Smrt staré posluhovačky

Smrt staré posluhovačky https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232/bmid_smrt-stare-posluhovacky-HDZ-232.jpeg 4 619 93

Hercule Poirot série

V Broadhinny, poklidné anglické venkovské obci, „žijí nóbl lidi,“ jak tvrdí paní poštmistrová Sweetimanová. Zaběhnutý řád sice naruší vražda staré posluhovačky, ovšem policie koná, jak má, a brzy dopadne a před soudem usvědčí pachatele. Tak je to v pořádku – anebo ne? Vrchní policejní inspektor Spence má své pochybnosti, a když se s nimi svěří slavnému detektivovi Hercule Poirotovi, který se nemůže smířit s nudným nicneděláním na zaslouženém odpočinku, rozčeří hladinu tradiční idyly pořádný uragán a z hlubin vypluje na povrch mnohé, co nikdo ani netušil.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Mrs McGinty's Dead , 1952

Parwana
23.12.2019 5 z 5

Fantazie. Agatha prostě nezklame. Její Hercule Poirot má charisma a já do poslední chvíle netušila, kdo je vrah.

85098211
22.07.2019 5 z 5

Musím přiznat, že jsem byla možná tak trochu předpojatá, než jsem tuto knihu začala číst. Protože jsem totiž před nedávnem viděla její filmovou verzi, která se mi - mimochodem řečeno ;-) - opravdu moc líbila. A musím říct, že kniha je také výborná, napínavá a hlavně čtivá. A případ jako takový je krásně zamotaný a spletitý. V podstatě se zfilmování tohoto Poirotova případu povedlo na jedničku, ani se mi nepodařilo zaznamenat nějaké odlišnosti. Svojí milované autorce tedy ráda dávám plný počet a knihu doporučuji i ostatním příznivcům detektivek :-).

Ivan F
30.04.2019 4 z 5

Začiatok sa trošku vliekol, ale potom prišla zábavná časť, kedy Poirot trpel ako kôň pri pobyte v penzióne na vidieku. Prievan, diván s trčiacimi pružinami, stále otvorené okno, pokrikovanie manželov vlastniacich penzión a strava pripravovaná z nafúknutých konzerv alebo s prímesou krvi z porezaného prsta. Viem si to živo predstaviť. :-) Postupne sa príbeh lámal a ja som si lámal (lámal 2x v jednej vete, no toto) hlavu, kto to môže byť a uhádol som (pri Poirotových príbehoch sa mi to stalo druhý krát, čo som odhalil, kto je vrah, ale to vôbec neznižuje kvalitu knihy samotnej). Len som nevedel, ako to Poirot na konci pri jeho všeobecnom divadelnom odhaľovaní, pre neho tak typickom, nakoniec odhalí. Dočkal som sa pamlsku a ako vždy som bol spokojný.

cérka
02.04.2019 5 z 5

Má první kniha od Agathy Christie ( filmů jsem viděla nespočet a představitel Poirota, David Suchet je prostě dokonalý a nepřekonatelný).
Samozřejmě jsem vraha neuhodla, i mě Agatha dokázala skvěle ošálit, a já až do poslední chvíle podezírala úplně někoho jiného.
Přiznám se, že mě v textu zaujalo pár přirovnání: " měla cílevědomě zlaté vlasy " mě ještě pobavily, ale " kopuleté fotografie" mi v hlavě vrtají pořád (že by letité).
Děkuji Klubu milovníků knih, který mě donutil přečíst si konečně knihu od královny detektivek a díky němuž mám i další splněnou výzvu!

Jenny055
30.03.2019 5 z 5

Videla som film, počúvala audioknihu a čítala knihu viac krát. Poznám vraha a aj tak ma kniha nenudí. Milujem záverečné odhaľovanie vraha pri záverečnom "divadielku" Hercula Poirota pri všetkých detektívkach Agathy Christie. Samozrejme to platí aj pre slečnu Marplovú (aby sa neurazila).

Marryzlis
03.03.2019 5 z 5

Spolehlivá klasika. U paní Christie nemůžu sáhnout vedle.

madem
05.01.2019 3 z 5

Tak jsem opět neuhodla vraha. Měla jsem tolik tipů a žádný nevyšel.
Na knize mi vadí neslaný a nemastný pan Bentley.
A trošku i paní Oliverová.

Medunka22
15.12.2018 4 z 5

Přímo toto vydání knihy je specifické tím, že na přebalu je úryvek z knihy, který odhaluje vraha. To se vydavateli trochu nepovedlo...

tereza1198
12.10.2018 5 z 5

Tady nám bylo nastraženo několik chytáků a já se opět nechala obalamutit. Vždycky když Hercule odhalí vraha, tak jsem ve stejném šoku jako ti nevinní lidé, co si musí v salónu poslechnout rozuzlení. Ze mě detektiv asi nikdy nebude, ale ráda je sleduji při práci.

Hotovson
05.10.2018 5 z 5

Vrah mi celou dobu lez na nervy (i když jsem samozřejmě celou dobu netušil, že vraždil), hrozně nesympatická postava, ale příběhu to samozřejmě nic neubírá. Byl jsem i docela rád, že tentokrát nezabíjel nějakej sympaťák :)

šipek
03.09.2018 5 z 5

Tak jsem chtěl procvičit své mozkové buňky a Agatha Christie opět nezklamala. Klasická detektivka, při které musí být čtenář neustále ve střehu a přemýšlet. Mám rád knihy této spisovatelky a jednou za čas po takovéto knize rád sáhnu.

elenai
30.05.2018 5 z 5

Moje první detektivka, kterou jsem od Agathy Christie přečetla, a po 15 letech jsem se k ní díky své mizerné paměti zase mohla vrátit. :-D A je stále stejně brilantní a učarovala mi jako kdysi! Četla jsem ji jedním dechem, protože má vše, co si pod pojmem detektivka představuju. Dostatečně zajímavou vraždu, mnoho tajemství opředených kolem jednotlivých postav, napětí a samozřejmě jednoho z nejlepších detektivů, jaké kdy pero stvořilo - Hercula Poirota!

Co mi trochu kazilo dojem ze čtení, bylo docela dost redakčních chybek a překlad byl občas trochu podivný. Ale ani to nestačí. Tento příběh je prostě jasná pětihvězdičková záležitost.

sgjoli
15.04.2018 5 z 5

Tuto knihu považuji za jedno z vrcholných děl autorky. Předvedla nám rafinovaně vykonstruovaný příběh, napsaný bez jediného hluchého místa, napínavý až do samého konce. Spolu s Poirotem, který ani v penzi nezahálí, napínáte své šedé buňky a vybíráte z pestré palety postav, kdy se dlouhou dobu každá může ukázat co by pachatel. Rozhodně doporučuji.

konicekbily
16.02.2018 5 z 5

Náš génius je v důchodu, skoro bych řekl, že se nudí, a tak uvítá žádost jednoho policejního důstojníka, aby napravil jeho chybu, kdy policejní a soudní aparát posílá na smrt justiční oběť. A Hercule se obětuje také: ubytuje se v nehostinných podmínkách, jí téměř nejedlou stravu a bez Hastingse a jde do doho čelem. A skoro nikdo neví o koho se jedná - když se představí! Tolik utrpení pro génia! Trochu jiný styl autorky oceňuji a děkuji!

Belatris
10.02.2018 3 z 5

Po první "herlulovce" jsem narazila na tuhle a hned se do ní začetla. Překvapil mě styl, který se vybarvil směrem k humoru. Hercule hraje na podezřelé i svědky habaďůru, vykreslení obyvatel vesnice je místy vyloženě komediální a konečná proměna proslulého detektiva v dohazovače je vyloženě legrační. Šok ze změny tónu ale naštěstí nepokazil čtenářský zážitek. Samotná detektivní zápletka je tradiční, rozplétání motivů a rozkrývání tajností z minulosti také, takže opět příjemný knižní odpočinek. Ovšem tón prvních detektivek ACH mi sedí více, takže příště sáhnu zase do její tvorby z 20. a 30. let.

Prateri
28.01.2018 4 z 5

Agatha Christie a Hercule Poirot když jsou na stopě zločinu, zločinec je bez šance a my máme co číst. Hezká detektivka.

HaniSebi
07.09.2017 5 z 5

Moc pěkná detektivka. Zase jsem při čtení z vraždy podezírala půlku vesnice a zase jsem se netrefila, ale na to jsem u Agathy zvyklá.

kika 13
13.05.2017 4 z 5

Zase dobrá detektivka od autorky, která nezklame.

JiříM
14.03.2017 5 z 5

Ten kdo vytvoril anotaci na vydani roku 2001 musel byt uplny blazen (mozna i hur). Takze fakt dik ze jste napsali vraha na zadni stranu knihy.

Chemiczka
18.02.2017 5 z 5

Moje první "poirotovka" - výborna oddechovka. Klasická detektivka, protknutá jemnými liniemi stop, kterých si všimnete jen málokdy, a když už tak Vám stejně téměř nedojde, že je ta informace důležitá.
K "královně detektivek" se znovu ráda vrátím!