Černá ozvěna

Černá ozvěna https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43479/bmid_cerna-ozvena-6F1-43479.jpg 4 493 106

V Černé ozvěně se českým čtenářům představuje Harry Bosch, policista, který nejraději pracuje na vlastní pěst. Bez nadsázky lze říct, že k řadě slavných postav „americké tvrdé školy", jakými jsou například Phil Marlowe či Steve Carella, přibyl další plnokrevný detektiv, který se s rutinou a invencí pohybuje mezi organizovanými zločinci, překupníky drog, zkorumpovanými státními úředníky a brutálními zabijáky. Tentokrát Harry vyšetřuje smrt svého přítele a spolubojovníka z vietnamské války. V tajuplném bludišti zločineckého podsvětí, se kterým je konfrontován, ožívá hrůza, kterou kdysi zažil ve Vietnamu jako příslušník jednotky specializované na boj v podzemních tunelech. Boschovou partnerkou v tomto souboji s nebezpečnými zločinci, jimž se podařilo proniknout na důležitá místa v policejním aparátu, je agentka FBI Eleanor Wishová. Jejich vztah dočasně přesáhne kolegiální roviny, což Boschovi zkomplikuje obtížné rozhodování mezi spravedlností a pomstou, před které je v závěru případu postaven.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

The Black Echo , 1992

heavy66
04.01.2022 5 z 5

V novém roce si mě rodina zatím moc neužila, neboť jsem byl od Silvestra ponořen v Černé ozvěně! Vietnamské téma včetně expresivního popisu bojových podmínek Tunelových krys do příběhu výborně zapadá. Pachatele jsem v druhé půlce tušil, jen jsem neměl představu jak a hlavně proč?
Výborná detektivka, logicky pointovaná, okořeněná kapkou červené knihovny a špetkou brutality, to je radost číst!

Alto98
18.11.2021 5 z 5

Los Angeles v devadesátých letech. Možno číst a zároveň sledovat Harryho na mapě. Dozvuky vietnamské války. Napínavý příběh.

TomHr
26.10.2021 4 z 5

Na své si přijdou příznivci klasických amerických thrillerů, najdou v knize napětí, atraktivní prostředí, správného vyšetřovatele i atraktivní ženu. Ale snad se jedná víc o detektivku: přece jen je tady o něco víc klasické detektivní práce než brutálních mordů, přestřelek a honiček. Hlavní hrdina je sympaťák a jak už to bývá, nese si s sebou nějaká ty bubáky z minulosti. Je to jeho neústupnost a správný instinkt, co nakonec vede k vyřešení dobře naplánovaného zločinu. Samozřejmě, jak se v thrilleru sluší, na konci víceméně umře. Ale přežije to!

Péťa86
16.10.2021 5 z 5

Další “trhlý detektiv”... Správná detektivka, kdy na další pokračování přijdete až těsně před “akcí”. Doporučuji milovníkům detektivek” :-)

ninano
20.09.2021 5 z 5

Velmi originální nápad. Kniha je napínavá a nedá vám se od ní odtrhnout. Přečteno jedním dechem.

orinka3
15.09.2021 5 z 5

Nic pro klaustrofobiky. Když si představím, co má Harry Bosch za sebou ve Vietnamu a teď má před sebou opět těsný tmavý prostor - to teda! Navíc s mrtvolou. Mrtvolou jeho někdejšího spolubojovníka. A začne se rozvíjet naprosto fantastický příběh, ve kterém hraje roli dávná minulost a současná touha po zbohatnutí. Harrymu se zdá ledacos podezřelé, a protože je šťoura, co má představivost, se brzo dostává na kobylku těm, co si přejí pracovat v utajení a Bosche dostat z cesty. Jeho kolegyně Elizabeth s ním utvoří dvojici, která společně pátrá, odolává nebezpečí a málem to skončí happy endem a šťastným spolužitím. Málem. Konec je hodně překvapivý. Děkuji za chytrou, vymazlenou detektivku, která je od začátku do konce plná napětí a nových situací.

Olous1
13.09.2021 5 z 5

Opět díky mým knižním přátelům jsem začala číst tuto skvělou sérii s detektivem Harrym Boschem, která je úžasná. Čeká mě celkem dost knih v této sérii na které se moc těším. Za mě 100%.

vnimat_Krasu
05.09.2021 3 z 5

Jako někoho, kdo dosud Bosche hltal jenom z televize, mě Černá ozvěna překvapila hned ve dvou směrech. Tím prvním je, že jde Connelly čistě jen po jednom případu a nekombinuje víc různých zápletek, jako to dělal televizní Bosch. A tím, že se v knížce nekupí moc mrtvol a jde se úplně čistě po policejní piplačce, mi knížka přišla ještě o level zemitější než seriál. Druhým směrem je Vietnam. Harryho zážitky z vietnamský války mě tu bavily moc. A skoro mě až mrzelo, že tuhle kapitolu hlavního hrdiny v Amazonu úplně vyškrtli. Bosch je sympaťák, jeho začátky s Eleanor zábavný a Connelly ti starou školu píše lehce jako pírko. Škraloup Černý ozvěny pro mě ale je, že mi prostě samotnej případ nepřišel tolik nosnej. A mnohem víc než jeho řešení mě bavilo zjišťovat, odkud Harry sebral ten nádhernej dům a proč proboha Edgar dělá realiťáka.

MatoPalkes
24.08.2021 4 z 5

Kedže som nezačal chronologicky tak toto bol môj asi desiaty Connelly. Poctivá práca, ale treba uznať, že viacero ďalších kníh ma lepších. Harry Bosch super.

Ivan F
15.05.2021 4 z 5

Connellyho knihy som dlho odkladal, predsa len sérií s nejakým detektívom/vyšetrovateľom/kriminalistom, ktorý si nesie nejakú traumu z minulosti, alebo má problém/závislosť je plno a nie všetci sú mi knižne sympatický. Takže mi Hieronymus Bosch skutočne predlho unikal - na moju škodu. Na rozdiel od autorov bažiacich si v detailných opisoch miest činu a obetí, to Connelly nerobí (teda aspoň v mojom prvom stretnutí s H.B.) a namiesto toho má celá story správne tempo, ako aj gradáciu. Jediný problém vidím v tom, že mám schémy detektívok natoľko načítané, že som pomerne rýchlo odhalil (áno, je to len tip počas čítania), kto za tým všetkým stojí, len motív mi musel byť vysvetlený. Toto sa mi za posledné roky pomerne často pri detektívkach alebo krimi príbehoch stáva, čo ma na jednu stranu teší a na druhú štve, lebo prichádzam o moment prekvapenia. Podtrhnuté a spočítané, môj prvý Connelly bol ok a verím, že v budúcnosti sa ešte stretneme.

kahoma
14.05.2021 4 z 5

Mé první setkání s autorem - v audioknize. Výborně načteno Martinem Preisem. Zpočátku nic moc, ale po onom pomalém rozjezdu se mi to začalo líbit a líbilo se mi to až do konce. Sice zapletení do zločinu jeho parťačky a jejího kolegy bylo od počátku na spadnutí, ale až tak moc mi nevadilo, že na to hlavní hrdina přišel až téměř na konci... Pár otázek mě sice k obsahu napadá, ale tak to bývá často - jde-li o fikci.
Mohu doporučit. Ráda si přečtu něco dalšího od stejného autora.

jefff
25.03.2021 4 z 5

Velmi slušná detektivka s příchutí staré školy. Bosch je celkem fajn, byť by si zasloužil ještě barvitější charakter, ale oproti některým nesympatickým vyšetřovatelům je jeho chování věrohodné a čtenářsky vděčné. Samotná zápletka není kdovíjak komplikovaná a v některých momentech trochu přitažená. Ale celkový dojem je dobrý.

janina66
02.03.2021 5 z 5

Výborná detektivka se sympaťákem Harrym a jeho poctivé detektivní pátrání po vrahovi. Je to klasická detektivka bez množství mrtvol. Líbila se mi.

MichalPuchovsky
11.02.2021 5 z 5

Pomalý rozbeh, ale za tie zvraty v druhej polovici si kniha zaslúži plný kotol.

MatoPalkes
27.01.2021 4 z 5

Connelly velmi dobrý od prvej knihy. Ale má aj lepšie. :)

Aymira
02.01.2021 3 z 5

Případ pro Harryho Bosche, který si vždy jede tak trochu podle vlastních zákonů. I proto je v hledáčku policejního Úřadu pro vnitřní vyšetřování. Řeší případ zavražděného narkomana, s kterým kdysi sloužil ve Vietnamu. Stopy vedou až k zářivým diamantům a nakonec se ukáže, že nikdy nesmí nikomu důvěřovat - ačkoliv čtenář toto samozřejmě odhalí mnohem dříve než Harry.

milary
14.12.2020 5 z 5

Jak se máš? Jeden ze stále méně a méně formálních dotazů letošního podzimu. Musím radostně přiznat, že jako čtenář se mám skvěle. Se samotným závěrem roku mi prostě „padají karty“. Teda knížky. Zrovna tenhle Harry Bosch… Ještěže se Connelly pochlapil a napsal sérii tak košatou, pyšnící se červenými čtverečky (a taky lakonicky - bez dalšího - pětihvězdičkovými i komentářovými reakcemi mých TOPíků a dalších fajnšmekrů).

První díl se mi moc líbil. Ehm.., přiznáváám.., já ještě žádného Bosche nečetla; myslela jsem, že si nevšimnete… Ale no táák, nechte si to :). Můžu teda být fajnšmekr s váma? Protože tenhle Harry Bosch, to je přesně dávkovaná kriminálka podle mého gusta. Drsná škola, drsné devadesátky... To mě neplaší. Zárukou je mi Connellyho mnohokrát oceněné tvůrčí mistrovství těžící mmj. z praxe investigativního reportéra, zabývajícího se kriminálními činy. Klasické vyšetřování. Klasická rivalita. Téma vietnamské války. Děj bez vypadávajících baterek. A zažívacích obtíží v důsledku nechutných prostředků zvyšujících rádoby šokujícím způsobem napětí v bestsellerových thrillerech. (A zakrývajících žalostný nedostatek oné nadstandardní nápaditosti prozrazující špičkové autory). Třicet let? No, kdo umí, ten umí, že?

Poslouchala jsem audioknihu. Četl skvěle Martin Preiss.

tereza1198
05.12.2020 5 z 5

Viděla jsem dvě série seriálu Bosch. Když jsem zjistila, že existuje knižní předloha, nebylo co řešit. Bosch je ten druh chlapáka na kterého se ráda dívám a o kterém ráda čtu. Příběh je napínavý, charaktery živé a Harry je prostě drsňák.

ArwenAragorn
29.10.2020 4 z 5

75%
...."Tehdy jsme byli prostě parta kluků, kteří se báli tmy. A v těch tunelech byla přímo příšerná tma........My říkali, že jdeme za černou ozvěnou. Připadalo nám, že jdeme do pekla.Tam dole pod zemí cítil každý jen strach. Být tam dole bylo stejný, jako být mrtvej."

Teď nevím, proč jsem čtení knih od Michaela Connellyho odkládala. Harry Bosch mě prostě baví. Zase jiný týpek, do řad policistů moc nezapadá, má svoje způsoby při vyšetřování, které někdy neodpovídají pravidlům, ale je to klaďas a světe div se, není ani závislý na lécích, alkoholu a drogách, jedině teda, že kouří jako tovární komín. Patří prostě do staré americké tvrdé školy. Myslím, že kdybych se s ním setkala, líbil by se mi.
Detektivka má po zdlouhavějším začátku příjemný spád, dobře se čte, k závěru je akčnější. A dozvěděla jsem se něco o tunelových krysách ve válce ve Vietnamu.
Mohu doporučit.

JSmerda
16.10.2020 5 z 5

Nečetl jsem příběhy Harryho Bosche popořadě, takže tento první příběh byl pro mě svým způsobem bonusový. Především jsem se dozvěděl více informací k hlavní postavě. Jinak autor Michael Connelly už od první knížky válí :)!