Tajný deník Hendrika Groena

Tajný deník Hendrika Groena https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342162/bmid_tajny-denik-hendrika-groena-Vsn-342162.jpg 4 285 107

Hendrik Groen série

Hendrik Groen je sice starý, ale není ani zdaleka mrtvý a v dohledné době neplánuje nechat se pohřbít. I když je pravda, že jsou jeho každodenní procházky stále kratší, protože jeho nohy už mu tolik neslouží a musí s nimi chodit k lékaři častěji, než by chtěl. Technicky řečeno je… starý. Ale určitě jsou mnohem zábavnější věci, které se dají v tomto věku dělat, než jen popíjení slabého čaje a pěstování muškátů. Hendrik se rozhodne psát si deník: jeden rok v životě starého člověka v domově důchodců v Amsterdamu. V něm odhaluje všechny své vzestupy a pády – v neposlední řadě jeho nový pokus o založení anarchistického klubu Staří-ale-ne mrtví. A když se k němu nastěhuje Eefe – žena, po které vždy toužil – začne si leštit své boty (a zuby), pečlivě ošetřuje to, co mu ještě zbylo na hlavě, a ve zbytku svého života se pokusí podniknout něco, co bude mít zábavné, něžné a zároveň devastační následky.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Pogingen iets van het leven te maken , 2014

Doubravka1975
23.04.2020 5 z 5

Super ! Autor vtipně formou deníku zaznamenává den po dni svůj život v domově důchodců v Amsterdamu.
I když jde většinou o vážné a smutné situace je to napsáno vtipně, že jsem se musela smát.
....musím vymyslet další plány. Dokud jsou plány, ještě se neumřelo....

Agatha84
28.03.2020 4 z 5

Chvílemi se mi deník zdál příliš rozvleklý a některá témata se opakovala,nicméně tyto drobnosti nemohou zkazit celkový dojem z knihy,kterou budu nakonec hodnotit jako úchvatnou. Svým způsobem připomíná díla Betty McDonaldové - otevřete je na kterémkoli místě a prostě se začnete cítit lépe. Tedy alespoň mě se to dařilo. Autor deníku je milý, vtipný, inteligentní a především nesentimentální stařík,kterého jsem si zamilovala. Druhý díl mě nesmí minout. A vlastně uvažuji o tom,že bych si knihu měla koupit a podtrhat,zabarvit či jinak vyznačit důležitá místa,která si od určitého veku začnu číst povinně. Kéž by se mi podařilo zestárnout s takovou gracií, humorem a bez ztráty sebeironie!

ladaol
14.01.2020 5 z 5

Kniha mně naprosto dostala, v dobrém slova smyslu. Rozhodně se k ní ještě vrátím, ale nejdřív si musím sehnat druhý díl :) Skvěle jsem se bavila, miluji sarkasmus a ironii a lidi co si dokážou udělat legraci sami ze sebe a neberou život až tak vážně. Na konci jsem se ovšem neubránila zatlačení slzy, i takové situace do života patří, a to v jakémkoliv věku.

"Dokud jsou plány, ještě se neumřelo." a další skvělé citace z této knihy by si zasloužily zveřejnit.

gad
08.01.2020 5 z 5

Na první pohled úsměvná kniha, ale na druhý je patrný hořký podtext. Mohli bychom také říci veselá kniha o smutných věcech. Je to vlastně deníkový záznam nizozemského důchodce, který se stáří postavil čelem a dává čtenářům návod jak zestárnout šťastně a s grácií. Velmi příjemné čtení, které mě nutilo se usmívat a to se mi často neděje. Ten nadhled, lehký humor a trefné postřehy mě dostaly. Hendrik je můj člověk, něžný a slušný anarchista. Vřele doporučuji.
P. S. Zaznamenal jsem autorovu další knihu, takže jdu do ní.

VendulaB
28.09.2019 4 z 5

Čekala jsem humoristický román - a byla jsem zklamaná. Nečekala jsem vážný a dojemný příběh o stáří - a byla jsem nadšená. Neobvyklé prostředí, neobvyklý vypravěč. Velmi věrohodná, dojímavá a lidská kniha, která mě přiměla k zamyšlení.

oblakaknih
06.09.2019 2 z 5

Od této knihy jsem měla opravdu velká očekávání. Schválně jsem si ji vybrala na začátek školního roku, protože má být vtipná a lehká na čtení.
Bohužel zas tak vtipná mi nepřipadala.
Hlavní postavu, kterou je sám autor, jsem si oblíbila. Postav bylo ale víc, na můj vkus dokonce příliš. Až ke konci knihy jsem si začala uvědomovat, kdo je kdo.
Kniha se četla dobře, denní zápisky byly krátké a jednoduše napsané.
Děj byl nudný, celá kniha pouze popisovala život v domově důchodců.
Navíc autor často používal úmrtí zvířat, což mi přišlo dost nevhodné.
Za mě dost podprůměrná kniha. Další díl mám doma, takže sérii ještě šanci dám.

tami1
13.08.2019 5 z 5

Fiktivní deník nizozemského důchodce plný sarkazmu, suchého humoru, ale i stesku po mládí, zdraví a přátelství. Klub "Staří - ale - ne - mrtví" byl skvělý.

VěraČamková
25.07.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila, je skutečně o životě a klub "staří, ale ne mrtví" je toho důkazem. K tomu sarkasmus, sebeironie, určitě se ke knížce ráda vrátím znovu.

ivka67
09.06.2019 1 z 5

Moc mně tato kniha nedala,ani mně moc nebavila.Deník starého muže,smutné vyprávění o konci života.Další pokračování si určitě nekoupím.

DriftBooks
04.06.2019 3 z 5

U téhle knihy jsem zestárl. Mentálně. Úplně jsem z té knihy cítil takový ten podivný odér, kterým jsou někteří staří lidé cítit. Levné mýdlo, zatuchlina, kuličky proti molům. Vstoupil jsem sice do druhé půle svého života, ale necítím se – a nechci se cítit – starý. Má bývalá žena nesnášela, když jsem si občas posteskl, že stárnu. A měla pravdu. Stáří je především stav mysli. Tedy samozřejmě do doby, dokdy vám slouží tělo… Naštěstí je hlavní hrdina duchem vcelku mlád. Takže se to dalo nakonec přečíst…

Kniha je vcelku zábavná. Na problematiku stárnoucích Evropanů se dívá nemilosrdně. Nizozemské reálie vlastně nejsou zas až tak jiné než ty naše české. Alespoň některé. A vlastně je tak trochu chyba se na knihu koukat jako na humornou. Protože smích mi tu a tam tuhl na tváři. Z představy, co mě možná také čeká. A z představy, jak se o mě – coby stařečka – jednou rodina, potažmo společnost, postará.

Nedávno jsem si zakládal penzijní spoření. Podle nových pravidel vám pojišťovna nezaručuje, že vámi investované peníze – protože dnes se už nespoří, ale investuje – dostanete někdy zpět. Právě proto, že nespoříte, ale investujete. Investování zní sice daleko sofistikovaněji, než obyčejné a prachsprosté spoření. Ale investovat se dá také špatně. I když se pojišťovna dušuje, že ona rozhodně ví, jak investovat. Že…

Ale zpátky ke knize. Přečetl jsem jí, ale její pokračování, které vyšlo nedávno, by už bylo nad mé síly. Všichni víme, že západní civilizace stárne. A že díky vysoké životní úrovni se délka života prodlužuje. A že senioři jsou významnou volební veličinou. Kterou si některé vlády umí docela levně koupit. Jako třeba ta naše, babišovská. A že péče o seniory je už dnes obrovský byznys. A že byznys v současném podání je především velký zisk s malými náklady. A že lepší to asi nebude. A… ale přeci si tu nebudeme stěžovat. Vždyť to je především koníček seniorů… Že…

RADOST
23.05.2019 3 z 5

Stáří z pohledu starce. Kniha pro vnímavé čtenáře. Starý muž vypráví s nadhledem, špetkou břitkého humoru, ironie i sarkasmu. Nekritizuje, jen smutně konstatuje. Nevzdává se. Ale ani se svými přáteli nezvrátí zákony života a zákony domova důchodců, v němž žijí.
A právě v tom druhém, v boji o práva "Starých, ale ne mrtvých", může kniha pomoci. Staří lidé potřebují pomoc, ale zaslouží si i soukromí, respekt, svobodu rozhodování, volnost. Je jim to však dopřáno mnohdy v menší míře, než dětem v předškolních zařízeních. Protože systém, ti produktivní lidé, to ve svém věku vidí jinak. Protože to na vlastní kůži, na rozdíl od dětství, nezažili. Protože to chtějí zvládnout bez komplikací. Protože pochopí, až už bude pozdě - i pro ně.

DK197
18.05.2019 4 z 5

Moje hodnocení knihy se při čtení pohybovalo mezi 2 - 4 hvězdičkami, těžké opravdu těžké na hodnocení. :-)

Dvě proto, že to má pomalé, táhlé tempo. Protože dětinské vtípky na začátku mě moc neberou. Protože o politice neradu čtu, moc mi to nedává. Dvě proto, že místo humoru mi první třetina dala spíš úzkost, depresi a nechuť vůči omezenostem domovů důchodců...
Čtyři pro tu opravdovost seniorského života. Proto, že ne každá knížka musí být akční a plná zvratů, aby za něco stála. I zde se něco stane, jen to přichází postupně, nenásilně - jako život. Čtyři proto, že škálu emocí nakonec doplnila vůle žít, ne dožít, poprat se s tím špatným a užít si, dokud to jde. To je moje filosofie, hurá!
Čtyři proto, že jsem nakonec skončila s tím, že jsem zvědavá, co bude dál...

Zpočátku rozpačité, ale nakonec palec nahoru. :-)

molka1266
18.04.2019 5 z 5

Knihu mi doporučila, známá. Ze začátku jsem si říkala pro boha, tolik stran, o čem to celé bude??
Ale po pár stránkách, jsem se s postavami ztotožnila, byť jejich věku zdaleka nedosahuji.
Kniha plyne pozvolným tempem, vtipné postřehy z novinových článku i každodenní životní radosti a starosti staroušku, které musíme pouze obdivovat. Moc mě to bavilo a neskutečně jsem se nasmála. Vřele doporučuji všem..

druzickaster
14.04.2019 5 z 5

Musím uznat, že z počátku jsem byl z knihy rozpačitý, ale postupem doby jsem si členy klubu staří-ale-ne-mrtví oblíbil i s jejich přednostmi a slabinami. Sám hlavní vypravěč se člověku pomaličku, ale jistě zavrtá pod kůži, takže na konci zjistíte, že vám chybí a chcete vědět jak to bude dál s novým deníkem. Ttakže si půjčím pokračování a budu se těšit. Nečekejte, že se budete smíchy válet po zemi, jsou to spíš lehce úsměvné situace a glosy. Ten rozpačitý začátek byl porovnáním některých problémů nizozemských důchodců s tuzemskými. Mno co by pak psali naši, ale ti nejspíš raději nepíší nic. Nakonec se ale ukáže, že všude je chleba o dvou kůrkách ..., takže, pokud se nebojíte smrti, cynismu, důchodců na elektroskůtrech a front u výtahu, určitě můžu tuto knihu doporučit.

pepa4081
14.04.2019 4 z 5

Pokud je autorovi opravdu přes 80 let, pak klobouk dolů, za tu chuť do života, která na mne dýchala, a alespoň 10 hvězdiček. Popravdě o tom ale pochybuji. Nic to nemění na tom, že se mi knížka líbila a těch 400 stran jsem v pohodě přečetl za 2 dny. Její obsah asi charakterizuje tento citát z ní: „Omluvám se, že jsem v této věci tak surový, ale nemohu realitu udělat hezčí, než sama je: smutná, tvrdá a komická zároveň. Zpočátku se mi zdálo, že půjde o jednoduchou srandu, ale později – hlavně ke konci – vše trochu zvážní. Příjemné oddychové čtení. Doporučuji a chystám se půjčit si pokračování.
Nanejvýš uspokojivé.

Sova15
07.04.2019 4 z 5

Bohužel jsem v situaci, kdy vidím, že pokročilé stáří není moc veselé. Ten kdo by měl psychickou energii žít vesele, toho omezují nemoci. A ti, co se mohou hýbat, neslouží jim paměť. Ale ať si nestěžuji, jak rýpal. Knížka je moc pěkná. Pod vtipnými glosami ale mnohdy kouká něco smutného. Hendrik se ale dokázal, i pozdním věku, sebrat a bojovat. Myslím, že mottem knihy má být právě toto. Sám se postarat, aby se všední dny staly nevšedními a prožít něco zábavného a třeba i bláznivého. Více klubů "Staří, ale mrtví."

hermína14
30.03.2019 5 z 5

Neškodilo by tohle naordinovat všem skuhralům, mrzoutům a škarohlídům! Některými kapitolami bych oblepila čekárny všeho druhu, dopravní prostředky a nádraží. Bylo to ryzí, dojemné a upřímné. Ve srovnání s Opozdilcem jsou tyto zápisky daleko optimističtější; navzdory všem smutným událostem. Tady hrdina "protestuje" jaksi akčněji:)).

Garfinela
27.03.2019 3 z 5

Kniha je sice vtipná, respektive jsou tam vtipné hlášky, ale jinak na mě působí neskutečně depresivně. Vůbec ne optimisticky. Připadá mi, jako by člověk vůbec neměl šanci na hezké stáří, a když se tomu nepoddá a bude se snažit tak nanejvýš si vyrazí na lepší večeři s inkontinenční plenou. Děkuji, nechci. Lepší zemřít včas!

bamba
25.03.2019 5 z 5

Kráľovsky sa bavím. Nie som dôchodca, ale navštevovala som domov dôchodcov v Bratislave intenzívne a invazívne. Nosila som napriek zákazom banány, varené zemiaky a kyslé mlieko niekam, kam sa nič nosiť nesmelo. Starí ľudia smeli umrieť a bolo fajn ak predtým schudli a pili minimálne. Ono to bude asi tým, že nie je štát ako štát.

kap66
17.03.2019 5 z 5

Možná to je i mou nedávnou oslavou. Přišli i dva bývalí kolegové, ještě před pár lety lidé s přehledem a nadhledem, nyní důchodci. Těšila jsem se na jejich bystré pohledy na - jak jsem byla zvyklá - literaturu, filmy, hudbu, rodinný život, nakonec třeba i politiku. Dostalo se mi sáhodlouhých rozborů jejich zdravotního stavu.
Možná to je i tím, že další mí známí-důchodci si naplňují teprve nyní pořádně své koníčky - a vypadají spokojeně, víc než dřív.
Možná je to i tím, že v mých představách je autor této knížky člověk mladší, popisující svou touhu po takto stráveném pokročilém stáří.
Možná to je i humorem; ne až tak tím Evertovým, kterému "nic dětského není cizí", i když je jasné, že je to vzpoura proti byrokratickému systému domova. Spíše těmi Hendrikovými glosami, které vystihuje jedna z jeho vět: "Omlouvám se, že jsem v této věci tak surový, ale nemohu realitu udělat hezčí, než sama je: smutná, tvrdá a komická zároveň."
Možná je moje pětihvězdičkové hodnocení dáno i dalšími věcmi. Především ale tím, že se tato knížka trefila do mé životní filozofie: pokud nechci umřít mladá, musím zestárnout. Takže když se mi to splní, nebudu si stěžovat a budu se snažit žít a PROŽÍT to, co ještě půjde.