Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen mudrců https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29799/bmid_harry-potter-a-kamen-mudrcu-t92-29799.jpg 5 16053 1509

Harry Potter série

Harry Potter si myslí, že je obyčejný kluk. Když byl ještě malý, zemřeli mu rodiče a on zná jen těžký život u strýce, tety a jejich tlustého a rozmazleného synka Dudleyho. Vše se ale změní ve chvíli, kdy mu poštovní sova přinese záhadný dopis – pozvánku ke studiu na Škole čar a kouzel v Bradavicích, a obr Hagrid mu prozradí, že je kouzelník! Harry neváhá ani vteřinu a odjíždí do Bradavic, kde potká své nejlepší kamarády – Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou, naučí se ovládat své kouzelnické schopnosti, stane se členem školního týmu famfrpálu – populárního kouzelnického sportu na košťatech, a především svede bitvu s Voldemortem, Pánem zla. Toto vydání je prodáváno ve sbírce 1.–4. dílu.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Philosopher's Stone , 1997

DarkFireflies
20.01.2012 5 z 5

Protože stejně jako mnoho dalších patřím ke "generaci Harryho Pottera", pamatuji si, jak mě kniha učarovala, když jsem ji poprvé četla. Je to sice dávno, ale... Tahle kniha patří k těm, na které mám jen ty nejlepší vzpomínky, je to jakási má srdcová záležitost. :)

Horxus
13.01.2012 5 z 5

Vsechny dily Harryho Pottera jsem cetla minimalne sestkrat a ve trech ruznych jazycich, a pokazde jsem byla napnuta jako bych ji cetla poprve!!!! Tohle byla, je a nejspis i bude moje nejoblibenejsi knizka jakou jsem kdy cetla. I kdyz Rowlingova neni ve skutecnosti tak sympaticka jakou jsem si ji predstavovala, patri ji ode me velky dik.

Martin_Happy
05.01.2012 4 z 5

Knihy o Harry Potterovi mají jednu pro mne úžasnou vlastnost. Když je čtu poprvé, tak je čtu tak dlouho, dokud je nedočtu. (tady to bylo jedno odpoledne až do večera. Ovšem podruhé a potřetí, když už víte, co se stave, tak už to s Vámi tolik nezamává.

První díl s odstupem hodnotím velmi dobře. Když si vemu jak na mne působil ve správném věku, tak mu toho není moc co vytknout. Přesto s odstupem, první dva díly jsou pohádkovité. Když jsem nedávno ve druháku na V3 dal všech sedm knih za sebou, tak jak mají bejt, tak sem se vyloženě těšil, až konečně přelouskám první tři knihy

zipporah
29.12.2011 5 z 5

Harry, you are wizard...
What´s the f..ck?
Hej, a inak som rada, že naši prekladatelia nespravili si z mien plastelínu... že brumbál, bradavice, och jooooj :D riddlea mohli dať nie raddle, ale hrable:D

dangerita
28.12.2011 5 z 5

Díky kamarádovi jsem ji četla ještě v době, než začalo celé to Potterovské šílenství. On mě k této sérii přivedl a přes moje počáteční rozpaky jsem byla nakonec velmi spokojená. Jako oddechová kniha je to ideální. Čtivé, vtipné a probudilo to ve mě už dávno spící dětskou fantazii.

afrodiza
30.11.2011 5 z 5

Tyhle knížky miluji :) Kdyby nebylo nich tak bych nebyla takovej knihomol jako jsem teď a to by byla škoda. Přišla bych o mnohé. Ano a i díky knížkám nečučím jen na tv nebo do pc :) Kdyby Nebylo Harryho tak jsem stejná jako ostatní puberťáci a to bych nechtěla :))

charmed
27.11.2011 5 z 5

Ahoj vsichni ja jsem to četla o prazdninach a jeto bomba je to užasna kniha a pokracuju dal jsem u 4 dílu

Abdach
19.11.2011 5 z 5

Je to možná trochu nadsazené tvrzení, ale myslím, že současná literatura by se mohla dělit na tu před Harrym Potterem a po něm. Osobně mě první čtenářská vlna této knihy nesmetla, ačkoliv se dobře pamatuji na první zmínku o Harrym na Radiožurnálu od paní Klusákové. Již tehdy jsem si řekl, že si knihu přečtu. V době největšího zájmu jsem pouze sledoval dění kolem a nyní jsem si konečně našel chvilku a knihu otevřel. První, co mne překvapilo, je její malý rozsah. Čekal jsem, že bude mít více stránek, ale ty nejspíš přijdou až s dalšími díly.
Hlavní otázka, kterou jsem si při čtení kladl, byla, proč měla a má tato kniha u čtenářů takový úspěch? Brzy jsem to, myslím, pochopil. Kniha je psaná velice čtivě, lehce se čte. Jistě i díky výbornému překladu. Příběh knihy je zábavný a napínavý zároveň. To je zárukou, že se knihou mohou bavit všechny věkové skupiny. Navíc mladý čtenář získá sympatie k hlavním hrdinům a s mnohými se i identifikuje.
Velkou zásluhou knihy je, že vrátila dětské čtenáře ke knize. Nemám nic, co bych tomuto příběhu mohl vytknout, kniha si mne opravdu získala a jsem rád, že na rozdíl od prvních čtenářů knihy nemusím čekat, až autorka dopíše další díly.

Booklet
04.11.2011 3 z 5

Je to taková rádoby moderní pohádka pro většinu mladších. Nejsem si ale jistý jak by dopadla nebýt masivní mediální masírky. Nacpala kasy a jsem zvědavý, jestli jí bude číst další generace stejně bláznivě jako ty současné. Jo, přečetl jsem si to veledílo také, ale že bych se musel ještě jednou vracet, tak to spíš asi ne.

Azizi
03.11.2011 5 z 5

Som presvedčená o tom, že HP sú knižky len pre ľudí, ktorí čítajú srdcom, emóciami... A nepotrebujú analyzovať, nehľadajú nepodstatné nedostatky... Je pre ľudí, ktorí ešte stále dokážu snívať. Tak ako väčšina detí, ale nemusia to byť len deti. Tieto knižky vo mne vyvolávali neopísateľné pocity, nebolo to len napätie, dobrodružstvo a také tie bežné veci, ale niečo omnoho viac. Niečo, vďaka čomu sa svet týchto kníh stal doslova súčasťou môjho života a navždy ňou aj zostane.

Sussane
24.10.2011 5 z 5

Táto kniha je skvelá, vela som sa pri nej nasmiala :)

Oter
03.10.2011 5 z 5

Tak pod vánočním stromkem jsem se kdysi zděsila, co že jsem to dostala. Po prvních dvaceti stránkách si mne autorka ale svým psaním podmanila a já přečetla celou knížku snad za jednu noc :D

Hancza
10.09.2011 5 z 5

Harry Potter rostl se mnou... Nebo možná já s ním. Kdybych teď četla tento první díl, tak bych asi uchvácena nebyla, ale tenkrát mi to přišlo naprosto úžasné... A jak se příběh i jazyk, kterým je to psané, vyvíjel a já rostla, bavily mne všechny díly, protože jsem je četla v tu správnou chvíli :)

Štěchýto
09.09.2011 5 z 5

Díky těmto knihám jsem vůbec začal číst. Dokonalost. A vůbec ne jen pro děti.

Ellis
08.09.2011 5 z 5

Fenomén HP nás nemohl minout. 1. díl jsem koupila tehdy 6ti letému synovi po tom, co jsme ho viděli v kině. Film byl naprosto něco jiného než ostatní filmy pro děti, prostě nás to uchvátilo:-) Následovaly knihy hned jak postupně vycházely a na každou (hlavně tak do 5.dílu) jsme se moc těšili. Kámen mudrců jsem ještě synovi předčítala, ale po pár kapitolách se na to vrhnul sám. Pravda je, že jsme si ale museli zvyknout na veledlouhá souvětí.
Těšili jsme se i na každou novou videokazetu a na Vánoce, kdy u nás několikrát běžel HP se nedá zapomenout, byla to prostě pěkná atmosféra. S dalšími díly už to nebylo tak ono. Za nejlepší díly považuji knihy 1 - 4, pak už si je tolik nepamatuji. A úplně nejoblíbenější je u nás Vězeň z Azkabanu a Ohnivý pohár.
Syna ovšem ale nepřivedla ke čtení až Rowlingová, ale já dávno předtím:-)) Vztah ke knihám se buduje totiž od raného věku.

Fidlal
08.09.2011 5 z 5

"Jak můžeš bejt tak krutá? Copak nemáš kouska citu v těle?" chtělo by se říci...

Je to napsané vzorovou, spisovnou češtinou, má to formu a je to dlouhé. Člověk, který to vyplodil, působí již z prvního odstavce velice sečtěle a uvědoměle, když se zamýšlí nad ukojením duše člověka 21. století. TEĎ SAMOZŘEJMĚ NEPÍŠI O KNIZE "HARRY POTTER A KÁMEN MUDRCŮ", ALE O KOMENTÁŘI UŽIVATELKY PET-KYVAL.

Jelikož má tato dáma v plánu přečíst celou "neuvěřitelně splácanou" sérii HP (čistě pro svůj všeobecný přehled), můžeme se dozajista těšit na její další komentáře s výčty neodpustitelných chyb a nelogičností. Rowlingová a její čtenáři ("negramotní drsňáci") budou potupeni!

Schválně jsem se podíval na jiný komentář s podprůměrným hodnocením knihy a vida! Napsal ho uživatel zlovlk a ačkoliv se naše hodnocení liší o tři hvězdy, nemám mu v podstatě co vytknout, protože je konkrétní, přesvědčivě argumentuje a nemetá kolem sebe zbytečně blesky.

Nemám zájem o nějaké upírání osobních názorů. Vlastní dojmy a pohledy na věc lidem neberu. Avšak doporučuji některým horkým hlavám (mezi něž se mohu zařadit), aby si své texty napsaly a nechaly týden (nebo alespoň přes noc) uležet, než je zveřejní. Aby se na pár odstavcích nedopustily více fatálních chyb než autor obsáhlé knihy.

pet-kyval
07.09.2011 2 z 5

[094/11] (ebook) Veškerá magie této série je skryta v tom, že autorka přišla ve správný čas na správný nápad a udělala tím díru do světa. Rozhodně si nemyslím, že by v první knize oplývala genialitou (neznamená to ovšem, že se třeba nezačala zdokonalovat později jako spousta jiných), protože dějová kostra je až neuvěřitelně primitivní, ale magické pozlátko a spousta mimo realitu posazených fantasy prvků vytvářejí dobré maskování a vcelku stereotypní příběh hezky oplácají růžovou snovou vatou, což je pro děti jako dělané. Klišé kostra mi vlastně ani nevadí, ale musí se zvládnout dobře. Na mě byla ta vata ovšem až trochu moc lepivá. Netrefila jsem správný věk a tak na mě nefunguje, že na každé stránce se musí za každou cenu nacházet nějaký taj magického světa a mermomocí tak nutí čtenáře držet hlavu v pytli s dobrůtkami, ze kterých někomu jednou možná bude blbě, ale momentálně to do sebe cpe i se stahovací šňůrkou. Kdo by neměl rád v mládí sladké...

Původně jsem Harryho poslouchala pouze na audio nahrávce, ale chtěla jsem znát originál, protože většina namluvených knih není úplných. Slyšela jsem to bez přehánění více něž 300x a doufala jsem, že v knize tak naleznu vysvětlení pro různé blbosti a hlouposti, které mi konečně objasní to bezhlavé uctívání a provolávání slávy, ale to, že kniha byla natočena doslovně, mě neuvěřitelně vyděsilo. Mám ten příběh ráda, ale jinak než ostatní. Pro mě to je zábava, ale ne kvalitní dílo. Často diskutuji s přáteli fanatiky a ptám se jich na vysvětlení a obhajobu některých věcí a oni neví a neumí to vysvětlit a přitom to jsou kolikrát záležitosti, které v textu vůbec nemusely být. Neberu jim jejich lásku, ale sama to nechápu, protože zkrátka nejsem ten druh člověka, který se na doživotí a bez rozmyslu připoutává k jedné věci a nenechá ostatní mluvit. Je to škoda, protože by kolikrát mohli nalézt daleko lepší světy.

Je ale fakt, že to do jisté míry má to svoje kouzlo a není to to nejhorší, co by se do dětských rukou mohlo dostat. Není na tom nic zvráceného, sexuálně motivovaného a jedinou závislost to může vyvolat pouze na sérii samotné. Mišmaš, který je neuvěřitelně naivní, ale jak jinak negramotným drsňákům šikanujícím své inteligentnější spolužáky a provolávající, že čtení knih je blbost, sdělit, že literatura není jen vážná a nezáživná. Každopádně mě to nijak fanaticky neoslovilo a celou sérii mám v plánu přečíst čistě pro všeobecný rozhled a další diskuze u pivečka s přáteli, kteří se nebojí rozebírat kultovní díla až na holý zadek. Je to také přeci jen součástí literatury umístěné na seznamech středních škol. Rozhodně se ale těším na třetí díl, který mě jako film nadchnul, takže hodnocení bude tuším daleko vyšší.

denuska
06.09.2011 4 z 5

Čtivě napsaná pohádka pro malé i velké, vůbec se nestydím za obdiv k ní a vždy se k ní ráda vrátím. Knihy schovám i pro své děti, určitě se jim budou líbit více, než filmové zpracování.

fretka
04.09.2011

tak toto bola moja prva kniha bez obrazkou (ak neratam maly obrazok na zaciatku každej kapitoly) bola som prvacka na zakladke. starsia sestra prisla večer domov a mala tuto knihu v rukach. dala mi ju aby som mala co citat. citala som to s radostou. citala som to casto aj do polnoci. v skole sme sa hravali s nasimi stetcami na vytvarnu, že su to nase hulky. velmi som si to oblubila. potom ked som videla film, sa ten pocit este zdvojnasobil. a od tejto knihy sa to viezlo. zacalo som viac citat, v kniznici ma už poznali. krasne obdobie rada na to spominam

MrsFantasia
01.09.2011 4 z 5

Znovu jsem oprášila tuto knihu a znovu mě chytil vzdálený a přesto tak blízký svět Harryho Pottera...

Při tomto čtení jsem si více všímala drobností, těch vychytávek, které paní Rowlingová využívá. Zaujalo mě, že už v první kapitole je zmíněn Sirius a jeho létající motorka, Brumbálův zatemňovač, meteority. Drahá kapitola nabízí mluvení s hady, atd.

Zřejmě nikdy mě nepřestanou fascinovat tři charaktery téhle knihy. Brumbál, profesorka McGonagallová a Snape. Krásná je například Brumbálova zmínka o tom, že se Snape nikdy nevyrovnal s tím, že mu James zachránil život a proto teď tak usilovně chrání Harryho. Zajímalo by mě, jak to v době psaní této scény vnímala Rowlingová. Pokud znala snapeův příběh, a já věřím, že znala, muselo pro ni být neuvěřitelně těžké nenapsat čistou pravdu se vším všudy. Důkaz, že v té době už měla promyšlený celý děj je pro mně scéna u zrcadla z Erisedu. Když totiž Brumbál Harrymu tvrdí, že v něm vidí ponožky, tak je člověku, co přečetl sedmý díl jasné, že ve skutečnosti vidí relikvie. Ale ty jsou ve správné chvíli zmíněny až v posledním díle.

To ukazuje pro mě velmi cennou autorčinu trpělivost a schopností neukázat hned všechny trunfy. Nic neprozrazuje dříve, než je to nezbytně nutné a přesto celou sérií rozhazuje drobné nitky, které pak vedou k jedinému cíli.

V tom samém rozhovoru je také nepřímá zmínka o věštbě. Celá je však opět odhalena až o několik set stran dále. Já osobně jsem nenašla moc autorů, kteří by měli tuto schopnost jemně prozrazovat.

I přes zdánlivou genialitu díla se najdou chyby. Úsměvný je například tento odstavec v šesté kapitole: ...Pronesla to jakásy baculatá žena, která mluvila se čtyřmi chlapci. Všichni měli ohnivě rudé vlasy a všichni před sebou tlačili stejný kufr jako Harry - a každý z nich si sebou vezl sovu. ...
Přitom o pár stran dále si Ron stěžuje, že nemá svou sovu, ale krysu po Percym. Právě tenhle detail poukazuje na to, že Ron zřejmě nebyl v příběhu od začátku a byl tak dosazen jako kluk, co Harryho zasvětí.

Vtipný je Nevillův Trevor, který je prohazován knihou, ale v dalších dílech (opravte mě pokud se pletu), se už nevyskytuje.

i přes pár chybek jsem se znovu s chutí začetla do tohohle velmi propracovaného díla.