Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117365/bmid_hermankove-udoli-oGy-117365.jpg 5 3686 992

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví...... celý text

katka8366
13.07.2020

Úžasná kniha. Normálně čtu knihu s přestávkami půl roku. Tuto jsem přečetla za 3 dny. To myslím vystihuje vše.
Žena, která makala od rána do večera...těhotná a zase těhotná... hladověla, mrzla... tolik negativního ji potkalo a přesto měla optimismus v mysli až do konce života. "... Vždycky jsem měla kolem sebe samý hodný lidi." To její nadšení do života vás nutí číst stále dál a dál až do 3 do rána...

kaja77
12.07.2020 5 z 5

Byla jsem na knihu moc zvědavá, slyšela jsem na ni tolik chvály... za sebe mohu říct, že je chválena plným právem. Tento příběh by si měly přečíst všechny dámy, které jsou v současné době na rodičovské dovolené... naprosto neskutečné podmínky bez vody,elektřiny, tepla, jedno dítě za druhým, navíc vaření v restauraci, obsluha hostů, role pokojské, praní povlečení ubytovaným, plinek děti, vše bez vody v domě, pračky.... naprosto šílené. Větu, která se mi ovšem vryla do paměti nejvíc, řekla Beáta..."tam, odkud pocházím, se považuje za šťastné manželství to, kde má ženská ještě dva roky po svatbě všechny svoje zuby"

lenkaabooks
01.07.2020 4 z 5

Anna, tak křehká napohled a tak silná ve skutečnosti. Život v cizí zemi pro ni opravdu nebyl snadný a její lidskost a pokora se dají shrnout v závěrečné větě : Vždycky jsem měla kolem sebe samý hodný lidi.

Evka27
24.06.2020 3 z 5

Pěkný příběh,ale víc se mi líbily Želary,hlavně úžasný film a Žítkovské bohyně, pokud jde o ženské osudy.

Jančislava
22.06.2020 5 z 5

Na knihu jsem dlouho čekala v knihovně a jsem ráda, že jsem se nakonec dočkala. Moc hezká, smutná, jemná, drsná, odvážná... V hlavě mi dlouho zůstane vůně heřmánku.

Bulldog
21.06.2020 5 z 5

Moc hezká kniha s čistým příběhem o síle, lidskosti a dá se říct, že i štěstí.... Dala bych ji povinně přečíst všem, kterým chybí úcta a pokora..

Andy79
21.06.2020 5 z 5

Nádherná kniha

Hanaluna
19.06.2020 5 z 5

Pro mě krásná kniha o nesmírné statečnosti, odvaze, ženské síly. Důležité vykreslení doby po válce a komunismu, jak já jako mladší ročník nemohu pamatovat. Kniha nutí k zamyšlení, zhodnocení a poděkování. Aspoň mě.

berila
10.06.2020 5 z 5

Tak tohle byla opravdu nádhera. První kniha od autorky, od které jsem ještě nic nečetla, ale po této "pecce" zdaleka nebude poslední. Všem - hlavně však ženám - doporučuji. Kdyby šlo více *, tak ani chvilku neváhám.

marcela_jehlick
08.06.2020 5 z 5

Krásný čtivý příběh mladé ženy Anny z poválečné doby. Člověk si při čtení takového příběhu uvědomí, v jakém světě žijeme dnes, co vše je pro nás samozřejmostí a že tomu v dobách ne až tak dávných bylo úplně jinak a lidé byli přesto spojení a šťastní " i s tím málem co měli" . Kniha je jednou z mála, ke které se v budoucnu určitě ještě vrátím.

Kubikuli
08.06.2020 5 z 5

Krásně napsaná knížka, která mě hodně donutila přemýšlet o tom, jak málo si vážíme věcí, které dnes máme ... Anna se zvládla ve svých ani ne dvaceti letech poprat s tolika nepřízněmi osudu.. Jak krásné je, když se člověk dokáže radovat z úplných maličkostí a více než na sebe, myslí na ostatní. Jsem ráda, že i přes těžký životní start měla hlavní hrdinka krásný život :) Knížka je zajímavá od první do poslední stránky. Prostě WOW :)

Emmadriel
07.06.2020 4 z 5

Heřmánkové údolí je první knihou, jež jsem od této spisovatelky přečetla a byla jsem velmi zvědavá. Kniha je velmi čtivá a neustále budete mít tendenci číst dál a dál, také styl psaní tomu nahrává. Tak do poloviny knihy budete naprosto fascinovaní hlavní hrdinkou a jejím silným příběhem. Při čtení knihy jsem z ní byla opravdu nadšená, ale bohužel koncovka knihy několik posledních desítek stran mě trochu zklamalo, dle mého názoru ten závěr mohl mít mnohem lepší potenciál, jak čtenáře překvapit. Mnozí čtenáři stojí o šťastný konec. Ale musím říci, že jsem ráda, že tato kniha patří mezi takové ty mezigenerační knihy, které si přečte matka, dcera i babička a to já mám velice ráda.

irrrenka
05.06.2020 5 z 5

Hlavní hrdinka byla obrovsky silná žena a někdy jsem se na ni i zlobila, že neřeší věci víc radikálně. Ale asi jí to přineslo ten klid, přízeň lidí a štěstí, které by mnohý za štěstí ani nepokládal. Při takové spoustě dětí a takovém manželovi bych asi nezvládla to, co ona. Moc hezké knížka. Chtěla bych od autorky přečíst i věci dalšího.

kalinkacz
05.06.2020 5 z 5

Autorka je jednoduše mým objevem letošního roku... Jak Heřmánkové údolí, tak Hlas kukačky mě dostaly... Nádherné čtení, krásný jazyk, reálný příběh obyčejných lidí a nádech tehdejší doby... Autorka umí skvěle navodit atmosféru a přiblížit postavy čtenáři natolik, že jsou mu skutečně blízké.... Nevím, jak je možné, že jsem tuto autorku vynechávala, to byla obrovská chyba a jsem moc ráda, že jsem ji konečně napravila... Tohle bylo jednoduše fantastické čtení!

Zelený.úval
04.06.2020 5 z 5

Moc hezká kniha, která ve mně zanechala hluboký dojem. Udržovala mě v napětí a vlastně skoro až ve strachu o hlavní hrdinku, protože jsem jí celou knihu přála, aby konečně našla svoje opravdové štěstí a klid, který si tak moc zasloužila.

viva71
03.06.2020 5 z 5

Jako pohlazení.... Knížka je obsahově krutá a hlavní hrdinka si zažije radosti i velké křivdy života. Přesto zůstává stále čistý a krásný člověk a konec knížky působí jako pohlazení.

kofee
03.06.2020 5 z 5

Flow. Přítomný okamžik. Vděčnost za to, co je. Nacházet to dobré. Být. Brát život, jaký je. Mindfulness na přelomu 40. a 50. let.
Inspirace a k tomu nostalgie pruhovaných duchen větraných na slunci, studniční voda a vůně heřmánku.

zuzu8480
31.05.2020 5 z 5

Bomba knížka. Krásně se četlo a člověk si při vzpomínkách na dřívější dobu říká, v čem to žije teď.. Život byl těžký, ale lidskost a pomoc bližnímu byla samozřejmostí.

lištička123
29.05.2020 5 z 5

Dosud jsem od autorky ještě nic nečetla a po této knížce jsem zjistila, že mám co dohánět. Byla skvělá. Dojemný a místy krušný život hlavní hrdinky mě chytil od začátku až do konce. Hezky, čtivě napsané.

Zzofinka
28.05.2020 5 z 5

Naprosto souhlasím se snowpinkee i ostatními pochvalnými recenzemi. Knížku jsem dočetla minulý týden ráno a myslela jsem na ni celý den. Sama mám tři děti a úplně mi v tu chvíli přišly směšné stesky mé a mých kamarádek, jak nezvládáme a nestíháme :-D. Vlastně mi to možná i pomohlo trošku si přeskládat priority. Hrdinka byla úžasná, styl psaní super, příběh krásný, syrový a opravdový, věřím, že poděkování na začátku je právě paní, která svůj příběh autorce vyprávěla. Takže souhlasím: WOW!!!!