Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce

Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468167/bmid_hajovna-hXF-468167.jpg 4 953 953

Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce. Píše se rok 1985. Linda žije na hájovně, která je součástí vojenského prostoru, v němž jsou umístěni ruští vojáci. Jedné noci změní hloupá legrace nezvaných hostů její osud v tragédii a Linda se ocitne ve vězení. Oporou jí je mimo manžela i kamarádka Hanka. Po propuštění z vězení se vrací na hájovnu ...... celý text

Knihomolka544
29.06.2022 4 z 5

Moc pekna kniha, ktera se me dotkla, mozna i proto, ze sama mam male dite a bolest hrdinky z dlouheho odlouceni si ani neumim predstavit.

Az na par popisu k politickemu vyvoji, ktery je cloveku duverne znam, a tudiz se tyto pasaze trochu tahnou a pusobi jako vycet udalosti z ucebnice dejepisu, me dej, hlavne v druhe pulce, chytnul a nemohla jsem se odtrhnout.

Kvituji, ze dej i postavy jsou uveritelne, nic nepusobi prehnane nebo cernobile. Linde jsem, i pres fakt, ze mi pred vezenim obcas prisla trosku hystericka, moc drzela palce a jeji vnitrni vyrovnanost, i kdyz ne dokonalost, mi imponovala.

Zajimavy namet, ktery cloveka nuti premyslet, co by delal na miste Lindy.

Pavouček2
29.06.2022 3 z 5

Být to víc do hloubky, bylo by to lepší. Čte se dobře a za přečtení stojí.

ropotamo
25.06.2022 5 z 5

Kniha čtivá, přečtená jedním dechem. Co bych vytkla je nedostatečné vykreslení pocitů se kterými se Linda potýká. Z psychologického hlediska by se dalo jít daleko více do hloubky.

eva3992
24.06.2022 4 z 5

Příběh o Lindě, která se roku 1985 nastěhuje do hájovny. Ta se nachází ve vojenském prostoru, v němž jsou ruští vojáci. Zvláštní život na samotě poklidně plyne, dokud se jeden hloupý žert nepromění v tragédii. Linda se tak ocitá ve vězení a ztratí nejen svobodu, ale i manžela a malou dcerku.

Silný příběh, který je inspirován skutečnou událostí, autorka skvěle vykreslila a přiblížila nám život v Československu v té době. Je to příběh o lidském osudu na pozadí našich dějin, a to ne zrovna lehkého období.

Je to smutné a těžké čtení, které však autorka zpracovala svižně a čtivě. Nejsou tu žádná hluchá místa, příběh vcelku rychle ubíhá. Moc se mi líbil popis samotné hájovny, měla jsem pocit, že bych se tam hned rozjela a strávila tam alespoň pár dní.

Pro mě zajímavá kniha o nelehkém osudu jedné ženy. Jediné, na co bych upozornila, nečtěte si celou anotaci, na můj vkus je v ní prozrazeno až příliš.

4,5*/5*

josska
22.06.2022 4 z 5

Moje první kniha autorky,taková utlá a tolik bolesti,neporozumnění,lásky se v ní skrývá..Kniha je čtivě napsaná,zajímavé téma,slza ukápla,pro matky smutné čtení,,,určitě zkusím i další knihy autorky a taky moc pěkná obálka...

Josh
20.06.2022 2 z 5

Je to jaksi jednoduché, kostrbaté, ploché. Chybělo mi určité uhlazení, větší citlivost k postavám - opakovaně jen to samé, od nadávání či kritiky, žádné hlubší pojetí charakterů, i když ne že by byly extra zajímavé a vylepšilo je to. Jmenuji recenzi Lenka4, jež mi přijde odpovídající:o) Dojem jakoby to autorka psala narychlo nebo na termín (že by vydání kvůli Ukrajině?), prostě si s příběhem „nevyhrála“.

Co mi přijde možná až bezohledné ke čtenářům – ruské texty bez překladu (i z kontextu nejasné) a nejen pro ty, kdo tento jazyk neznají. Nevím, zda chtěla, aby knihu četli jen ti, co pamatují dobu ruské okupace a socialismu a tak ho měli povinný ve škole. Kdo užívá cizojazyčný (jakýkoliv) text v knize by má být opatrný!

brunettlibrary
18.06.2022 4 z 5

Na prvních stránkách jsem ze stylu psaní byla velmi rozpačitá, autorka má zvláštní styl psaní, ale jak jsem si na něj zvykla, už jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Děj je napsaný hezky, hlavní hrdince fandíte a přejete ji šťastný konec. Zápletka je vymyšlená hezky, sedí do příběhu. Knihu doporučuji!

Kája95
18.06.2022 3 z 5

Na knížku jsem se moc těšila, ale byla zklamáním. Prvních téměř sto stran se neděje vůbec nic pak malá zápletka a pak se dej vleče a vleče. Nakonec hlavní hrdinka konstatuje, že za vše můžou komunisti....

fruitbueno
16.06.2022 3 z 5

Nečekejte žádnou literární událost roku, autorčin styl je spíše strohý, věcný, úsečný, což nebude každému po chuti. Příběh jako takový je zajímavý, dle slov autorky napsán podle skutečné události, svou přímočarostí a rychlým tempem mě chytil a zaměstnal na pouhé tři hodiny.

LuckaH2
15.06.2022 2 z 5

Přeskakovala jsem stránky, měla problém dočíst. Námět má sílu i potenciál, způsob psaní mě nebavil. 7 let v málo stránkách, ač se hlavní vypravěčce stane dost nemilá událost s vězením, malou dcerkou, tedy emotivně silný příběh, vůbec se mě to nedotklo. Nebylo tam psychologické dotažení pro čtenáře. Věty typu "moje maminka byla hodná", to není popis postavy, byť to říká vypravěčka v první osobě. Čekala jsem od knihy o hodně víc. Na druhou stranu chápu, že je to "takové normální čtení" a někomu se to líbí:-)

escapelle
15.06.2022 5 z 5

Příběh mě bavil moc. Jednohubka na půl dne. Styl psaní mi svou syrovostí bez zbytečné omáčky a zabíhání do detailů připomínal A. Mornštajnovou. Hezký příběh k zamyšlení.

ladyka
10.06.2022 3 z 5

Je pro mě těžké knihu hodnotit. Příběh je pětihvězdičkový, zpracování a styl už bohužel nikoli. Nevadí mi strohost, ale jednoduchost a zkratkovitost. Příběh měl velký potenciál,je škoda, že ho nezpracoval někdo literárně zdatnější. Nicméně většině čtenářů to zřejmě nevadí a kniha si získala své místo na výsluní. Velikou výhradu mám však k anotaci, která prozrazuje událost z pozdější etapy knihy (týkající se Hany). Snad to DK po mém poslaném upozornění opraví, jak je vidět z komentářů, nebyla jsem jediná, koho to zaskočilo..

oskli
08.06.2022 4 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila a vlastně ani nevím proč ji hodnotím jen čtyřmi hvězdičkami. Četla se výborně, ale něco tomu chybělo. Vadily mi občasné chyby, možná se děj trochu táhl ve vězení, nebo bych uvítala pohled i ze strany Hanky a Vojtěcha, aby se mi děj dostal víc pod kůži? Nevím. Já sice knihu asi pošlu dál, ale k přečtení bych ji komukoli doporučila ráda. Rozhodně neurazí, ale bohužel ani vyloženě nenadchne...

Polík
08.06.2022 4 z 5

Kniha mi byla velmi sympatická svým počtem stran, nic se tam zbytečně nenatahovalo, vyprávění navazovalo jedno na druhé. Určitě to bylo smutné, ale nikoliv depresivní. Mateřsky velmi citlivé téma. Partnerský trojúhelník zdařile vyřešila smrt tchýně a odsun vojsk, ideální konec :-)

Marika Vanova
26.05.2022 5 z 5

Hájovna je smutný příběh s nadějí v lepší svět. Uvěřitelný a velmi čtivě napsaný, jak už jsem u Karly Kubíkové zvyklá. Škoda jen, že autorka napsala zatím jen čtyři knihy, uvítala bych toho od ní daleko více. Doporučuji.

EmokeII.
26.05.2022 4 z 5

Na knížku jsem se těšila. Ze začátku jsem se nemohla začít, přišlo mi to takové "ploché". A konec jsem už hltala jedním dechem. Trochu mě zklamalo, že je tam málo příhod s ruskými vojáky. Chtěla jsem se dozvědět něco z historie. Ale o tom to opravdu není. Ale jinak chválím a doporučuju.

anezur33
23.05.2022 5 z 5

Dobrá kniha ,která píše o minulé, ne zrovna dobré době.

jromovic
22.05.2022 3 z 5

Pro mě příliš jednoduše napsané, kniha ve mně nevyvolávala emoce. Bylo by fajn přečíst si příběh ze strany Hany.
Nevyužitý potenciál příběhu.

Ann58
20.05.2022 5 z 5

Čtenářská jednohubka na pár hodin. Nicméně jsem ji opravdu přečetla doslova jedním dechem. Zajímavé téma, zajímavé osudy i místa děje. Vše uvěřitelné a opravdové. Nemám, co bych knize vytkla a vzhledem k počínajícímu vztahu matky a dcery bych si ráda přečetla i pokračování...

Lenka4
16.05.2022 3 z 5

Linda se nebojí chodit do lesa, doma za plotem ano. Pohádá se kvůli vypůjčené ruské kolébce, do ruského obchodu však nakupovat chodí. Na zvíře by nevystřelila, proti člověku pušku obrátí. Její jednání je poněkud rozporuplné, ale snad se dá ještě charakterizovat jako mladická nevyrovnanost. Vojenský újezd a klišé spojené s jeho ruským osazenstvem je originální kulisou, ovšem událost, ze které vyplývá hlavní nosné téma, se může odehrát kdekoliv. Situace na hájovně po Lindině návratu přímo vybízí k vystavění psychologického dramatu. K tomu však autorce chybí literární zkušenosti a více spisovatelského nadání. Nicméně příběh i přes těžkopádné vkomponování celospolečenských polistopadových dovede až k uvěřitelnému závěru.

vězení, věznice 80. léta 20. století rodinné vztahy socialismus ze života mateřství české romány

Karla Kubíková
česká, 1948