Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140157/bmid_hermankove-udoli-nOr-140157.jpg 5 3728 3728

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví...... celý text

sgjoli
15.03.2021 4 z 5

Přiznám se, že jsem vlastně knihu neměla původně v plánu číst, ale pak jsem si ji půjčila od mamky, pročetla si první kapitolu a bylo to. A jsem ráda, protože kniha se mi nakonec líbila víc, než jsem čekala, a odložit ji kvůli práci bylo skutečně náročné.
Heřmánkové údolí je příběhem neuvěřitelně silné hrdinky, která v životě narážela na jednu překážku za druhou, a přesto dokázala zatnout zuby a jít dál. Pokaždé našla v sobě novou a netušenou sílu, o které ani nevěděla, že ji v sobě ještě má, a dokázala překonat to, z čeho by se řada lidí kácela. Mám tak pro hlavní hrdinku jen slova obdivu. Samotnou mne kolikrát při čtení napadlo, kolik bych z toho dokázala zvládnout já, kdyby mne potkaly podobné události. Zda bych i já dokázala být tak silná. Nevím, jestli bych na tuto otázku uměla odpovědět. Ale přesto se mi na příkladu hrdinky Anny potvrzuje, že v některých případech člověk dokáže v sobě nacházet sílu, o které nevěděl, a překvapit nejen své okolí, ale i sám sebe.
Zároveň musím podotknout, že autorka píše neuvěřitelně čtivě, její styl psaní působí velmi přirozeně a vypsaně. Z knihy je jednoznačně znát, že paní Körnerová je již zkušenou autorkou, protože její vyprávění je přesvědčivé, silné, ale přitom citlivé a autorka přesně ví, co chce svým čtenářům předat. Její styl psaní je zároveň přístupný a srozumitelný, kniha se mi četla skutečně dobře a velmi mi sedla do nálady.
Při závěrečném hodnocení jsem se nicméně nakonec přiklonila ke 4 hvězdám místo 5. Nechápejte mne špatně, kniha je to určitě vynikající a za pozornost rozhodně stojí. Přesto mám dojem, že existují tituly, které mne přeci jen zasáhly a ponechaly ve mně trochu něco víc, než se to podařilo Heřmánkovému údolí. Každopádně tato kniha si minimálně 4 hvězdy zaslouží. A je možné, že až se mi Heřmánkové údolí trochu víc rozleží v hlavě, hodnocení nakonec třeba změním ještě k lepšímu. :-)

NikiGrouse
13.03.2021 5 z 5

Kniha se velice dobře četla a měla svižný děj, jako ostatně všechny knihy od paní Kornerové. Avšak tato byla hodně depresivní. TOP je pro mě stále sága Pán hor a ostatní romány z 18. století.

Lenndy
11.03.2021 5 z 5

Moc pěkná knížka.Četla se úplně sama.Určitě nebude jediná knížka od autorky kterou budu číst.

boeink
11.03.2021 5 z 5

Krásná kniha. Dlouho mě míjela, ale říkala jsem si: asi na ní něco bude, když je tak vysoce hodnocená. Postava Anny mi byla moc sympatická; její vůle po životě, houževnatost a síla se vždycky znovu zvednout a pokračovat byla obdivuhodná. Jasný plný počet!

x.petulaa
05.03.2021 5 z 5

Knížka je stejně krásná jako její název a takový ve mně zanechala i dojem - heřmánkový. Od této autorky jsem ještě žádnou knihu nečetla a po přečtení jsem běžela hned do knihovny pro další titul. Hodně mi připomínala Józovu Hanuli od Květy Legátové. Jednoduše a čtivě napsaná, děj je zasazen do poválečné doby a do místa, o kterém se v jiných knihách s touto tématikou moc nepíše. Anna mi byla moc sympatická, její přeměna z uťáplé slečny na vyzrálou ženu se svým vlastním názorem, nebojácností, láskou a impulzivitou. Kniha dává další úhel pohledu na danou dobu a situaci - a to z pohledu matky, kdy je jí vlastně politické dění úplně lhostejné, jen když ochrání své děti a rodinu. Byla jsem nadšená i z tématiky duševních poruch a drog, jak na ní lidé pohlíželi v minulosti, a uvědomila jsem si, jak je důležité věci pojmenovávat, aby se jim přidalo na důležitosti. Rozhodně doporučuji.

Vivetkav
03.03.2021 5 z 5

Krásná i když smutná ale příjemné melancholická kniha..četla se sama

Natálie740
02.03.2021 5 z 5

Citlivý příběh velice silné a milující ženy Anny, která na své cestě životem našla nejednu překážku. Vidíme, že i v těch nejhorších časech se dobří lidé dokáží semknout a navzájem si pomoct. Heřmánkové údolí byla první kniha, kterou jsem si od autorky přečetla, ale určitě není poslední.

Ash@ja
01.03.2021 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha. Člověk si uvědomí, jak snadný máme dnes život..

Lily189
26.02.2021 5 z 5

Krásná kniha, určitě nezůstanu jen u jedné knihy od této autorky. Příběh je citlivým vyprávěním o životě silné ženy, která se nikdy nehodlala vzdát. Nakonec jsem ji přečetla jedním dechem. Určitě doporučuji.

radkanin
25.02.2021 5 z 5

Krasna kniha. Tak mile, laskave vypraveni o leckdy nelehkem zivote. Cte se, ani clovek nevi jak a je skoro na konci. Pusobive napsane, vune hermanku je takrka hmatatelna. Pro potechu duse naprosto idealni.

Maciiik
25.02.2021 4 z 5

Tak pestrý příběh, a přece plný šedi a stínů. Těžko mi z toho bylo. Máme se dneska moc dobře, kéž by nám to vydrželo ;)

Val
24.02.2021 5 z 5

Sila , pokora a neuvěřitelná osobní statečnost ... To jsou devizy hlavní hrdinky této knihy.
Velmi čtivý příběh odehrávající se v těžkém poválečném období.
Kniha , kterou nelze jednoduše odložit. Při čtení hltáte stránky a doufáte, že na té další už bude líp ... Doporučuji .

terinka1153
23.02.2021 5 z 5

Neskutečnej příběh.... Annin příběh byl stejně silnej jako ona sama.... Skvělá, silná, milující hrdinka, která ani v tej nejtěžší chvíli neopustila toho kdo zachránil ji. Doporučuji si to přečíst

Martiiiik
21.02.2021 5 z 5

Moc krásná knížka :-) Je velmi emocionální, slzička ukápla několikrát.. Osud Anušky je velmi smutný, ale na druhou stranu plný naděje.. ona se nikdy nevzdá, ať se stane cokoliv.. člověk po přečtení sice cítí klidný smutek, ale zároveň naděje prostupuje celé tělo.. za mě 5* a budu všude doporučovat :-)

fialka voňavá
19.02.2021

Knihu jsem dostala k Vánocům od dcery a přečetla jsem ji během pár dnů. Je zajímavé, jak žili lidé po válce. Tvrdě pracovali a přitom ženy rodily víc dětí než dnes. Hlavní hrdinka přijíždí doČech, kde má jedinou tetu. Týden po příjezdu ji pošlou do Heřmánkového údolí k jednomu muži a začíná zajímavý příběh. Knihu doporučuji hlavně ženám.

terezička93
17.02.2021 5 z 5

Ta se tak krásně četla. Moc dojemný příběh. Člověk si po přečtení knížky přijde vděčný za to co má.

Kabátice
16.02.2021 5 z 5

Drsné věci podané jemným způsobem. Četlo se to samo. Nádherná kniha!

Ronnie68
14.02.2021 4 z 5

Knihu mi půjčila kolegyně z práce a říkala, že bude přesně pro mě ... je pravda, že jsem ji zhltla jedním dechem ... příběh se mi líbil (prakticky zachycené období po válce k měnové reformě v roce 1953 - ale toto bylo vlastně vyprávěno retrospektivně jako spíše vzpomínky hlavní hrdinky) ... jo, jsem ráda, že jsem se k takové knize dostala ...

Kortez
10.02.2021 5 z 5

Audiokniha. Není román pro ženy, jako román pro ženy. Rozhodně žádná harlekýnka! Miluji rodinné ságy na pozadí historických událostí. I když je to z určitého pohledu zase jenom další pohádka, budu se k nim rád vracet.

SilviiM
09.02.2021 4 z 5