Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce

Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468167/bmid_hajovna-hXF-468167.jpg 4 940 940

Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce. Píše se rok 1985. Linda žije na hájovně, která je součástí vojenského prostoru, v němž jsou umístěni ruští vojáci. Jedné noci změní hloupá legrace nezvaných hostů její osud v tragédii a Linda se ocitne ve vězení. Oporou jí je mimo manžela i kamarádka Hanka. Po propuštění z vězení se vrací na hájovnu ...... celý text

PetraBery
20.03.2022 4 z 5

Jak anotace napovídá, jedná se o příběh o ztrátě svobody a mateřské lásky. Ta jediná držela hlavní hrdinku Lindu v nejtěžších chvílích. Silný smutný příběh z doby, která je autorkou opravdu dobře vykreslena. Můžu jen doporučit.

amanek
18.03.2022 5 z 5

Hodně silný příběh, od kterého se nejde odtrhnout.
Cítila jsem s hlavní hrdinkou, ale neodsuzovala bych ani Hanku. Situace byla těžká pro všechny.

marwinmh
17.03.2022 4 z 5

Jak jedna nepatřičná "legrace" změní životy mnohým lidem - matka přijde o dítě, manžela, domov, dítě přijde o matku, kamarádka v těžké situaci pomůže nad rámec žádané pomoci.
Svižný a velmi čtivý děj, náhled do několika let života ve vězení i v pohraničí.

Ophelie
15.03.2022 5 z 5

Hodně silný příběh. Bavilo mě pozorovat, jak se z mladičké nevyzrálé dívky Lindy stává vyzrálá žena. Hanka byla kamarádka opravdu k nezaplacení - bych jí hnala. Ale zase na druhou stranu - těžko soudit. Nejen Linda, ale i Vojtěch s Aničkou to měli hodně těžké. Téma mateřské lásky, ale i svobody zpracováno opravdu bravurně, kniha ihned vtáhne do děje. Za mě překvapení a objev tohoto roku (a to je teprv březen ;-)). Rozhodně doporučuji.

Lena79
12.03.2022 5 z 5

Život v hájence umístěné na samém okraji vojenského prostoru, který zabrali ruští vojáci nebyl asi jednoduchý, když máte sousedy takové jaké máte. Z jedné strany romantika, z té druhé strach.
Co se týče Hanky, tak tu bych vypráskala bičem. Opravdu skvělá kamarádka.
Kniha se četla dobře, děj plynul bez zbytečných prodlev.

Nepri
11.03.2022 4 z 5

Celkem zajímavá kniha, která se dobře četla. Příběh byl uvěřitelný a rychle ubíhal. Líbilo se mi jak se Linda, naivní holka, stává ženou a vyrovnává se s tím, co jí život připravil. Určitě doporučuji přečtení

L.Helena
10.03.2022 4 z 5

Krásná kniha, moc dobře se mi četla, přestože příběh byl vlastně celou dobu hodně smutný. Při čtení jsem se nemohla zbavit pocitu naštvanosti na ty pitomce, kteří pod vlivem alkoholu vymysleli a uskutečnili neuvěřitelnou blbost a vlastně způsobili všechno to špatné, o co v knize šlo (a ještě měli tu drzost žádat o odškodné!).

Nemůžu si odpustit kritiku anotace ke knize - to není upoutávka na knihu, ale její stručný obsah od začátku až do konce, s vyzrazením všech klíčových momentů. Kdo tohle píše? Vždyť vyspoileroval to, co měl čtenář sám odhalovat až během čtení!

monushka
08.03.2022 5 z 5

Tato útlejší kniha mě svým silným příběhem dostala. Na dva večery jsem se stala Lindou a vše prožívala s ní. Vše jsem jí věřila a ve všem s ní soucítila. Dlouho na Hájovnu nezapomenu. Jdu se poohlédnout po nějaké další autorčině knize.

HanulkaK.
07.03.2022 5 z 5

Přečteno za den, nemohla jsem se odtrhnout, strašně smutný příběh, v téhle době velice aktuální.

Nikkiproch
06.03.2022 4 z 5

Velmi těžký příběh plný beznaděje, kterou čtenář dokáže cítit s hlavní hrdinkou. Jazykově kniha trochu slabší, ale příběh to zcela vyváží a odnáším si hodně silný zážitek, určitě ještě zesílený současnými událostmi.

hzd
06.03.2022 5 z 5

Krásná knížka. Nemohla jsem přestat číst. Rozhodně pošlu knížku dál. Tu si musí přečíst každý.

gargamelka
06.03.2022 5 z 5

Moje první knížka od autorky, celou knížku jsem si maximálně užila. Perfektně vystavěný příběh o několika nelehkých tématech - návrat z vězení, mateřství, vztahy v rodině, manželsvtí a okolním prostředí. Knihu jednoznačně doporučuji.

Peggy2711
05.03.2022 4 z 5

V knize jsou pěkně popsané pocity Lindy, která je odsouzená. Co všechno prožívá ve vězení a jak se s tím snaží vyrovnat a žít. Návrat domů je pro ni větší rána než rozsudek, ale dalo se to čekat a i ona se s tím pere a snaží se situaci vyřešit. Pěkně popsané i chápání dětského myšlení.

Evišťátko
04.03.2022 4 z 5

Možná v knize pokulhává styl psaní,ale myslím si,že v ní jde hlavně o předání jednoho životního osudu.A to na ní oceňuji.

cornetka
03.03.2022 5 z 5

Krásné a silné vyprávění o Lindě a jejím životě v hájovně a posléze jejím obhajováním, kterým si chtěla získat zpět svoji “pozici” matky. Neumím si představit něco takového prožít.

hanzmb
02.03.2022 5 z 5

Měl jsem strach, aby nešlo o červenou knihovnu. Opak je pravdou. Je to drsný příběh s perfektně vybudovanou logikou. Ty zápletky a vztahy takhle poskládat si zasluhuje plný obdiv. Jen nevím, co má autorka proti nám chlapům. V celé knize není jediná sympatická mužská postava. Snad až ten kuchař, který se mihne na konci. Místo hájovny se dá určit jednoduše: Přímý vlak Moskva-Milovice byl leta součástí našeho jízdního řádu. Po letech si vybavit hlášky o bratrském dělení či kole ukrajina bylo taky moc fajn. Jen ten univermag byl trochu přehnaný. V MB jsme ho sice měli přímo na hlavní třídě, ale hrdost mi nedovolila do něj někdy vstoupit, natož si něco koupit. Že by se však někdo chlubil v něm koupenými jeansy jsem fakt neslyšel.

knihomol1985
02.03.2022 5 z 5

Tak tohle byla pecka - dobrý příběh ze života který mě vzal hned od začátku, knihu si nechávám doma v knihovně, jednou se rád na Hájovnu vrátím .-)

1alena1
01.03.2022 4 z 5

Zajímavá kniha z nedávné minulosti, je fajn si stále připomínat dobu nedávnou, ale "zaplať pánbůh" minulou. Nežehrejme nad naší současností. Rusáci teď trápí jiná území a mnohem mnohem hůř.
To jak snadno se dostala hlavní hrdinka do vězení by se už doufám také takto stát nemohlo, ale nikdy nevíme, kdy na nás osud připraví nějakou past.

mira.l
25.02.2022 5 z 5

Tak tohle mě moc bavilo. Někteří tady žehrají nad strohým stylem psaní, mně se naopak ten stručný, výstižný styl bez zbytečné omáčky, celkem líbil. Asi jsem nebyl sám, kdo tu hájovnu v podstatě viděl před sebou. Celý ten příběh, to jak se Linda do hájovny dostala, svatba, narození dcery, byla dalo by se říct až idylka, narušená jen přítomností ruských vojáků. Idylka ale netrvala dlouho a po jednom nevydařeném plese a ne zrovna chytrém nápadu Lindiných kamarádů se její život v mžiku otáčí zcela naruby, aby se za mámou čtyřměsíční dcery na dlouhých pět let zabouchla vězeňská vrata. Ve vězení sledujeme její beznaděj, vězeňský stereotyp, stesk po dceři, poznáme, s jakými existencemi přišla do styku, ale sledujeme i její očekávání propuštění, se kterým však přichází i obavy z toho, co se v hájovně mezitím děje... Ne, Linda, ač dvacetiletá, rozhodně není hloupá...
Pro mě snad nejzajímavější částí byl poslední, třetí díl po Lindině propuštění a návratu do hájovny, kde mezitím vznikla nevšední situace, po jejím příjezdu čítající trojúhelník, kdy ji - a to se vším všudy - zcela plnohodnotně zastoupila její nejlepší kamarádka Hanka, která Vojtěchovi pomáhala s výchovou dcery (potud dobrý), ovšem nezůstalo jen u toho. Linda to tak trochu čekala, zároveň se této situace bála a zpočátku nevěděla, jak z ní ven. Manžel ani tchyně za zády jí to nijak neusnadňovali. Od prvních chvil bylo zřejmé, že Linda je tady jaksi navíc. Jak tuto situaci vyřeší, jsem byl docela zvědavý od prvních vět třetí části.
Lindin manžel Vojtěch mi připadal od začátku takový divný, nerozhodný, citové chladný, k manželce se choval dost odtažitě, bál se řešit zásadní věci, ve kterých byl dalo by se říct až zbabělý. Takže se mi celkem zamlouvalo, jak to nakonec dopadlo.

Je to sice příběh z minulého režimu, smyšlený ve své základní zápletce existence rodiny ve vojenském prostoru, kontrolovaném Rusy, dneska už něco takového nezažíváme, ale jsem vážně sám, koho během čtení občas napadlo, že důsledek Lindina činu (ocitnutí se ve vězení, dočasná ztráta rodiny, přátel, práce, domova, a v neposlední řadě to, co následuje po propuštění) se vlastně může stát komukoliv z nás i dnes, naprostá většina z nás denně jezdí, domýšlíme, co se může stát, kdykoliv usedáme za volant...?? Z tohoto pohledu mi ten příběh přijde ještě silnější. Za mě bez diskuze, píšu pět.

LenkaMacak
25.02.2022 3 z 5

Čtivé, zajímavé, ale čekala jsem trošku víc..

vězení, věznice 80. léta 20. století rodinné vztahy socialismus ze života mateřství české romány

Karla Kubíková
česká, 1948