Šunkový nářez

Šunkový nářez https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1780/bmid_sunkovy-narez-AHM-1780.jpg 4 791 82

Henry Chinaski série

Bukowski nechává čtenáři nahlédnout do nitra člověka, který si je vědom toho, že není zcela duševně zdráv, že má násilnické sklony, a proto hledá místo, kde by se mohl skrýt. Jako červená nit se textem táhne odpor k otci, který přispívá k celkovému pocitu odcizení.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Pragma

Ham on Rye , 1982

KristynaBrandy
15.11.2017 5 z 5

Kniha Jelito je naprostá pecka! Knížka prečtená jedním dechem. Příběh o Henrym Chinaski ktera vypráví o těžce představitelném životě Charlese Bukowskiho. Několikrát přistihnutá s otevřenými ústy a zatajeným dechem. Doporučuji.

mysiouxsie
20.08.2017 5 z 5

S touto knihou jsem začala mít Bukowskiho upřímně ráda. Alespoň náznakem jsem pochopila, jaký asi byl jako člověk, jak žil a jak se většinu toho času cítil. A rázem je mi sympatický nejen jako excentrický spisovatel, ale i jako osobnost.

Medunkavera
12.07.2017 5 z 5

Knihu jsem teda ještě nedočetla, ale podle toho, co jsem přečetla, je to teda něco!
Kolikrát čtu, čtu, pohoda, klídek a najednou taková pecka! a já se slyším, jak říkám: "Cožééé?"
A v tu chvíli se vracím zpátky a čtu tu pasáž ještě jednou. Buď je to zarážející, nebo děsná sranda, takže se úžasně pobavím a nebo je to šokující. A to je v případě, kdy popisuje jednání svého otce.

18.11.2017
Tak už jsem knihu dočetla.
Dočetla jsem ji už dříve, ale teď to teprve píšu: Čtyřikrát se mi u knihy udělalo špatně. To jsem knihu zaklapla a vyhrožovala: "Tak hele Bukowski, nes...štvi mě, nebo Tě už čist nebudu!" Pak mě to teda přešlo a knihu jsem zas otevřela a dočetla.

Metcheque
08.06.2017 4 z 5

Jedna z těch lepších Bukowského knížek. Tady je alespoň náznak nějakého děje.

arket
07.06.2017 5 z 5

Hodně depresivní počtení. Ale stojí za to.

Pett
05.06.2017 4 z 5

Charlesi, Charlesi...ty jeden prasáku! Ač jsem si tam něco málo mezi sadistickými řádky tý tvojí osobní revolty vůči společnosti nachytala a dobře, pár pasáží mě fakt chytlo... tak to mezitím bylo tak vyprázdněně brutální, že mě to chvílema fakt dost sralo... asi jsem čekala nějaký trochu větší drámo a místo toho jen ukňouranej, věčně zhnusenej Chinaski bez špetky čehokoli... ano, měl otce totálního kreténa... ale dá se to považovat za pointu jeho debilního chování? Mělo by být tohle vzorem pro masu lidí? K zasmání? To mě poser z jeřábu, jestli jo!

parxel
04.05.2017 4 z 5

Po dlouhé době knížka, u které jsem opravdu upřímě a srdečně zasmál. Humornost příběhu přitom vyplývá tak nějak přirozeně z různých, místy až absurdních situací, které zažívá hlavní hrdina. Na pozadí toho všeho, však zůstává vtíravý pocit, že by jste rozhodně nechtěli být v jeho kůži. O to víc oceňuji, že se Ch. Bukowski dovedl nad to povznést a vše podat s určitým odlehčením a nadhledem, který lidem v dnešní době často chybí.

Aleen
03.02.2017 5 z 5

Úžasná sonda do duše člověka, který byl od mládí po všech stránkách znevýhodněn, mně nadchla. Bylo jasně vidět, kdy, proč a jak se z Charlieho stal ten prasák, kterým pak vždy byl. Jeho fyzická podoba, sociální postavení a rodinná situace...ufff. Jaktože se z něj nestal masový vrah, nebo slintající ubožák v nějaké zablešené léčebně? Jen on dokázal takový materiál podat TAK syrovou formou.

Zorka
22.10.2016 3 z 5

Nářez to tedy byl! Ale milovat za to Bukowského asi nebudu. Kniha mi trochu připomněla Mechanický pomeranč (kromě stylu mluvy hlavních hrdinů, jíž je Mechanický pomeranč tak výjimečný) a je jen slabým odvárkem totálního masakru Nicka Cavea A uzřela oslice anděla. Mě kniha tedy neohromila ani nešokovala, možná jsem měla až přílišné očekávání, které nebylo tak docela naplněno.

Insignitka
07.09.2016 5 z 5

Bomba. Smála jsem se i brečela... :))

Magdalen
30.07.2016 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších od Charlese. Určitě se k ní ještě vrátím.

Géle B.
27.04.2016 4 z 5

Prostě Bukowski. Snad když vidíte jenom jeho jméno na obalu, tak je to záruka kvality. Ano, je sprostý, pesimistický, ale také je obyčejný, nic nepřikrášluje a reálný. Člověk by řekl, že Henry spáchá sebevraždu, když má tak mizerný život, ale ono ne. Dle mého názoru, je právě tahle skutečnost na knížce nejzvláštnější. On vlastně nic od života nechce. Ženit se mu nechce, mít děti se mu nechce a být blízko ostatních lidí se mu nechce. Nejradši by do konce života strávil někde v uzavřeném prostoru a sám. Ke štěstí potřebuje jenom láhev levného vína a krabičku cigaret. Ovšem on nechce se vzdát života.
V některých pasážích jsem mu chtěl potřást rukou a říct mu, že s ním soucítím a chápu ho. Jinde jsem zase chtěla, aby našel chuť k životu. Tahle knížka byla dlouhá jízda horskou dráhou. Příjemně se to četlo, ale přitom ne. Dává to smysl?
Každopádně nemůžu dát 5 hvězdiček. Za ten konec.

FilMo
14.02.2016 5 z 5

Takisto moja najobľúbenejšia kniha od Buka a snáď aj najobľúbenejšia kniha vôbec:) S Hankovou postavou za mlada som sa úplne zžil a stotožnil a v mnohých jeho názoroch a postojoch som sa celkom našiel už pri prvom prečítaní (už som ju čítal asi 4x). Jeho najkvalitnejšie a najprecítenejšie dielo. Pretože people are strange when you're a stranger.

wolun
25.01.2016 3 z 5

Keby som mal za otca takeho kreténa aj ja by som bol alkoholik!

Arturo.Bandini
29.12.2015 5 z 5

Má nejmilovanější knížka od Bukowského.

-Nikola-
28.06.2015 4 z 5

Paráda. Pomohlo mi to v lepší orientaci (pro mě tak) nepochopitelného člověka. Vždycky jsem si říkala, že kdybych se někdy setkala s Ch. B., tak bych mu vlepila jednu facku. Teď si ovšem nejsem jistá, jak bych se zachovala. Má právo být naštvaný na celký svět, když se celý svět spikne proti němu. Je to brilantní autor a obdivuji jeho tvorbu!

Daniel.F
29.03.2015 5 z 5

Spolu s Roztomilou, rozesmátou holkou jednoznačně nejlepší Bukowského kniha. Začátek mi moc nesedl, popisy v krátkých, nic neříkajících větách. Po třech stranách jsem měl nutkání knhu odložit, ale asi po týdnu jsem po ní sáhnul a udělal jsem dobře. Následné stránky byly totiž napsány skvěle, čtivě, častokrát jsem se zasmál a bylo úžasné sledovat Bukowského "vývoj" v dospívání. Super.

Arry
27.03.2015 5 z 5

Mé druhé setkání s Bukowským, jehož styl a drsné, přímočaré popisování reality mi naprosto vyhovují. Bylo zajímavé se ztotožnit s některými Henryho příběhy z dětství, jeho pohledem na svět a neschopností nalézat smysl života a potěšení v každodenních věcech, které dělají obyčejné lidí šťastnými.

Serja
19.10.2014 5 z 5

Přiznám se, že jsem byl hlupák a nad Charlesem jsem, díky jeho popularitě mezi hipstery, ohrnoval nos....touto knihou se ze mě stal fanoušek....Charlesi odpusť.

HonzaT
11.09.2014 5 z 5

Četl jsem to cca před deseti lety, a dodnes si stále pamatuji různé sekvence. Hlavně velké Beďary, "honění", rodiče, škola. No prostě paráda, co vám budu vykládat.