Hodiny z kostí

Hodiny z kostí https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330508/bmid_hodiny-z-kosti-7Ts-330508.jpg 4 234 63

Patnáctiletá Holly po zuřivé hádce s matkou zabouchne dveře za svým starým životem. Když nyní prochází anglickým venkovem, podivná setkání a souhry náhod přetvářejí její realitu tak, až se začne podobat oživlé noční můře. Neboť Holly upoutala pozornost skupinky nebezpečných mystiků – a jejich nepřátel. A právě osud Holly Sykesové je tmelem spojujícím příběhy dalších protagonistů Hodin z kostí – studenta z Cambridge, který usiluje o bohatství a vliv, rozpačitého otce, jenž si připadá naživu, pouze když podává zpravodajství z okupovaného Iráku, spisovatele středního věku, jenž truchlí nad svým vyhnanstvím ze žebříčku bestsellerů –, kteří všichni sehrají roli v nadpřirozené neviditelné válce na okrajích našeho světa. Ze středověkých švýcarských Alp přes australskou buš devatenáctého století a hotel v Šanghaji až do výstavného domu na Manhattanu v blízké budoucnosti a na postapokalyptický irský venkov se jejich příběhy rozvíjejí a spojují v okamžicích jak každodenních, tak téměř zázračných. Hodiny z kostí tvoří kaleidoskop plný výrazných postav a možných světů, který přímo prosí o to, abychom ho rozebrali a opět poskládali dohromady.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

The Bone Clocks , 2014

Na.kole
25.11.2020 5 z 5

Příběh Holly má podobné téma jako jeho kniha Dům za zdí, jen mnohem víc rozvinutější. To se mi na autorovi líbí, fantazie, propracovanost, souvislosti a odkazy (např. na jeho knihu Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta, když píše o Óšimovi v Dedžimě). S čím se trochu peru je větší počet postav, než si někoho v hlavě správně zaškatulkuju, už je zase pryč a já zjišťuju, že je okrajovou postavou. Co se mi líbí a zároveň je to pro mě těžké, je že autor není 100%popisný. Například něco naznačí, nebo se případně ani nezmíní jak cosi proběhlo a pak píše jen o důsledku (např. jak Hugo Lamb kradl známky). Nejdřív jsem myslela, že jak čtu rychle, tak jsem něco přehlédla, ale když jsem se později vrátila, nenašla jsem nic. Napadá mě, že si se mnou autor hraje a říká si: tak ty by sis chtěla jen tak hltavě číst, tak to ani náhodou, hezky zapoj mozkovnu! Části knihy o Hugo Lambovi a Crispinovi byly pro mě obtížnější, protože se oba vyjadřují vybroušeným ostrovtipem a intelektuálními narážkami. Abych je všechny pochopila, musela bych si dělat poznámky, které bych později dešifrovala. Jenže příběh začal nabírat tempo, začal mě pohlcovat a psaní poznámek by mě zdržovalo. Myslím si, že abych si v hlavě všechno správně pospojovala, musela si bych knihu přečíst ještě jednou, na což jednou určitě dojde. Shrnuto: začátek je slibně se rozvíjející, prostředkem se musí každý trpělivě prokousat a odměnou je strhující konec. Dávám pět hvězdiček.

Pumpkin
17.11.2020 4 z 5

Konečně! Konečně jsem to dočetla. Tak dlouho jsem něco nedokázala dočíst už dlouho. A navíc je ta knížka svinsky těžká, furt jsem si ji přehazovala v rukách. A jestli vás teď napadlo, proč jsem ji teda neodložila nedočtenou, tak proto, že se mi děj líbil a chtěla jsem vědět co bude dál (a přesto jsem se nutila do čtení občas). No a poslední časový úsek byl nejlepší, to bych brala i jako samostatnou knihu

petr_
26.10.2020 5 z 5

Autor mě opět nezklamal. Vytvořil dějově i časově mnohovrstevnatý příběh. Hlavní postavou je zde Holly, která zjišťuje, že se o ní zajímají různé skupiny lidí a evidentně má věštecké nadání. Kniha má příběh složený podobným způsobem, jako např. Atlas mraků, kdy se až na konci jednotlivé části děje spojí ve velké finále. Když popisuje autor Hollyino pubertální období, tak jsem si zase vybavil knihu Třináct měsíců, protože tam popisuje vzpouru puberťáka, který je schopen se postavit celému světu. U Holly tato vzpoura proběhne úspěšně.
Takže čtenář musí mít trpělivost, aby objemnou knihu dočetl dokonce.
Zajímavé je, že se zde autor vrátil k tématu lidí (nebo nelidí ?), kteří aby si prodloužili mládí a život, se stanou predátory lidských duší. Doporučuji si přečíst knihu Dům za zdí.
Ale výsledný dojem, který na mě kniha udělala, je popis neschopnosti lidí, aby ovládli své dravčí a majetnické pudy, které ničí lidi v jejich okolí, společnost, ba celou civilizaci. Jakousi první ochutnávkou je život Eda v Iráku, kde pracuje jako novinář v době války a hodnotí smysl celé války a vliv na Iráčany, kteří se z období diktátu Saddáma Husajna dostanou do období, kdy je celý stát rozbitý válkou, takže se jejich podmínky ještě zhorší.
V podstatě Anachorité se nechovají jinak, je jim jedno, kolik lidských životů zničí, pro ně je důležité si udržet svoje postavení a schopnosti. A konec knihy není o nic lepší, protože se civilizace připraví o všechny svoje vymoženosti.
Kdybych měl porovnat tuto knihu s knihou Atlas mraků, tak by ji ohodnotil, jako dějově svižnější a zajímavější.
Co se týká pesimistického zakončení celého románu, i když Holly si vždy našla někoho, komu mohla předat svoji lásku, či přátelství, což je dostatečně optimistické, ale v souvislosti se současnými problémy s coronavirem si myslím, že vše nemusí mít dobrý konec, jak v příběhu, tak v reálném světě.

Vevericka.eva
10.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Už jsem četla Atlas mraků, a proto jsem věděla, že Hodiny z kostí nebudou jednoduché čtivo. To se plně potvrdilo. Střídání příběhů, vždy vrátí čtenáře na začatek, znovu si musí najít cestu k dalšímu hrdinovi, zorientovat se v čase a prostoru každého příběhu a zase se začíst. Jakmile se do příběhů vrací znamé tváře, tempo se zrychluje a skládá se komplexní příběh jako dílky puzzle, nic nechybí, nic nepřebývá. Téměř na konci čeká rozzuzlení, vysvětlení všech protínajících se linek, jen abychom vstoupily do posledního příběhu o 20 let později. Závěr je uspokojivý - nadějný i tragický, ale vrchol už byl v předposledním příběhu.

Kiki22
10.10.2020 5 z 5

Hodiny z kostí byly pro mě mnohem zajímavější zážitek než Atlas mraků. Sledujeme Holly od puberťačky prchající z domova přes mámu Aoife až ke stařence v postapo světě. A mezi tím potkáváme lidi, které potkala ona. Partnera a válečného zpravodaje Eda, v lásku nevěřícího a nakonec hluboce milujícího Huga, morálně ne úplně čistého spisovatele Crispina a další. Do toho všeho zmizení Jacka, mystické souboje mezi přirozenými Atemporály a Anchoristy. Spousta otázek ohledně bytí, rodičovtsví, partnerství, environmentální témata. Má to mnoho vrstev, možná vás některá nebude bavit, ale rozhodně to za to stojí.

bbara155
18.08.2020 4 z 5

Knihu bych rozdělila na třetiny. První třetina: velmi slibně se rozvíjející příběh se spoustou zajímavých postřehů a komentářů. V tuhle chvíli cítím nadšení a pět hvězdiček. Druhá třetina: proud pseudointelektuálských žvástů, připomínající ptydepe. Přestává mě to bavit a mám pocit, že knížku ani nedočtu. Stěží jedna hvězdička. Vytrvala jsem, přeskočila pár stránek rychločtením a přichází třetí třetina. Příběh rozmrznul, posunuje se, začíná mě zase bavit. Válka a apokalypsa. Končím s tím, že váhám, jestli hvězdičky tři nebo čtyři. Ale konec si asi zaslouží ty čtyři.

Melanka
20.07.2020 4 z 5

Přiznávám, že čtení téhle knihy bylo jako na houpačce, chvílemi strhující, pak jsem se poněkud ztrácela, v jednu chvíli jsem to chtěla i vzdát, ale potom mě příběh zase chytil a už nepustil. Musela jsem se několikrát vracet, abych si připomněla, kdo je (nebo byl) kdo. Ale výsledný dojem je skvělý.

SteveP1
12.06.2020 4 z 5

Líbilo, výborně vymyšlené i napsané, autor opravdu umí psát a zaujmout a navíc má obrovskou fantazii. Jen to bylo na můj vkus přece jen kapánek dlouhé.

pismenkovyJoe
05.06.2020 4 z 5

Ano, David Mitchell je skvělý, věděl jsem to už po knize Hybatelé a vím to i teď po Hodinách z kostí. Jeho styl mi naprosto vyhovuje, už mě nebaví ty přímočaré dopředu odhadnutelné příběhy průměrných tvůrců, tohle je jiná káva a věřím že nesedne všem, ale já si Mitchella přidávám do vrchní police mé knihovny a těším se na další knihy.

deirdre
31.05.2020 5 z 5

David Mitchell je môj obľúbenec, máloktorý spisovateľ sa dokáže tak úžasne pohrať s jazykom, postavami a ich príbehmi, ako on. Skvelé čítanie,bavilo ma od začiatku do konca.

tučňák222
19.05.2020 5 z 5

Dalo by se říct, že je to takový třetí díl série Hybatelé - Atlas mraků - Hodiny z kostí, tudíž na Mitchella ohraný styl. I přesto je to úžasný příběh, proto dávám 5 hvězdiček.

Tentokrát se jedná o krásný moderní fantasy a sci-fi román dohromady. Znovu je zde velká spousta podpříběhů, které doplňují/tvoří příběh hlavní. Je poznat, že autor je velmi vzdělaný, světaznalý a má velkou fantazii. S oblibou píše, jakoby to byl film, propojuje opět postavy s jinými jeho knihami a hlavní hrdina... existuje..., ale stále je z mého pohledu druhou hlavní "postavou" samotný život.

Od Mitchella, jakožto autora pro náročné čtenáře, se jedná tedy celkem o oddychovku. Nicméně stojí za to, a určitě bych ji doporučil i jako první knížku pro ty, kteří od něj ještě nic nečetli.

Selket
18.04.2020 5 z 5

MItchell mi trochu připomíná impresionisty. Alespoň tedy po přečtení Hybatelů, Atlasu a Hodin. Téma je vlastně nepodstatné, jde vždy o sadu poutavých životních příběhů, nějakým způsobem propojenou, ovšem dojem je pokaždé trochu jiný a svým způsobem jedinečný. Mám to moc ráda, dá se to číst donekonečna! Mám neodbytný dojem, že v polovině autor trochu propadl sebemrskačství, ale i s tím jde o vážně skvělé čtení.

PetaZ
09.04.2020 1 z 5

Ne, tohle opravdu nebyl muj salek kavy..

Nifredil
19.02.2020 3 z 5

Přiznám se, že jsem čekala něco úplně jiného a ne, že mě čeká vlastně fantastická distopie. Nebo to byl jiný žánr? prvky utopické až vlastně distopické to mělo, také tam byla dost silná fantastická linka, to důležitější ale byl jeden lidský život, který Mitchell ukazuje z různých úhlů pohledu. Takže přiznám sama, že vlastně nevím, co jsem to četla. Každopádně jsem nakonec ráda, že jsem vydržela číst až do konce. Začetla jsem se totiž až asi cca po 150-200 stranách. Velmi mě bavila část knihy vyprávějící příběh očima Eda. Pak i pokračování, ale měla jsem zase trochu měla problémy s koncem. Ta distopická část na mě byla už pak moc dlouhá a nebavila mě. Chápu sice proč tam byla, ale nějak mi zrovna tenhle konec neseděl. Každopádně jsou daleko horší distopie i fantasy knihy, takhle smíšeně a zajímavě by daný žánr mohla nějak uchopit a přetvořit ta “nebraková” část literatury a bylo by to v pořádku.

babsi66
18.09.2019 5 z 5

David Mitchell opět nezklamal. Příběhy poskládané z různých epizod jsou evidentně Mitchellova doména - vše je promyšlené a každý detail nakonec zapadne na své místo, což v takto komplikovaném díle a světě, který si autor v knize vymyslel, je třeba ocenit. Navíc ten jazyk! Miluju knihy, u nichž díky jazykovým a vyjadřovacím schopnostem autora při čtení téměř vidíte, jak se vám každý detail příběhu odehrává před očima.

freejazz
11.09.2019 5 z 5

mal som šťastie, že som knihu čítal hneď po prvotine Hybatelé. tie citáty a odkazy sú perfektné.
samotný príbeh?
neviem, čím to je, ale v posledných rokoch čítam od výborných spisovateľov samé ťažké, smutné knihy len s malou iskierkou nádeje v závere, že to predsa len dopadne lepšie. je však zrejmé, že architekti konzumu a tupého pôžitkárstva takéto knihy nečítajú a vo svojej bohorovnosti o nich ani nevedia. rovnako ako stáda zúfalcov, ktorí sa im snažia priblížiť napodobňovaním bez toho, aby si uvedomili, že sú iba nepodstatnou potravou v ich mierovom mlynčeku na mäso (uznávam, že kto knihu nečítal, nechápe, o čom točím:).
fakt stojí za čítanie. uviazne pod kožou.

mol378
05.09.2019 5 z 5

Výborná, velmi promyšlená knížka. Dům za zdí, dá se říct, je taková menší svižná ochutnávka toho, co čeká čtenáře v Hodinách z kostí. Ty jsou mnohem rozvinutější, bohatější na střídání různých prostředí, věků, světů a postav, přitom vším prochází příběh sympatické Holly, která se celý život setkává s tajemnými věcmi mezi nebem a zemí. Autor nám laskavě dopřál šťastnou polovinu konce a o jeho druhé polovině si čtenář může domyslet, co chce. Ano, je to fantasy, ale podivně reálné. Rozhodně doporučuji.

Finn69
23.07.2019 4 z 5

Vzít do ruky něco od Davida Mitchella je sázka na jistotu - určitě dostanete něco, co se krásně čte, bude to mít zajímavý příběh (a nebo víc příběhů) a řadu sympatických postav.
A ani Hodiny z kostí vás určitě nezklamou. Mě se příběhy Holly a všech těch "atemporálů" moc líbily a určitě jsem je nečetl naposledy. Jak je u Mitchella zvykem, střídají se tu místa, vypravěči, letopočty i žánry. Nemusíte se ale bát, všechno to drží pevně pohromadě a navazuje to na sebe, neztratíte se.

Ventimiglia
25.06.2019 5 z 5

Lapená od první stránky do poslední. Už jsem potřebovala přečíst příběh, ve kterém si zamiluju postavu/y a který nechci odložit. Zamilovala jsem si Holly a prožila s ní její příběh. Část, v níž se dozvídáme o životě válečných zpravodajů, mě doslova dostala, abych se o jejich práci a o zemích, ve kterých působí, dozvěděla víc. Oslovil mě i stárnoucí spisovatel, který se pomstí uštěpačnému kritikovi: jak snadné je udělat něco, co se nikdy nedá odestát. (Rady pro budoucí spisovatele z kurzu tvůrčího psaní: "Příslovce jsou cholesterolem v žilách prózy. Když je omezíte na polovinu, bude vaše próza proudit dvakrát svižněji. (...) Och, a taky se mějte na pozoru před slovesem zdát se: je to takové textové mumlání. A ohodnoťte každé přirovnání a metaforu jednou až pěti hvězdičkami a pak odstraňte každé, které dostalo tři a méně hvězdiček." (s. 366) "Tvrdím, že autor Ságy o Njálovi používá přesně tytéž narativní triky, které později využívali Dante a Chaucer, Shakespeare a Moliere, Voctor Hugo a Dickens, Halldór Laxness a Virginia Woolfová, Alice Munroová a Ewan Rice. Jaké triky? Psychologickou nejednoznačnost, vývoj postavy, zásadní zvrat v závěru scény, padouchy poskvrněné ctností, hrdiny pošpiněné ničemností, předtuchy a odskoky do minulosti, obratné svádění čtenáře na scestí. (...) v islandských ságách poprvé v západní literatuře objevujeme zárodky romanopisců při práci...", s. 357.) Pobavila mě spousta aluzí (a to jsem ještě spoustu z nich neobjevila): je to čtenářsky příjemné a zábavné. Fascinovala mě Mitchellova fantazie, jeho jazyk, metafory. Každý motiv se někde později propojí s dalším motivem a utvoří linku, která najednou dostane smysl. To, co vypadalo jako veledůležitá informace, se promění v nedůležitý štěk, ale právě to nám říká významnou sdělení o našem poznání světa (tři slova, která se vynořují znovu a znovu Holly v souvislosti s Crispinem, se naplní významem, který je ale nicotný; co víme o světě, je vytrženo z kontextu, a i když je toto vědění pravdivé, o kontextu nám neříká vlastně nic: a to jsme pyšní, co toho víme...)
Ale nejvíc, nejvíc mě vzala vize světa, ve kterém došla ropa: civilizace existuje jen do té doby, dokud v ni lidé věří. Pravděpodobně existují ještě silnější dystopie, ale mě tahle zasáhla, snad proto, že je děsivě uvěřitelná.

Acamar
19.05.2019 3 z 5

Kříženec Domu za zdí a Atlasu mraků ... Téma anchoritů, nesmrtelných živících se dušemi psychicky obdařených smrtelníků z Domu za zdí (zde ve snesitelně krátké podobě), v Hodinách z kostí propojené hlavní postavou Holly nahlíženou různorodou formou z pohledu studenstkého hejska, žurnalisty, spisovatele, jehož hvězda zapadá, akční pasáž souboje dvou nepřátelských ezoskupin i závěrečné postapo ... Ač se mi dříve čtené knihy D.Mitchella líbily, pro toto základní fantasy téma asi nejsem cílová skupina, takže jsem toto dílo přes všechen jeho spisovatelský um nedokázala ocenit jako ty předchozí.