Hordubal

Koupit

Čapek se ve svém psychologickém díle Hordubal inspiroval skutečným příběhem. Juraj Hordubal se po osmi letech vrací z Ameriky domů, ale žena se k němu nemá a dcerka ho nepoznává. Následně se od svých kamarádů dozvídá, že ho žena podváděla s čeledínem. Milostný trojúhelník končí tragédii...

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12655/hordubal-12655.jpg 4746
Romány, Literatura česká
Vydáno, František Borový

Kniha Hordubal

DonPax
18. listopadu

Velmi dobře napsané, mrazivá atmosféra by se dala krájet. Líbí se mi, jak Čapek v jednotlivých "knihách" mění styl vyprávění. S určitostí můžu říct, že to není to nejlepší, co Čapek napsal, ale i tak je to velice působivé a k zamyšlení.

Kipam

Vůbec jsem nevěděl, že Čapek něco takového napsal (trochu ostuda). Náhodou jsem ji objevil v nové čtečce a zhltnul jsem i na jeden zátah. Mám rád hlavně Čapkovu češtinu a to jak pracuje s jazykem.

Vidlička

Tady platí přísloví "Líná huba holé neštěstí". Pořád jsem měla totiž pocit, že kdyby přece jen řekl něco z toho, co se mu honilo hlavou... Ale v tomhle případě by to bylo stejně asi marný. Psychologický romány nejsou nic pro mě, ale tady zaúřadovala čapkovina a asi i to, že jsem stejný střevo jako Juraj, takže jsem mu hodně rozuměla a v jeho mudrování si libovala. Navíc jsem si zároveň promítala v hlavě film pro pamětníky, kde Jaroslav Vojta jako Hordubal byla naprosto přesná volba. Doporučuju shlídnout. Ponurá atmosféra by se dala krájet stejně jako v knize.

tomasblazek

Suverénně to nejslabší, co jsem od Karla Čapka četl. Příšerný pseudolidový "československý" jazyk, vyprávění, slepené ze dvou nesourodých částí, kdy si v první připadáte jako v psychedelickém pastorále a ve druhém najednou mezi případy Povídek z jedné a druhé kapsy. A didaktický patos. Prostě ne.

Amolein

(+ SPOILER) V této knize Čapek neřeší žádné velké civilizační problémy jako ve svých nejznámějších dílech. Ba naopak, věnuje se zde obyčejnému člověku, obyčejnému životu.
Ač si příběh pan Čapek vypůjčil ze skutečné události, převyprávěl ho skvěle. Genialita této knihy spočívá zejména v jejím multiperspektivním vyprávění. Tedy v tom, že můžete sledovat události a postavy z různých úhlů pohledu. Nejdříve se s celým příběhem seznámíte očima hlavního hrdiny. Potom pohledem dvou četníků, kteří se sami v mnohém neshodnou, a nakonec ještě pohledem soudu a sousedů z vesnice. Autor si tak se čtenářem hraje a zcela podle svých filosofických postojů noetického skepticismu mu zabraňuje poznat jednu pravdu. Je Polana skutečně tak krásná, jak ji vylíčil na začátku Hordubal? Četníci a později i sousedky o ní hovoří jako o ošklivé, vychrtlé, staré (no 30 letá). Je tak snadné podlehnout vypravěči. Nakonec si vlastně sami můžete zapřemýšlet, co bylo skutečným motivem vraždy.
Jak moc věrný byl Čapek při líčení Podkarpatské Rusi a života na vesnici v tehdejší době posoudit nedokáži, ale rozhodně to bylo napsáno tak, že to ve vás zanechá velmi silný dojem.
A nakonec nesmím vynechat ani v tomto díle Čapkův jazyk. Obdiv k tak krásné práci s českým jazykem. Snad nikdo jiný nedokáže ukázat, jak bohatý jazyk máme, tak prostě, tak jednoduše, abychom k tomu musely brát do rukou slovníky a všelijaké jazykové příručky. I když tady se možná někomu ten slovník hodit bude, ale spíše cizojazyčný. Juraj si z Ameriky kromě peněz přivezl také nějaké anglicismy a samozřejmě se v Podkarpatské Rusi setkáme se slovenskými výrazy, o dialektu ani nemluvě.
Přečíst tedy rozhodně doporučuji. Sami uvidíte, jak snadno se kniha čte. Ať už to bude příběh, co vás vtáhne, nebo myšlenky o hledání pravdy, určitě nebudete zklamaní. Tato kniha se dá číst vlastně víckrát. Když si mezi jednotlivými přečteními necháte dostatečný odstup, může se vám stát, že knihu budete vnímat zcela odlišně.

Ema22

(+ SPOILER) Po dvou letech znovu a musím přiznat, že mám úplně jiné dojmy. Hordubal je pasivní a naivní snílek. Pořád jen čeká a nic neřeší. Následně volí zoufalé kroky (zásnuby), odvolává slíbené a pořád dokola. Až ho zoufalá situace udolá.
Tentokrát mě líčení krajiny neoslovilo. Filmový Hordubal z roku 1937 byl přesvědčivější.

TipsyChipsy

Mně to tedy nepřišlo tak dobré. Karel Čapek je genius intelektuál a novinář. Ale když popisuje psychologii vztahů, tak tomu nějak nevěřím... Tady vzal skutečný příběh, který se stal, a bylo to o manželské nevěře a vraždě. Ale Čapek si vytvořil vlastního Hordubala, přeplnil ho vnitřními monology, ale výsledná osobnost hlavního hrdiny, tak jak byla vytvořena, mi nepřišla důvěryhodná, spíš taková spisovatelská hříčka o kladném a dobráckém člověku.

Artep071

V knihobudce na mě čekalo tohle čtivé Čapkovo dílo ... Hordubal - Povětroň - Obyčejný život , slupla jsem jej jedním dechem , možná mě první dvě povídky nechytly tak jak poslední - Obyčejný život , ale určitě stojí za přečtení a já s radostí dávám 3*

Andělská tvář
Andělská tvář