Sova

Sova https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300909/bmid_sova-fMG-300909.jpg 4 2350 630

V lese kousek od Osla je v podivném hnízdě ze sovího peří nalezeno tělo sedmnáctileté dívky, jež se před tím ztratila z domova pro problémovou mládež. Případem se začne zabývat zkušený detektiv Holger Munch se svým týmem. Vyšetřování pro nedostatek stop začíná váznout na mrtvém bodě, ale pak IT odborníkovi z oddělení vražd záhadný hecker pošle nahrávku, jež odhalí znepokojivé podrobnosti o osudu zabité dívky; ve filmu se na okraji mihne silueta vraha převlečeného za sovu, nočního dravce symbolizujícího smrt... A patrání se roztočí na plné obrátky. Sova opět přináší promyšlenou, napínavou zápletku a proniká hluboko pod povrch lidské mysli stejně jako první Bjorkův román V lese visí anděl. Zároveň se v ní noříme hlouběji do soukromí detektivů Holgera Muncha a Mii Krügerové, které si díky veleúspěšnému prvnímu dílu řady již oblíbili čtenáři v řadě zemí. Spolu s tím, jak se snaží co nejrychleji rozlousknout zapeklitý případ a zastavit brutálního vraha, se oba vyšetřovatelé musí porovnat i s řadou výzev, které před ně staví jejich osobní životy.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Plus

Uglen , 2015

marketa6511
13.04.2020 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a místy bylo vyprávění až moc rozvleklé, jindy nepřehledné. Z poslouchanych detektivek tak průměr.

Lubisek
11.04.2020 5 z 5

OPRAVDOVÁ BOMBA!
Hned ze začátku musím říct, že se opět potvrdilo, jak důležité je číst série od prvního dílu. Kdybych četl Sovu první, asi by mě to tak nebavilo (teda, příběh ano, ale osudy hlavních postav ne).

Děj byl naprosto fantastický. Na rozdíl od prvního dílu je ve druhé knize k vidění "pouze" jedna vražda. Která je ale zcela unikátní a nedá spát jak vyšetřovatelům, tak ani nám, čtenářům.

Na každé ze 400 stránek se děje něco, co je v konečném důsledku nesmírně důležité. Někdy už si řeknete, že jste na vraha přišli...a o pár stránek je vše zase jinak.
U Bjørka se mi hodně líbí střídání pohledů, ze kterých příběh vidíme. Perfektně rozvíjí paralelně příběh, který se nakonec spojí dohromady a vytvoří podklad pro opravdu EPICKÝ konec.

Musím říci, že po dlouhé době mě závěr knihy opravdu uchvátil - pozvedl knížku ještě o 1 level výše, což už se prakticky nedalo! 5 hvězd :)

moudivlacek
08.04.2020 5 z 5

Tak to byla jízda, sice úvodní příběh je trošku zavádějící, ale časem se vysvětlí. Každopádně po objevení mrtvé dívky se rozjíždí hlavní děj. Tentokrát má Mia trochu problémy přesvědčit o svých úvahách a myšlenkách i samotného Holgera. Holger nakonec zjistí, že tento případ bude pro něj velmi osobní, neboť se do něj zaplete i jeho dospělá dcera Miriam.
Závěr mě dost vylekal a pak trošičku uklidnil.
Prostě správné psycho.

midloch
03.04.2020 2 z 5

Půjčeno z knihovny i přes neznalost prvního dílu. Čte se to rychle a neznalost prvního dílu není podle mě zásadní. Vyšetřování je vcelku zpomalené a rozvleklé. Postavy nemají šanci, aby čtenářovi tak nějak přirostly k srdci. Hlavní detektiv je v příběhu upozaděný a Mia je troska, která leje, místo aby svůj problém řešila. Točit v Norsku kořalky a piva tak jako to dělá hlavní hrdinka, to už je na to vzít si na chlast hypotéku... Jedná se o průměrnou detetivku a moc nechápu to nadšení, které kolem ní je. Od norských autorů znám mnohem lepší kusy.

adela2316
30.03.2020 5 z 5

Nejdříve jsem se nemohla vůbec zacist, ale později jsem se zase naopak nemohla odtrhnout a snad během jednoho dne přečetla půl knihy. Musím říct, že první díl V lese visí anděl se mi až tak nelíbil, ale tento mě opravdu pohltil ( i když jsem trochu bojovala s Miou a její povahou- pasáže jejích pocitů mě moc nebraly...)

BlackFun
24.03.2020 5 z 5

Výborná záležitost! Z předchozího dílu (V lese visí anděl) jsem nebyla úplně nadšená, ale tento díl je velká pecka. Zápletka je skvělá, příběh má spád, takže co víc s přát? :)

KočkomilkaJana
23.03.2020 3 z 5

Když odhlédneme od osobních problémů vyšetřovacího týmu, dostaneme dvě třetiny knihy vyplněné vatou. Cukrovou vatou. Ne tedy, že by příběh byl sladký (ale není ani tolik morbidní, jak by člověk čekal). Ale tak jako z cukrové vaty po okamžitém požitku nic nemáte, tak než policisté vyslechli svědka a spojili obrázek se jménem, o nic víceméně nešlo. Příběh nebyl nezajímavý, jistě se může někoho dotknout, ale byl zdlouhavý. Bjork ani pořádně nespecifikoval časový rámec, takže se čte a čte a čte a pak najednou díky vrahově kapitolce získáte motiv a porozumíte mu (dobře zpracovaný!) a teprve nastoupí akce.

více na https://kockomilkaknihy.blogspot.com/2020/03/sova.html

karin4338
18.03.2020 3 z 5

Oddychovka,ale Mia by sa mala dat dokopy.zavislacka a policajtka v jedne ulohe ...divne.akurat nechapem ako tato knizka mohla sposobit taky velky poprask vo svete knih.urcite som citala lepsie

Alzbetta
17.03.2020 1 z 5

Nedočetla jsem. Prostě to nešlo. Přemýšlím marně čím byla Mia tak výjimečná?

Šárka345
11.03.2020 4 z 5

Zápletka dobrá, příběh čtivý, ale vadí mi to chlastání a braní všeho možného většiny vyšetřovatelů. To je hodně přehnané a člověk si nemůže takovou postavu ani oblíbit :0(((

LivN
06.03.2020

Asi jsem náročný čtenář, ale tahle detektivka me nezaujala. No nevadí.

matfan
04.03.2020 3 z 5

Čtivá a svižná detektivka. První díl (V lese visí anděl) mi přišel lepší.

haya82
03.03.2020 3 z 5

Kniha má spád, zápletka je zajímavá, ale... Mia mi leze na nervy čím dál tím víc, případ řeší zcela nahodile a na základě vlastních pocitů - prostě mi to celé nepřijde reálné. Závislost poloviny týmu vyšetřovatelů na všem možném nebudu ani komentovat. Konec mi přišel odfláknutý.

L.Helena
24.02.2020 4 z 5

Audiokniha - poslouchala se moc dobře.
Jako většině zde mi rovněž vadí, že vyšetřovatel má svůj "špičkový" tým postavený na člověku se sebevražednými sklony a alkoholikovi + patologickém hráči. Spoiler: To, že je jednou z obětí opět Holgerova dcera, tomu taky body nepřidá.
Nicméně zápletka zajímavá a příběh napínavý.

Luciinečka23
18.02.2020 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. :)

L.Esoteric
03.02.2020 5 z 5

Kniha se krásně četla, je zajímavá a zároveň jednoduchá, skvělá oddechovka.

likaf
02.02.2020 5 z 5

Holger a Mia opět nezklamali. Jednoho až mrazí, když knihu čte. Nelze se od ní odtrhnout. Skvělá detektivka, doporučuji.

Anet2106
27.01.2020 4 z 5

Kniha se mi dobře četla. Občas už mě unavovaly životní úvahy detektiva Mii; taky mě překvapilo, že znovu do případu byla zatažena rodina detektiva Holgera. Snad se to ve třetím díle nebude opakovat.
Jinak moc dobrá kniha, zajímavé téma a čtivě napsané.

Ajrad1981
14.01.2020 5 z 5

Mně se knížka líbila, byť mě některé věci štvaly. Hlavně Mia. Psychicky nevyrovnaný vyšetřovatel, ideálně s nevyřešenou minulostí, je teď in, ale Miu fakt nemusím. Ať se už konečně rozhodně, jestli si hodí nebo nehodí mašli, ale to neustálé "pojď, Mio" už mi trochu lezlo krkem.
Dále Miriam. Člověk by řekl, že po minulém díle bude víc ostražitá, a ono ne. Totálně jí rupne v bedně - a proč? Kvůli chlapovi. Výhledově uvidím, jak se předvede ve třetím díle - pokud tuhle zkušenost teda rozchodí.

A moje "soukromé" hledání pachatele opět dopadlo bledě. Bylo mi jasné jen to, že to není ten, u koho by se to předpokládalo - ale to je taky celkem běžné (mistrem v tomhle ohledu byla Agatha Christie). Sice jsem se zaměřila správným směrem, ale stejně to ze dvou lidí, které jsem měla v hledáčku, byl až ten třetí. ;-)

Calie
12.01.2020 3 z 5

Kniha byla slabší, než předchozí díl V lese visí anděl. Autor píše čtivě a má super nápady, jen je podle mě neumí dost dobře zpracovat.
Samotný příběh je napínavý, líbí se mi vložené pasáže z minulosti, které pomáhají čtenáři přiblížit rozuzlení. Jenže právě to rozuzlení je prostě... slabé a překombinované. Přijde mi, jako by autor z vraha udělal co nejvíce vyšinutého člověka a navíc vnukl mu myšlenku: "Stejně zemře, tak ať z toho aspoň něco mám." Proč? Z tohohle mohly být dva náměty na dvě různé knihy a fungovalo by to lépe. Autor se sice pokusil své rozuzlení vysvětlit a obhájit, ale ne... podle mě to nefunguje.
Postavy jsou kapitola sama o sobě. Charaktery dobře vymyšlené, ale postavy se nikam nerozvíjí, spíš tak nějak všichni upadají na dno. Dialogy občas dost slabé. V polovině dialogů se vlastně postavy ani nepochopí, o čem ten druhý mluví, a druhá polovina vlastně ani nevznikne, protože postavy neberou telefony.
Zkusím dát šanci ještě Cloně a upřímně doufám, že se autor někam posune.