Sloni mají paměť

Sloni mají paměť https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44789/bmid_sloni-maji-pamet-LCq-44789.jpeg 4 426 46

Hercule Poirot série

Zabila její matka jejího otce, nebo to byl otec, kdo zavraždil matku? Takovou otázku paní Oliverová, známá spisovatelka detektivních románů, na literárním dýchánku opravdu nečekala. Tím spíš, že se týká skutečné a navíc dávné tragické události: sebevraždy rodičů kmotřenky Célie Ravenscroftové, jejíž motiv se nikdy nepodařilo objasnit. S napětím a nervozitou vyhledá paní Oliverová svého přítele Hercula Poirota, aby jí pomohl najít klíč k této záhadě, ale i odpověď na otázku, proč někdo touží dozvědět se pravdu po tolika letech. Je proto zapotřebí vyhledat pamětníky oné události a rovněž ty, kteří manžele Ravenscroftovy znali dávno předtím – jednoduše vystopovat všechny „slony“, kteří nezapomínají. A byť se jich nakonec podaří nalézt a vyzpovídat hodně, každý z nich jim nabídne svou variantu příběhu a jeho tragického vyvrcholení. Rozmotat klubko dohadů a polopravd a rozplést předivo dávných i současných vztahů nebude nikterak jednoduché – je však na světě nějaké tajemství, jemuž by Hercule Poirot nepřišel na kloub? 1. vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Práce

Elephants Can Remember , 1972

Greenfingers
07.07.2020 5 z 5

I když nemám paměť jako slon, docela dobře si vybavím knihu, kterou řadím k tomu nejlepšímu, co kdy Agatha Christie napsala. Její Poirot představuje detektiva-gentlemana s velkým egem, ale zato s nezpochybnitelným charizmatem.

85098211
28.04.2019 5 z 5

Podle mého názoru jeden z nejzajímavějších případů Hercula Poirota, i když jsem ho slupla jako jednohubku :-). Nevím, jak ostatní čtenáři, ale já jsem pravdu za vším tím zamotaným příběhem neodhalila ani náhodou ;-). Jinak se mi vždycky líbí také to, když se detektiv musí šťourat i v poměrně vzdálené minulosti, jako to bylo právě v této knize. A konec se mi zdál opravdu hodně dobře vymyšlený - jak už bývá u mé oblíbené spisovatelky obvyklé...

ThePoeticJulie
24.04.2019 3 z 5

Stylisticky skvělé. Kniha se velmi dobře čte, suchý humor Hercula Poirota nemá chybu, nápad je to vlastně také zajímavý, jen bohužel možná až moc jednoduchý.

amejzlík
09.03.2019 5 z 5

Tahle detektivka byla opravdu perfektní. Vždycky když čtu Aghátu snažím se na rozřešení přijít spolu s Poirotem. Tady se mi povedlo přijít na něj po tři kapitoly dříve a mám radost že jsem tak šikovná.

1amu
13.02.2019 3 z 5

Na začátku má jediná výhrada k překladatelce českého posledního vydání (1994) sluha slovutného Hercule Poirota se jmenuje George. Zblbnout českého čtenáře otrockým překladem Jiří je nepochopitelné (ostatní postavy mají svá původní jména).
A teď ke knize :
Lady Agatho, co jste mi to provedla ? Tři čtvrtiny jsem četl poklidný románek (jako vždy od vás) oba hlavní "vyšetřovatelé" Ariadna a Hercule se činí, vyzvídají u "slonů" (pro ty, kteří knihu nečetli- myšleni staří pamětníci neštěstí, kolem kterého se celá kniha točí, ti přece mají paměť jako sloni), ale ten konec ? Ach jo ! Připadal jsem si, že čtu něco jako šestákovou operetu nejnižšího kalibru. Jen za ten začátek a s velkou úctou k vám dávám tři hvězdičky.
PS
Ještě, že mi na tomto fóru mluví pistalka z duše...

Messilina
12.01.2019 5 z 5

Výborná detektivka, bohužel mám pocit, že takové už se nepíšou. Skvělé na knihách Agathy Christie je, že když člověk trochu více namáhá své malé šedé buňky mozkové, tak na pachatele přijde sám a na konci knihy má radost z toho, že je tak šikovný.

Hotovson
07.09.2018 4 z 5

Jedna z mála detektivek, kde jsem se trefil, jak to bylo :) Spíš to přičítam tomu, že tady nebylo tolik postav a tak nějak to prostě vyplynulo z děje.

Kolikrát se ani nepokoušim záhadu rozluštit, prostě jenom čtu a nechávam se unášet dějem.

EmmaKrizova
16.05.2018 4 z 5

Četla jsem v originále, a jestli mohu posoudit tak Angličtina paní spisovatelky je krásná. Taková anglická , jakou jsem se já začala učit před dvaceti pěti lety. Příběh jde pomalu, vždyť také detektivové jsou už starší. Vraha jsem neuhádla, ale přesto se mi zápletka moc nelíbila, myslím že Agháta měla na víc.

moničina
29.03.2018 3 z 5

Táto kniha ma až tak nenadchla.

natkaf
07.07.2017 5 z 5

Pro mě jako vždy skvělé. Kdo koho zabil jsem si pamatovala už z filmového zpracování, ale podrobnosti mi byly neznámé. Proto jsem si taky trochu připadala jako detektiv, i když případ jsem vyřešit nezvládla. Holt na Hercula Poirota nemám. Ale s tím už jsem se za ty roky čtení jeho případů smířila. Opět úžasné počtení a mnohokrát doporučuji.

Nunynka
11.06.2017 5 z 5

Konečně kniha u které jsem v půlce tak nějak tušila jak to vlastně asi bylo. A zápletka se mi líbila. Agatha a Hercule jsou prostě super. A knihy ještě lepší než filmy.

Majdule
26.02.2017 4 z 5

Ve své podstatě poetický příběh dávné záhady, která ovlivňuje životy zúčastněných ještě mnoho let poté. Hercule Poirot je opět skvělý, dokáže se probrat vzpomínkami „slonů“ a neomylně najde v jejich vyprávění odraz pravdy. Podle mého názoru je právě vyprávění „slonů“, tedy lidí, co si pamatují, největší devizou příběhu. Je zajímavé sledovat, jak se pravda v jejich myslích mění, ale přesto nechává svůj nevědomý otisk. Detektivka, která neklade žádný velký důraz na akci, ale dokáže pobavit.

OldaB
17.02.2017 4 z 5

Můj plán přečíst si pár knížek s Herculem začal s knížkou, kterou auktorka napsala v pozdním věku. Kritika ji považuje za méně zdařilou a je pravda, že jsem občas očima posunoval text, abych se už dostal na konec kapitoly. Přesto je to zajímavé detektivní počtení, ke kterému jsem se inspiroval vynikajícím televizním seriálem.

wesulle
08.01.2017 4 z 5

Jeden z mých oblíbených dílů s neotřelou zápletkou. Jako ostatně všechny knihy od Agathy.

Peleus
26.05.2016 4 z 5

Líbil se mi rytmus vyprávění. Žádné zběsilosti pokud jde o akci či gradaci napětí. Dokonce, a to velmi oceňuji, se autorka vyhnula tak oblíbeným za vlasy přitaženým náhodám a pidipravděpodobnostem, s nimiž tak ráda ve svých knihách pracuje. Dějové linie plynou pozvolna a jako poslušné přítoky se bez bouření a pěny vlévají do jediného, logického příběhového proudu.

Turmee
01.09.2015 5 z 5

Další úžasná Agatha!
Tentokrát jsem i já přišla na to, jak se všechno odehrálo a překvapivě mě to napadlo už v půlce knížky. Jinak samozřejmě neodolatelný Poirot a další pěkně vykreslené postavy.

Filda
18.11.2014 5 z 5

Čtenáři si stěžují, že není z nejlepších autorčiných děl, ale záleží, co v tom kdo hledá. Pokud potřebujete adrenalin a hodně mrtvých (ještě víc než ve Vraždách v Midsomeru), pak si přečtěte Deset malých černoušků. Pro mě je kniha Sloni mají paměť druhá nejlepší od Agathy. Najdete v ní klid, i když jde o vraždu. A já měl klid vždycky rád. Vůbec mi ta poslední Agathina díla přijdou nejlepší, co napsala.

Evik30
30.10.2014

I když tato kniha nepatřila k nejlepším přečíst se rozhodně dala.
K 10 malých černouškům to má sice hodně daleko (rozhodně moje nejoblíbenější kniha od A. CHristie), ale když si vezmeme kolik bylo autorce roků když tuto knihu psala budiž ji to dáno k dobru.

Zápletka byla velmi jednoduchá. Už téměř v půlce knihy se dalo odhadnout jak to vše bude.

keri.H
24.10.2014 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale není to zrovna jedna z nejlepších knih. Řekla bych, že o něco slabší, než jiné, co jsem od ní četla.

Katy007
15.09.2014 3 z 5

Musím přiznat, že jsem se tentokrát trochu nudila a dokonce se mi podařilo víceméně odhalit rozzuzlení, což mi na celkovém dojmu taky příliš nepřidalo. Zatím je to asi nejslabší kniha, s jakou jsem se u A. Christie setkala. Doufám, že už takové nebudou...