Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29761/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-meN-29761.png 5 10373 10373

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá. Ilustrované druhé vydání, V Argu první, revidované.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

houston
22.02.2012 5 z 5

Tady už nemá cena cokoliv dodávat. V mém případě se jedná o srdcovku. To nejlepší z pera Tolkienova.

ondras666
21.02.2012 5 z 5

Jak koukám, tak vše bylo již řečeno a napsáno...
Série LOTR pro mě byla v době filmového zpracování naprosto neznámá. Nemám rád komerční a masové filmy, tak jsem ji ani neviděl. Ale po několika letech jsem náhodně objevil právě Hobita a při jeho čtení jsem úplně propadl té atmosféře, kterou si kniha vytvořila. Postavy, pohádkový příběh a fantasy svět, který si každý může domyslet sám. Velice umě napsaná kniha z rukou výborného spisovatele. Po jejím přečtení jsem si přečetl i trilogii Pána prstenů a s odstupem několika let se podíval i na film. Ale ten mě tak nenadchl jako právě ty knihy.
Hobit je jedna z nejlepších knih pana Tolkiena. Moc rád se k ní vracím a vždy to dobrodružství prožívám znovu.
V prosinci 2012 přijde filmová verze, tak jsem zvědavý, jak se s ní režisér popere, protože zfilmovat tohle nádherné dílo bude jistě obtížné.

RimmerCZ
16.02.2012 5 z 5

Nevím, zda to řadit nad Pána prstenů, či na roveň jemu. Ale rozhodně je to to nejmilejší od Tolkiena, co jsem zatím četl. Miluju ta zákoutí, které starý pan profesor líčí, chci prozkoumat zlobří jeskyni, pobýt s Meddědem v jeho síních, šplhat se na hromady trpasličích pokladů...Všechno tohle se mi z velké části splnilo díky kráse vyprávění a neméně kvalitnímu překladu. Srdeční záležitost, nemohu hodnotit jinak, než 5/5. Těším se až to budu číst svým dětem.

Kirin
26.01.2012 5 z 5

Tolkien a fantasy patří prostě k sobě. Je to dar. Navíc ilustrace jsou taky velmi pěkné a dotvářejí atmosféru.

KrvMys
16.01.2012 5 z 5

Na začátku děje jsem si myslela, že Bilbo Pytlík je takový ňouma, pomalu jsem však přicházela na to, že se v něm přece jen skrývá daleko víc, jak několikrát opakuje Gandalf. Hned od začátku mne děj plně spoutal a já jsem se nemohla odtrhnout od skvělého vypravěčského talentu, který tu ukazuje Tolkien. Myslím, že by se od něj mohli dnešní autoři mnoho co učit. Je to pohádka, která má vše, co by měla mít, napětí, dobrodružství, dobro a zlo a svého hrdinu, který nás přece jen něčemu přiučí.
Kloním čepec také před panem Tolkienem, jak krásně do detailu dokázal vymyslet fantastický svět.

Angelot
11.01.2012

Bilbo Pytlík zůstane snad na vždy jedním z mých hrdinů. Úžasná kniha.

Gerret
09.01.2012 5 z 5

Tolkien je můj nejoblíbenější fantasy spisovatel a tato kniha se mi od něj líbí nejvíce. Nevím přesně čím si mě tolik získala, možná svím pohádkovějším pojetím příběhu oproti Pánovi prstenů nebo svojí jednoduchostí. Každopádně mám rád celou sérii jak knižní tak filmovou a jsem strašně moc zvědavý jak dopadne filmové zpracování Hobita. Hodnocení 100%.

kadgam
05.01.2012

Knihu mi odporúčali synovia a nenadchla ma.

tikend
04.01.2012 5 z 5

Veľmi hravo napísaná kniha. Autor podáva v podstate krutý svet a tragický príbeh očami hobita, ktorý o tomto svete celý život uba počul, a odrazu zistil, že v ňom sám žije. Vyhýba sa dlhým poetickým pasážam a skôr sa venuje samotnému deju a jeho detailom, čo dodáva knihe sviežosť.

st.me
03.01.2012 4 z 5

Když jsem tak zběžně projela hodnocení knížky, tak mám skoro strach sem přidat to svoje. Je tu tolik hvěžd, že to vypadá jak na sjezdu generálů.
Je pravda, že panu Tolkienovi jsem se po shléhnutí prvního dílu Pána Prstenů vyhýbala jak čert kříži. Film mě prostě nezaujal.
Nakonec jsem ale podlehla "tlaku" okolí a pustila se do čtení.
Nemůžu napsat, že Hobit je nej, nej, nej, nej, nej knížka jakou jsem kdy četla, protože na mě tak nezapůsobila. Je dost možné, že po veškeré té chvále co jsem si na knihu vyslechla, jsem čekala prostě moc.
Pan Pytlík mi nebyl nijak zvlášť sympatický, vadilo mi, že je takový srab. Sice během vyprávění trochu zmužní, ale stejně... na konci se schoval díky prstenu. To hrdina nedělá.
Celkově mi přišlo, že na cestě tam a zpět zažila výprava tolik dobrodružství právě díky tomu, že Pytlík se dostal (zase) do maléru. Některé mě bavily, jiné naopak, ale tak to bývá asi u každé knihy.
Ale ať jen nehaním. Musím přiznat, že kniha mi zpříjemňovala dlouhé chvíle a dokreslovala svým pohádkovým kouzlem předvánční atmosféru.
Po jejím přečtení jsem si ještě pustila trailer k filmu a to byl bonbónek na konec.
Přemýšlím, že dám šanci i Pánovi Prstenů a pak možná i filmům. Ale nechci předbíhat událostem.

zipporah
23.12.2011 5 z 5

Dobre som spravila, že som si to prečítala druhý raz, Gandalfove monológy sú fantastické, ako postava je nezabudnuteľná, len kvôli nemu už to treba prečítať si.

kniholka
08.12.2011 5 z 5

Kouzelné a milé je tohle úžasné Tolkienovo dílo.

Smolda
29.11.2011 5 z 5

Pohádka kterou bych byl schopen přečíst snad i 10x ... legendarní fantasy

Junjun
09.10.2011 5 z 5

Krásný pohádkový příběh o putování za ztraceným pokladem a dobrodružstvím. Malý hobit v sobě najde odvahu a odhodlání a několikrát zachrání své trpasličí přátele, ať už ze spárů obrovských pavouků či ze žaláře lesních elfů. I když výpravu potkalo mnoho nástrah, při kterých málem přišli o život, v knize najdeme mnoho úsměvných obratů - např. Gandalf, a to jak se rád poslouchá, pošklebky elfů, Glumova samomluva a třeba také vytažení potlučených trpaslíků ze sudů:

"No tak jsme zase pohromadě" ,prohlásil Thorin. "A podle mého názoru za to máme co děkovat svým hvězdám a panu Pytlíkovi. Určitě má právo očekávat naše díky, třebaže bych byl radši, kdyby byl mohl obstarat pohodlnější dopravní prostředek. Přesto však - všichni jsme vám zase jednou velice k službám, pane Pytlíku. Rozhodně vám budeme jaksepatří vděční, až se nakrmíme a zotavíme"

Teru
17.09.2011 5 z 5

Kniha, kterou jsem si více méně chtěla přečíst jen z takové "povinnosti" , jelikož Hobit je/byla moje přezdívka.
Musím uznat, že se mi opravdu moc líbila. Myslím, že snad nebylo jediné místo, kde bych si řekla, že je to nudná část. Naopak, člověk jen žasne a s potěšením dále dychtí po dalších stránkách.
Nezbývá nic, než jen doporučit, Hobitovo neobvyklé dobrodružství za to jistě stojí!

Hancza
07.09.2011 5 z 5

Výborná kniha, kterou jsem přečetla v rekordním čase, protože jsem se od ní nemohla odtrhnout... Podle mě je velká škoda, že je Pánem Prstenů "zatlačena" do pozadí...

denuska
06.09.2011 5 z 5

Knihu jsme přečetla již podruhé, a opět nezklamala, Tolkien nezklamal, je to prostě genialita první kategorie. Nechápu a stále přemýšlím, kde se to v Tolkienově hlavě všechno vzalo, kde tvořil, jak to všechno sepsal a formuloval, musel to být hrozný podivín, ale dobře pro nás, kteří jeho díla milujeme.

Nerissa
03.09.2011 4 z 5

Prostě Tolkien! Navíc je úžasné pozorovat, jak Bilbo "roste". Jak se z bezvýznamného, zmateného hobita, který doma zapomene kapesník stává něco neuvěřitelného. Hobit, u kterého žádný jiný hobit nemůže říct, co řekne před tím, než to on sám řekne :-)... Moc se mi příběh líbí a navíc krásně zapadá do Pána Prstenu.

Tazz1
24.08.2011 5 z 5

Tady asi není nic třeba dodávat. Klasika...nádherná pohádka v Tolkienovském světě.

Lucik177
21.08.2011 5 z 5

excelentní kniha :D vřele doporučuji !!!!!!!!!!!!