Tajný deník Hendrika Groena

Tajný deník Hendrika Groena https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342162/bmid_tajny-denik-hendrika-groena-Vsn-342162.jpg 4 285 107

Hendrik Groen série

Hendrik Groen je sice starý, ale není ani zdaleka mrtvý a v dohledné době neplánuje nechat se pohřbít. I když je pravda, že jsou jeho každodenní procházky stále kratší, protože jeho nohy už mu tolik neslouží a musí s nimi chodit k lékaři častěji, než by chtěl. Technicky řečeno je… starý. Ale určitě jsou mnohem zábavnější věci, které se dají v tomto věku dělat, než jen popíjení slabého čaje a pěstování muškátů. Hendrik se rozhodne psát si deník: jeden rok v životě starého člověka v domově důchodců v Amsterdamu. V něm odhaluje všechny své vzestupy a pády – v neposlední řadě jeho nový pokus o založení anarchistického klubu Staří-ale-ne mrtví. A když se k němu nastěhuje Eefe – žena, po které vždy toužil – začne si leštit své boty (a zuby), pečlivě ošetřuje to, co mu ještě zbylo na hlavě, a ve zbytku svého života se pokusí podniknout něco, co bude mít zábavné, něžné a zároveň devastační následky.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Pogingen iets van het leven te maken , 2014

Martiiiik
10.12.2017 3 z 5

Knihu jsem dočetla kvůli výzvě.. Po předchozí knize jsem chtěla něco pro odlehčení, ale to jsem se spletla... Vtipných situací či hlášek tam bylo pouze pár a když se člověk zamyslel, zbytek byl spíš velmi smutný. Takový rok důchodce, který ještě touží žít..

Šerďa2012
08.12.2017 5 z 5

Kniha mě mile překvapila. Ze začátku se jeví jako ryze humorná, ale postupně je prostoupena i realitou stáří a s ním spojenými neduhy, zážitky. To jak je zde stáří ukázáno- sarkasticky, humorně i reálně- je dechberoucí. Donutí vás nenásilně si uvědomit, že stáří není jen užívání si důchodu. Ale je to psané tak bezvadnou formou, že po přečtení neprodáváte melancholii, ale jste rádi, že jste si knihu přečetli, protože je i tak zábavná.

Sorrow
22.11.2017 3 z 5

Mě tahle knížka vlastně mile překvapila. Nečekala jsem téměř nic a dostala mnoho. Humor, ironii, sarkasmus, ale i spoustu smutných pasáží. Kniha nehýří akcí a ani si takovou ambici neklade. Prostě jen plyne... Tak jako život.

LusSyNDA
19.11.2017 3 z 5

Deník psaný starým pánem o jeho životě v domově důchodců. Nejedná se o akční knihu, ani dny v deníku nejsou akční. Prostě každodenní radosti a strasti, kniha neurazí, je velmi odpočinková.

PetK
10.11.2017 4 z 5

Musela jsem zpočátku překonat svoje nastavení na strhující děje detektivek a thrillerů a smířit se s tím, že kniha (stejně jako stáří, aha!) jen tak plyne. Bylo to místy vtipné, místy smutné, a prostě takové, jaké je stáří, i když musím podotknout, že realita bývá bohužel často ještě mnohem smutnější. Přesto mi to dalo naději, že jednou budu moct taky založit klub Staří, ale ne mrtví. Jen doufám, že mě neskolí demence dřív, než to zapomenu udělat.

Vesmich
07.11.2017 5 z 5

Počáteční obava, aby se nejednalo o cosi zase třeskutého ze života seniorů s mimořádnými schopnostmi, se rozplynula docela rychle. Vyloupl se z toho text s mimořádnou výpovědní hodnotou a tak aktuální, jak to jenom vůbec jde. Stárnoucí Evropa a její stárnoucí obyvatelé žijící v domovech pro seniory a řešící především to, CO vlastně dělat ve zbývajícím čase, který se sice nemilosrdně krátí, přesto je ho velmi mnoho. Čím ho naplnit, když tradiční úkoly tak nějak zmizely – starost o potomky a zaměstnání. To vše v kontextu jednoho kalendářního roku v zemi, která disponuje rozsáhlou sítí sociálních služeb. Přečetla jsem si to dvakrát za sebou a ještě si to dám jednou.

Jolina
04.11.2017 3 z 5

Oceňuji drobné střípky postřehů, takového tichého smutku i v situacích, které by možná mohly vyznít vesele...bohužel tím, jak byla kniha bez děje, chybělo nějaké jakési odpíchnutí...každopádně se od této knihy snažím radovat z toho, že můj diář je plný - protože se asi opravdu jednou stane, že ho nebudu mít čím zaplnit...

Blanka1964
30.10.2017

Nedá mi to....rozhodně jsem se u knihy neválela smíchy, jak bylo někde prezentováno...myslím, že jsem se ani nepousmála....ale knížka se mi líbila a moc, řekla bych, že to bylo milé vyprávění o každodenním životě starých a mnohdy osamělých lidí, kteří to ještě nechtějí vzdát....doporučuji!!!

jxa21
16.10.2017 3 z 5

Na této knize oceňuji především to, že upozorňuje na některá podstatná témata spojená se stářím. Povedeně (často i dost s nadsázkou) probírá téma důstojného umírání, eutanasie, pohledu společnosti na seniory, každodenních problémů stáří a vůbec trávení času v pokročilém věku. Ano, není to řachanda od začátku do konce, spíše se jednu větu smějete a s druhou je vám tak trochu smutno, ale i proto je Hendrik skrze své zápisy do deníku velmi příjemným společníkem. Staříci jsou často dost bláznivý a rozverní, ale proč ne, vždyť o tom ta kniha přece je - "Staří, ale ne mrtví!". Uznávám, že občas se to trochu vleče, ale nakonc to vlastně také patří k celému koloritu věci.

Aya81
13.10.2017 3 z 5

Asi jsem od knihy očekávala něco víc... nebo mne nenašla v tom správném rozpoložení. Vtipné ano, ale spíš mi to přišlo v mnohém reálné, v mnohém zase až na hraně zbytečného vysmívání se seniorům, místy bych se nebála použít i výraz depresivní :) Nikdo nevíme, jak na tom budeme ve stáří, a i když si moc přejeme, abychom si v takovém věku zachovali zdravý nadhled.. kdo ví. Hendrik je vlastně takový přestárlý puberťák, nebo se spíš do té puberty znovu vrací. Jeho přístup k životu je určitě v tomto věku inspirativní, ale přesto po přečtení ve mne zůstává spíš taková pachuť a vnitřní rozpor ve vnímání této knihy.

Jana762
04.10.2017

Kniha se mi moc líbila, ale spíše proto, že jsem ve věku 55+ a že pracuji v domově seniorů. Mladé by asi neoslovila.

Shindy
30.09.2017 5 z 5

Skvělá kniha!! Má v sobě určité poselství. Je smutné, jak to v takových zařízení chodí, a děsivé vědět, že takhle nejspíše dopadneme všichni. Ale tahle kniha dává naději. Že i když jste staří, nemocní a sedíte v domově důchodců, není s vámi ámen. Máte naději ještě prožít krásné chvíle, najít nová přátelství, poznat lásku. Nikdy není pozdě.
Tahle kniha mi toho dala spoustu. Škoda jen, že ji někteří možná nepochopili.

ivet92
24.09.2017 3 z 5

Kvituji nadhled a optimismus i při smutných pasážích. Kniha je taková bez děje, což mi konečný dojem z knihy pokazilo.

lucie.8
12.09.2017 5 z 5

Čekala jsem úplně něco jiného, ale zklamaná nejsem. Podle anotace jsem myslela, že to bude samá sranda a vtípek. Ale většina knihy je spíš smutná a k zamyšlení.

Isew
07.08.2017 3 z 5

Hodně mě zaujala obálka. Proto jsem se do knihy pustila. Je neobvyklá a spojení Tajný deník ... 1/4 mi silně evokovalo mého oblíbeného Adriana Molea. Jenže ne každý, kdo píše deník, je Sue Townsend. A Hendrik Groen ji nesahá ani po kotníky. Myslím, že z tohoto prostředí šlo vytěžit mnohem víc - pokud je to fiktivní deník. Pokud je to reálný deník, tak je to smutné. Zajímavé by bylo srovnání s nějakým domovem důchodců v Čechách. Asi by to bylo ještě smutnější čtení. Rok v tomto deníku se tak neuvěřitelně táhl, že jsem si v květnu přála, aby už byl prosinec.

ondras666
20.07.2017 2 z 5

Podle hodnocení jsem zázrak nečekal a ani za něj tuto knihu nepovažuji.
Námět je sice svým způsobem zajímavý, ale ničím neohromí. Téma mrtzutých starých lidí, kteří řeší své nemoci a neustále si stěžují na těžkosti stáří než přijde smrt. Stejně tak by příběh mohl být dějově zařazen kamkoliv na světě.
Sám Hendrik chce tomu uniknout a snaží se o ironický pohled na svět, ale celkově to je slabé, ale jako volba mezi lepší literaturou to nebylo tak nejhorší.

Ivadus
14.07.2017 4 z 5

Knihu jsem začala číst s tím, že to bude náramná taškařice. Ale můj dojem po přečtení je úplně jiný - je to hodně smutné. Stáří není pěkná věc. I když jsou tam vtipné momenty, pořád je to pochmurné. Netěším se.

vojta491
09.07.2017 3 z 5

Knížku jsem přečetl na jeden zátah. Humor je hodně hodně lehký.

Haen
05.07.2017 4 z 5

Život v penzionu důchodců v podání Hendrika Groena je hořký, komický, nudný, zoufalý i pohodlný. Fandila jsem mu celou dobu, bavilo mě jeho odhodlání nepoddat se běžnému stereotypu, jeho nadhled a laskavá ironie, i když na konci knihy zůstal spíše smutek než pobavení.

barbora8564
26.06.2017 4 z 5

Čtivé, vtipné i smutné, ale chyběl mi "hlubší" příběh.