Harry Potter a kámen mudrců

Harry Potter a kámen mudrců

Brýlatý chlapec s nachovou jizvou na čele, připomínající blesk – to je Harry Potter. Jedenáctiletého učedníka čarodějných umění stvořila nadaná spisovatelka J. K. Rowlingová a ze své ostrovní britské vlasti jej vyslala pro potěchu všem duším okouzleným fantazií. Až do svých jedenáctých narozenin si o sobě tento hrdina myslel, že je jen obyčejný chlapec. Pak ale dostal soví poštou dopis, kterým byl zván ke studiu na prestižní soukromé Škole čar a kouzel v Bradavicích, a jeho život se rázem změnil. Leccos se dozvídá o minulosti svých zemřelých rodičů, získá pár dobrých kamarádů, naučí se mistrovsky hrát famfrpál a podstoupí souboj se zloduchem Voldemortem…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345140/harry-potter-a-kamen-mudrcu-bJK-345140.jpg 4.710212

Harry Potter (1.)

Harry Potter and the Philosopher's Stone (1997)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Babsie
předevčírem

Skvělá, zábavná kniha pro čtěnáře každého věku. Zabaví, překvapí, zanechá vás napjaté, přestože jste filmy viděli stokrát. Pro fanoušky filmů ideální na přiblížení kouzelného světa. Lehce se čte, spousta dobře vykreslených postav a zajímavý děj vyvíjející se na každé straně. Knihy i filmy jsou velmi vyvedené a už se řadí mezi fantasy klasiku. První díl je velmi podobný filmu.

kralika

Hodnotím z pozice někoho, kdo je zhruba obeznámen s reáliemi (tomu se utéct nedalo), ale komu už není 12. Proto vynikly vady na kráse (která je všude přítomná!), jako ploché postavy a některá nefér rozhodnutí od spisovatelčina stolu v edinburghské kavárně...

Eldaren

Kniha, ktera mi prispela ke skvelemu detstvi.

Phyl

Tak jsem se k Potratovi, během dlouhých let pevného vzdoru, přeci jen nachomýtl i já nevzdělaný sráč, který si nikdy na Harryho Potrata nehrál, a ani jsem od mala nedráždil genitál u jeho promítání v kině, plném vlhkých a upištěných fanynek, jak za dob zbýtls. Prostě mě pottermania minula, neboť jsem byl upištěný a vlhký fanynka u série Pán prstenů, a nemohl jsem v té době klesnout na úroveň tohoto škváru. V zásadě mi to vydrželo do dnešních dnů, a neustále mnohé překvapuji svou neznalostí problematiky této. Nakonec jsem ovšem neodolal, neboť jsem v těchto horkých dnech chtěl dopřát svému nevzdělanému, tudíž hloupému mozku, četbu lehčí a nesložitou, a mohu konstatovat, že má očekávání byla naplněna, přesto možná trochu překvapen jsem byl. Nemohu tvrdit, že to jest špatný literární kus, škvár. A nemohu ani tvrdit, že se mi to dobře nečetlo. Přesto nemohu ani tvrdit, že si to z mého utrpně bezvýznamného pohledu zaslouží být tak neskutečně oslavováno, vynášeno do nebes, honorováno, milováno. Jediné co mohu přiznat je fakt, že se Potrat nikdy nebude ani zdaleka otírat o kotníky v onom bájném boji, jenž byl zažehnut přelomem tisíciletí, s čímkoli co se týká Tolkienova odkazu. A nikdy to ani nebude kniha, kterou bych doporučoval dětem jako první možnost. A nikdy se asi nepodívám na filmy všechny, pokud nebudu nucen násilím, a nikdy si nebudu hrát na Pottera. Glum glum glum.

Dodatek dodatků, na horký letní den před bouřkou je to slušné rozptýlení a pokud budou vedra pokračovat, možná budu pokračovat i já, abych se dopracoval co nejdříve k vyspělým dnům Emy Watson.

Thunder02

více mě určitě oslovil film, kniha mi připadala že postrádá dramatické momenty ale možná to bylo tím že jsem z filmů věděl co bude následovat? Neklamalo, nepřekvapilo ale doporučit mohu

petra1394

Moje dojmy se shodují přesně s tím, jak je vyjádřil komentář od PWM pode mnou. Knihu jsem taky četla poprvé teď ve 23 letech, kdežto na filmu jsem byla při samotné premiéře a od té doby jsem ho viděla ještě hodně krát. A líbil se mi víc než kniha, což se mi stalo zatím poprvé. Chci si přečíst další díly, ale myslím si přesně to, co vyjádřil komentář pode mnou, takže bych se jen opakovala. Zklamala mě nejvíce scéna, kdy se v závěru snaží Harry, Ron a Hermiona dostat ke Kameni - celé se to sebehlo tak nějak rychle, bez napínání a ani jsem o hlavní postavy neměla strach, přičemž u filmu jsem ani nedutala. Neřekla bych, že kniha byla zklamání, ale čekala jsem víc. Minimálně, že předčí film, jako je u knih zvykem.

PWM

Harry Potter a Kámen Mudrců je pro mě výjimečná kniha – patří totiž do velice exkluzivního klubu, kde filmové zpracování výrazně předčí svou knižní předlohu…

Tuto knihu jsem četl poprvé až v dospělosti a dost let poté, co jsem zhlédl film. Musím přiznat, že hlavní pocit, který jsem při čtení měl, bylo zklamání.

Celé vyprávění en bloc je vlastně milé a hezké a je to čtivý příběh se spoustou vtipu, děje i hravých nápadů, milých kouzel a spousty zábavných postaviček. Na druhou stranu je ale z knihy výrazně cítit autorčina „nevypsanost“ a velice rušivá povrchnost - vyprávění je velice ploché, postavy jsou výrazně černobílé, jednají schematicky, naivně a zcela lineárně - vše trochu podle hesla „buď jste s námi, nebo proti nám“. Prostředí působí jen jako divadelní kulisa – jakoby existovaly jen dvě koleje, jen několik místností a nikoho nezajímalo, co je se zbytkem obrovského hradu apod. Kniha se vlastně celkově vyvíjí jako „počítačová adventura“ s plněním různých úkolů. (Nechci nijak komentovat náročnost samotných úkolů – např. obranných opatření na ochranu kamene – kdyby je měl zdolávat někdo jiný, než malé děti - je to přeci jen dětská knížka a nějak se vyřešit musí.) Samotný způsob vyprávění je velice překotný, zásadní dějové zvraty se odehrají mimořádně rychle na několika málo řádcích. Nemohu se tak zbavit dojmu, že to je takový komiks bez obrázků… Z celé knihy mám pocit, jako by si sama autorka nebyla jistá, zda chce pokračovat – jde tedy pouze o příběh a vše okolo je „šité horkou jehlou“ a takové „nedomrlé“. A celý svět se tak rodí zároveň s knihou a je proto naplněn spoustou nelogičností a nedokonalostí.

Kdybych se měl rozhodovat, zda dám dětem číst Harryho Pottera, nebo Hobita, samozřejmě vyhraje Hobit, stejně jako by vyhrál Mluvící balík a další knihy. Nicméně jsem moc rád, že právě Harry přivádí tolik lidí ke čtení…

Celkově vzato: Sám si Harryho rovněž někdy znovu rád přečtu, i když kvalita psaní je slabší, je to zábavná a čtivá kniha.

zuziosi

K tomu snad nemusím nic psát - všechny díly HP jsou perfektní.

Knihomolka10

Konečně jsem se i já dostala k této skvělé knížce. Kniha je výborně napsaná a dobře se čte. Dlouho mi trvalo než jsem se odhodlala si ji přečíst a teď jsem moc ráda, že jsem po ní v knihovně sáhla. Knize jsem dala čtyři hvězdičky a určitě si přečtu další díly, které doufám ohodnotím plným počtem hvězd.

beatadudova

Prostě legendární a skvělá kniha, více slov myslím netřeba, protože všichni příběh mladého čaroděje Harryho moc dobře známe!

Katecake

Kniha mého dětství! Už od mala jsem vyrůstala v rodině, kde tuto knihu každý znal a přečetl, moje starší sestra vyrůstala v éře Harryho Pottera a s ní celá rodina. Proto se musím přiznat, že jsem filmy viděla dřív. A to hlavně kvůli všem absolvovaným premiérám. Ale knihu jsem si pak jednoho nudného, letního dne našla a už nepustila.
Přečtenou ji mám asi 5x a vím, že číslo se bude ještě zvyšovat. Kniha je dokonalá nejen v ohledu, že může zaujat malé dítě, ale právě i naopak dospělého jedince, který se díky ní dostane nejen zpět do dětství, ale hlavně v ní uvidí to velkolepé dílo.
Jestli někdy budu mít děti, tato kniha bude první, kterou jim dám do ruky!

Kayla

Zpočátku se kniha vlekla a několikrát jsem jí odložila a neměla jsem tendence se k ní tak často vracet. Ale pak se děj rozjel a Harry se mi četl mi docela dobře. Ale musím říct, že já se k davovému šílenství jménem Harry Potter asi nepřipojím. Neřadím jí mezi mé oblíbené knihy, ale musím nakonec uznat, že je to hezká oddechová kniha. Kdyby neexistovali pro mě další knihy k přečtění, tak bych si ji možná znovu přečetla, ale s největší pravděpodobností to asi nehrozí. Co se týče dalších dílů, uvažuji o nich, že se do nich pustím. Teda minimálně do druhého dílu. Což jsem původně neměla v plánu, ale poslední kapitoly mě nakonec přesvědčily. Ale ted dám přednost jiné knize.

Belbo

Není to zas tak špatné, ale místy je nedotažené a to i na dětskou literaturu.

aneta2290

Klasika mého dětství ... postupné ponořování do čarodějnického světa jsem milovala. Ke knize jsme musela ,,dospět,,. Nejprve jsem viděla filmy a až pak četla knihy, ale za to poté několikrát. Super série na dlouhé sychravé večery. I když se musím přiznat, že postupně mi postava Harryho čím dál tím více leze na nervy, což se mi třeba to samé stalo i u série Pána Prstenů s hlavní postavou Froda.. Naštěstí Rowling tam dokázala vymyslet jiné super postavy, které tomu příběhu dodávají patřičnou šťávu.

ivanaa

harry je láska

Lymril

Harry Potter. Všemi milovaný a opěvovaný. Jak filmy tak knížky. Já mám Harryho ráda. Moc! Ale jenom dva první díly (jak knižně, tak filmově). Potom to jde na můj vkus z kopce. Ale i tak je úžasné, že ne jedna, ale rovnou sedm knih dokáží nadchnout lidi mladší i starší a hlavně i ty, kteří se jinak knížkám vyhýbají jak čert kříži. Ač autorku jako osobu moc nemusím, tak jí musím zatleskat v tom, kolik lidí přivedla k literatuře.

lprovolone

Jedním slovem paráda! :)

Ran

Knížka má hezký a čtivý příběh.

iveta0254

No prostě klasika, řadím se mezi Potterovce :-) takže nemůžu jinak než plný počet hvězd

SknihouVrukách

Film so videla niekoľkokrát a ostatné knihy som čítala, túto sme doma nemali. Začiatky u Dursleyovcov ma veľmi nebavili v ostatných knihách a tu tiež veľmi nie. Od začiatku sa kniha graduje a veci, ktoré sa môžu zdať na začiatku ako blbosť začnú zapájať na konci do seba. Prostredie je pekne opísane, tak ako aj postavy. Čo ma zamrzelo bolo to, že niektoré moje obľúbené scény z filmu boli v knihe trochu inak.

denyjanostik

Četla jsem v originále a mě to neuchvatilo jako zbytek světa :D neurazí, nenadchne, spíš pro děti. Spíš je to napsáno super lehkou angličtinou, takze super procvičování.

BeyondHorizon

Nemůžu uvěřit, že jsem se k přečtení tohoto pokladu dostala až teď. Vždy jsem koukala jen na filmy a nějak mě ani nenapadlo přečíst si knihy. Ale teď jsem tady a teď je všechny přečtu!
A hned první díl mě zavalil tsunami nostalgie, láskou k postavám a starodávným dětským přáním dostat dopis od Bradavic :')
První díl je asi nejvíce jednoduchý, plochý a "dětský" ze série, ale nemůžu říct, že by mě nudil. Pamatuji si ho vůbec nejlépe a je to nádherný úvod do série.

Veríňák

Skoro ve třiceti jsem se konečně dohrabala k přečtení (zatím pouze) prvního dílu. A bylo to super! Hrozně čtivé, nádherně popsané a vůbec mi nevadilo, že jsem jako první viděla filmy.
Číst Harryho jako odrostlejší dítě musí být naprosto fantastický zážitek. Pro mě jako ještě o trošku odrostlejší dítě rozhodně byl :) Moc se těším na další díly!

Horselen

Příběh chlapce, který přežil, bych dokázala odvyprávět i pozpátku. Stejně si v něm ale pokaždé najdu něco nového, co mě chytí za srdce. Jelikož nové vydání má naprosto boží obálky, musela jsem je mít.

Tess666

Tak tohle je prvni dil co sem cetla pouze v originale... Ale super... Stejne jako vsechny ostatni

KattyAnnyCte

Harry Potter je pro mě něco jako tradice s mámou a bráchou na to koukáme od 1. dílu do 7. dílu a strašně nás to baví. Chtěla jsem zkusit i knihu a ta se mi líbila doporučuji. Jinak v knize je o dost více informací než ve filmu.

Marekh

Konečně jsem se rozhodl přečíst si tuto knihu. Dlouhou dobu jsem se odhodlával, jestli se mám vrhnou do čtení či nikoliv, poněvadž už nejsem nejmladší a tento 1. díl je asi spíše určený pro děti.

Musím říci, že se mi kniha celkově líbila, v knize mne moc neoslovila hra Famfrpál, ale musím uznat, že je tato hra originální. Rozčiloval mne trochu duch, který se jmenoval Protiva. Dělal dětem naschvály, psal sprostá slova na tabuli apod. :) :) :)

Viděl jsem i film, který se mi také líbil. Poslouchal jsem také část audioknihy, ale nakonec jsem si řekl, že nejlepší pro mě bude, když si knihu přečtu, než bych knihu poslouchal.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Jsou věci, které musíte prožít společně, abyste toho druhého začali mít rádi.

Nestačí jenom prodlévat v snách a zapomenout žít..

Potřebujeme hodně statečnosti, abychom se postavili svým nepřátelům, stejně tolik ale i k tomu, abychom se postavili svým přátelům.

marek7167

Před 20 lety jsem jí četl poprvé jako cca šestiletý kluk. Nyní jsem si ji přečetl v originále a uvědomil jsem si, že stále jsem uvnitř tím klukem, který ji čte jako poprvé a stále chci být studentem školy čar a kouzel v Bradavicích, resp. Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry.

qydko

Miluju ty ilustrace. Harry v této verzi je ještě o level lepší.

JajaCZ

Jednoducho moja srdcovka. Návrat do čias, kedy som zatvorená v izbe hltala Harryho Pottera, ma veľmi potešil. Viac som si uvedomila jednoduchosť jazyka akým je kniha písaná, ale vzhľadom na to, akej vekovej kategórii je kniha určená, je úplne v poriadku.