Netopýr

Netopýr https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145158/bmid_netopyr-tZy-145158.jpg 4 5750 1027

Harry Hole série

První román ze série případů Harryho Holea, ve kterém nekonvenční kriminalista odjíždí do Sydney sekundovat místní policii při vyšetřování. Kniha získala řadu ocenění a odstartovala dráhu Joa Nesboho k dnešní pozici hvězdy světové krimi. V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem - symbolem smrti...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Flaggermusmannen , 1997

beata-betsy2310
08.01.2023 2 z 5

2 dni strávené v spoločnosti Harryho Hola. Začala som, ako je u mňa zvykom pekne po poriadku... a pustila som sa do zoznamovania s toľko oslavovaným hrdinom od Jo Nesbo. A priznám sa, že som sa zo začiatku aj hnevala. Napätia v príbehu v prvej polovici nebolo ani za mak, aspoň že som sa v množstve opisov čo to dozvedela o osídlení Austrálie a živote domorodého obyvateľstva - čo bolo zaujímavé, ale ja som sa pustila do detektívky, či? Rovnako dynamike príbehu uberali aj opisy Harryho života, či jeho spomienok na udalosti dávno minulé. Aj napriek frflaniu počas čítania som sa nevzdala a konečne, síce až v poslednej tretine knihy som "bola odmenená". Manikúra to prežila bez ujmy, ja tiež, tak idem na Švábov.

Petr13103
30.12.2022 5 z 5

Musím se přiznat že jsem od této knihy moc nečekal kvůli recenzním a musím přiznat že byly částečně pravdivé: 200 stran se tam nic neděje. Ale jinak je kniha strhující a úžasná krásně jsem si vykreslil postavy. Ale má to jeden háček, já jako první četl Sněhuláka a díky tomu jsem hned znal vraha protože tam byl zmíněn. Jinak excelentní Nesbø jako vždy.

KlariN
11.12.2022 3 z 5

Harry se představuje. Scandi noir prvky vzhledem k australským lokacím zatím poněkud upozaděny, genius loci, některé vedlejší charaktery i fragmenty z minulosti hlavního hrdiny výborně formulovány. Bonusem je i přítomnost osvěžujícího nadhledu. Mínusem budiž přepálený závěr, jenž evokuje bondovky. Coby otevření série však uspokojivé.

Johncze
21.11.2022 4 z 5

Moje první setkání s veleslavným Nesbem a myslím, že to nedopadlo vůbec špatně. Nečekal jsem, že zrovna první díl severské krimi bude zasazen doslova na druhý konec světa, ale o to to možná bylo zajímavější. Popisy míst a postav jsou poutavé, dobře to odsýpá a stále se něco děje. Harryho postava je celkem fajn. Co to trochu shodilo je zbytečně divoký konec a místy příběh přitažený za vlasy.

dzejkbeltygros
20.11.2022 4 z 5

Jak tu píšou i ostatní, tak začátek byl mírně vleklý, občas jsem se ztrácela a musela trochu víc zapojit mozkové závity, ale to k tomu patří. Konec byl napínavý a otevřený, takže za mě super!

AndelkaZoubek
20.11.2022 4 z 5

Dobře napsaná detektivka, ale nevtáhla mě příliš do děje. Zejména první půlka knížky byla trochu vleklá, konec knihy jsem si užila více.

lada3781
18.11.2022 4 z 5

Na první knihu s HH to bylo poměrně slušné. Plusem je určitě i zajímavá lokalita.

monika3332
16.11.2022 3 z 5

Jelikož nečtu tuto sérii, tak jak byla napsána, tak jsem ji ocenila. Je pravdou, že začátek, byl dost pozvolný a takový nevyzrálí. Zato závěr knihy měl šťávu a překvapivé, alespoň pro mě, rozuzlení.

cziss
14.11.2022 3 z 5

Celkem průměrná detektivka. Líbilo se mi prostředí Austrálie a že autor občas zabrousí i do reálií nebo mytologie prostředí. Napětí ke konci na jedničku.

Swissman
02.11.2022 3 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem nechápal, jak se z tohoto autora mohla stát taková literární star. Není to špatný, ale ani skvělý.

ANDY28
26.10.2022 5 z 5

Musím dát plný počet i když souhlasím s komentáři níže, do půlky knihy jsem se nudila a myslela, že ji nedočtu, pak jsem nemohla přestat číst. Pan Nesbo je bedna a díky včerejší autogramiádě se ukázal taky fajn člověk. Jsem závislá na Harry Holem!!!!

sabuska
26.10.2022 2 z 5

Měla jsem asi velké očekávání od první knihy série, přišlo mi to zbytečně zdlouhavé: popis Harry osobního života, kultury homosexuálů a života domorodců Austrálie. Nerada odkládám nedočtenou knihu a musela jsem se nutit ke čtení.

Mayaotzin
25.10.2022 3 z 5

Audio: Moje první audiokniha a musím říct, že je to velmi náročné na soustředění, ačkoli v podání Hynka Čermáka fakt pecka.

Kniha: Bylo to i mé seznámení s J. N. a musím říct, že to bylo dobrý :-) určitě budu v sérii pokračovat. Harry je sympaťák :-)

jes09
21.10.2022 3 z 5

Mé prvotní setkání s J.N., bála jsem zklamání a to se dostavilo. V tomto příběhu by mi stačilo přečíst si druhou polovinu knihy, často jsem ztrácela pozornost na čtením..

Kaacule
16.10.2022 4 z 5

Nevím, čím bych měla knihu vypíchnout; je to dobře vystavěná detektivka, vše ladí, člověk dumá, kdo je vrah a občas má i nějaký ten tip (který samozřejmě není správný, autor nás ale má kde chce), nicméně na plný počet hvězd očekávám něco víc. Musím ale ocenit australské prostředí a austrálské legendy, které pěkně dokreslovaly příběh i atmosféru.

Veronika_mad
04.10.2022 3 z 5

Před několika lety jsem četla Sněhuláka, tak jsem si řekla, že si přečtu od začátku celou sérii. Bohužel zatím zklamání, ale dám to a třeba změním názor :)

adabraz
01.10.2022 3 z 5

První kniha od autora co jsem četla. Občas mi Harry lezl trochu na nervy, ale postupem času jsem si na jeho osobnost zvykla. Kniha je brutální a vtipná zároveň, což se mi na ní opravdu líbilo. Není to jen klasický mord o ničem :).

santa1212
16.09.2022 5 z 5

Také jsem se dostal k Netopyrovi až po přečtení několika dalších Holeovek, a za me jde o skvělý start série. Knížka se četla výborně, je napínavá, člověk se v ději nijak neztrácí, a Harry ... je už v prvním díle proste Harry :-))

janina66
14.09.2022 3 z 5

První povina knihy taková zmatečná, přeskakování v ději. Ale poslední třetina velmi napínavá, zejména honba vraha v mořském akváriu.

Morgenstern27
13.09.2022 3 z 5

S Jo Nesbem jsem se prvotně seznámila skrz knihu Sněhulák, kterou jsem měla možnost částečně přečíst a nadchla jsem se pro jeho styl psaní. Rozhodla jsem se jít tedy popořadě a tím pádem jsem se dostala k Netopýrovi. Musím říct, že první zhruba třetina knihy ve mně nevyvolala nějaké nadšení a četla jsem ji dlouho. Místo případu se člověk více spíše dozvídal o životě v Austrálii, některé pasáže pak byly pro mě vyloženě nudné a spíš sloužily jako nějaká vata, bez které bych se v knize obešla. Nicméně od půlky jsem knize začínala trochu přicházet na chuť a závěr byl pak výtečný, byť mě trochu mrzelo, že akce přišla až na několika posledních stranách. Tohle vše má navíc asi za následek, že za několik týdnů si zřejmě z příběhu už moc pamatovat nebudu, jelikož mě v podstatě kniha do půlky spíše nudila a pak se během mrknutí oka událo vše zajímavé, takže to ve mě nezanechalo úplně hlubokou stopu. Věřím, že další díly se ale budou postupně pilovat k lepšímu. :)