Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140157/bmid_hermankove-udoli-nOr-140157.jpg 5 3737 3737

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví...... celý text

papeha
18.04.2021 5 z 5

Můžu se jen přidat k už napsaným komentářům. Silný příběh nevzdávající se ženy, který přinutí zamyslet se nad vlastním a současným životem. Určitě doporučuji.

Lena78537
15.04.2021 5 z 5

Nemám nic, co bych napsala a neopakovala, co už zde napsáno bylo. Krásný příběh, jednoznačně doporučuji. Toto byla realita všedních dní generace mé babičky. Podle jejího vyprávění takto rodiny, vztahy, život... běžně fungovaly. Vdávala se v 16-i, během čtyř let 4 děti a děda místo doma častěji hospodě. Dnešní doba je naštěstí úplně jinde a já jsem šťastná za svého skvělého manžela a náš život.

Péťa1950
13.04.2021 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha, příjemný přednes Simony Postlerové.
Životní příběh, z dívky se postupně stává silná žena, milující svoji rodinu a překonávající řadu překážek, které jí život připravil. Rekapitulace těžkého života, ve kterém je plno lásky, povinností i radosti. Kdo si knihu přečte, uvědomí si, jak přepychově dneska žijeme a nevážíme si toho. Vytrácí se hlavně vztahy v rodině, zodpovědnost, vzájemný respekt, láska. Možná by pomohlo jedno společné jídlo denně, ke kterému si sedne celá rodina bez mobilů a podobných zařízení a společně si budou povídat.
Nádherný příběh, připomínal mi život mých prarodičů .

domihruzkova
09.04.2021 5 z 5

Po prvních několika kapitolách bylo skoro nemožné se od příběhu odtrhnout. Skvělá kniha, na kterou jsem narazila náhodou.

jennefer
07.04.2021 5 z 5

Těžká doba, je dobré si ji připomínat silnými příběhy. Tohle by měly povinně číst děti ve školách.

Dataline
07.04.2021

Krásná kniha, která mě velmi dojala, přečteno jedním dechem.

Morgenka
07.04.2021 5 z 5

Krásné čtení.. stránky mizely před očima... já teda myslím, že ženy byly vždycky silné... dříve všechno trpěly..dnes už si ženy nenechají toho tolik líbit...ale je to dobou...
Babička moje byla z dětského domova,3 děti po roce a manžel jen chodil do hospody a měl jiné ženy...a prostě v tom žila..byla moc hodná...ale?... naštěstí muži dnes už se více zajímají o děti a ženy znají více svou cenu...ale to je pokrok doby...
Mám ale pocit, že dříve si lidé vážili více ,co mají a byla opravdová přátelství.. pomáhali si..
Děkuji za krásnou knihu...pokora v té době je značná...

intueri
06.04.2021 4 z 5

V komentářích už bylo řečeno asi vše, co bych sama chtěla dodat.. Proto "jen" gesto - klobouk dolů před touto ženou všedního dne.. Zároveň s láskou a obdivem vzpomínám na své babičky, které měly podobné "zážitky"..
"Život je prostě takový. Některé sny jsou nesplnitelné. Nemá cenu se užírat marnými nadějemi. Musíme žít tak, jak to jde."

KLHannah
05.04.2021 5 z 5

Velimi silné vyprávění, které ukazuje, jak my, v dnešní době, řešíme mnohdy malicherné problémy. Kniha mi nastavila zrcadlo, neumím si představit, že bych žila jako Anna. Vstávala brzy ráno a uléhala po půlnoci, a to vše s malými dětmi. Když přičtu povahu a problémy jejího manžela, divím se, její oddanosti. Čekala jsem, že se sblíží třeba s Viktorem. Ale vydržela oddaně až do hořkého konce.
Mnohdy mi běhal až mráz po zádech, ale mám takové knihy ráda. Pomohou mě utvrdit v tom, že se přeci jen nemáme tak špatně, jako naši předkové.

VeruHoráková
05.04.2021 4 z 5

Heřmánkové údolí pro mě byla odpočinková kniha, nejedná se rozhodně o vysokou literaturu. Kniha vypráví o běžném životě na vesnici a těžkostech té doby. Příběh mě začal zajímat zhruba od půlky knihy, kdy se k moci začali dostávat komunisté a příběh měl spád. Nebylo to rozhodně špatný, ale hlubší dojem to ve mně nezanechalo.

helenkan
04.04.2021 5 z 5

No páni, tohle bylo počteníčko. Odložit to? Ani náhodou, dokud jsem neskončila. A Anna, ta si zasloužila veškerý můj obdiv. Co všechno musela překonat. Dřít od rána do noci, s lecčíms se vyrovnávat, starat se o ,,fůru" dětí a přesto zůstávala silná a nic nevzdávala. Ta padesátá léta byla fakt hnusná doba.

jjanca
03.04.2021 5 z 5

Toto bola tak krásna knižka. Úplne som to s Anuškou všetko prežívala. Človek si uvedomí, aké hlúposti momentálne riešime a ako dobre sa my (aj) v tejto dobe máme.

poter
02.04.2021 5 z 5

Nádherný příběh,který mě dojal,že jsem na konci nemohla přestat brečet.Za mně opravdová perla.

Barbara182
31.03.2021 4 z 5

Moc pěkná kniha s reálným základem, hlavní hrdinka Anna je tak úžasně lidská a soucitná, sama neměla lehký život, ale i tak byla vždy ochotná pomoci ostatním a byla opravdovou hrdinkou, byť v obyčejném životě, třeba když se ujala dětí své německé sousedky nebo když pomohla manželovu příteli Viktorovi, to jsem opravdu nad stránkami smekala :-) Ale hrdinkou byla i ve svém manželství, že stála po boku svého muže v dobrém i ve zlém. Celkově ne úplně veselé čtení, ale rozhodně napínavé, čtivé a chvílemi i dojemné. Doporučuji :-)

ikul
29.03.2021 5 z 5

Bez debaty si kniha zaslouží pět hvězd. Smutné osudy volyňských Čechů jsou známy. Ale život Anušky je úplnou sbírkou smolných událostí. Jiná žena, ne tak silná jako ona, by to nezvládla. Možná za tím stojí to mládí, ve kterém porodila tolik dětí. Mladší ženy mají nějaký vrozený nadhled při výchově svých dětí. Ty starší maminky už jsou přece jen obezřetnější a zkušenější životem a víc se bojí. Byla to hodně smutná doba, ale i v té době byli lidé šťastní.

bk7
26.03.2021 5 z 5

Knížka by měla být povinnou četbou. Stejně, jako je psané na zadní straně knihy, souhlasím s názorem, že člověk si po přečtení uvědomuje o dost více maličkostí. Je to úžasná kniha, která má obdivuhodnou hlavní hrdinku, nádherné prostředí a čtenář se velkou část knihy bude usmívat.

Jarka_rybář
22.03.2021 5 z 5

Anna je silná žena a obdivuhodná matka. Zažila opravdu nelehké časy a dokázala se v nich zorientovat a s pomocí druhých je zvládla.
Super kniha. Je v ní dobře zachycena proměna společnosti.

knihomolka1197
19.03.2021 5 z 5

Čtení této knihy byl pro mně neuvěřitelně silný emoční zážitek! Možná si mnoho z nás dnes říká - jak to mohla Anna všechno zvládnout?? Já bych to nedala...Ale ona to zvládla jednoduše proto, že jí nic jiného nezbývalo...neměla čas na deprese, sebelítost. Obdivuji všechny ženy a vůbec lidi, kteří žili v této nelehké době. Kloubouk dolů přede všemi, co ty hrůzy ustáli.

martinakovarova
19.03.2021 5 z 5

Úplně jsem se při čtení za sebe styděla, že si stěžuji. Jsem sama na dvě malé děti v cizí zemi, neni to snadné, ale toto mě hezky proliskalo. Klobouk dolu před takovou silnou ženou. Tuhle knihu jsem přečetla jedním dechem, a zanechalo ve mě to WOW, co jsem dlouho hledala.

AnitVyk
17.03.2021 4 z 5

Moc hezký příběh. Anulka nebyla žádná cimprlína, ale tvrdá ženská. Příběh nebyl nijak romantický. Žádná procházka růžovým sadem, ale měl svoje kouzlo. Obdivuju odhodlání a kuráž hlavní hrdinky. A fandila jsem jí až do samého konce. Kde mi opravdu padla čelist... 9 dětí a k tomu 2 potraty? Za mě klobouček.
Stojí za přečtení.