Oněgin byl Rusák

Oněgin byl Rusák https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2749/bmid_onegin-byl-rusak-YhK-2749.png 4 891 150

Helenka Součková série

Volné pokračování bestselleru Hrdý Budžes. I Oněgin byl Rusák chytí za srdce jak každého, kdo má v živé paměti prapodivně popelavou dobu husákovské normalizace, tak čtenáře, kteří onen čas-nečas znají už jen zprostředkovaně. Helena Součková se přes kádrové překážky dostává na gymnázium. Přestože jí osud nerozdal právě příznivé karty, statečně usiluje vyznat se ve svém nitru i v pokryteckém světě kolem. Navzdory všem obtížím a zmatkům si dokáže trpělivě budovat bohatý vnitřní svět. Oněgin byl Rusák je tedy podobně jako Hrdý Budžes jednak autobiograficky laděným osobním příběhem, jednak tragikomickou mozaikou doby, která ani s odstupem času neztratila nic na své obludnosti. Zparchantělý, prohnilý komunistický absurdistán ČSSR zde (spíše jakoby mimochodem, tím však přesvědčivěji) vystupuje ve vší své ubohosti a nahotě.... celý text

sabca
30.06.2014 4 z 5

Protože Hrdý Budžes se mi líbil více, ubírám jednu hvězdičku.

Lole
18.06.2014 5 z 5

Srdcovka. Možná, proto že v té době jsem já sama prožívila 4 ročník a trable s ním spojené nebo možná pro ten zájem, jak se svéhlavá Helenka propletá životem, který nechce nic než konformitu. Jmenovkyně a trochu i vzor, tím vším pro mě hlavní hrdinka je a musím říct že se mi v něčem podobá, ale stejné nejsem. A proto men knížka zasáhla.

Co však podle mě musím člověk pochválit? Neobvyklý humor, kouzlo Prahy a začínajích umělců a trable které první lásky přinášejí, trochu vzdoru, proti rodičům a systému. To vše v sobě tato kniha skrývá. Navíc Irena Dousková to podle mne napsala moc hezky a musím říct, že je to zatím moje nejoblíbenější kniha od ní.

playada
13.06.2014 2 z 5

Hrdý Budžes to nepřekonalo. Ale jinak čtivá kniha, není to ztráta času.

MayB2
22.05.2014 3 z 5

Slabší než Hrdý Budžes, Helenka už všemu moc rozumí. Někdy mi to trochu skřípalo – až moc snahy o co nejširší záběr v popisu doby (výlet do Budapešti); zmizela ta absurdní poezie vyprávění, zůstala jen absurdita doby.

pedi
10.05.2014 5 z 5

Jaká to byla zvláštní doba a jak jsme ji úplně normálně brali.I když to bylo tak stupidní, ráda na to vzpomínám.Moje děti už to nechápou že jsme takhle mohli žít.Helena je jedna z nás všech pamětníků....a že nás ještě je.Několikrát během četby jsem se přistihla že jsem přesně tuhle příhodu zažila.Bylo to zajímavé vrátit se na chvíli zpět a taky legrace.

Siraelxy
19.02.2014

Při čtení této knihy mi nezmizel úsmév z tváře....takový ten nostalgický:-) Hrdý Budžes je super, ale Oněgin je jednoduše nej.

Lole
05.02.2014 5 z 5

O tom jak je dospívat v okolí plného pitomců je těžké. Mám tuto knihu mnohem raději než Hrdého Budžese, mnohem lépe vykresluje jak bylo pro svéhlavou Helenku těžké srovnat se s dobou a místem kde žila. Mohu jenom doporučit.

Martias
15.11.2013 5 z 5

Po malé školačce Helence je tu teenagerka Helena a doba, která jako kdyby naprosto věrohodně popisovala dobu, ve které jsem já sama žila a prožívala vlastní pubertu...
Opravdu skvěle jsem se bavila, ale hlavně díky knize vzpomínala na nejkrásnější mladá léta studií a všeho, co je provázelo... :-)

keduler
24.09.2013 5 z 5

Další pravdivá kniha od Irenky o Irence. V podstatě bych řekl, že právě paní Dousková a pan Šabach o této době píší nejpravdivěji. Tato doba byla „opravdu zajímavá“. Vzpomínám si, když jsme si na protest, ale hlavně s frajeřiny natrhávali 16 stranu v OP a pak měli problémy. Naštěstí tehdy bylo velkou módou nosit hrablo (hřeben) v té samé zadní kapse kalhot jako právě občanku. Tak jsme tvrdili že za to může ten hřeben, a kor když jsme si posléze natrhli ještě pár stránek okolo, tak se to většinou dalo rozdejchat.
Chlupatý z 5B věděli svoje, my jsme věděli také svoje…, ale pokud tedy mezi nimi nebyl zrovna nějakej úplně ortodoxní blbec, tak se na nás většinou vykvajzli…
Ale každopádně to byla doba našeho dospívání, studií, prostě mládí. A ať byla jakákoli tak pro nás byla většinu času „krásná“ a paní Dousková o ní umí krásně a poutavě psát.

Ronin Roujin
19.06.2013 5 z 5

Jde o pokračování výborné knihy Hrdý Budžes. Jde o příhody, které na konci okupace zažívá hrdinka těsně před maturitou. Vzhledem k tomu, kdy se to odehrává a tomu, že už mnohem lépe, chápe realitu kolem sebe, jde spíše o černý humot. Přesto se to dobře čte a občas se i zasmějete. Mohla by to být povinná četba pro všechny ty, kdo zapomněli nebo neví v jakých sračkách jsme žili.

Pavlína 64
19.06.2013

Skutečnost, že volné pokračování se od Hrdého Budžese liší tak, jak se změnila vypravěčka, zůstává jednou z nejcennějších devíz tohoto textu. Mezi vynikajícími momenty bych uvedla obdiv ke skutečné ruské kultuře. Navzdory titulu i dobové propagandě. Miluju epizodu po maturitním plese, kdy anonymní pisatel do nepříčetnosti rozzuří zupáckou ruštinářku Krulerovou úryvkem právě z Oněgina ("Snad jednou díky vzdělanosti,/ až povolí ji ruský svět...") A u Helenina vznikajícího překladu neméně slavné Lermontovovy básně Plachta bohatě stačí citovat jen první sloku. Pravděpodobně konečná verze, vztahující se k emigraci Honzy, s nímž se Helena něžně míjela, čtenáře spolehlivě a naplno zasáhne. V neposlední řadě knížka, kterou často cituju jako doplněk vlastních vzpomínek, oslovila už i mou dceru.

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Strašne som sa nasmiala. Veľmi vtipné, bezprostredné a hlavne zo života, tak ako to skutočne bolo. Nám, mladším a nezúčastneným, dobu normalizácie ukazuje výstižne a s humorom. Vynikajúca kniha.

Bublinka.
02.06.2013 4 z 5

Je to ctive, napsane pekne. Nemohla jsem se odtrhnout. Ale co se tzce humornosti, myslim ze jsem se ani nesmala, v tom rozhodne vede Hrdy Budzes.

čohynka
22.05.2013 5 z 5

Skvělé pokračování, humorná, čtivá... Helenku jsem si oblíbila už v Hrdém Budžesovi. Příběh z pohledu dospívající mládeže se mi přece jen líbil o trochu víc - ať už trable s Antošou, nebo "zakázaná" písnička "Dejvice" - mimochodem skvěle zazpívaná Bárou Hrzánovou na cd Oněgin byl rusák.. :)

misssicccka
12.05.2013 5 z 5

Zpočátku jsem měla problém s tím, že Helenka vyrostla a tudíž se ji posunulo myšlení a zároveň způsob vyjadřování jinam...ale po pár stránkách mě tento problém přešel a dostavily se pocity stejné jako u vyprávění té malé živelné Helenky, která má ještě maminku za bohyni....super je to, jak s odstupem kouká na své dětské zážitky, které ač byly v dětství vnímány ne až tak negativně, v dospělosti jsou líčeny jako noční můry a tak to prostě je...
nadšená jsem z toho, jak to tak plyne, i když se často ve vyprávění odskočí jinam, je to pořád srozumitelné a tak to je, je to přirozené, když vyprávíme kamarádkám v hospodě, co se nám včera stalo v práci, také to není logicky vystavěný a strukturovaný příběh...
určitě se k příběhům malé Helenky i větší Heleny jednou vrátím

t.mon
10.04.2013 4 z 5

Zajímavé pokračování, bohužel o trošku slabší než první kniha.

Verous
14.03.2013 4 z 5

Zajímavá kniha - jak obsahem tak formou. Pěkně se čte, nikde nenudí. Líbí se mi hlavně charakter Helenky a jejích kamarádů, jejich optimismus a možná tochu naivita. Málokdy se totiž stane, že mi jsou literární postavy, které prožívají pubertu, sympatické. Je to pěkný obraz tamější doby. Rozhodně doporučuji.

Barolenka
10.03.2013 5 z 5

Úžasná, vtipná kniha, která pobaví, ale i připomene dobu nedávno minulou....

pisutka
07.03.2013 5 z 5

Úžasně vtipný kousek, pro mě mnohem lepší než první díl osudů Helenky Součkové. Možná je to tím, že si ještě dokážu představit trable studující pubertální mládeže :-).
Navíc nejde jen klasickou zpověď puberťáka, pro mne má knížka i jiný rozměr, vypovídá o hnusné době /alespoň v mých očích hnusné/ ve které autorka dospívala - udavačství již v mladém kolektivu, svoboda projevu žádná, pro výběr dalšího studia nerozhodovaly jen studijní výsledky, buzerace ze strany kantorů slepě sloužících režimu, přesto jsem se bavila od začátku do trpkého konce.

kattyV
21.02.2013 4 z 5

Líbila se mi méně než Hrdý Budžes. Prostě chyběl ten pohled malé holčičky, který tomu dodával jiný rozměr. Knih o dospívání je více, takže tato kniha, byť dobře napsaná, je jednou z více podobných.