Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29761/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-meN-29761.png 5 10373 10373

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá. Ilustrované druhé vydání, V Argu první, revidované.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Honey0105
15.07.2012 4 z 5

Větší radost z přečtené knihy jsem snad ještě neměla, protože do téhle jsem se nutila několik let. Až skutečnost, že v zimě bude film, mě přinutila se do čtení konečně pustit. Dala jsem si několik měsíců rezervu, abych to stihla přečíst a nakonec jsem to zvládla za několik dní. Je pravda, že začátek mě zklamal, protože nějaká rádoby pohádka o trpaslících, koho to zajímá? Nemám moc ráda tento typ fantasy, ale po chvíli jsem si přivykla a četla jsem dál a nakonec se mi knížka líbila. Nebudu tedy jeden z těch nadšených příznivců, ale určitě se můžu pochlubit, že jsem knížku přečetla a navíc se mi víceméně líbila. Tradáá..

kolacky
12.07.2012 5 z 5

Když jsem Hobita přečetla, povzdechla jsem si - Tak lepší knihu už nikdy číst nebudu...

Zuzvil
26.06.2012 3 z 5

Tato kniha se mi ze všech Tolkienových knih, které jsem četla, líbila nejméně. Jsem v tomto případě opět kapánek proti proudu nadšenců a příznivců této knihy. Ze začátku velmi těžkopádné čtení, pak už je to dobrodružnější, ale bohužel ne natolik, aby mě to uchvátilo jako Pán prstenů, tato knížka mi přijde jako taková pohádka spíše, což je dobře, samozřejmě, ale nedá se to prostě s Pánem prstenů srovnat, alespoň já to tak vidím.

Lazy
17.06.2012

Nevím, zda jsem četl tu samou knihu, ale co mne se týče, tak nadšený nejsem. Krom 5. kapitoly mi to spíš přišlo, jak knížka pro děti. s Tolkienem jsem na nějakou dobu skončil. Jinak přiznávám, že jsem to četl především kvůli nastávajícímu filmu a pér doporučení. kdybych to měl popsat dvěma slovy, tak napíšu "dětská kniha".

kellishova
14.06.2012 5 z 5

výborné! jsem zvědavá na film

lacerta
08.06.2012

Hobit- knížka, na níž si můj syn prořezal čtenářské zoubky- a už ho to nepustilo... Díky, pane Tolkiene

dadu
05.06.2012 5 z 5

Ani nevím, jak bych slovy mohla vyjádřit nadšení, když jsem knihu dočetla. A nikoliv z toho důvodu, že příběh skončil a už nemusím číst, ale proto, že příběh byl tak poutavý a excelentě napsaný, že jsem se těšila, až otevřu další knihu, kde bude pokračování.

Alexxandra
01.06.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších knih kterou jsem kdy četla.!Tolkienovi se prostě jen tak někdo nevyrovná....

cathyblack
01.06.2012 5 z 5

TO je moje pohádka!!! Opovažte se na ni sahnout, křičel můj tříletý synovec, kterému jsem hobita předčítala. Děsně si užíval kapitolu hádanky ve tmě, dokonce 4x - než usnul. Potom už jsem mohla pouhé, pohladit knihu a při vracení do knihovničky do tmy zašeptat: "Dobrou noc, mijášku!"

Marika Vanova
20.05.2012 5 z 5

Hobit je úplně to nejlepší, trilogie Pána prstenů se tomu už nevyrovná.

WolfIssen
17.05.2012 5 z 5

Po mém prvním přečtení Hobita, kterého jem četl v těchto dnech, mě mytologie Středozemě začala fascinovat snad ještě více než po přečtení následující trilogie. No, uvidíme, jak se s Hobitem "popere" filmový mág Peter Jackson. Každopádně úžasná kniha.

Sense
12.05.2012 5 z 5

Když nemám nejlepší náladu, zalezu si do postele, otevřu tuhle knihu. Po přečtení první věty mám pocit, jako bych se vrátila domů.

Peter.Melon
02.05.2012 3 z 5

Hobit je v podstatě živnou půdou pro jeho budoucí dílo-Pán prstenů 1-3.Tento pohádkový příběh J.R.R.Tolkiena jsem četl jako dítě.V podstatě se dá říct,že mě zaujal a pobavil(spousta těch legračních hobitích jmen).Hlavním hrdinou v tomto příběhu je jakýsi Bilbo Pytlík,který je vybrán čarodějem Gandalfem,aby se zúčastnil výpravy za drakem Smakem spolu s třinácti zlatuchtivými trpaslíky.Dávám 60 procent s úctou k Tolkienovi.Pro děti a mládež četba dobrá...

Eilem
19.04.2012 5 z 5

Hobbita som čítal až po príbehu pána prsteňov. Deckejší prístup mi až tak nevadil nebol až tak znateľný. Škoda však,že je na moj vkus trochu krátky . To je moja jediná výhrada. 95%

Aniikki
01.04.2012 5 z 5

Hobita jsem četla už několikrát a můžu se k němu neustále vracet, aniž by mne omrzel. Je to krásně psaná pohádka, která se čte jedním dechem. Pan Tolkien byl pan Spisovatel.

mutace
20.03.2012 3 z 5

Dle mého názoru se jedná o nejlepší díl z cele ságy, že by to ale bylo něco skvělého, tak to teda ne.

Baltzar
16.03.2012 3 z 5

Pohádka, která se až příliš zaobírala detaily míst, kudy putoval hlavní hrdina Bilbo. Pro mne zklamání.

Calwen306
16.03.2012 4 z 5

Ako veľká obdivovateľka Tolkiena a Stredozeme musím konštatovať, že Hobit je nádherne napísaná kniha. Tolkien povodne napísal tento príbeh ako rozprávku pre svoje deti, takže táto kniha je na rozdiel od Pána prsteňov určená aj pre mladších čitateľov. Tento príbeh plný dobrodužstiev možem každému zo srdca odporučiť, neoľutujete!

Neo1tex
16.03.2012 5 z 5

Můj nejsilnější čtenářský zážitek z náctiletých časů. Vynikající a překrásné dílo...

Elianir
01.03.2012 5 z 5

První fantazy kniha, co jsem kdy četla (když nepočítám pohádky, že :D ) a důvod proč se mi tenhle žánr - trpaslíci, draci, čarodějové, kouzelné meče i prsteny, elfové a přerostlí pavouci - tak strašně zalíbil.