Hledání Aljašky

Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“, je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394580/hledani-aljasky-omc-394580.jpg 43228
Vydáno, Yoli

Looking for Alaska, 2005

Kniha Hledání Aljašky

Dáduše
15. listopadu

(+ SPOILER) Moje první kniha od autora. Čekala jsem slaďárnu pro teen a dostala jsem zajímavý, přemýšlivý příběh. Text nebyl ještě úplně vybroušený, ale je to prvotina. Zkusím další od autora. Asi budu muset začít číst životopisy slavných:-)

VAnna
12. listopadu

Tak tohle se mi opravdu líbilo!

Laruska07
10. listopadu

Tohle mě teda moc nebavilo, zklamaní.

Peťula25

krásná oddechovka, čtivá, tak jako všechny ostatní Greenovy knihy

Audrina

Hledání Aljašky mě při prvním čtení zaujalo víc než Greenovy slavnější Hvězdy nám nepřály. Při čtení opakovaném mi ale příběh už tak skvělý nepřipadal.
Na druhou stranu musím Greenovy přiznat velký um při vykreslování charakterů mladých lidí a jejich nejistot, trápení a problémů spojených s dospíváním.

temna.vila

Hledání Aljašky se mi z Greenovy tvorby líbilo asi nejvíc. Rychle jsem se sžila se všemi postavami, příběh svižně ubíhal a četl se mi velmi dobře. Kniha mi nabídla přesně to, co slibovala. Atmosféra byla místy ponurá a já osobně jsem si v knize našla spoustu věcí k zamyšlení.

LaDouceBrise

Já nevím. Ke Greenovi jsem vždycky přistupovala poněkud skepticky, všechny ty nálepky světových bestsellerů a rozporuplná chvála, ale zatím mě vždycky dostal. Až doposud...

Z Aljašky jsem mimořádně rozpačitá. Asi je na ní hodně znát, že se jedná o prvotinu. Neoslovila mě, nedotkla se mě, nevyvolala očekávané emoce... Nebyla vyloženě špatná, to rozhodně ne. Předtím plynula líně a nenuceně, potom se neklidně houpala na filozofických vlnách. Ale že by se přese mne převalilo ono zamýšlené tsunami emocí, to opravdu říct nemůžu.

Zpočátku jsem Milese chápala - nevýrazný klučina, který nemá žádné kamarády kromě knížek a zoufale touží po změně. Bavilo mě sledovat jeho nelehké začátky na internátní škole, navazování nových vztahů a postupnou proměnu. Ovšem nakonec jsem začala mít pocit, že z toho starého Milese nic nezbylo, že se z něj stal další klasický teenager, jehož životní náplní je porušování všech pravidel světa.

Mým hnacím motorem byla snaha zjistit, co se stalo mezi předtím a potom, čekala jsem, že v té chvíli Miles objeví své velké Možná, ale ve výsledku jsem byla jenom zklamaná. Zpětným pohledem zjišťuji, že zápletka nebyla nijak originální ani převratná, možná snad i trochu moc násilná. Poněkud detektivní a psychologická část potom se mi líbila mnohem více než předchozí, více se soustředila na pocity hlavních postav a jejich myšlenkové pochody, ale zklamalo mě, že vlastně k ničemu pořádnému nedošly. Konec mi připomněl ten náhlý zvrat, který se udál uprostřed, jako by autor už nechtěl dál pokračovat a vyřešil to podle mě poněkud nešťastně.

Jak říkám, nevím, co si vlastně mám myslet. Nejsem jako očarovaná, ale ani nijak zvlášť zklamaná. Příště se radši uchýlím k opětovnému čtení Hvězd a Želv...

Jani23

Nijak nezaujala. Není špatná ale není to kniha ke které se chci vracet.

Soumrak dne
Soumrak dne