Historie včel

Historie včel https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454913/mid_historie-vcel-9IG-454913.jpg 4 865 239

Klimatické kvarteto série

William je zklamaný biolog a obchodník s osivem, žijící v Anglii roku 1852. Právě se chystá postavit zcela nový typ úlu, který jemu i jeho dětem zajistí čest a slávu. George je včelař, žijící v USA roku 2007 a jeho farma bojuje o přežití. On ale doufá, že jeho syn bude pro farmu spásou. Tao žije v budoucnosti v Číně, v době, kdy již včely vyhynuly. Pracuje na ručním opylování. Víc než cokoli jiného chce pro svému synovi zajistit vzdělání, aby měl lepší život, než je ten její. Historie včel je román o vyhynutí včel. Všechny tři příběhy se navzájem prolínají, setkává se zde minulost, přítomnost i budoucnost.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Omega

Bienes historie , 2015

andrej0867
10.11.2021 3 z 5

Pekne informacie o vcelach a uloch, ale ako beletria slabsie. Priemerna dystopia z Ciny + podpriemerna historicka poviedka + priemerna poviedka o generacnom konflikte a miznuti vciel. Prepojenie minulosti a sucasnosti celkom fajn, prepojenie s buducnostou dost slabe.

pivonka_1
09.11.2021 5 z 5

Po této knize jsem sáhla jen díky čtenářské výzvě a jsem za to ráda. Kniha je čtivá a nutí k zamyšlení, až to trochu mrazí. Líbilo se mi, jak se s každou kapitolou člověk přenesl do jiného světa a jiné doby, jíž odpovídaly i charaktery postav. A ten konec, který dal všemu smysl…Skvělá kniha. Rozhodně doporučuji.

DanaKa81
11.10.2021 5 z 5

Hodnotím vysoko, protože se mi styl vyprávění o rodinných vztazích, které jsou ovlivněny láskou k včelařství líbil. Nejnapínavější příběh byl sice z budoucnosti o Tao, ale bez minulosti včelařů by příběh nebyl kompletní a nevedl by k zamyšlení. Doporučuji

sarekaslukova
27.09.2021 5 z 5

Na knihu jsem narazila díky čtenářské výzvě a jsem za to opravdu vděčná, myslím si že bych jinak po ní v knihovně nesáhla. Ač jsem si myslela, že kniha bude složitá a těžká na čtení opak byl pravdou. Rozložení knihy na tři dějové linie, kdy každá by sama o sobě mohla být kniha, mě hnalo ke čtení další a další kapitoly. Musela jsem se hodně ovládat abych v nejnapínavějších dějových linií nepřeskočila vyprávění jiné postavy a nehledala kdy bude zase vyprávět ta postava kde zrovna to bylo nejnapínavější.

JIVaJaH
22.09.2021 5 z 5

Jedna z nejpoutavějších knih, které jsem četla! Doporučuji.

Katy_71
22.09.2021 5 z 5

Člověk bere mnoho věcí jako samozřejmost, na snídani chleba s medem, na rozkvetlé louce plno včel a čmeláků. A ono to tak vůbec nemusí za pár let být. Pro mě to byla velmi zajímavá kniha a taky čtivá, i když možná trochu předvídatelná. Moc se mi líbilo propojení třech časových rovin. Doufejme, že realita v budoucnu nebude tak hrozná.

kaja77
27.08.2021 3 z 5

Taky mi to připomnělo Atlas mraků. Ale jaksi jsem knize moc nepropadla. Dočetla jsem to, to zase ano, ale nemůžu říct, že bych byla nadšená nebo si to snad snad nějak vychutnala. Spíš jsem se těšila že se blížím k závěru.

petrarka72
08.08.2021 4 z 5

Přečteno během dvou dnů. Variace na Atlas mraků, jen tentokrát tři časové roviny spojují včely a jejich existence a přirozené fungování jako jeden ze základních předpokladů přežití lidstva. Kapitola o historii včel, jak ji poznává Tao, je děsivá; dvě stěžejní mužské postavy, George a William, těžko stravitelné (takové trubce by fakt člověk pohledal); nejvíce mě snad bavily paralely mezi světem včelího a lidského společenství a jejich průběžné proměny. Bezvýhradné nadšení se nekoná, ale jistou emocionální působivost nelze příběhu upřít.

work
22.07.2021 1 z 5

Tato knížka pro mě představuje tak trochu oříšek. Když něco čtu, mám u toho pocity. Nadšení, napětí, radost, zklamání, nudu... cokoli. U románu Maji Lunde jsem neměl pocit žádný a po jeho dočtení se nedostavilo taky nic. A to není nijak dobrá vizitka.
Kniha jsou vlastně tři novely v jedné, tři zcela nezávislé příběhy v časových rovinách navzájem od sebe vzdálených o desítky let, které se autorka pokusila v závěru (zcela dle literárních konvencí) propojit. Konec by tak měl být jakýmsi Aha! momentem, vyvrcholením, něčím, co tomu všemu dá smysl. Nic z toho se ale neděje, prostě to skončí a čtenářská katarze nepřijde.
Minulostní příběhová linie William se vleče a vleče, možná díky veskrze nesympatické postavě. Přítomnostní linie George by obstála i samostatně, v té byla evidentně autorka jako doma, motivace postav a dialogy jsou tu reálné a není problém s nimi souznít. Budoucnostní linie Tao je jen neustále nadstavovanou kaší, začínající hezkou zápletkou, jejíž rozuzlení ale naneštěstí uhodne čtenář ihned. Přesto ho autorka donutí ve společnosti Tao strávit ještě pár stovek stránek, než na to přijde i hrdinka po prožití různých peripetií, které s hlavním příběhem ani tak moc nesouvisí.
Jako celek je to takové vlažné a bezpohlavní. Burcující je jen jedna kapitola, ve které se prostřednictvím materiálů, které studuje v knihovně Tao, dozvídáme, co se to vlastně s včelami stalo. Pokud si přečtete z celé knihy jen tu jedinou kapitolu, víte vše, co potřebujete. Zbytek je žánrově nezařaditelné přemítání nad vztahy rodičů a dětí, které ale rozřešení neposkytne, a které by dalo použít v zásadě v libovolné jiné knize...

EmillyT
12.06.2021 2 z 5

Dle hodnocení jsem čekala mnohem lepší čtení. Kniha mě příliš nebavila. Jednotlivé dějové linky se velmi rychle střídají a zaujala mě pouze linka z budoucnosti o Tao. O včelách jsem se toho z této knihy příliš nedozvěděla, příběhy jsou hlavně zaměřeny na rodinné vztahy hlavních postav Williama, George a Tao.

Katka2382
11.06.2021 4 z 5

Bylo to pěkné,čtivé a napínavé.Ale o včelkách se toho moc nedozvíte.Spíše takový společenský román.

Dandy1
24.05.2021 4 z 5

Myslela jsem, že to bude na pět hvězdiček. Bohužel konec knihy neudržel nastavenou laťku.

Kv0the
20.05.2021 4 z 5

Moc hezké čtení. Sice byl zpočátku trochu zmatek ve střídání Kapitol, které jsou navíc krátké, ale na konci to do sebe hezky zapadlo, až mě zamrazilo. Moje první kniha od autorky a rozhodně ne poslední.

Pebra
15.05.2021 4 z 5

O včelách se člověk dozví více ve chvíli, kdy knihu přečte do konce a pečlivě se soustředí. Nebylo asi nejšťastnější střídat tři časová období po docela krátkých kapitolách. Nakonec jsem to vyřešila tak, že jsem přeskakovala a přečetla vždy celý příběh jednoho ze tří hlavních hrdinů. Každopádně jsem se nenudila, pointa příběhu se mi líbila, tedy, pokud se člověku může vůbec líbit, že s vyhynutím včel má člověk skutečně namále.

Chesterton
14.05.2021 2 z 5

Nádherný obal s kouzelnými včelami obsahuje celkem lákavě pojaté střídání časových příběhů. . . .
A tím nadšení z knihy pro mě končí. Dočetla jsem poctivě do strany 151 a pochopila, že zdejší chvála je klasicky nadsazená z odlišných nároků.
Historie včel se zatím nekonala, jen povrchní nastínění postav a trochu rozdílů v čase, ale velice málo. Zato se mi dostalo lidských vztahových peripetií a nálad, včetně přístupu k lidskému rozmnožování, což jsem u historie včel úplně nečekala :o) Postavy ani souvislosti mě příliš neoslovily a děj byl celkem nijaký, vyústění velice předvídatelné. Taky jsem zaregistrovala kostrbaté formulace a překladové podivnosti.
Inu dala jsem se raději na čtení komentářů a podepisuji muf-rodrigo, ale i Metlu třeba.
Toto je za mě ztráta času. Chtěla jsem se získat pestřejší pohled do světa a historie včel.
Pro mladší čtenáře, s ekologickou duši může být i fajn.
2/3

Kačaba79
11.05.2021 3 z 5

První kniha od autorky a musím říct, že jsem nevydržela číst knihu od začátku do konce, ale četla jsem je po dějových linkách. Možná jsem tím zkazila koncept, ale já si vychutnala všechny tři příběhy. Minulost mne iritovala, přítomnost jsem cenila za odhodlání a od budoucnosti jsem se nemohla odtrhnout.

Metla
04.05.2021 4 z 5

Příliš vysoko nastavená očekávání, mršky jedny náročné. U takto vychvalované knihy jsem předpokládala spodní čelist v klíně, závratnou myšlenkovou hloubku a nová zjištění, která mi otevřou oči dokořán. Dostala jsem menší či větší rodinná dramata v eko balení s decentním popraškem apokalypsy. Ty, ty, ty, člověče bezohledná, jestli se nezačneš k matičce Zemi a jejím obyvatelům chovat zodpovědně, bude zle nedobře! Nechápejte mě špatně, já s tím poselstvím z celého srdce souhlasím, akorát mě ničím nepřekvapilo. Takový Paolo Bacigalupi je ve svých katastrofických vizích mnohem naléhavější.
Ale zpět k „Historii včel“: trojice linií se primárně nevěnuje medonosnému hmyzu, nýbrž vzájemným vztahům – k životním partnerům, k dětem, k mentorům... William v roce 1852 byl taková postava na pár facek, hrozně mě štval svým přístupem k nezdarům, neschopností vnímat a docenit skutečný poklad ve své blízkosti. George v roce 2007 by taky často potřeboval načutat do tamburíny, ovšem pro jeho pracovitost, vášeň a pevně zapuštěné kořeny jsem měla pochopení. Příběh Tao z neradostné budoucnosti v Číně byl nejatraktivnější, nejnapínavější, jen to nevěrohodné finále jej poněkud zasklilo.
Za zmínku stojí chyba v závěru (že „Tomův otec postavil v roce 1852 přelomový úl“ – blbost, vždyť se narodil nejméně o 100 let později). Buď kopanec překladatele, autorky nebo jsem něco fakt hrubě nepochopila.
Dobrý román, díky krátkým kapitolám snadno čtivý, bohužel mě ničím neohromil a leccos nechal neuspokojivě vyvanout do ztracena. 75%

david6273
29.04.2021 3 z 5

Kniha ke které jsem se dostal díky čtenářské výzvě a rozhodně jsem za toto náhodné setkání rád. Bylo to čtivé a originální příběhové vyprávění ve třech časových rovinách, kde můžeme sledovat různé lidské osudy, které mají co dočinění se včelami. Možná až díky této knize, kde je nastíněný scénář možného co by nás bez včel mohlo čekat, si uvědomíme jaký mají pro nás přínos. Navíc pro mě jako začínajícího včelaře, to bylo také poučné..:-) Díky za dobrý námět na knihu

kachnat
19.04.2021 5 z 5

Narovinu.... Oddalovala jsem čtení, bála jsem se, že kniha bude moc odborná.... Ale musím smeknout klobouk... Úžasné propojení 3 příběhů z různě doby, nádech post apo… Skvěle napsané, Všechny 3 příběhy mi přišly velmi zajímavé.

MilaSliacka
17.03.2021 5 z 5

První autorský počin a hned taková síla, smekám klobouk před Majou Lunde. Kromě toho, že autorka dokázala neuvěřitelně barvitě vyprávět tři příběhy z rozlišných ér, nese tato kniha v sobě poselství, jak bude vypadat naše planeta a náš osud, když se nevzdáme konzumace a honby za generováním zisku za každou cenu. Dystopická linka vypravěčky Tao mě bavila nejvíc a také přinesla naději.