Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen mudrců https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338520/bmid_harry-potter-a-kamen-mudrcu-RkK-338520.jpg 5 16068 16068

Harry Potter série

Harry Potter si myslí, že je obyčejný kluk. Když byl ještě malý, zemřeli mu rodiče a on zná jen těžký život u strýce, tety a jejich tlustého a rozmazleného synka Dudleyho. Vše se ale změní ve chvíli, kdy mu poštovní sova přinese záhadný dopis – pozvánku ke studiu na Škole čar a kouzel v Bradavicích, a obr Hagrid mu prozradí, že je kouzelník! Harry neváhá ani vteřinu a odjíždí do Bradavic, kde potká své nejlepší kamarády – Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou, naučí se ovládat své kouzelnické schopnosti, stane se členem školního týmu famfrpálu – populárního kouzelnického sportu na košťatech, a především svede bitvu s Voldemortem, Pánem zla.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Philosopher's Stone , 1997

denuska
06.09.2011 4 z 5

Čtivě napsaná pohádka pro malé i velké, vůbec se nestydím za obdiv k ní a vždy se k ní ráda vrátím. Knihy schovám i pro své děti, určitě se jim budou líbit více, než filmové zpracování.

fretka
04.09.2011

tak toto bola moja prva kniha bez obrazkou (ak neratam maly obrazok na zaciatku každej kapitoly) bola som prvacka na zakladke. starsia sestra prisla večer domov a mala tuto knihu v rukach. dala mi ju aby som mala co citat. citala som to s radostou. citala som to casto aj do polnoci. v skole sme sa hravali s nasimi stetcami na vytvarnu, že su to nase hulky. velmi som si to oblubila. potom ked som videla film, sa ten pocit este zdvojnasobil. a od tejto knihy sa to viezlo. zacalo som viac citat, v kniznici ma už poznali. krasne obdobie rada na to spominam

MrsFantasia
01.09.2011 4 z 5

Znovu jsem oprášila tuto knihu a znovu mě chytil vzdálený a přesto tak blízký svět Harryho Pottera...

Při tomto čtení jsem si více všímala drobností, těch vychytávek, které paní Rowlingová využívá. Zaujalo mě, že už v první kapitole je zmíněn Sirius a jeho létající motorka, Brumbálův zatemňovač, meteority. Drahá kapitola nabízí mluvení s hady, atd.

Zřejmě nikdy mě nepřestanou fascinovat tři charaktery téhle knihy. Brumbál, profesorka McGonagallová a Snape. Krásná je například Brumbálova zmínka o tom, že se Snape nikdy nevyrovnal s tím, že mu James zachránil život a proto teď tak usilovně chrání Harryho. Zajímalo by mě, jak to v době psaní této scény vnímala Rowlingová. Pokud znala snapeův příběh, a já věřím, že znala, muselo pro ni být neuvěřitelně těžké nenapsat čistou pravdu se vším všudy. Důkaz, že v té době už měla promyšlený celý děj je pro mně scéna u zrcadla z Erisedu. Když totiž Brumbál Harrymu tvrdí, že v něm vidí ponožky, tak je člověku, co přečetl sedmý díl jasné, že ve skutečnosti vidí relikvie. Ale ty jsou ve správné chvíli zmíněny až v posledním díle.

To ukazuje pro mě velmi cennou autorčinu trpělivost a schopností neukázat hned všechny trunfy. Nic neprozrazuje dříve, než je to nezbytně nutné a přesto celou sérií rozhazuje drobné nitky, které pak vedou k jedinému cíli.

V tom samém rozhovoru je také nepřímá zmínka o věštbě. Celá je však opět odhalena až o několik set stran dále. Já osobně jsem nenašla moc autorů, kteří by měli tuto schopnost jemně prozrazovat.

I přes zdánlivou genialitu díla se najdou chyby. Úsměvný je například tento odstavec v šesté kapitole: ...Pronesla to jakásy baculatá žena, která mluvila se čtyřmi chlapci. Všichni měli ohnivě rudé vlasy a všichni před sebou tlačili stejný kufr jako Harry - a každý z nich si sebou vezl sovu. ...
Přitom o pár stran dále si Ron stěžuje, že nemá svou sovu, ale krysu po Percym. Právě tenhle detail poukazuje na to, že Ron zřejmě nebyl v příběhu od začátku a byl tak dosazen jako kluk, co Harryho zasvětí.

Vtipný je Nevillův Trevor, který je prohazován knihou, ale v dalších dílech (opravte mě pokud se pletu), se už nevyskytuje.

i přes pár chybek jsem se znovu s chutí začetla do tohohle velmi propracovaného díla.

JaneTrestry
31.08.2011 5 z 5

tuto knihu jsem začala číst až po zkouknutí tří filmů. Až po zkouknutí filmů jsem se tak začetla do knihy, že jsem nedokázala přestat a musela si přečíst i ostatní knihy :D

Tripedalia
30.08.2011 5 z 5

No, nejhorší je, číst takovýhle knihy v dopravních prostředcích... Hlavně třeba pasáž s náletem dopisů, Dudleyho ocásek a podobně... Opravdu asi není normální smát se nahlas v tramvaji....=)
Konečně jsem se dostala také k anglickému originálu a musím říct, že český překlad je hezčí, bohatší a milejší.. zajímavé.. =)

Ashley
28.08.2011 4 z 5

Opět četba ve škole...Ale nebylo to tak špatný jak sem si myslela, že to bude.. Harryho jsem moc nemusela, ale tahle knížka se mi líbila...=)

holouš
26.08.2011

Jo jo tahle kniha je užasna je takova pohadkova

Lea
26.08.2011 4 z 5

K sérii o Harrym se vždycky ráda vracím.

LilianKate
24.08.2011 4 z 5

Dodneška si pamatuji jak jsem k pololetnímu vysvědčení v první třídě dostala tuhle knížku.Děj už jsem znala z filmu ale chtěla jsem si ji přečíst.Sotva jsem uměla číst takže jenom první kapitola mi zabrala několik večerů.Hrozně se mi líbila a myslím že je dobře že právě tohle je první knížka kterou jsem přečetla,protože díky ní jsem začala hodně číst a objevila další úžasné knížky.

hannah montana
23.08.2011 5 z 5

ja tu knižku sice mam ale jsem teprve na u prví kapitoly

Ruthiee
23.08.2011 5 z 5

Kámen mudrců byla druhá kniha ze série o Harrym Potterovi, kterou jsem četla, po Vězni z Azkabanu. Je to kniha, ve které se nachází ta dětskost a dobrodružství, jaké můžeme najít v jiných dětských knihách. Na této sérii je ale vyjímečné a skvělé dospívání nejen hlavního hrdiny, čímž se s každouo knihou stává děj zaímavějším.

pistalka
21.08.2011 4 z 5

Přečetl jsem už dost knih na to, abych popřel výrok patnáctiletého sebe sama, že knížky o H. Potterovi jsou to nejlepší, co jsem kdy četl. Ale přesto…
Ty knížky to nemají v současné době lehké. Mnozí je nekriticky zbožňují a jiní zbytečně zatracují a talent Rowlingové (který je podle mě neoddiskutovatelný) zesměšňují. Vytáhnout z knihovny Kámen mudrců, prolistovat si jej a přečíst si libovolnou pasáž, to je jako vrátit se do dětství. A já si zřetelně vzpomínám, že například pasáž o Hagridovi, který dorazí k Harrymu a předá mu pozvánku do kouzelnické školy, jsem četl v šest ráno před školou. Už to je důkazem toho, jak jsem ty knihy miloval. Protože s předstihem vstát dřív, než musím, abych si mohl ještě před vyučováním číst knihu… to se stalo jen tenkrát, když jsem ujížděl na příbězích z Bradavic.
I přes celou škálu výborných postav, bohatý a promyšlený děj a čtenářsky atraktivní prostředí se určitě nejedná o bezchybnou nebo geniální literaturu. Nedostatky a mínusy se dají celkem solidně vyargumentovat, ale proč to dělat? Jako četba pro děti to je prostě nadprůměrné. Zábavné, super-čtivé a vůbec ne hloupé. Rowlingové patří velký dík za to, že přivedla miliony dětí a dospívajících ke čtení. I pro mne se knížky s H. Potterem staly jakýmsi základem, díky kterému jsem se později dostal k jiným (a lepším) autorům. A právě proto nebudu mít nikdy autorce za zlé drobné nedostatky a trhliny. Vždyť číst Harryho Pottera bylo jedno z nejlepších období mého života. A rozhodně nevylučuji, že si za deset nebo patnáct let udělám ještě jedno kolečko a přečtu si všechny příběhy znovu. Vždyť ta nostalgie…

Zajda
06.08.2011 5 z 5

1. díl HP se ke mě dostal ve druhé třídě základní školy. Horko těžko jsem přečetl první kapitolu a knihu na pár měsíců odložil. Později jsem se k ní ani nevím proč vrátil. Co na tom, že "Dopisy od Nikoho" jsem četl jako "Dopisky od Nikiho" a měl jsem za to, že je Harrymu posílá ten had. :)) Profesorka Mcgonagalová pro mě byla profesorka Mongolová. A podobných chybiček by se jistě našlo víc. Sotva jsem knihu dočetl, začal jsem jí číst znovu. Později jsem se k ní vrátil ještě asi 3x a pokaždé se mi líbila.

Ver8nika
05.08.2011 4 z 5

Určitě je chyba, že jsem napřed viděla film a pak až četla knihu a tak to budu bohužel mít u všech dílů...
Je to dost pohádkové, ale díky tomu oddechové a přiznejme si i v dospělosti potřebujeme občas slyšet (si přečíst) pohádku :-)

Jitulka
01.08.2011 5 z 5

Jediný díl Harryho, který jsem zatím přečetla. Ráda bych se pustila do všech dílů, i když mi už není -náct, věřím, že knihy jsou skvělé.

p.anomisss
25.07.2011 5 z 5

Do této knížky jsem se tak zažrala, že série Harryho Pottera se stala mou nejoblíbenější :)

studentik
22.07.2011 5 z 5

tato knížka se mi líbila.Poprvé jsem ji četl když mi bylo 8 let a už v té době se mi líbila...

Darkjober
18.07.2011 5 z 5

Knihy o Harry Potterovi mě do sebe vtáhnuly, četl bych dál a dál. Klidně několikrát každou knihu. Opravdu jedna z nejlepších ság co kdy byla napsána.

VerčaP
27.06.2011 5 z 5

HP mě jako 12ti letou naučil číst :-)

-Lenicka-
14.06.2011

Jako dospívající dítě jsem knížky H.Pottera měla opravdu ráda .. tyhle knížky vás dokážou úplně pohltit ..