Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce

Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468167/bmid_hajovna-hXF-468167.jpg 4 940 940

Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce. Píše se rok 1985. Linda žije na hájovně, která je součástí vojenského prostoru, v němž jsou umístěni ruští vojáci. Jedné noci změní hloupá legrace nezvaných hostů její osud v tragédii a Linda se ocitne ve vězení. Oporou jí je mimo manžela i kamarádka Hanka. Po propuštění z vězení se vrací na hájovnu ...... celý text

boeink
10.04.2022 5 z 5

Knížka mě zaujala moc pěknou obálkou a ledabyle přečtenou anotací. Je psána opravdu takovým úspornějším stylem, který ne úplně každému sedl.
Mě ano. Dvěstě stran úplně stačilo na trochu smutný, tragický příběh o (ne)svobodě a lásce k dítěti i muži. Oddechovka, ale na vážnější téma. Četla se dobře a líbila se mi.

zimolka
10.04.2022 5 z 5

Nádherná ,čtivě napsaná kniha.

JitaJL
09.04.2022 5 z 5

V podstatě hned od začátku knížky jsem byla vtažena do příběhu, který se z velké části odehrává ve vojenském újezdu, kde žijí ruští vojáci. Ihned jsem si představila Milovice, kde žili ruští vojáci od roku 1968. Vzhledem k tomu, že je to poblíž mého bydliště, pamatuji si velmi dobře, že jsme jako děti věděly, že do blízkého lesa se nesmí. Při čtení jsem pořád přemýšlela, kde se hájovna Lindy a Vojty mohla nacházet. Úplně jsem slyšela zvuk stíhaček, protože letiště je v podstatě hned za vsí. Taky si vzpomínám, že se říkalo, jaké skvělé zboží měli v tamním univermagu. Ač jsem v té době byla pouze malá holka, vzpomínky se oživily a já strávila dva večery ve společnosti Lindy a jejích starostí/radostí.
Mně se knížka líbila.

Jabkovžupanu
09.04.2022 3 z 5

Příběh hezký, zpracování amatérské. V první polovině knihy se autorka nebyla schopna rozhodnout, jestli chce psát v minulém nebo přítomném čase (ne, nebyl to záměr) - tohle fakt ruší. Jinak zajímavý, lineárně vedený příběh, přečetla jsem za dva večery. Hvězdičky dávám za námět, ne za zpracování.

čef
08.04.2022 5 z 5

Přesně tímto stylem by se měly tyto příběhy ze skutečného života vyprávět. Bez zbytečných kliček a smyček se dozvíme, co mladá žena prožila na konci komunismu, když žila v hájovně ve vojenském újezdu a co musela vytrpět po jedné životní chybce, aby se mohla posunout dál.
Takováto vyprávění mám rád a určitě nejsem sám.

borupet
07.04.2022 3 z 5

Samotný příběh a hlavní dějová linka zajímavá. Ale zpracování velice zvláštní, jakoby odbyté, jednoduché věty, slova, úvahy, strohé popisy. Nepropracované, nerozvedené, jakoby autorka chtěla knihu rychle mít napsanou. Prostě žádný literární zážitek. Zklamání.

Renatecka
06.04.2022 3 z 5

Jsem bohužel mírně na rozpacích, protože od paní Kubíkové jsem po knížce Spálená křídla čekala skvělé počtení. Nebylo tomu zcela tak. Suchopárné, nerozvedené do hloubky, prvoplánové proti "Rusákům", hlavní hrdinka (ať to měla sebevíc těžší) tak mi nepřišla zrovna jako "sympoška". Opravdu taková jednohubka na maximálně dva večery. Víc jak na 3 hvězdičky to nevidím.

LéňaM
06.04.2022 3 z 5

Příběh byl velice smutný a chytí za srdce.
Bohužel při přečtení anotace je prozrazeno třičtvrtě příběhu. Nejvíce jsem si užila až třetí část.
Styl psaní mi moc nesedl.
Nakonci knihy mi chybělo jak to se všemi dopadlo dál. Nějaký epilog by byl fajn.

Krisařka
02.04.2022 3 z 5

Čtivá jednohubka ... Zase trochu něco jiného než jsme zvyklí u těchto příběhů ... Žádná vyšší dívčí ale ve finále se mi to líbilo .

Ronnie68
01.04.2022 5 z 5

kniha, která mě bavila od začátku až do konce ... příběh byl silný (hlavně ta část ve vězení a následně návrat do tvrdé reality) ... a za mě šťastný konec pro hlavní ženskou postavu ... super :)

skalek
01.04.2022 5 z 5

Krásná kniha....pořád jsem doufala ve šťastný konec .....a on nastal...Díky

Lucie311
01.04.2022 4 z 5

Děj velice zajímavý, napínavý jen překvapilo jak amatérsky byl příběh napsán. Škoda

Amitiel76
28.03.2022 5 z 5

Jak tu už často zaznělo, kniha je psaná takovým jednoduchým stylem. Přímočaře, bez zbytečných omáček, kudrlinek a zdlouhavých popisů krajiny nebo toho, co měl kdo na sobě a jak se mu střídaly výrazy ve tváři. Přesto vás příběh přišpendlí, a nedovolí vám odejít dokud nejste na konci. Přes jednoduchý styl, velmi silný příběh.
Děj knihy se odehrává v letech 1985 -89. Tou dobou jsem byla dítě na základní škole, a moc dobře si ji vybavuji. Včetně "Sametové revoluce", kdy jsme chodili s rodiči na demonstrace cinkat klíčema. Člověk tedy chápal, o čem autorka píše. Fronty na banány? Nastříhané noviny místo toaleťáku, fronty před obchody, pořadníky na kočárky i podpultové zboží pro děti? Taková byla opravdu realita...
Příběh mladinké Lindy začíná velice optimisticky. Nečekané těhotenství, svatba, stěhování do hájenky v blízkosti Ruského vojenského prostoru, narození malé Aničky. Všední realita, odlehlost místa, i první manželské neshody, však začínají hezkou idylku nahlodávat. A pak dojde k neskutečné tragédii. A Linda je odsouzena k pěti letům vězení. Doma zanechává muže, a čtyřměsíční holčičku....
Druhá část knihy se odehrává ve vězení, a vypráví o přerodu mladé nezkušené dívky, v silnou a odhodlanou ženu. Ženu, která se nenechá zlomit systémem, ani ostatními vězenkyněmi. Rozhodne se vydržet za každou cenu, a sílu čerpá ze vzpomínek na domov, své dítě a manžela. Touží se k nim vrátit zpátky.
Třetí část, je o jejím návratu. Ale návratu kam? Náhle je tu jakoby navíc. Její místo manželky a matky, už zabral někdo jiný....
Kniha má u mě jen jediné mínus. A tím je zpackaná anotace, která vám vlastně dopředu vyzradí celý děj příběhu. Tak že už od prvních stránek víte, co se stane, i jak to asi skončí. Přesto dávám plný počet hvězdiček.

Mudry
28.03.2022 3 z 5

Musím se přiznat, že mě zarazil amatérský styl psaní. Jak už někdo zmínil v komentářích, tak trochu průměrná slohová práce. Pravdou je, že jsem knihu přečetla za jeden večer, protože jsem prostě chtěla vědět, co se z toho vyklube a jak to dopadne, nicméně jsem si užila až a jen třetí část , bohužel....

veronika4937
24.03.2022 5 z 5

Poslední dobou mám štěstí na knížky, které mě úplně pohltí. Hájovna mi padla do oka na první pohled, má nádhernou obálku . Chvíli jsem váhala, jestli ji pořídit, téma je smutné, ale jsem moc ráda, že jsem se do ní pustila.

Vypráví silný příběh mladé ženy, která se kvůli hloupému žertu dostane do vězení, doma po ní zůstane manžel a malé miminko, a ona po odpykání trestu zjišťuje, že doma není nic tak, jak bylo.

Kniha je napsaná velmi čtivě, příběh rychle utíká, celá knížka má jen lehce přes 200 stránek. Hlavní hrdinka je vrstevnice mých rodičů, bylo pro mě opravdu zajímavé si uvědomit, jaké poměry tu byly +/- v době, kdy jsem se narodila.

markej
23.03.2022 3 z 5

Tahle knížka je hitem Instagramu a na Databázi knih má výborná hodnocení, proto jsem se na ni moc těšila. Popisky o silném ženském příběhu, který byl slibován, ve mně vzbudily pocit, že to bude nějaká druhá Mornštajnová, ale to jsem se tedy šeredně spletla. Příběh podle mě zaujme buď začínající čtenářky, anebo čtenářky opravdu nenáročné, kterým nevadí poněkud školometský styl podobný slohové práci, občasné nelogičnosti v příběhu, příliš černobílé vidění světa. Příběh sám o sobě by byl i celkem zajímavý, ale bohužel, to zpracování je za mě velmi nedostatečné a neuspokojivé. Překvapuje mě i dost chyb v interpunkci, hlavně na začátku knihy jako by byly pro korektorku vedlejší věty vložené naprosto neznámým fenoménem.
Hodnocení: 2,5 ⭐ z 5 ⭐

4xbabča
22.03.2022 5 z 5

Opravdu silný, ale i velmi smutný příběh. Hlavní postava knihy Linda se nastěhuje se svou láskou Vojtěchem do malebné hájovny, která ale stojí v prostoru vojenského újezdu. Jejich život v krásné přírodě je moc hezký, mají pěkný vztah, malou dcerku a jsou šťastni. Ale jen do doby, kdy dojde k nešťastné události a Linda skončí na několik let ve vězení. Ale ani její návrat nebyl snadný. Krásná kniha, krásné čtení, určitě doporučuji k přečtení.

Danago
21.03.2022 5 z 5

Velice zajímavá knížka , čtivě napsaná. Originální a zajímavé téma, silné a k zamyšlení. Moc doporučuji.

LeNÍk32
21.03.2022 5 z 5

Velmi silný příběh... Krásně napsané nešlo se od knihy odtrhnout velmi mne zaujala
Přes všecko trápení má krásný konec
Určitě doporučuji

leona0568
20.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Knížku jsem přečetla se zájmem. Tu dobu jsem zažila, nebylo to jednoduché. Děj knihy je rozdělený do části života Lindy a Vojty, Lindy ve složitém období života ve věznici a návratu Lindy z výkonu trestu. Co všechno může způsobit nešťastná náhoda, hloupý žert chlapů pod vlivem alkoholu, strach zapsaný ve vědomí. Linda mohla prožít normální život s manželem, narozenou dcerou Aničkou. Místo toho se stalo, že ve snaze bránit se, způsobila doživotní tělesné postižení člověku. Byla tvrdě potrestána a odsouzena k výkonu trestu ve vězení na pět let. Muselo to být hodně těžké i pro všechny její nejbližší. V těžkém období pomohla nejlepší kamarádka Hanka, když pomohla se starostlivostí o dceru Aničku. Za tuto péči Linda zaplatila hodně vysokou cenu, přišla o manžela Vojtu a domov. V době, když byla ve vězení Lindě zemřela i maminka. Konec je smutný, ale na druhou stranu je příslibem pro novou budoucnost. Linda odchází z hájovny, s maminkou odchází i dcera Anička. Lindy a Aničky novým domovem se stane jedna farnost na Moravě, kde působí její kamarádka Erika, s kterou se seznámila ve vězení.
Byla to první knížka, kterou jsem přečetla od autorky Karly Kubíkové. Píše dobře, necítím potřebu jí srovnávat s jinou autorkou, má svůj styl psaní.
Určitě doporučuji knížku přečíst.

vězení, věznice 80. léta 20. století rodinné vztahy socialismus ze života mateřství české romány

Karla Kubíková
česká, 1948