem od Čapka četla. Každopádně příběh je to zajímavý, ale uvítala bych detailnější zpracování. První polovina se trošku táhla, ale od začátku vyšetřování jsem knihu nemohla odložit.

Sygi

Bylo to poměrně zvláštně napsané, ale neméně drsné a až tak správně nepříjemně realistické... neumím si onu situaci v Hordubalově rodině představit, střet Hordubalových představ o návratu a jeho skutečným přijetím bylo smutné.

possekre

Už jako adolescentce se mi Hordubal líbil. Teď jsem si ho přečetla podruhé a opět jedním dechem. Nemám ráda nějaké velké pitvání se v nitru postav, ale Hordubalovo neustálé přemítání "co řekne, co udělá..." v porovnání s tím, co se pak stane, je naprosto přesvědčivé (kdo z nás to nezažil :) ) a nutí čtenáře číst a číst...

lencin

Výborné. Hordubalův život po návratu z Ameriky za ženou a malou dcerkou. Drsné a zajímavé.