Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter a Kámen mudrců https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29794/bmid_harry-potter-a-kamen-mudrcu-cL0-29794.jpg 5 16093 16093

Harry Potter série

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Philosopher's Stone , 1997

Martina291086
20.07.2022 4 z 5

Mám přečtenou celou sérii, protože dcera Harryho miluje a než se naučila číst, byl to můj úděl. Bohužel, celkově musím říct, že všechny knihy se mi docela špatně četly. Filmy jsou víc oddechové (aspoň ty první), časem jsem si je svým způsobem zamilovala i já... Příběh krásný a zajímavý, jen v té knize je to takové... Ani na to nemám správný výraz. Rozhodně ale veliké plus jsou zajímavé a detailně propracované postavy.

adela.hol
17.07.2022 5 z 5

Na filmech s Harrym Potterem jsem vyrůstala. Je to má srdcová záležitost. Byla jsem ve stejném věku, takže bylo snadné si hlavní trio oblíbit.

Ale až nyní, po dlouhých 21 letech od prvního dílu, jsem se konečně dostala k tomu, abych si všechny díly přečetla. Zatím mám za sebou tedy jen tento díl a začátek druhého, ale jelikož jsem tento díl přečetla za tři dny, tak mi zbytek asi nebude trvat o moc déle.

Tento komentář i všechny následující budou spíš takové srovnávací s filmy. Filmy mám nakoukané pomalu i pozpátku, takže při čtení každou scénu vidím a i přesně slyším hlasy daných postav.

Že se do filmu nemůže vejít vše, co je v knížce je jasné. Byly tady v tom díle nějaké chybějící scény nebo se něco událo trochu jinak. Ale nebylo toho příliš. Předpokládám, že v dalších dílech bude už odchylek víc. Každopádně mě hodně překvapilo, kolik prostoru měl v knížce Neville. Že byl s hlavním triem, když objevili Chloupka nebo že on byl místo Rona v Zapovězeném lese, když hledali zraněného jednorožce. A to jsem si hned říkala, jaký měli důvod to ve filmu měnit.

Jsem zvědavá na další díly, protože Neville určitě není jediná postava, která byla ve filmech upozaděna. Ten samý pocit mám už teď i z Percyho, který ve filmech prakticky nebyl. Stejně tak o tom, že má Ron bratra Billa se člověk ve filmech dozví až v tom předposledním.

Make20
14.07.2022 5 z 5

Tato knížka je spíše pohádka pro děti o mladých kouzelnících, kteří začínají studovat školu čar a kouzel v Bradavicích. Po několika letech jsem se k ní vrátila a opět se mi líbila stejně jako když jsem jí četla v dětství. Skoro bych mohla říct, že se mi v knižním podání příběh líbí více než v tom filmovém zpracování.

knihomolkajanca
11.07.2022 4 z 5

Po neuvěřitelných více než 12 letech jsem se k sérii Harry Potter vrátila prostřednictvím audioknih. A byl to i tentokrát opravdu kouzelný zážitek. Ačkoliv příběh má své mezery, Rowlingové se zkrátka nedá upřít, že stvořila úžasný svět, který pohltí čtenáře od těch nejmenších po nejstarší.

Kámen mudrců je hodně pohádkový, nicméně užila jsem si ho naplno a věřím, že si tento zážitek ještě znovu nejednou zopakuji.

Marbla2004
10.07.2022 5 z 5

Čteno v originále. Filmy o HP mám moc ráda a kniha je skoro vždy lepší než filmová adaptace - výjimka: série Divergence. Není třeba zmiňovat svět, který je prostě skvělý, i když se vždy najde trochu prostoru rýpat xd například Famfrpál a důležitost chytače. Z postav se mi více líbil filmový Hagrid, ostatní lepší v knížce. Pár scén z filmu bylo v knížce jinak, což mi trošičku chybělo, ale scény, co byly navíc...miluju to. Všechno pak dávalo mnohem větší smysl...jak nečekané... a nemůžu se dočkat, až začnu s dalším dílem.

Zuzka_Zuu
03.07.2022 5 z 5

Tak jsem se konečně odhodlala a pustila se znovu do čtení. Sérii HP jsem četla naposledy na základce a teď, když ji čtu jako máma rok a půl starého chlapce, musím říct, že při čtení odstavců o mateřské lásce a obětování mě prostě donutí uronit pár slz. Příběh je krásný, stále ještě nevinný. Těším se na další

AlbionFoxyFox
02.07.2022 5 z 5

Tak tady máme letní prázdniny a pro mě to znamená, že si opět dám celou sérii, na což se vždy těším od chvíle, kdy zavřu 7. díl. První díl jsem dostala od babičky hned v roce 2000 a Harry mě provází celé dospívání a dokonce na něj nedám dopustit ani jako třicátnice. Letos budu číst poprvé jako matka 5měsíční teroristky, takže jsem zvědavá, jak dlouho mi tentokrát bude trvat zhltnout všech 7 dílů, předpokládám, že ne 2 týdny jako obvykle :)

SBH
27.06.2022 3 z 5

Zvládnout tuto knihu pro mě představovalo osobní Mount Everest. Zatímco moje děti vyrostly ve skalní fanoušky, já se pokaždé zasekla na 40. stránce prvního dílu. Takže se konečně zadařilo.
Nakonec není výsledek tak zlý, ačkoli ten začátek, a to míněno skoro třetina knihy, předvádí úmornou variaci na Dickense, ubohý týraný chlapeček je najednou zachráněn, slavný a bohatý. Uch. Přitom mně osobně by se víc líbilo, kdyby se Harry měl v mudlovském světě dobře, do Bradavic jel s lehkou nechutí a svou slávu si musel zasloužit. Ale co už.
Zatímco s první polovinou jsem se trápila několik desetiletí, tu druhou jsem slupla za dvě odpoledne. Rowlingová umí, to není potřeba zdůrazňovat. Ačkoli kniha je opravdu hodně dětská, míněno nikoli houpá, ale jednoduchá a přímočará. Já bych samozřejmě ocenila širší rozpracování nejen scén a charakterů, ale třeba i popisů (proto se mi líbí Galbraith). Ovšem desetileté děti by to unudilo k smrti.
Dále musím autorce přiznat zásluhu na závěrečném prozření. Jak jsem si bláhově myslela, že příběh zahltila sérií zbytečných příhod, nakonec měly všechny smysl pro děj. Já vím, film jsem viděla mockrát (taky se mi promítli filmoví hrdinové do literárních postav, co nadělám). Ale stejně – vymyšlené to bylo dobře.
Ano, a po dočtení mám chuť na profláklé fanfikce, jako třeba Nedej se! nebo i ty Řeky Londýna.

Dietwithstyle
26.06.2022 5 z 5

Četla jsem několikrát, možná už by se počet přečtení nevešel ani na prsty obou rukou..ale dostala jsem k Vánocům nová, ilustrovaná vydání prvních čtyřech knih a bylo jasné, že budu číst znovu. Jsem generace, která na Harrym vyrostla a je to moje srdeční záležitost, takže tomu odpovídá i hodnocení, ale přečetla jsem už dost knih na to, abych dokázala (zcela nezaujatě) ocenit kvalitu textu i provázanost myšlenek, z nichž některé se rozuzlí až v poslední, sedmé knize. O tom ostatně svědčí i celosvětová oblíbenost celé série. Rowlingová je prostě geniální spisovatelka a Harry je fenomén, víc není třeba dodávat :)

brunettlibrary
23.06.2022 3 z 5

Konečně jsem si tento populární příběh přečetla i já. Musím říct, že moc nechápu celkový haló okolo Harryho. Hlavní postavy byly sympatické. Děj mi místy přišel až přeplácaný. Velké minus vidím v čtivosti, mě kniha do sebe nevtáhla a tak jsem se musela k jejímu otevření přemlouvat. Ovšem po přečtení celé knihy jsem měla hezký pocit, a to knize zachránilo tu třetí hvězdičku. Další díky si asi přečtu, ale určitě na to spěchat nebudu.

Kozel
20.06.2022 4 z 5

Prvně si dovolím takové ohlédnutí či zamyšlení nad časem minulým. Docela by mě zajímalo, jak se asi Rowlingová tváří, když po pětadvaceti letech čte vlastní slova, která vložila do úst profesorky McGonagallové, jež pronáší: "Bude slavný - stane se z něj legenda - vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se dnešnímu dni jednou říkalo Den Harryho Pottera - o Harrym se budou psát knihy - každé dítě v našem světě bude znát jeho jméno!"...Magické...

S počátkem milénia se totiž z Harryho Pottera stal celosvětový fenomén a zmíněná slova skutečností; včetně 2. května coby Dne Harryho Pottera. Dodnes si pamatuju, jak u nás počínala "hysterie", kdy se hltaly stránky knižní série. A kdy jsem k Harrymu pojal tvrdošíjný odpor jako téměř ke všemu, kolem čeho je obrovské haló. Navíc má skepse vycházela ještě z jedné věci, a totiž z toho, že já vyrůstal na seriálu Čarodějnice školou povinné, na nějž nedám dopustit. Jehož knižní předlohu (originálem ze 70. let) rád při nějaké příležitosti čtenářsky rád porovnám s jeho mladším protějškem=o) A tak jsem musel já i Harry zestárnout o dvacet let, než jsme si k sobě našli cestu a mohli se setkat v knižní formě. Bylo na čase, protože už dávno jsem došel poznání, že Rowlingová stvořila novodobý (nejen) literární fenomén, který dosud nebyl překonán. A nejspíš ještě dlouho nebude.

Vyplatilo se. Rychle jsem pochopil proč je příběh mladého čaroděje tak moc oblíbený. Zajisté na tom u nás má nemalou zásluhu český překlad Vladimíra Medka, jehož práci je nutno (o)cenit. První díl znám díky několikerému shlédnutí filmu, a tak se mi do hlavy draly obrazy, které tentokrát - jak to v podobných případech jinak bývá - nerušily, ale skvělou knihu doprovázely. Už vkročením do Příčné ulice počala působit kouzla profesorky Rowlingové, která vyčarovala naprosto do detailu propracovaný, komplexní, okouzlující svět, kdy čtenář nevychází z údivu jako Alenka. Přitom použitý jazyk je jak poklidný vodní tok; plyne pohodlně a člověka má tendenci kolíbavě unášet, aniž by se onen plavec sebeméně trápil silou živlu.

Nemá smysl se zabývat podrobněji obsahem Harryho Pottera a Kámene mudrců; vždyť to zná každé dítě v našem světě. To se nedá nic dělat, tyhle záležitosti světového významu britská literatura umí. Tolkienova Středozemě, Pratchettova Zeměplocha, Carrollova Alenka v říši divů, Milnův Medvídek Pú, Rowlingové Harry Potter. Jediné, co se dá dělat, je brzy nakousnout druhý díl a podívat se znovu do Bradavic.

katerina5544
11.06.2022 5 z 5

Jsem generace x let pred HP takze me to uplne minulo. Videla jsem film - prvni dil, ktery se mi libil, ale extra wow to nebylo tudiz jsem od knihy moc necekala. Jak ja se spletla :) pribeh je to fakt kouzelny, vtipny a chapu proc je tak oblibeny. Skvela pohadka :)

HematomMyokardu
03.06.2022 4 z 5

Znovu jsem otevřel a kniha ze své krásy opravdu neztratila.
Jen se nám zkrátka mění zeitgeist.
Jako dítě si pamatuji když se mnou tahle série "vyrůstala" - od ranných a naivních přestav o světě za zdmi rušného nádraží a od páprdů v pestrobarevných kostýmech se v pozdějších dílech dostáváme k otázkám morálky, prvním láskám a ovšemže i k chaoskampfu a těžké okultní tématice. Nevím jak u vás, ale osobně se mi knížky dostaly do rukou, i když už polité a omačkané (dík sestři), zhruba v odpovídajícím věku cílovky daného dílu.
Za to a za možnost zažít a sdílet ještě ten starý potterovský hype který přišel s origoš brito-folko bijáky jsem navždycky vděčný.
K Fantastickým zvířatům a údajně transfobní autorce už mám bohužel moc daleko.

zdenaR
02.06.2022 4 z 5

Spolu s vnukem jsem se dala do poslouchání audioknihy - skvěle namluveno Jiřím Lábusem. Nevím, jestli ve svém věku bych knihu četla, ale poslech byl super.

Shimaelka
02.06.2022 5 z 5

Knížky o Harry Potterovi se mi dostali do rukou až po tom co jsem viděla první tři díly filmu. Bylo to trošku něco jiného, ale mělo to svoje kouzlo, milovala ( a miluji) ten děj a vše co se kouzelného světa týče.

nikolma254
29.05.2022 5 z 5

Asi nechápu, jak někdo nemůže mít tuhle kouzelnou sérii rád :) Vždycky se k ní ráda vracím. Rowlingovou prostě nikdo netrumfne. Ať je jaká je, tohle se jí povedlo a nenávratně se zapsala do historie.

OlafSveinsson
24.05.2022 5 z 5

Jako mnoho dalších i já jsem s příběhy Harryho Pottera vyrůstal. Poprvé mně a mému mladšímu bratrovi četl Kámen mudrců děda. Dodnes si pamatuji jeho souboj s anglickými jmény, třeba profesorka Emcégonagallová neměla chybu :-) Později jsem ho četl snad každý měsíc a i když jsem ho naposledy četl zhruba před patnácti lety, pořád si to pamatuji skoro slovo od slova.
Dnes už by ode mně tenhle pohádkový příběh pět hvězd určitě nedostal, ale nostalgie je nostalgie :-)

Lajka2012
23.05.2022 5 z 5

SKVĚLÁ KNIHA!!! Čekala jsem, že se mi to líbit nebude, ale to jsem se mýlila!
Harry Potter je moc zajímaví a zábavný a hlavně čarovný a kouzelný.
PĚT HVĚZDIČEK!!!

Hanncha
23.05.2022 5 z 5

Ach taková milá pohádka.

Čmeláček
14.05.2022 5 z 5

Výborná kniha. Harry Potter je prostě nejlepší :))).