Hadí doupě

Hadí doupě https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31996/bmid_hadi-doupe-MBH-31996.jpeg 4 663 135

Hadí doupě – příběh, který na scénu nepřivádí ani slavnou slečnu Marplovou, ani bystrého ješitu Hercula Poirota, a dokonce ani Tommyho Beresforda a jeho ženu Pentličku; přesto jej jeho autorka opakovaně označila za jednu ze svých nejoblíbenějších detektivek. Ve velkém, poněkud bizarním domě na londýnském předměstí žije rozvětvená rodina řeckého přistěhovalce Aristida Leonidese. Když náhle starý pán za podezřelých okolností zemře, vše nasvědčuje tomu, že byl úkladně zabit a že pachatele je nutno hledat právě v okruhu rodinných příslušníků. Vždyť příslib tučného dědictví je tak lákavý… Ovšem motivů vraždy může být přinejmenším tolik, kolik žije na sídle lidí. O ruku milionářovy vnučky Sofie se shodou okolností uchází syn kriminalisty ze Scotland Yardu – napůl host v domácnosti a napůl amatérský detektiv začíná luštit hádanku, jejíž řešení vyráží dech. Jaké štěstí pro čtenáře, že před více než padesáti lety nepodlehla Agatha Christie naléhání vydavatelů a odmítla závěr Hadího doupěte přepsat! Přeložil Karel Voleský. Vydání třetí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Crooked House , 1949

astroweb
26.12.2013 5 z 5

I přes všechnu chválu v komentářích, musím napsat za sebe, že jsem od Agathy četl mnohem lepší. Hadí doupě poněkud nepřehledné a finále nepravděpodobné.

Katy007
22.11.2013 5 z 5

Úžasné! Královna detektivky nám opět dokázala, že umí překvapit nečekaným příběhem se strhujícím koncem. Důsledně jsem postupně podezírala všechny potenciální vrahy, přesto jsem toho pravého přehlédla, i když byl před očima!!! Rozhodně je to jedna z mých nejoblíbenějších knih, jak od Agathy, tak všehovšudy.

MarieAnnaSarah
13.10.2013 5 z 5

(SPOILER) Skvělé :) Christie se v tomto díle opravdu vytáhla.

Za podezřelých okolností zemře Aristid Leonides, bohatý řecký přistěhovalec. Pátrat po vrahovi se tentokrát nevydává žádná ze známých tváří, ale pouze snoubenec vnučky zemřelého - shodou okolností syn detektiva ze Scotland Yardu :)
Pátrání se neobejde bez našich dobře známých zavádějících informací a proto není v podstatě až do samotného konce vrah zřejmý.
(SPOILER) Sice mě to párkrát napadlo, nejvíce u nálezu židle od bláta, ale vždy jsem tu myšlenku zas zavrhla.

(SPOILER jako prasátko, tak to nečtěte, kdo to nečetl :)
Během samotného pátrání nám vykresluje Agatha zajímavý příběh o křivých lidech z křivého domku, o jejich minulosti, vlastnostech a hlavně špatnostech, které se nakumulovaly uvnitř netvora, jež nyní vraždí.
Vskutku brilantní vyústění s ještě lepším zakončením. Klobouk dolů, královno :)

Pro mne jedna z nejlepších knih od Agathy, tedy 5*

P.S. Jediné, co by si mohla odpustit je ten happyend na konci. Ale budiž, byla to žena a už to k ní tak nějak patří :)

wooloong
06.10.2013 5 z 5

Překvapivé rozuzlení příběhu. Takového vraha opravdu málokdo čeká.

bezzink
03.08.2013 5 z 5

Skvělá detektivka...rozhodně doporučuju...kdo má rád Agathu, tato kniha ho rozhodne nezklame, tentokrát byl vrah vazne hodně nečekanej :)

Marčullkas
24.07.2013 5 z 5

Hadí doupě se mi četlo hodně dobře, řadím mezi velmi povedené :)

pakoshka
22.05.2013 5 z 5

Hadí doupě se mi od Agathy líbila rozhodně nejvíc!

kattyV
21.02.2013 5 z 5

Konec je opravdu překvapující, ale když se zamyslíme na motivem "křivého domku" a pokřivených charakterů, tak možná, že zase ne tak moc.

i-v-u-l-a
15.11.2012 5 z 5

tak tato kniha mě úplně dostala! tolik možných řešení bylo nabízeno a nakonec to dopadlo jinak, než bych čekala....Agatha je opravdu Mistr!

Selinute
11.11.2012 4 z 5

Taky dobrá, ale ne nejlepší.

Vojta
13.11.2011 4 z 5

Celou knihu jsem přemýšlel proč má tak vysoké hodnocení. Na konci jsem na to přišel. Konec je opravdu fascinující, přiznám se, že bych nebyl dobrý detektiv, jelikož jsem vraha odhalil těsně předtím, než byl odhalen v knize. Bohužel, ostatní prvky v knize už tak zajímavé nejsou, psychologie postav je pozoruhodná, ale zase to není něco, co by mě uchvacovalo. Hadí doupě je vynikající detektivka, bohužel je to "jenom" detektivka, sice s drobným přesahem do psychologie a sociologie, což potěší, ale pořád to nestačí na 5 hvězd. Takové hodnocení si zaslouží pouze knihy, co mě velmi oslovily, tato kniha mě sice nutí obdivovat autorčino umění, však že by mě velice oslovila a nutila mě, abych na ní nějak více vzpomínal se říct nedá. Není to zkrátka můj šálek anglického čaje nebo spíš moje miska řeckého jogurtu :-).

Dorotka5950
30.04.2011 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších detektivek!!!

kristeen
01.02.2011 3 z 5

Christiovský standard - nepřekvapí, ale ani neurazí.

mi-380
07.12.2010 4 z 5

Pro autorku údajně jeden z nejoblíbenějších románů, pro mě jeden z nejlepších. Bezkonkurenčně spolu s Deseti malými černoušky nejpromyšlenější z těch, kde chybí velký Hercule Poirot nebo mazaná slečna Marplová. 85 %.

dzejnyka
30.11.-0001 4 z 5

Tak tentokrát som si vraha tipla správne :-)