Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117365/bmid_hermankove-udoli-oGy-117365.jpg 5 3674 991

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví...... celý text

DreamerX9
30.01.2022 3 z 5

Od autorky jsem žádnou knihu nikdy nečetla a tuhle jsem přečetla na doporučení. Souhlasím, že jde o silný příběh ženy, která byla laskavá a statečná a musela dospět rychleji než jiné. Když si ji představím vidím další velkou ženu s příběhem sebeobětování a vytrvalosti a také velkou láskou ke své rodině. Není to úplně můj žánr ale je to čtivě napsané a jako příběh do počtu v řadě těch, co jsem četla a které řadím jako inspirativní to patří.

tulipi
29.01.2022

Osud v 17 letech osiřelé dívky, která přijde z Ruska do poválečného Československa ke svým příbuzným z matčiny strany a těší se, že se konečně bude mít lépe.
Žádný thrillerový napínák, přesto napsaný tak, že člověka udržuje v permanentním napětí a tak chce vědět, jak se příběh vyvine...
Poslouchala jsem každou volnou chvilku (poslechnuto jako audiokniha; skvěle čteno paní Simonou Postlerovou).

jprst
22.01.2022 4 z 5

Tak jsem zase jednou sáhl po knize, kterou chválí ženská část naší rodiny. Ačkoliv jejich doporučení beru spíše s rezervou, tak u této knihy musím přiznat, že jde o dobrý výběr. Jde o silný a působivý příběh, který rozhodně není jen pro ženy.

pch1976
21.01.2022 5 z 5

Výborná kniha. Úžasně a poutavě napsána. Četla se sama a na jeden zátah při čtení jsem si uvědomila, jaké malichernosti člověk někdy řeší.

stju
21.01.2022 5 z 5

Anna, s životem limitovaným nemocí v úvodu a v závěru příběhu a Anuška ve vzpomínkách, ve mne vzbuzuje stejný pocit - obdivuhodně silná, soběstačná, mateřská, obětavá, racionální, ale i navzdory osudu optimistická - taková dokázala být celý život. Ve výčtu vlastností, které mně na ní učarovaly bych mohla pokračovat, ale hlavně bych si přála dokázat to, co ona - přijmout vlastní konečnost a hlavně ten pocit smíření předat, stejně jako Anna, svým nejbližším.

StihOMam
09.01.2022 5 z 5

Smutek nikdo z nas v zivote nechceme. Podvedome ho odmitame. Netesi nas. Ale jakmile se ocitne na strankach knihy, dame mu klidne pet hvezdicek! Stava se totiz kriteriem hodnoceni a my nevahame uznat vyhercem nekoho, kdo vubec netusil, ze chvili souperil s nasim zivotem.
Nekdy vsak ani slova nedokazou obsahnout fascinaci ze smutku, ktery vsakujeme vlastni kuzi v podobe smutnych slz. Nestaci ani 5 hvezd. Protoze my vime, ze je v tom vic.

sknihouvbatohu
09.01.2022 5 z 5

“Kolem je tolik dobrých duší.”

První slza mi z koutku stekla už na začátku, kdy vás kniha seznamuje s hlavní hrdinkou. Zkušenost jako ona by nemělo mít žádné dítě.
Osud Anny, která zažila druhou světovou válku, cestování vlakem do dalekých Čech k neznámým příbuzným, vypočítávé provdání a vyvlastnění majetku komunisty, mě nenechalo chladnou. Často jsem si do ní projektovala svoji prababičku a babičku a o to víc mě její rány osudu zasáhly.

Kniha je velmi hezky napsaná a čte se prakticky sama. Nutí vás zamyslet se nad sebou, nad vlastními stížnosti, nad svým egem, nad osudem, nad přístupem k životu a ostatním lidem.
Tento příběh dobroty duše jedné ohromné ženy je ukázkou toho, jak obohacující a krásná je naše literatura.

“Neodsuzuj nikoho pro jeho chování, nevíš, co právě on prožívá.”

Heřmánkové údolí řadím do top 15 knih, co jsem četla.

klokan.1905

Heřmánkové údolí...
Má první kniha od Hany Marie Körnerové... A hned trefa do černého!! Někdy je prostě pět hvězdiček málo... Toto je jeden z těchto případů... Román, který je označen jako čtení pro ženy... No, jsem chlap a čtení jsem si neskutečně užíval... Pánové, nemusíte se ničeho obávat, není to žádná červená knihovna... ;-)
Příběh sedmnáctileté Anny, kterou repatriují z Ruska do poválečného Československa... Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat... Více neprozradím, prostě si knihu přečtěte, opravdu to stojí za to... Jediné, čeho mi bylo líto, byl počet stran, kterých má kniha pouhých 256... :-(
Neuvěřitelně čtivá knížka... Hluboká poklona autorce... Možná by bylo pěkné i filmové zpracování...

jitkalata
09.01.2022

Knihu jsem přečetla jedním dechem !

MonicElli
08.01.2022 4 z 5

Pěkně psané, rychle přečteno. Řadím mezi "oddechovou" literaturu.

jes09
08.01.2022 5 z 5

Opět nádherný příběh, který chytne od samého začátku a nepustí až do konce.

mataj
07.01.2022 5 z 5

Jednoznačně 5 hvězdiček. Příběh o mladičké Anně, která i přes nepřízeň osudu nepropadá beznaději. Díky své síle, odvaze a obětavosti zvládne těžké období v životě a získá přátelství a štěstí.

KatarínaK.
07.01.2022 5 z 5

Od prvních řádků tohoto heřmánkového příběhu jsem se nemohla od knihy odtrhnout. V dnešní době,v naší společnosti, si asi nikdo neumí představit,že by lidská bytost mohla takový životní úděl zvládnout a na konec být i šťastná. Je to dobou, v které si pohodlně žijeme a nadbytek všeho nám vlastně škodí. Našemu charakteru i vnitřní síle. Asi jen ten, kdo opravdu zažil opravdovou nepřízeň osudu, hrůzy války a nedostatek s ním spojený, může zvládnout to, co si my vůbec neumíme představit. Není to o vzdělání, není to o penězích, aby člověk mohl být šťastný. Někdy je opravdu méně více. Autorčin příběh bych v ničem nespochybnila. Moje babička si také prošla podobně neskutečně těžkým životem, přesto na ni vzpomínám jenom jako na milou usměvavou ženu. Vše to zvládla. Paní Körnerová má skvělý vypravěčský talent. Děkuji za tento příběh.

Alizon
04.01.2022 4 z 5

H.M. Kornerovou jsem měla zafixovanou jako autorku poněkud "načervenalé" literatury, takže jsem si knihu i přes vysoké hodnocení přečetla až poté, co se ke mě dostala výměnou za jiné čtivo. A nakonec se mi líbila. Žádný zamilovaný příběh, ale vyprávění o nelehkém životě v pohraničí. Až budu mít příště pocit, že mám moc práce a bude mě zmáhat jedno dítě - vzpomenu si na Annu. Její příběh běží rychle jako potůček, žádné zbytečné odklony - jsou nám predstaveny jen ty nejnutnější historické souvislosti, které do jejího života zasáhly (zakládání JZD, zbavovaní majetku, měnová reforma). Anna se o politiku nezajímala, chtěla mít jen spokojenou rodinu a po nelehkém dětství sirotka v Rusku ji jen tak něco nerozhodilo. Přímý, úderný styl vyprávění, žádné zbytečně odbočky. Čtivé a chytlavé.

essterkaa
03.01.2022 5 z 5

Moc hezký, i když velmi drsný příběh. Velmi brzy mě vtáhl do děje a nepustil až do konce. Knize přidává na hodnotě, že je psaná podle skutečných událostí.

bdolezalka
30.12.2021 5 z 5

Moc se mi kniha líbila. Jednak měla spád, a pak i tak akorát stránek, aby se děj nezačal vléct a člověk neměl pocit, že je příběh trochu jako nastavovaná kaše. Jedná se o silný příběh jedné silné ženy a narozdíl od Podbrdských žen se mi líbilo, že se autorka nesnaží líčit děj za každou cenu depresivně a nenechá hlavní hrdinku "kňourat" nad běžnými činnostmi jako je například krmení domácího zvířectva atd. a nutno podotknout, že zde by měla k nějakému tomu zakňourání sakra důvod. Anna však dokáže brát život takový jaký je a vidět na něm především to pozitivní, a to se mi na ní líbilo především. Myslím, že kniha stojí za přečtení hlavně pro ty z nás, kteří mají tendenci lamentovat nad každou pitomostí, i když objektivně vzato jim chybí "velké kulové". :-)

Karol34
28.12.2021 5 z 5

Naše velká vypravěčka, nechápu, že nemá více prostoru v médiích, na rozdíl od jiných, kteří jí nesahají ani po kolena.

veronika4937
27.12.2021 5 z 5

Moc krásná knížka. Je neuvěřitelné, co člověk dokáže všechno zvládnout. Až jsem si připadala směšně, že si často připadám večer uštvaná, i když mám k dispozici všechny vymoženosti, jako je pračka, myčka, sušička atd. atd. Drsný příběh, ale napsaný moc krásně. Audiokniha se dobře poslouchala.

SladkaK
13.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Jako náročný čtenář jsem si byla předem naprosto jistá, že na Heřmánkovém údolí najdu spoustu mínusek. Ale neměla jsem prostor ty mínuska hledat, protože mě čtení knihy zcela pohltilo. Četla jsem, když mi vyzváněl důležitý pracovní hovor, četla jsem při míchání omáčky, četla jsem při vaření kávy, četla jsem při čekání až tiskárna vytiskne dokument, četla jsem při zapínání počítače i potají během meetingu, četla jsem vždy a všude až jsem dočetla na konec. Původně jsem chtěla ohodnotit třemi hvězdičkami, ale pozor SPOILER! Naštěstí jim ty hlavy sekerou chtěl opravdu rozmlátit, tep mi stoupl na 180, zapotila jsem celou stránku a kniha se vyšplhala na hvězd pět.

hankapimi
13.12.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí bych rozdávala k povinné četbě všem ženám, které mají dojem, že mají těžké období a že už dál nemohou. Anna se nikdy nelitovala, nikdy se nevzdala a vždycky byla ochotná bližním pomoci. Musela jsem se smát jejímu ruskému překladu Kamillen Tal, Heržmankové údolí. A jak tam byla šťastná, měla všechno, po čem toužila. Je mladá, zdravá a silná. Má zdravé děti, hodného pohledného muže a dobré přátele. Říkala si, že tohle je štěstí a nikdo jí ho už nikdy nemůže vzít. Netradičně plný počet, líbilo se a moc ! A hluboká poklona paní autorce.