Sova

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

V lese kousek od Osla je v podivném hnízdě ze sovího peří nalezeno tělo sedmnáctileté dívky, jež se před tím ztratila z domova pro problémovou mládež. Případem se začne zabývat zkušený detektiv Holger Munch se svým týmem. Vyšetřování pro nedostatek stop začíná váznout na mrtvém bodě, ale pak IT odborníkovi z oddělení vražd záhadný hecker pošle nahrávku, jež odhalí znepokojivé podrobnosti o osudu zabité dívky; ve filmu se na okraji mihne silueta vraha převlečeného za sovu, nočního dravce symbolizujícího smrt... A patrání se roztočí na plné obrátky. Sova opět přináší promyšlenou, napínavou zápletku a proniká hluboko pod povrch lidské mysli stejně jako první Bjorkův román V lese visí anděl. Zároveň se v ní noříme hlouběji do soukromí detektivů Holgera Muncha a Mii Krügerové, které si díky veleúspěšnému prvnímu dílu řady již oblíbili čtenáři v řadě zemí. Spolu s tím, jak se snaží co nejrychleji rozlousknout zapeklitý případ a zastavit brutálního vraha, se oba vyšetřovatelé musí porovnat i s řadou výzev, které před ně staví jejich osobní životy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/300909/sova-fMG-300909.jpg 4.11619

Holger Munch a Mia Krügerová 2.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Plus

Uglen, 2015

Kniha Sova

Petulla72

Musím říct, že první díl mě bavil o mnoho více než druhý. Skvělá myšlenka a námět, ale zbytečné natahování kapitol. Trochu mi vadilo, že se zase mluví o rodině Holgena, příběh by přeci dával smysl i bez toho a co už nemohu vystát je Mii nekonečné žít či nežít. Měla by se v příběhu již nějak posunout. Hlavní "záporák" by podle mě mohl dostat trochu více kapitol.
Někomu se může zdát, že má kniha hodně stránek, ale čte se skoro sama, je to hodně oddechové čtení.

JIVaJaH

Zaujal mě už jen ten úvod, snažila jsem si ho zapamatovat....Děj samotný byl strhující. "Problematická" mládež bude vždy téma! Vyšetřovatelé ne zrovna v kondici, naštěstí se umí vybičovat.

Blondebookdevil

Nevím, jestli je možné, že mě uchvátila Sova víc než první díl. Nejspíš ano, protože jsem ocenila rychlejší tempo vyšetřování, vynořující se důkazy a podivné podezřelé. Asi v půlce knížky už jsem měla jasno, jakým směrem se to bude ubírat a kdo zřejmě bude vrahem. Možná bych ocenila, kdyby se už v dalším díle pachatel nezajímal o Munchovu rodinu. Mia je skvělá, neměla v knize tolik prostoru na depresivní pasáže, což bylo fajn. Avšak poslední stránky zápasu a Miiny záchrany byly pro mě mírně zmatené. Těším se, co nám spisovatel zanedlouho naservíruje, určitě to zase bude něco hezky zvráceného.

P1tr

Sova je solidní, čtivá detektivka, která i přes hutnější počet stran odsýpá velmi rychle díky chytrému rozložení příběhu na kratší kapitoly tvořícímu spanilé tempo. Bjork navozuje zajímavé motivy doplněné odpovídající atmosférou vyvolávající naději v zásadní detektivní příběh. Toho jsem se ale bohužel nedočkal a ačkoliv mi čtení uteklo poměrně svižně, nemám pocit, jako bych četl příliš kvalitní thriller a místo toho mi druhý případ Holgera a Mii připadal jako tuctové spotřební zboží hrající až příliš na jistotu ve snaze přiživit se na úspěchu předchůdce. Postavy působí dvojrozměrně a točí se neustále v kruhu a od minulého dílu se nikam neposunuli. Vyšetřování je velmi nešikovně dávkované a kapitoly neustále přeskakují poměrně náhodně mezi jednotlivými postavami, což má za následek, že když je naznačeno nějaké velké odhalení, musíte počkat několik kapitol, než se k němu vyprávění vrátí, což je frustrující a měl jsem tak často pocit, jako by příběh po vzoru televize přerušovali nechtěné reklamní pauzy odvádějící mojí pozornost. A když už se k rozkouskovaným rozuzlením vrátíme, jejich prezentace a povaha nejsou odpovídající očekáváním a spousta příběhových zákrut působí, jako by si je tvůrce vymýšlel náhodně za pochodu, což se projevuje především u postavy vraha, jehož motivy nebyly dostatečně odhaleny. Opravdu směšně a lacině pak působí snaha o vytvoření osudovosti rozuzlení napojením na osobní život jedné z hlavních postav, což nefunguje, neboť jde o recyklaci již minule prezentovaného. Sova není zas tak katastrofální detektivkou, jak se dle mého popisu může zdát, ale jde o nezanedbatelný kvalitativní sešup oproti prvnímu dílu. Kniha zaujme a bez problémů jí dočtete, ale naděje a očekávání byly větší a výš, než do průměru nelze toto dílo zařadit.

jana1941

Stejně skvělá kniha, jako autorova předchozí. Doporučuji

monduha

Asi jsem čekala trochu víc. Zápletka a nápad super. Zbytek - otrava. Zbytečné natahování konverzací (snad aby byla kniha delší?), samé "co?", "cože?" "posloucháš mě?".
Spoiler:
Z jakého důvodu autor do případu znovu tahá Munchovu rodinu mi není jasné. Příběh by fungoval i bez toho.
Neustálé řešení Mii a její chuti se zabít bylo taky víc otravné, než aby to knize pomohlo.
Celkově mám z knihy velmi rozporuplné pocity. Po další knize autora asi hned tak nesáhnu (i kdyby tu nějaká vyšla).

lencin

Hezky napsané, čtivé a zajímavé. V něčem ale pro mě trochu předvídatelné.

Péťa1950

Knihu jsem dostala, první díl neznám. Zajímavý nápad, svět internetu, který v této podobě většina z nás nezná. Při čtení mi vadilo, že se stále zabývá Miou a postavy, které jsou pro zápletku klíčové, jsou zmiňované jen na okraj. Velmi rychlý závěr. Na pět hvězdiček to podle mě není.

zuzana4587
30.12.2018

Musím říct, že Samuel Bjork je mistr napětí. Kniha byla o chlup slabší než V lese visí anděl, ale i přesto jsem ji přečetla jedním dechem. Líbí se mi krátké kapitoly a vzájemné propojení postav. Mia byla často lehce mimo, nicméně kdo z nás je dokonalý? :-) Až je mi smutno, že mi od Bjorka neleží na polici další jeho kniha. Za mě jednoznačných 5* a prosím o co nejrychlejší překlad jeho další knihy!

Twinny
28.12.2018

Na knihu jsem měla málo času. Proto jsem jí četla dlouhé tři týdny. A možná právě proto mě ke konci přestávala bavit. Knize bych vytkla jediné - Mia. V jedničce to ještě šlo. Ale tady? Sakra, seber se už!

evilunicorn
23.12.2018

Nevím,asi už začínám být přesycený všemi těmi krimi,psycho thrillery..Není to špatná kniha, zápletka je skvěle vymyšlená,a napětí jí nechybí,ale styl psaní mě nějak nedokázal vtáhnout plně do děje.To hlavní co si budu z té knihy pamatovat,jsou nejspíš asi neustálé otázky "Co?"a"Cože?", které se opakovaly téměř co stránku,a z norských vyšetřovatelů dělaly bandu nic nechápajících a nesoustředěných tupců.Vážně škoda, těšil jsem se na ni,i díky doporučení od přátel.Ale jak říkám, tohle je čistě subjektivní pohled.

laydee
09.12.2018

Super, ale první díl se líbil více. Mia mi místy začínala uz vadit.

Adriassa
05.12.2018

Kniha byla napinava a mela zajimavy namet, konec lehce uspechany a stejne jako u predesle knihy mi chybelo trochu vysvetleni...
Jen me tam rozcilovaly dialogy detektivu a ta jejich vecna natvrdlost a neustale "Coo"?, "Kdo"?? Prijde mi trochu nerealne, ze jak Munch tak Mia, jsou vetsinou mimo...nedovedu si predstavit, ze by nekdo takovy opravdu mohl u policie delat. Prijde mi to jako nejaky soucasnu trend, ze jsou ve vetsine detektivek vysetrovatele alkoholici, fetaci a emocne labilni jedinci... Skoda....puvodne jsem chtela dat pet hvezdicek, ale konec to opet trochu zkazil.

Movego
19.11.2018

Trochu slabší než V lese visí anděl (ale opravdu jen trochu). Děj se opět nevleče a každá kapitola přinese něco nového. Co mi trochu vadilo byl uspěchaný konec. Každopádně 5 hvězdiček si to zaslouží

sylva8672
08.11.2018

Další naprosto úžasná kniha od tohoto autora od které jsem se nemohla odtrhnout. Do poslední chvíle jsem napjatě čekala, jak to skončí a doufám, že brzy vyjde další díl!!

YurgenTM
05.11.2018

Možna že to není tak napínavý příběh jako byl v první knize, ale je to kvalitní detektivka.

amanek
03.11.2018

Vadilo mi, že Mia je věčně mimo, sjetá práška, opilá, toužící po smrti. Vážně někdo takový, může pracovat u policie a navíc uspěšně řešit případy? Vlatně mi přišlo, že většina knížky bylo jen, Mia nevnímá, musí si dát prášek, další pivo, panáka...a konec mi přišel nějak upsěchaný a zmatený.
Jinak námět by špatný nebyl.

Kapkaa
03.11.2018

Stejně jako první díl jsem to přečetl pohlcen během pár večerů a byl jsem nadšen. Nicméně je to malinko slabší než první díl. Nejvíc mi překvapivě vadila hlavní postava Mia, která SPOILER! je furt na dně a přijde mi spíše ufňukaná, čekal jsem nějaký posun oproti jedničce, ale bohužel.

Turmee
28.10.2018

Druhý díl je rozhodně stejně skvělý jako první. Detektivní zápletka děsivá a řádně zamotaná, vyšetřující osoby sympatické a lidské. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout, tak mě syrový příběh severu vtáhnul.
Líbí se mi, jak se prolínají živontí příběhy jednotlivých postav, v různých časech a místech, aniž by se v nich čtenář ztrácel. Krátké kapitoly tomu dodávají ten správný šmrnc a peří trochu nutné zvrhlosti.

lucie2371
26.10.2018

Kniha se četla krásně, stejně jako první díl. Doufám, že budou další!

rlupinek
26.10.2018

Při čtení Sovy jsem musel trochu srovnávat s prvotinou autora V lese visí anděl, která se mi velmi líbila. Sova byla slabší, a to více než o trochu. Děj nebyl úplně tak špatný, jen se mi zdálo, že konec byl tak trochu z rychlíku. Nevím, jestli jsem četl dobře, ale nějak mi unikl motiv. Anebo jsem spíše čekal nějaký "vyšší" motiv, než ve skutečnosti byl. Co jsem ale ke konci už téměř nerozdýchával, byly dialogy, které byly ve velké většině dosti zmatené - věčně depresivní vyšetřovatelka, nechápavý vyšetřovatel, vyjukaný nováček... Zkrátka byl jsem rád, že kniha nebyla delší. Věřím, že další autorovy knihy budou lepší a vrátí se na úroveň V lese visí anděl (a Mia se už konečně přestane chtít zabít "Pojď, Mio, pojď!).

Knihomol1466
25.10.2018

Poslouchám jako audio, velmi napínavé a skvělý přednes Petry Špalkové.

Markisha
24.10.2018

Mně se naopak líbil první díl V lese visí anděl, tohle už mě tak nezaujalo a konec zklamal.

bigben
24.10.2018

Nadšená, děj plynul, překvapující vrah i rozuzlení. Jen ty tragické osudy hlavních hrdinů:-) nevím, jestli existuje detektivka, kde vyšetřoval nemá za sebou nějaké osobní trauma...

Ticiana
14.10.2018

Druhý díl se mi líbil méne. Nevím proč. Zápletka skvělá, ale něco mi tam chybělo.