Hlad

Hlad https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480627/bmid_hlad-Rq7-480627.jpg 4 166 32

Dvojitá porcia temnej imaginácie Jozefa Kariku vychádza ako dvojkniha Hlad/Smäd. Každá z kníh ponúka samostatný zážitok, no pri čítaní oboch nadobúda príbeh nové významové vrstvy. Neprirodzene vysoký muž s kufrom, v ktorom sa ukrývajú tie najhoršie nočné mory, brutálny vrah v žltej vetrovke, strašidelná maska zo starej vrecoviny... Mrazivé rozprávanie zachytáva storočie prízračnej histórie vrchu Čebrať a blízkeho Ružomberka. Autor ho podáva cez majstrovsky vyskladanú mozaiku príbehov, ktoré sa preplietajú v priestore aj v čase. „Táto dvojkniha vznikla inak než moje predchádzajúce romány. Chcel som zostaviť zbierku svojich starších aj nových mysterióznych noviel. Pri práci som si všimol, že vytvárajú súvislé rozprávanie. Podvedomie mi ho dávkovalo dvadsať rokov. Tento objav ma prekvapil, s údivom som odkryl najdesivejší príbeh, s akým som sa doteraz stretol.“... celý text

Aurellia
15.01.2022 2 z 5

Karikovi asi tak pred dvoma rokmi došli nápady a tak v najnovšej knihe ponúkol pár poviedok uvarených z vody alebo x krát vyluhovaného čajového sáčku. V úvode "hrozná záhada", následne pár ezoterických žvástov a záver ten istý ako vždy v jeho knihách.

Caporegime
04.01.2022 4 z 5

Opravdu se to povedlo Pepi :)

vmatusko
31.12.2021 4 z 5

Počúval som ako audioknihu. Tentokrát obsahuje viacero strašidelných príbehov odohrávajúcich sa v rôznych častiach Slovenska - Ružomberok, Vysoké Tatry...
V jednej novele mi vadili komentáre, ktoré sa mi zdali až moc fyzikálne odborné a v ďalšie nadávky, ktorým sa mohol tiež vyhnúť.
Podľa mňa to nebolo až také geniálne ako som bol zvyknutý z jeho iných diel - kde vždy vedel prekvapiť záverom - napr. v Trhline, Tme či Strachu.

Mngwa
28.12.2021 3 z 5

Dala bych možná i pět, ale neskutečně mě otrávily poznámky autora, ve kterých se dojímal nad covidem a tou strašlivou pandemií, která kosí celou zeměkouli. Kam se hrabou obě světové války nebo černý pátek. Proč? Proč??!! Proč nemůžu zapnout internet, podívat se na zprávy nebo otevřít knížku, aniž by na mě odněkud nevyskočil covid? Proč musí být poznámky autora historického sci-fi horroru ne o historii nebo scifi, ale o covidu? A pochopitelně bylo třeba covid uvědoměle narvat i do děje. Naprosto mi to zkazilo celý literární zážitek. Čím si tato nemoc srovnatelná se sezónní chřipkou vysloužila takovou hysterii a davovou psychózu? Skutečně začínám mít pocit, že jde o nové náboženství, kterému se všichni musí klanět a všem ho cpát pod čumák, i těm co o to ani v nejmenším nestojí. Kdo se neklaní, nebo nedejbože zpochybňuje covidonáboženství, je fuj. Nebo vyšel na Slovensku nějaký zákon, že každá nová kniha v sobě musí mít devótní zmínku o covidu, jinak skončí na fajráku?
PS: Ani raděj nechci vědět, co by lidstvo dělalo, kdyby vypukla nákaza něčeho skutečně smrtícího. Asi bychom byli během pár měsíců znovu v jeskyních a vrátili se k pálení čarodějnic a kamenování. Stačí se podívat, co někteří vyvádějí teď.

Erutan
22.12.2021

Audiokniha.
Krom "Hmlisko" se mi libily vsechny povidky.

Kerberos
16.12.2021 5 z 5

Soubor hororových povídek, každá se vztahuje k nějakému místu na Slovensku. Třeba autor chce aby jsme se tam báli. Poslouchala jsem audioknihu - velmi dobrá, určitě doporučuji.

janina66
14.12.2021 5 z 5

Audiokniha.
Super horory, všechny se mi líbily.

allart
07.12.2021 5 z 5

Tak toto mi fakt pripomína Kingovku. Žeby nám vyrastal slovenský Stephen King? Taký psycho-mystický horor s nádychom sci-fi okorenený masakrom motorovou pílou. Spolu so Smädom tvorí ucelené dielko a aj keď niekedy sa musel človek dobre sústrediť, aby dej časovo zaradil, číta sa to výborne. Plný počet.

wlado
04.12.2021 4 z 5

Ďalšia z výborných Karikových kníh, tentokrát ako súbor poviedok. Mám síce radšej novely, resp. romány, no niektoré z poviedok sú výborné. Odporúčam

Karin94
20.11.2021 4 z 5

Kniha Hlad sa mne osobne páčila oveľa viac. Tu to boli časti rozdelené na viac kapitol, ktoré boli úplne o niečom inom, ale predsa spolu súviseli. Napätie a nechutnosť ani v tejto knihe nechýbali.

Prvá kapitola začína fakt pútavo, kde čítame o ženatom mužovi, ktorý žije v pokojnej rodine. Raz objaví fotografiu z roku 1914, z miesta kde sa stal brutálny zločin. Prekvapivé je, že na fotke je záhadna postava s neprimerane dlhými prstami... Kto to len môže byť?

Opäť tak ako aj pri Smäde, opäť tu boli opísané nejaké témy, ktoré mne jednoducho nesadli a boli chaoticko písané, ale tých noviel tam je oveľa viac, a veľmi zaujímavých, takže vás to bude poháňať čítať. Sú brutálne, krvavé a napäté. Takže ak niekto píše, že Jozef Karika je slovenský Stephen King, nehádam sa. Môže byť, pretože ten strach a to napätie v Karikových knihách, je na nezaplatenie a aj keď táto dvojkniha mne moc nesadla v tych témach a čakala som niečo iné, aj tak budem pokračovať v jeho knihách, pretože píše fakt úžasne - viem to podľa knihy Trhlina, a viem to aj podľa tejto dvojknihy.
Okrem toho, aj keď obe knihy boli písané tak ako boli (čo samozrejme nie je chyba autora), tak musím povedať, pretože to vidím už len z opisu oboch kníh, že Jozef Karika je veľmi inteligentný muž a vie, o čom píše.

Za mňa určite odporúčam, pretože táto časť bola oveľa lepšia a okrem toho je to taky tip knihy, kde sa veľmi veľa toho naučíte, pretože to nie sú iba poviedky a novely, ale sú tam spomenuté veľa veľa iných tém "reálnych", pre ktoré sa to určite oplatí prečítať. Len to nie je taká normálna kniha, akú ste možno očakávali.

oleg121
30.10.2021 4 z 5

Zaujímavá a dobrá zbierka poviedok, kde väčšina z nich aj chytne a baví. Uvidíme, ako Smäd, no zatiaľ som spokojný.

Majuš333
18.10.2021 5 z 5

Jozef Karika je naozaj „PÁN AUTOR“, ktorý disponuje zvláštnou mocou... Je úplne jedno, o ktorom diele je reč, každé jeho dielo čitateľa zhltne hneď na začiatku, počas celého deja ho silnými zubami prežúva a vyšťaveného ho vypľuje v závere, nažhaveného na prídavok...
Hlad je naozaj napínavá kniha...zimomriavky mi behali po tele neustále a fakt som sa bála, aj napriek tomu, že som čítala počas dňa a nie večer, či v noci... Len jedno jediné mínus má Hlad a to, že má veľmi málo strán :(

"Zvuky sa v múzeu čudesne skrúcali, občas sa človeku zazdalo, že v ozvene počuje jeden cudzí krok navyše. Vždy iba jeden, no zakaždým hlasnejší, a teda bližší."

„Zo všetkých útrap najviac osoží hlad, pretože neustále hlodá ako červ v hrobke. Je bránou do ohromnej a nekonečnej prázdnoty. Nikdy ho nenasýtiš, bez ohľadu na množstvo či druh potravy. Všetky živé stvorenia sú len stelesnením hladu. Človek je dutá trubica, prijímajúca potravu na jednom konci a vylučujúca odpad na druhom. Ako by mohol byť niečím iným než prázdnotou? Vo vesmíre je iba hlad.“ DONALD TYSON