Záhada zavretej schránky

Záhada zavretej schránky https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309401/mid_agatha-christie-zahada-zavretej-sch-zhX-309401.jpg 4 234 64

Po celosvetovom úspechu románu Vraždy s monogramom, v ktorom britská autorka Sophie Hannahová znova uviedla na scénu Hercula Poirota, je tu ďalší záhadný prípad, ktorý môže vyriešiť iba geniálny belgický detektív! Lady Athelinda Playfordová plánuje usporiadať vo svojom sídle Clonakilty večierok, no nepôjde o bežnú spoločenskú udalosť. Lady Playfordová sa totiž náhle rozhodla zmeniť svoj závet a na večeri sa to chystá oznámiť prítomným. Medzi hosťami sa nachádzajú i dvaja muži, s ktorými sa hostiteľka ešte nikdy nestretla: slávny detektív Hercule Poirot a inšpektor Edward Catchpool z londýnskeho Scotland Yardu. Ani jeden z nich netuší, prečo ho pozvali – vari sa lady Playfordová obáva, že sa stane obeťou vraždy? Ak áno, prečo potom robí všetko preto, aby možného vraha vyprovokovala?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Closed Casket , 2016

JáŠárka
01.01.2021 4 z 5

Kniha byla čtivá, ale měla jsem pořád pocit, že Poirot nebyl úplně sám sebou. Pokud bych sáhla nejprve po těchto knihách od SH a neznala belgického puntičkáře z děl od ACh, byla by kniha výborná. Takhle je to jen kopie a fanoušci ACh k tomu musí takto přistupovat, aby nebyli zklamaní.

m_martina
15.09.2020 3 z 5

Autorka se Královně detektivek nevyrovná, ani kdyby se rozkrájela. Tato kniha je sice o něco málo lepší, než byla ta první, ale to je asi tak všechno. Četla jsem ji poměrně dlouho a určitě se k ní už nevrátím.

elenai
09.07.2020 4 z 5

SH není a nikdy nebude ACH, o tom nelze spekulovat ani v nejmenším. Její styl není tak úderný a vypilovaný. Navíc se v knize objevilo docela dost otravných a nesympatických postav, víc, než mi bylo milé. Motiv vraždy byl docela bizarní, avšak zajímavý. Ale nemůžu se ubránit pocitu, že celková rekonstrukce případu byla tak trochu přitáhnutá za vlasy. A Poirot... inu, já nevím, jako kdyby postrádal něco z Poirota. A chyběl mi Hastings. Ale i tak byla kniha čtivá. ***1/2

eva6220
09.05.2020 1 z 5

Tak Agatha je jen jedna. Ne nadarmo kralovna detektivek , propracovanych charakteru a mistrine zapletek. To se Hannah nepovedlo a nikdy nemuze povest !

MimiNinaFuraha
02.11.2019 4 z 5

Jsem velice mile překvapená. Ke knížce jsem přistupovala s jistými předsudky, protože to byla první kniha, kterou jsem četla, ve které byl skvělý Poirot, který by nevyšel pera Agathy. Myslím, že spisovatelka prokázala skvělý talent pro vymýšlení zápletek. Jsem velice mile překvapena. :) máte-li rádi Poirota, zkuste si knihu přečíst :)

Marryzlis
17.10.2019 5 z 5

Takové příjemné počteníčko, trochu napínavé, trochu to nutí k zamyšlení. Bylo to takové... fajn.

Janii90
25.08.2019 5 z 5

Zajímavá knížka, do konce jsem netušila, kdo je vrah.

tereza1198
23.07.2019 2 z 5

Upustím od srovnávání s paní Christie, protože to prostě nejde. Tohle je jen kniha, co se na ní chce trapně přiživit. Příběh je hrozná nuda. Vlekla se, postavy v ní mi byly totálně ukradené a štvaly mě. Ke konci už jsem přeskakovala a teď jsem ráda, že už to mám za sebou. Poirot zde funguje jen jako parodická figurka, která se občas přišourá a připomene nám, že tam je. Myslím, že z dalšími díly autorky nebudu již ztrácet čas.

Ventimiglia
18.03.2019 1 z 5

Druhý a poslední pokus o četbu "postPoirota": marná sláva, Poirot to prostě není (píšu to s plným vědomím toho, že nelze čekat nemožné, a autorku z toho nijak neviním). Kouzlo této postavy Sophie Hannah nějak uniklo.
Přesto jedno pozitivum: pobavil mě popis postavy, která dokáže vystihnout, co lidé potřebují, a servíruje jim to na stříbrném tácku. Tomu se nedá odolat.

Estudiante436
22.02.2019 1 z 5

Kniha mě zklamala, prostě Agatha je jen jedna a nikdo ji neni schopen nahradit. Není to ten Poirot, jak ho znám z původních knih, a zápletka je taky dost slabá. Byla to moje první kniha od této autorky, ale taky poslední.

Korsika
12.02.2019 4 z 5

Bohužel jsem jako první nečetla originál A.Ch., ale znám velice dobře všechny filmy a přesně tak nějak jsem si je vždycky představovala napsané! Také proto jsem se nemohla ke knihám dostat, když vím, kdo je vrah ... takže jsem moc ráda, že vznikají nové případy Hercula Poirota :D
Za mě super, člověk má víc časů na přemýšlení o pachateli než ve filmu a musím říct, že jsem byla jednu chvíli řešení blízko, ale nechala jsem svést na jinou stopu :D

Knižní střípky
14.10.2018 2 z 5

Od desíti let miluji knihy Agathy Christie, všechny, které u nás kdy vyšly, mám doma ve své knihovně a zaujímají tak její čestné místo. Proč to píši? Protože kvůli výše napsanému jsem nebyla moc nadšená, když jsem se dozvěděla, že potomci Agathy dali svolení k napsání dalšího pokračování. Ale nakonec jsem se do něj tedy po letech pustila. Pokud si knihu přečte někdo, kdo originální knihy s HP nečetl, může se mu kniha líbit. Skalní fanoušek Agathy bych ovšem řekla, že ten spokojen nebude. Kniha není zle napsaná, to říci nechci, ale můj názor je ten, že se na to měli vykašlat. Poirot prostě není ten Poirot, co ho známe, zápletka jako taková není špatná, ale myslím si, že kdyby stejnou zápletku psala Agatha, byla by kniha jinak napsaná. A když už tedy tahali z hrobu Poirota, proč neoživili i Hastingse a inspektora Jappa? Inspektor Catchpool mi vysloveně lezl na nervy. A upřímně - v podání S.Hannah mi lezl na nervy i můj milovaný Poirot, na kterého jinak nedám dopustit. Zde byl jízlivý, urýpaný, prostě nebyl to on. Mé konečné shrnutí je - kdo se dokáže oprostit srovnávání s ACH, určitě si knihu dokáže užít a bude se mu líbit, já toto bohužel nedokázala. A kdo knihy ACH nezná, určitě bude spokojen se solidně zpracovanou detektivkou.

RennyWest
21.08.2018 1 z 5

Co si budeme povídat - s romány Agathy Christie, kde vystupuje pravý Poirot má tahle kniha společné jen jméno belgického detektiva. Zápletka je překombinovaná, postavy jsou jen pouhými karikaturami postav, které by se mohly mihnout v díle A. Christie (a to včetně Poirota) a kniha je zbytečně rozvleklá a dlouhá.
Nejhůře to odskákal samotný Poirot - pryč jsou jeho dedukce a "malé šedé buňky". Místo toho mu všechna fakta musí být naservírována přímo pod nos, protože jinak by se začal rozčilovat a bědovat, jak to, že to či ono nevěděl už dříve. Po pár kapitolách jsem se snažila si představovat, že Poirot v knize není Hercule, ale jeho identické dvojče Achille. Ani tak se požitek z knihy nezlepšil, ale obávám se, že ani perfektně vykreslený Poirot by mě nepřiměl, abych si román oblíbila.
Někteří lidé v komentářích namítají, že by se kniha s dílem Agathy Christie srovnávat neměla. Na to já namítám - jméno Agathy Christie je na obálce a kniha je prezentována jako nový případ Herculea Poirota. Srovnání se prostě člověk nevyhne a tahle kniha z něj nevychází nejlépe.
Dávám jednu hvězdičku za těch pár momentů, které přece jen byly dobré. Bylo jich málo, ale byly tam. A taky za Catchpoola - ten mi byl asi nejsympatičtější. Škoda, že tam nebyl jako jediný detektiv on.

Ve zkratce: Zklamání, zmařený potenciál, knihám Sophie Hannah se začnu vyhýbat.

aginecka
03.08.2018 3 z 5

Já nějak nevím... Hercula Poirota mám ráda, ale Agatha to prostě nebyla. Chyběla mi lehkost, jemný humor a atmosféra vůbec.

čef
17.03.2018 5 z 5

Velmi podařené pokračování příběhů pověstného detektiva. Autorce se dle mého názoru povedlo zachytit atmosféru předválečné Británie, výborně udržet charakter hlavních postav a rovněž i napětí při složitém konverzačním pátrání tak, jak to známe u Agathy Christie. Určeno pro pro všechny z nás, kteří obdivují klasickou detektivku, abychom si znovu tento typický způsob popisu řešení záhad příjemně připomněli.
P.S. Zajímalo by mne, kdo nechal na str.155 zavražděného zpovídat svědka:-).

jiri9568
16.02.2018 5 z 5

Doporučuji, opravdu to již vypadala jako by to psala sama Agatha.

KikinkaV
06.02.2018 2 z 5

Nemohu porovnávat s Agathou Christie, četla jsem od ní jen málo a vlastně ani nechci porovnávat... Kniha mě nebavila, zápletka mě vůbec nevtáhla do děje, vlastně mě ani moc nezajímalo, kdo vykonal vraždu a proč. Autorka se snažila docílit napětí leda tím, že některé informace, které detektivové při pátrání zjistili, hned neřekla... Tuctový příběh a poloviční rozuzlení...

85098211
23.01.2018 4 z 5

Autorka se v této své druhé knize o dost zlepšila a její Hercule Poirot se dokonce i vzdáleně začíná podobat tomu, kterého stvořila mnou milovaná a obdivovaná Agatha Christie ;-). Kniha je tentokrát opravdu napínavější a lépe propracovaná než předchozí Vraždy s monogramem. Ale protože k dokonalosti příběhu stále něco málo chybí, dávám poctivé čtyři hvězdičky :-).

PavlínaAlžběta
26.12.2017 5 z 5

Pane Bože co je to za recenze, že to není stará Agatha? Samozřejmě, že není a nikdy nikdo nenapodobí její styl psaní důvěryhodněji. Autorka se pustila do pořádného sousta a zvládla to velmi dobře. Její styl je velmi čtivý, záživný, postavy, děj, zápletka... chvílemi jsem cítila styl psaní Agathy. Knihu jsem si koupila s tím ,že ji napsal někdo jiný, s jiným stylem psaním a tak i hodnotím. Autorce fandím, poprala se s tím velice dobře.

SilvieSisinka
16.11.2017 4 z 5

Dávám 4body.Kniha hodně připomíná styl Agathy to ano,ale něco málo mě tam chybí.I přesto jsem ráda,že nám ten náš Poirot uplně neumřel...že trošku žije :-)

Sophie Hannah
anglická, 1971