Schůzka se smrtí

Schůzka se smrtí https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228/bmid_schuzka-se-smrti-jfD-228.jpg 4 652 102

Hercule Poirot série

Námět na detektivní román Schůzka se smrtí získala Agatha Christie při cestách se svým mužem, archeologem Mallowanem, který prováděl vykopávky na Blízkém východě. Přeneseme se tedy i my společně s hlavními hrdiny do Jeruzaléma, budeme vdechovat vůni starých mešit a cizokrajné přírody. A na pozadí růžových skal údolí Petry se staneme svědky střetnutí staré despotické ženy a jejích dětí, kteří jsou k sobě připoutáni vzájemnou nenávistí. Nakonec dojde k nevyhnutelnému – k tragické smrti matky… Vyvstává otázka – přirozená příčina, nebo vražda? Dospělé děti měly tisíc a jeden důvod přát si matčinu smrt. Ostatně ani náhodní spolucestující nejsou bez podezření. Hercule Poirot nemá lehkou situaci: do čtyřiadvaceti hodin musí dát policii rozluštění. Jako vždy však chce odhalit celou pravdu, nikoliv pouze pachatele…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Appointment with Death , 1938

mi-380
10.11.2020 4 z 5

Očekávaná šablona: bohatí výletníci, podivné staré dámy, mladá bystrá slečna, pokřivené rodinné vztahy, omezený britský vyšetřovatel. Oživení přináší dva jevy: unikátní prostředí tehdejší Palestiny se všemi turistickými divy, které můžeme naštěstí obdivovat (díky relativně normalizovaným vztahům Izrael – Jordánsko) dodnes, a druhým jevem, nebo možná přímo zjevením, je slavný Hercule Poirot. Ten se plně dostává na scénu až v druhé polovině knihy a po klasickém vyšetřování a tradičním shromáždění všech zainteresovaných uvádí vše na pravou míru. Jako samozřejmost beru, že k očekávané šabloně patří neočekávaná pointa.
80 % (aktuálně 463 hodnocení s průměrem 88 %).

P.S.
Pozoruhodný v textu je odkaz na Vraždu v Orient-expresu.

Gibis
26.10.2020 5 z 5

Tentokrát vražda staré ženy v jordánské Petře, jejíž smrt všem zúčastněným přinese jen úlevu a tak jsou jako obvykle podezřelí všichni. A Hercule Poirot nemá k dispozici ani technické vymoženosti Scotland Yardu, ani svého věrného Hastingse, jen své šedé buňky a zkoumání psychologie postav. Ale nebyl by to HP, aby tomu nepřišel na kloub :) Jako vždy skvělé čtení.

renefer
06.07.2020 4 z 5

Jedna z klasik od této spisovatelky, detektivky s Poirotem v hlavní roli nikdy nezklamou.

m_martina
17.05.2020 5 z 5

Tento Poirotův případ se mi moc líbí, ráda se ke knize vracím. Asi i proto, že bych se někdy na místa, kde se případ odehrává, chtěla podívat.

Kerberos
17.04.2020 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu namluvenou Růženou Merunkovou.Její příjemný hlas ještě umocnil exotické prostředí,ve kterém se příběh odehrával.Velmi zamotané,plno podezřelých a rozuzlení až na samý konec.

alabra
22.02.2020 4 z 5

Jako milovník historie bych ocenila větší zakomponovani skvělého prostředí, v němž se příběh odehrává, tentokrát až moc psychologie a stále dokola stejné úvahy. I tak jsem opět pobavila.

SidoniaL.
07.02.2020 3 z 5

Popravdě řečeno tahle kniha A. Christie mi opravdu nesedla. Ačkoliv se odehrávala v tak atraktivním prostředí, nijak se to na atmosféře neprojevilo, děj byl neskutečně rozvláčný a příliš zatížený psychologickými rozbory jednotlivých účastníků, resp. podezřelých. Ke konci jsem už tak tak čekala, kdy to skončí a kdy bude vrah odhalen.

annes
29.01.2020 4 z 5

Do toho díla jsem netušila jakou autorkou vlastně Agáta je ... excelentní! Titul jsem znala jako film, ale kniha ho velmi předčila - krásně ukázaná psychologie všech postav - tyranky, obětí i mladé doktorky. Skoro sem si myslela, že Poirot už tam nebude. Poslechla jsem si také v době "čtení" Slavičí hnízdo a Pacientku a autorka dle mého musela mít opravdu velkou fantasii i vědomosti, protože každý příběh má něco unikátního/nového. Prostě paráda :-)

Jiparis
05.01.2020 4 z 5

Hodně podezřelých, kteří mají důvod odstranit nepříjemnou starou paní. Poirot si jako vždy všímá každého detailu a skutečný vrah mu neunikne. Agatha tu pěkně zúročila znalost orientálního prostředí.

evelýny
08.12.2019 5 z 5

Posloucháno jako audio nahrávka
Růžena Merunková vám svou interpretací na chvíli zastaví čas.
Hercule Poirot opět potrápí vaše šedé buňky mozkové
A Agatha Christie svým epilogem rozezní ve vašich srdcích stříbrné zvonky odpuštění
A tou správnou tečkou v tomto adventním čase jsou verše nesmrtelného Williama Shakespeara…

Ty nepoznáš už slunce zář
Nepoznáš mrazných zim
Jara už nedechnou ti v tvář
Jsi nicota a dým
Jen dým …

P.S: Nakonec se sluší poděkovat. Děkuji...

tygřík2
08.11.2019 5 z 5

Paní Christie mi vyprávěla napínavý psychologický thriller hlasem paní Růženy Merunkové a bylo to poposloucháníčko!

Ivan F
29.10.2019 4 z 5

"Je ti jasné, že ju treba zabiť?" - touto vetou sa začína detektívny príbeh Schôdzka so smrťou. Jasné mi to bolo až potom, ako som si prečítal opis mamá Boynton - tak odporne nepríjemnú osobu som v knihe nemal od "Spolčení hlupců". Že si o smrť koledovala, o tom niet pochýb. V podstate som sa nevedel dočkať, kedy ju už niekto znesie zo sveta a vopred mal/a vrah/yňa u mňa odpustené. Príbeh je typicky Christieovský a nie je mu v rámci žánru čo vytknúť, avšak Agatha má lepšie napísané knihy. Po prečítaní mi je jasné, že mamá Boynton bolo treba zabiť.

lima123
28.10.2019 5 z 5

Detektívka pri ktorej sa ani minútu nenudíte, jednoducho skvelá. Odporúčam.

tynkaiscrazy
24.08.2019 4 z 5

příjemná lehká četba. orientální prostředí dodává knize větší šmrnc, myslím, že bez něj by příběhu něco chybělo.

DoktorAntonio
01.08.2019 5 z 5

Pro mě asi nejlepší příběh Hercula Poirota. Zasazený do atraktivního prostředí a skvěle vyprávěný.

petraj30
22.07.2019 5 z 5

Když jsem viděla filmové zpracování, tak jsem si říkala, že se musí Agatha v hrobě otáčet, kniha byla krásně napsaná, vůbec jsem se nenudila, spíš mě překvapilo jak to všechno dopalo

Zlatinka.Emilly
15.04.2019 5 z 5

Všichni měli důvod, ale udělat to mohl jen jeden. Kdo? Na detektivkách Agathy se mi líbí, že detektiv postupně odhaluje motiv vraždy všech zúčastněných, aby na konci označil toho správného vraha. Poslouchala jsem jako audio knihu, při níž jsem kamínkovala obrázky. Dvě mouchy jednou ranou :)

Shanib
01.04.2019 4 z 5

Agatha Christie svůj dar uměla a stále vlastně umí čtenáři hodně dobře prodat. Kniha se čte jedna báseň. Je příjemná, odpočinková a člověk si namáhá závity tím, kdo by tak mohl být vrahem. Nicméně četla jsem od ní už i lepší kousky, kde byl příběh poutavější. V této knize mi na odhalení vraha příliš nezáleželo.

L.Helena
19.03.2019 4 z 5

Audionahrávka - dobře se poslouchala.

TimeLord
21.02.2019 4 z 5

Kratšia detektívka, než predchádzajúce, ktoré som od Christie čítal. To sa odzrkadluje aj na príbehu- vyšetrovanie je krátke, na môj vkus to Poirot rozúzlil veľmi rýchlo. 70%