Zkáza a naděje

Zkáza a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368240/bmid_zkaza-a-nadeje-kWt-368240.jpg 4 1267 238

Griša série

< 3. díl

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ruin and Rising , 2014

DejSemTuKnihu
26.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Skvělé zakončení série. Občas mi přišlo, že se to strašně táhlo (hlavně asi prvních 100), ale jinak to bylo dobře vymyšlené, super postavy, které byly všechny úplně odlišné a každá měla něco do sebe, a děj zajímavý. :)
Musím souhlasit, že romantická linka mezi Alinou a Malem mohla být víc rozvinutá, ale takto to autorka prostě napsala a my s tím bohužel nic neuděláme.
Konečná ''bitva'' ve Vráse mi přišla kratší, což asi nakonec ani nevadilo. Jinak to, že Alina přišla a svou moc, pro mě bylo celkem překvapivé, ale v tomto díle toho bylo překvapivého tolik, že mě to ani nějak zvlášť nešokovalo. :)
Jediné, co si neumím vysvětlit je, jestli teda byl Temnyj špatný, nebo ne. Chápu, že z části ano, ale když nakonec zemřel, tak mi ho bylo vlastně líto.
I přes to, že fantasy nečtu, tak mě tahle série opravdu bavila. Jelikož jsem si strašně oblíbila Nikolaje, tak uvažuju, že si přečtu i jeho duologii. Nemůžu nic jiného, než doporučit. :)
4,5/5*

Recenze k předešlým dvoum dílů najdete na mém profilu. ;)

alishek
15.06.2022 4 z 5

Mohu říci, že mě 3.dil mile prekvapil, byl napínavý, nečekaný zvrat, prostě vse, co má dobrý příběh mít a hezké zakončení této trilogie.

Verča@
10.06.2022 5 z 5

Dojemný příběh plný magie a víry. Příběh o lásce, utrpení a ztrátách které museli Alina s Malem společně překonat. Příběh o Temnyjovi, muži který se zřekl svého jména, o nejlepším záporákovi, kterého jsem měla tu čest poznat. I přes to všechno, co udělal ho mám stejně stokrát radši než třeba Mala nebo dokonce i Nikolaje. (Vážně, může mi někdo vysvětlit jak můžu mít ráda takového maniaka posedlého mocí?) Temnyj je postava, které jsem věřila každou emoci nebo myšlenku. A je mi ho vlastně docela líto. On Ravku miloval a chtěl aby ona taky milovala jeho. Jenže byl příliš chamtivý a hrdý, a jak už jsem psala, zřekl se svého jména a vydal se svou vlastní cesotu do temnoty.
Všechny postavy si prošly obrovským vývojem, ať už to byla Alina nebo Zoya. Celá parta v čele s Alinou se krásně doplňovala a byli ochotni si navzájem pomoct.
První polovina knihy mě moc nebavila, ale pak najednou - zvrat. Než jsem se nadála, jako pěst mě udeřilo další nečekané rozuzlení. V podobném duchu se nesla finální čast knihy, plná boje, odhodlání ale i zármutku a zoufalství.
Tahle série mi zatřásla s emocemi jako žádná jiná. Dokonce musím přiznat, že jsem na chvíli uvažovala, jestli to nebylo lepší než Vrány. Nakonec jsem ale zhodnotila, že obě série mají velice podobnou, i když Griša o trochu menší kvalitu.
Určitě nelituji, že jsem se do série pustila, a už se nemůžu dočkat na seriálové zpracování druhého a třetího dílu. Celou sérii doporučuji! Už jenom kvůli Temnyjovi to prostě chcete číst! 4,5/5⭐

Fiso
30.05.2022 4 z 5

Super závěr celé trilogie - napůl překvapil, napůl potěšil. Tak to má být. :)

LittleK
19.05.2022 5 z 5

Závěr, jak má být. Sice možná trochu tuctový, ale nelžeme si do kapsy, že jsme jim to od začátku nepřáli. Navíc k tomu happyendu vedla pekelně trnitá cesta. Do trilogie jsem se vrhla po hlavě a jen s těžkým srdcem se s ní budu loučit, ještěže mám v knihovně nachystanou duologii o Nikolajovi, který mi také vlezl pod kůži a moc se na jeho příběh těším.

Thalin
19.05.2022 5 z 5

Ještě, že jsem se nenechala zklamat druhým dílem, který mě zrovna moc nebavil a vlastně jsem se nutila ho dočíst. Tohle mě bavilo hodně. Splnilo to moje očekávání.

Hanncha
14.05.2022 5 z 5

Třetí kniha zaplnila to prázdno co po sobě zanechaly předchozí dva díly. První polovina knihy byla taková, pomalá. Ale druhá půlka se rozjela, a nemohla jsem se odtrhnout. Super!

6493
12.05.2022 3 z 5

Nuže, trilogie Griša dospěla ke svému (zdárnému?) konci a já si tak dovolím ještě poslední hodnocení.
Prvním dvěma dílů jsem docela naložila a doufala jsem, že přes průměrný začátek a ubíjející prostředek dostaneme závěr, jaký si zasloužíme. Jelikož jsem četla duologii Šest vran, tak jsem dostala tak trochu sneak peek, jak by to mohlo skončit a jak se zpečetí osudy našich hrdinů. S vizí z Vran jsem se opravdu těšila a držela se stébla naděje, že mi trojka poskytne to, co jsem hledala; zvraty, vzrušení, emoce a po vzoru Vran, žádné tuctové závěry alias všichni žili štastně až do smrti.
A bohužel, opět jsem byla z Griši zklamaná, protože to, co jsem dostala, byl přeslazený tucťák šmrncnutý road movie, kde místy logika haprovala asi jako když se Putin snaží odůvodnit vpád na Ukrajinu.
O ždibec lepší než dvojka, srovnatelně průměrné jako jednička.
Co hodnotím kladně jso anglická vydání trilogie. Nevím, zda se jedná pouze o vlastnost knih v rámci trojboxu, každopádně každý z dílů v tomhle vydání má na konci bonusové materiály. V prvním díle je to Malův dopis pro Alinu, který nikdy nepřišel, ve dvojce kresba Nikolaje a rozhovor s Bardugo, ve trojce pak prequelová kapitola o Temném, plus ochutnávka Šesti vran. Hlavně bonus kapitola o Temném byla bonbónek, takže pokud plánujete číst v originále, zkuste najít trojbox s bonusy.

Eleanor-ka
12.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Rozjezd byl docela pomalý, skoro nic moc se nedělo, ale druhá část byla výborná. Konec byl velkolepý.

Temnyjova smrt mě píchla u srdce, i když byl hlavní záporák, za mě nebyl striktně zlou postavou. Proto jsem ráda za to ukončení mezi ním a Alinou.
Celkový happyend byl skvělý. Autorka předčila mé očekávání, i když mi bylo trochu líto, že Alina ztratila svou moc. Závěr byl však krásný.

Nutno podotknout, že autorka stvořila neokoukaný a jedinečný nový svět, který se mi dostal pod kůži. Už se těším až se teď pustím ještě do Vran.

VerronikaH
05.05.2022 5 z 5

Když mně dokáže kniha přimět k slzám pouhým vykreslením ideálního štěstí, pak je na ní něco výjimečného. Nemluvě o tom pocitu prázdnoty, který mně po dočtení naplnil. Byl to příběh, který ve mně něco zanechal a já na to budu ráda vzpomínat.

luculi
11.04.2022 3 z 5

Po prvním dílu, který mě nadchl, přicházelo už spíše jen zklamání. I závěrečná kniha si nesla určitý pocit nedotaženosti. Logika některých momentů mi přišla na hlavu. I opakující se scénář, kdy se zaseknete na místě, pořád se něco plánuje a bum, nepřítel je za dveřmi, všechno se zvrtne a je najednou jinak. V poslední knize mě to už ani nepřekvapovalo, spíš nebavilo. Bylo to otravné.

Alina mě s každou stránkou začala víc a víc štvát, až mě ztratila úplně. Není to typ hrdinky, který by se mi líbil, svými rozhodnutími mi byla nesympatická. A co se týče ostatních postav, měla jsem dojem, jakoby se všichni nějak vytráceli. Po tom všem, kolik měli prostoru a potenciálu, zůstali nevyužití.

Tuto knihu zachránil až úplný konec, na který jsem vlastně celou dobu čekala. Asi mě to ani moc nepřekvapilo, i když jsem byla trochu napnutá. Bylo to důstojné a promyšlené zakončení, přestože jsem nedokázala se vším souhlasit. Jak někdo zmínil, taková pohádka.

Přestože to bylo stále čtivé a rychle mi to utíkalo, závěr série (kromě posledních stránek) mě bavil asi nejméně. Což je škoda. Celkový nápad se mi hodně líbil a čekala jsem tedy něco více vydařeného. Doufám, že dilogie Nikolaj Lantsov bude zdařilejší.
2.5*

Vjeerus
08.04.2022 3 z 5

Tak já nevím. Na to, jak velký je kolem příběhu halo, tak mě to úplně nenadchlo. Spíš si ale myslím, že válčím s textem, než s obsahem, nedokázala jsem se vůbec začíst.
Rozhodně dávám obrovský palec nahoru za vývoj postav. Oproti druhému dílu zde konečně přišla nějaké komunikace mezi postavami a sebereflexe ústředního dua. Vlastně já jsem naprosto spokojená, jak celá love story dopadla.
Vlastně jsem spokojená i s celým koncem příběhu, nejvíc mě šokoval zisk třetího umocňovače. Líbilo se mi, jakou hlavní hrdinka projevila úctu záporákovi. Protože i přes to všechno to byl člověk, který hledal pochopení. Člověk by čekal, že to bude pět hvězd jak vyšitých, ale jak už jsem psala víš, neseděl mi styl psaní, nedokázala jsem se začíst a na hodně místech jsem se nudila (hlavně v první polovině knihy).
Stále jsem tak nějak nepochopila tu situaci kolem nového krále. Proč zrovna on jediný dopadl tak, jak dopadl. Proč těch případů není víc a jak je to vůbec možné. Ale třeba jsou tyto otázky vysvětleny v té nové sérii Zjizvený král.
Rozhodně dám dalším příběhům z Grishavers šanci, jelikož mě i přes mě nesympatické postavy (až na jednu výjimku) svět zaujal.

lištička123
27.03.2022 4 z 5

Skvělý závěr série a pro mě asi nejlepší z těch tří.

DennisMoore
23.03.2022 4 z 5

Fajn vyvrcholení fajn trilogie, která si po celou dobu udržela víc než fajn úroveň. Stále platí, že se hlavní hrdinka na můj vkus až moc zajímá o uhrančivého záporáka, ale samozřejmě vzhledem k žánru, vzhledem k tomu, že jde o dospívající dívku a že děj vypráví ona a je tedy plný jejích pocitů, je to v pořádku. Druhá polovina Zkázy a naděje se mi četla prakticky sama, Leigh Bardugo mě navíc dokázala několikrát překvapit a musím před ní smeknout za to výborně ukočírované finále i za to, že znala správnou míru a nepotřebovala za každou cenu napsat tlustší knihu než byla ta minulá.

Kaila146
21.03.2022 4 z 5

(SPOILER) AAAh, nejlepší díl. Temnyjova smrt byla dost smutná, alespoň za mě

jjanca
21.03.2022 4 z 5

Mala som pocit, že tretiu časť napísal iný autor. Po druhej knihe sa mi do tretej vôbec nechcelo púšťať, pretože ma druhý diel odradil. Ale som rada, že som sa do nej pustila, lebo bola oveľa lepšia, napínavejšia a žiadnu pasáž som nemala chuť preskočiť. Nikolaj stále vedie a k môjmu prekvapeniu Mal konečne dospel a chová sa ako chlap. Škoda, že v knihe nebolo viac Temnyja a Nikolaja, ale aj tak som si to užila. Záver až tak neprekvapil, ale uspokojil.

Sona_RR_knihy
18.03.2022 5 z 5

Jednoznačně nejlepší kniha této série. Dočetla jsem minulý týden a ještě pořád se z toho "oklepávám". Akce střídala napětí, napětí střídalo zvraty. Autorce moc děkuji za takový nečekaně emotivní zážitek.

denisa8946
15.03.2022 5 z 5

Závěrečný díl trilogie byl za mě nejlepší! Ze všech tří dílů je nejakčnější a nejnapínavější. Hned několik scén jsem prožívala se zatajeným dechem a při závěrečné bitvě jsem měla nervy napnuté k prasknutí. Co vám budu povídat, slzy nechyběly... konec byl krásně hořkosladký.
Můj postoj k hlavním postavám je stále stejný, snad jen Mal si u mě kapičku polepšil... i když o tom by se dalo také polemizovat... Ale víc psát nemůžu, protože bych už vyzradila děj a to nechci. :)
Griša se zařadila mezi mé oblíbené knižní série a už se moc těším na další knihy od autorky. :)

Napůlanděl
11.03.2022 4 z 5

Asi nejlepší kniha trilogie. Nejvíce si mě získala Epilogem (Potom), u kterého mi ukápla i slza.
Nejvíce se mi na sérii asi líbí, že to není tak náročné čtení a je to příjemný úvod do celého světa, ve kterém Leigh Bardugo své příběhy dále rozvíjí.

Tereza.Fait
08.03.2022 4 z 5

Tahle byla skvela. Cely pribeh dokaze cloveka pohltit, jak to ma u hezky napsané knizky byt! Za tu chvilku, co jsem s postavami zila, mi budou chybet. Jsem vdecna za happy end. Prectu si ted The King of scars!