Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390670/bmid_hermankove-udoli-VPR-390670.jpg 5 3726 3726

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví... (3.vydání)... celý text

Mindy
29.03.2022 5 z 5

Krásná knížka. Už ten název - Heřmánkové údolí.
No - s Annou se život tedy moc nemazlil. A bylo obdivuhodné, jak si s tím vším dokázala poradit.

jehanys
27.03.2022 5 z 5

Je to ze života a o životě. Moc krásné vyprávění a děkuji autorce za bezva knihu.

Nelly
24.03.2022 3 z 5

Pro mne průměrná knížka - čekala jsem něco od Vypravěčky a dočkala se jen čtení od vypravěčky.

Klaton
20.03.2022 5 z 5

Kniha se čte moc hezky, je ukazkou toho, že některé ženy jsou neskutečně silné a dokážou vše...

Becca_
18.03.2022 2 z 5

Někteří tu píší, že to není červená knihovna. Podle mě ano, akorát příběh je zasazen do nelehké poválečné doby. Anna je hrdinka s velkým H. Všechno zvládne, všem pomůže, všechno zachrání. Musím říct, že mi lezla dost na nervy. Autorka píše opravdu jednoduchým stylem, který mě nezaujal. Velmi mi vadilo i opakování některých již známých informací. Také neustálé zmiňování, že Anna tlačí kočár, sporťák a kolik v tom má dětí. Tohle nebyl šálek mého čaje.

zoew
17.03.2022 5 z 5

Krásné čtení....tohle by si měl přečíst každý, kdo si stále stěžuje, že má těžký život.

Maevie
17.03.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí vás vezme zpátky do československé historie a připomene vám příkoří, kterým museli čelit obyčejní lidé, pokud se nesklonili pod tlakem režimu. Díky vzpomínání hlavní hrdinky (a neuvěřitelně silné ženy) si prožijete ekonomické, rodinné i společenské problémy minulých dob a uvědomíte si, že vaše jedna malá pomoc může pro druhého znamenat nesmírnou podporu a úlevu.

Přestože patřím mezi mladší ročníky, díky autorce jsem měla pocit, že jsem si poválečnou dobu v Československu i nástup socialismu sama prožila. A to přesto, že v knize nejsou zmíněny žádné historické události, ani vysvětlen jejich kontext. Autorce stačilo pracovat s postavami, vtisknout jim ty správné názory a chování, aby dobu vykreslila.

Pisquosus
17.03.2022 5 z 5

Moje druhá přečtená kniha od HMK (první byla Hlas kukačky), a nutno říct, že byla o moc lepší.

Velmi silný příběh životem zkoušené ženy. Moc hezky se kniha četla. Za mě 5*.

marti.s
15.03.2022 5 z 5

Neuvěřitelné kolik zápletek může potkat jeden lidský život a tak statečně všem čelit. Kniha mě naprosto vtáhla do děje a několik dní jsem žila s Annou v hospodě a v zahradním domku. Tleskám!!!

andrea0221
12.03.2022 5 z 5

Musela jsem si na knihu přes rok počkat než se na mne dostala v knihovně tak velký zájem o ní byl a je pravda, že se od ní těžko dokážu odtrhnout. Důkaz, že žena zvládne víc než kůň a je to i skvělý náhled do doby po druhé světové válce,když se komouši dostávali k moci.

katerina.marko
10.03.2022 5 z 5

(Ne)obyčejný příběh mladé a neuvěřitelně silné ženy. Krásná kniha!

lilly1
09.03.2022 5 z 5

Co vše se dá prožít během jednoho života!Co vše Anna musela zvládnout v poválečném Československu-začít nový život v cizí zemi,vdát se bez lásky,překonat mnoho překážek,které ji osud přichystal-a že jich bylo!Uff...Příběh čtený jedním dechem.Skláním se před Annou,jak vše dokázala zvládnout a nikdy nepřestala být sama sebou.

Myš007
08.03.2022 5 z 5

Mám ráda české knihy o životě a tahle byla moc povedená. Místy drsný příběh velmi statečné Anny, poutvé a napínavé čtení, které vás pohltí a nepustí, moc hezky napsané. Těžká poválečná doba, příběh lásky, opravdové přátelství, politická situace, Annina četná těhotenství, starost jak uživit rodinu, manželovy psychické problémy, je tam prostě všechno. Mám jediný problém, knížka mě chytla natolik, že jsem ji vyloženě vdechla a tak si ji někdy časem budu muset přečíst ještě jednou pomaleji a čtení si pořádně vychutnat.

Bedřich63
07.03.2022 5 z 5

Milé a laskavé vyprávění o obyčejném životě neobyčejné ženy.

Kuci12
06.03.2022 4 z 5

"Stejně máme štěstí," řekla Anna, když poprvé seděli na lavici před hořícími kamny. "Vždycky narazíme na hodný lidi" Útrpně se na ni podíval. "Tomu ty říkáš štěstí?"

"Jo. Mohli jsme dopadnout hůř. Ale máme kam hlavu složit. A nejsme sami, lidi nám pomohli. Zase bude líp. Určitě!"

Není, co dodat, to jak nahlížíme na život je klíč k tomu, kdy jsme šťastni. Taky pevně věřím, že bude zase líp.

Aleen
05.03.2022 5 z 5

Asi nebudu jediná, kdo zná podobný příběh z vyprávění někoho blízkého. Moje babička prožila podobný život jako Anna. Jen, na rozdíl od ní, neproběhla ani část manželství v lásce a spokojenosti.
Na mnoha postavách v knize mi imponovalo, jak se vypořádávají s těžkou dobou, ve které žijí, nicméně hlavní postava byla NEJ! Jak se po každé jobovce postaví a jde dál s hlavou vztyčenou a při tom dokáže ještě pomáhat druhým. Bylo mi líto, že otěhotněla pokaždé, když se jí manžel jen otřel o sukni, ale v závěru si člověk řekne: všechno zlé je k něčemu dobré. Zajímavé je srovnání lidí a doby. Jak by dnešní člověk dokázal tolik, jako lidé v poválečných letech? Každodenní boj o kousek jídla a střechu nad hlavou. Oproti nim jsme my jen rozmazlení a zpovykaní hajzlíci, kteří si máločeho skutečně cení. Klobouk dolů před autorkou, s níž jsem měla tu čest poprvé, ale rozhodně ne naposledy.

Pavčule
05.03.2022 5 z 5

Krásně smutná knížka plná naděje , nezbývá než dát plný počet hvězdiček .

Ternem
28.02.2022 5 z 5

Nebýt povinností zhltla bych Heřmánkové údolí během jednoho dne. Slzy jsem zamačkávala mockrát.
Annu nešlo než obdivovat a přát jí, aby vše zvládla. A že toho bylo.
Silně se mě dotkl i nelehký osud Pavla.
Je to krásná, emočně náročná kniha.

allebra
26.02.2022 4 z 5

Velmi čtivá kniha s voňavým názvem a silným příběhem z nelehké doby, který mě na nějakou dobu vytrhl z reality.

Martina852
24.02.2022 5 z 5

Jen neuvěřitelné příběhy píše sám život.

Jiné už by Annin příběh dostal až na samé dno, ale naše hrdinka i ty nejkrušnější chvíle prošla se vztyčenou hlavou a vždy se snažila vidět na všem to nejlepší.

Velice emotivní příběh, kde nechyběly slzy, když jsem dočítala poslední stránky Annina života.