Bouře a vzdor

Bouře a vzdor https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351296/bmid_boure-a-vzdor-wD3-351296.jpg 4 1436 249

Griša série

Z obyčejné dívky Aliny Starkové se stala světlonoška. Mnozí k ní upínají své naděje – vždyť jen ona jediná dokáže zničit Vrásu stínu, jež odedávna sužuje zemi. Jenže cena, kterou za to platí, je vysoká. Touží žít někde v ústraní s milovaným Malem po boku, místo toho stále prchá a skrývá se před minulostí. Temnyj je víc než kdy předtím odhodlaný využít jejích schopností k získání trůnu. Alina nedokáže jeho silné magii sama čelit a tak vyhledá pomoc u divokého a nevyzpytatelného korzára. Jen on se totiž nebojí a je ochoten jí pomoct. Alina se snaží Temnyjovým nástrahám vzdorovat. Přesto se do nich zaplétá a vzdaluje se od lásky, v níž až doteď hledala své útočiště. Nic není zadarmo, a ona s palčivou naléhavostí cítí, že jestli chce Ravku zachránit, bude si muset vybrat. Ponechá si svoji výjimečnou moc a zachrání zemi, nebo se jí vzdá, bude poslouchat svoje srdce, a zvolí lásku? Čeká ji divoká bouře, vnitřní boj. Vyjde z něj jako vítěz, nebo jako poražený?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Siege and Storm , 2013

ZůzaSomolka
24.10.2021 4 z 5

Pokračování se mi nelíbilo. Byla jsem zhnusená vývojem děje, ale napsané je to dobře, tak jsem četla dál a doufala v obrat k lepšímu pro hlavní hrdiny. Stránky příjemně odsýpají. A konec? Teda, to zas bylo něco! Nemohla jsem se od toho odtrhnout, prostě jsem to pak už musela dočíst jedním dechem. Jsem zvědavá, co přinese 3. díl. A korzár je samozřejmě sympaťák.

roso.mak
20.10.2021 4 z 5

Korzár, zmíněný v anotaci, je poměrně sympatická, i když přímo zázračně schopná postava.

Knížka začíná trpět syndromem šestého smyslu nepřátel aneb: Jak jí hergot dokázal zase najít, následovaným Deus ex machina aneb: Jak mu zase hergot dokázala zdrhnout?

Ale jinak se to pořád čte moc dobře.

Andynka
19.10.2021 4 z 5

Temnyj mě hrooozně baví. Ale svatá Alina, se ani po tom to dílu nijak neukázala. Pořád na mě působí, jako ufňukaná šmucka, co se jen plácá životem. A velmi lehko se s ní dá manipulovat. Je nestálá a srdce by dala komukoli....
Je mi vážně protivná...Nebýt jí, tak dám sérii i 5 hvězdiček.
Ale jinak mě děj baví. O to víc mě v tom to dílu bavili nové postavy. A tajemný Temnyj si mě získal nejvíc.
Jsem zvědavá na celý závěr serie.

Luna7
17.10.2021 5 z 5

Tento díl mě bavil stejně jako předchozí. Dozvěděla jsem se tu nové věci, poznala nové postavy, ale taky jsme o některé postavy přišli. Alina mi přijde v pohodě, ale Mal mi zrovna moc sympatický není, zato Nikolaj je super. Vůbec mi nepřišlo, že by to byl vyplňující díl a já jsem si ho užila. Pořád tam je humor, ale i smutné scény (hlavně bitva na konci).
Už jsem v polovině třetího dílu a jsem zvědavá jak to dopadne.

marrie5227
05.10.2021 3 z 5

Druhý díl mne nenadchl tolik jako díl první, ale i tak se našel nespočet napínavých, smutných i vtipných scén, které jsem si užila! Moc povedené porkačování.

Nikollinka
03.10.2021 5 z 5

Stejně skvělé, jako první díl

Murasaki
30.09.2021 3 z 5

Druhý díl Griši mě nebavil tolik jako ten první, ale je to celkem pochopitelné, jelikož druhé díly trilogií většinou bývají pomalejší a zabývají se přípravou na velké finále v díle následujícím. Velkým příjemným překvapením tohoto dílu byl princ Nikolaj. Ten si mě získal okamžitě. Už ani nevím, kdy naposledy si nějaká postava u mě získala takové sympatie jako on. Koho jsem ovšem nemohla vystát, byl Mal. Omlouvám se, ale bez něj by to čtení bylo příjemnější. :D
Každopádně se nemůžu dočkat velkého finále.

knihomolkalenka
14.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak tenhle díl byl ještě lepší než ten první.
Ponořila jsem se vždycky večer do čtení a rychle se to četlo, že se mi chtělo číst dál a dál.
V tomhle díle mě Mal neskutečně vytáčel a radši jsem měla Nikolaje než Mala.
Bylo tam spoustu zápletek a věci co mě hodně překvapili. Někdy jsem si říkala že to bude dost klišé, ale právě že nebylo. Zjistila jsem zase spoustu dalších informací o světě Grišů. Konec jsem teda vůbec nečekala že to takhle dopadne a doufám že to bude pokračovat dobrou cestou.
Moc se těším na další díl. Musím říct, že jedna z top knih za tenhle rok.
Zase nádherná obálka
5/5⭐

Sabča92
14.09.2021 3 z 5

Griša s podtitulem Bouře a vzdor je druhý díl z trilogie a jako správný druhý díl neobsahuje příliš mnoho akce a napětí. Je to spíše taková příprava na doufejme velkolepé finále, které si tato série zaslouží. V Bouři a vzdoru poznáváme novou a velmi důležitou postavu prince Nikolaje, který se v knize objevuje v první třetině knihy. Jeho postava je pěkně sarkastická a musím říct, že mě velmi bavil. Naprosto nepochybuji o tom, že si jeho postavu zamilujete stejně, jako já. Obzvlášť poté, co mě čím dál víc začal iritovat Mal, který se rozhodl že jeho jedinou náplní děje bude žárlivost, scény a pokažení všeho, co jen mohl. V ději má velkou důležitost kniha Život svatých (která zatím nevyšla v češtině a nevím, zda vyjde). Tuto červenou "dětskou" knihu jste viděli i v seriálu.
Bouře a vzdor si ponechává veškerou akci na konec, která se objevuje zničehonic. Poslední strany jsem zhltla na jeden zátah a jsem ráda, že po přečtení dvojky mohu okamžitě navázat na trojku.

pipa36
14.09.2021 3 z 5

Bylo to docela dobré, ale ani velmi povedený konec nepřebil tu vycpávku, která na vás čeká cca v půlce knihy. První kniha byla na téma "Temný rytíř", tento díl naopak "Rytíř na bílém koni" - ano, trošku klišoidní.
Protože jsem předchozí díl hodnotila 4 hvězdami a tento se mi přece jen zdál trochu "horší", dávám 3. Ale hned otevírám další díl.

PerfectionistKa
13.09.2021 5 z 5

Alina je světlonoška na útěku před Temnyjem. Společnost jí dělá její nejlepší-kdysi-kamarád-teď-už-milenec Mal, který zas utíká před trestem za dezerci. Moc dlouho jim to utajení nevydrží, díkybohu za to, a jsou nuceni se pod vedením jakéhosi přidrzlého piráta (pardon, korzára) vrátit do Ravky. Alina neví, jestli je pro ni důležitější láska (jakože Mal…) nebo moc (jakože záchrana jejích přátel, grišů, celé země… já osobně netuším, nad čím furt dumá), a když už si myslí, že ví, vždycky se něco pokazí, a ona se obává, že ztratí obojí.

Já vám povim, že ze začátku (přesněji 130 stran) jsem se vůbec nemohla začíst. Neskutečně mě iritovali Mal s Alinou, což nejlíp vystihl Temnyj jeho dvěma hláškami, které miluju: “Vy dva máte nepříjemný zvyk chovat se jako blázni a považovat to za hrdinství” a “Vy dva mi to tak usnadňujete. Bodnu ho a tobě teče krev”. Tak, jak mě Světlo a stíny (kniha i seriál) nahypovali, tak tady jsem se musela spíš nutit (a vůbec tomu nepomohly ty příšerně dlouhé kapitoly).

Tyhle moje pocity úplně vyvrátil Nikolaj Lantsov. To, že Nikolaj je na Bouři a vzdoru to nejlepší, vám řeknou snad všichni a já nebudu výjimka. Věděla jsem, že jeho postava přijde, ale neměla jsem tušení jakým způsobem, a že ten teda byl! Bála jsem se, že se mi nebude líbit, protože jakmile všichni někoho zbožňují, já ho zpravidla tolik nemusím - mám totiž komplex nadřazování nedoceněných postav (a jsem za to fakt ráda). Naštěstí Nikolaj a jeho sarkastické průpovídky aspirují na nejlepší postavu trilogie.

Jakmile jsme se dostali do Os Alty a vrátila se na scénu Druhá armáda, cítila jsem se opět jako doma, stejně jako Alina, a už mi ani nevadily ty dlouhé kapitoly, jak mi stránky ubíhaly pod rukama. Do toho navíc ten Nikolaj (a David!) a obecně fakt, že jsem celou knihu nečetla jen o tom, jak “Malina” utíká před osudem, čehož jsem se ze startu bála. K úplnému uspokojení mi tam chybělo víc Ženi (a celkově to, co se dělo na straně Temnyje, doufám, že nám to ukážou v seriálu) a méně Mal x Alina dramatu.

Obecně moc nechápu pointu Malovy postavy. Přísahám, že tam byl jen proto, abych měla nad čím protáčet panenky. Jejich chemie s Alinou je menší než nulová a Leigh asi neodpustím to, že v nich vidí jakoukoliv romantiku. Vždyť jsou víc sourozenci než Tolja s Tamarou. Na druhou stranu nevím, zda jsem tým Temnyj, protože tam tu romantiku taky nenajdete. I když po nasazení Bena Barnese do mé hlavy vlastně i jo, a teď zvažuju, zda je to dobře nebo ne, protože knižní Temnyj a Benův Temnyj mi nepřijdou jako tatáž osoba. Benovi prostě tu záporáckost (tohle jsem si právě vymyslela, že?) nevěřím.
4.5/5*, za Nikolaje a Davida.

klarka009
07.09.2021 4 z 5

Kniha mě bavila více než první díl. První polovina byla skvělá se spoustou akce a nových postav, od druhé půlky se děj trochu vlekl, ale na konci jsem se dočkala opět super akce! Bylo to zase velmi čtivé, Bardugo mě prostě zatím ještě ani jednou nezklamala. Když se vrátím k novým postavám, tak Tamara s Toljou si mě získali okamžitě. A to samé Nikolaj, ten mě moc baví :) Nejvíc mě bavilo jaké čoudy dával Malovi (upřímně, dobře mu tak :D). Docela mě tu štvala Alina a její chování. Velká moc prostě člověka vždy změní a to většinou k horšímu :-/ tak jsem zvědavá jak to s ní bude vypadat dál.. Mala jsem si tu oproti prvnímu dílu celkem oblíbila, ale ke konci už mě svým chováním zase štval :D Žeňa, té mi bylo moc líto, ale bohužel si vybrala sama :( a z Temnyje už jsem tu taky nebyla tak odvařená jako předtím :D i když by se mi stále více líbil vedle Aliny on a ne Mal.. Jako celek se mi knížka ale moc líbila a těším se na závěrečný díl. A ty obálky jsou prostě nádherné.
4,5/5 *

spencer
06.09.2021 5 z 5

Napodruhé a v originále mě kniha bavila ještě víc.
Vážně jsem si tentokrát čtení užívala a opět si zamilovala Niolaie a Temnyje. Svět, do kterého je příběh zasazen, i magický systém samotný je fascinující. Počáteční kapitoly jsou pomalejší, ale ty vynahrazuje poměrně napínavý střed a konec. Líbí se mi, že se Alina smířila s tím, že není tou samou dívkou a nesnaží se, aby se vše vrátilo do starých kolejí. Těším se na pokračování.

houdkic
17.08.2021 4 z 5

Vic akce nez v prvnim dilu: tudiz byl o dost ctivejsi.

Co me ale fakt drtilo bylo obrovsky mnozstvi preklepu a chyb, na jednu knihu az prilis mnoho.

VeDny
23.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Výborná kniha. Celou sérii jsem dočetla za tři dny, což je u mě asi rekord. Knihy jsou neskutečně čtivé, svět je zajímavý a neotřelý s detaily, které nadchnou, zvraty skutečně a upřímně překvapují (samozřejmě ne všechny, ale úctyhodné množství, které u YA nebývá zvykem). Postav je čím dál víc, jedna lepší jak druhá. Nová hlavní postava korzára se mi asi zamlouvá nejvíc, jednoduše mě baví, že do ponurosti a bezvýchodnosti vnáší svěží vítr a optimismus.
Jelikož jsou teď kolem Aliny tři mocní muži, kteří o ni projevují jakýsi zájem, moc se mi líbí, že z ní nejsou odvaření kvůli jejím dlouhým řasám a vosímu pasu, ty jejich různé důvody tomu dodávají na věrohodnosti, autorka se tak vyhnula klasickému klišé, kdy po hlavní postavě rázem všichni touží, aniž by k tomu byl jiný důvod než to, že je to postava hlavní.
Dokonce i tu část se světicí rozehrála autorka dobře, hlavní hrdinka je tedy vyvolená a nepostradatelná, ale není to napsáno tak pateticky, jak se občas jiným podaří.
Navíc je kniha napsána krásným jazykem, což navzdory neskutečnému počtu chyb ze strany překladatelů, velmi oceňuji.

Kaduri
20.07.2021 4 z 5

Kniha ma bavila ešte viac ako prvý diel.
Alina nám dospela, je drsnejšia a celkovo osobnostne vyzretejšia. Len Mal mi stále nejako neprirástol k srdcu.
Zato potajme fandím Temnyjovi a dúfam, že sa v ňom predsa len skrýva aj kvapka dobra. I keď jeho ostatné činy tomu nenasvedčujú... (:
Celkovo veľmi podarená YA fantasy, teším sa na pokračovanie:)

AloneJane
14.07.2021 4 z 5

Kniha je příjemně čtivá. Příběh akční na začátku a na konci. I když to ostatní bylo takové, řekněme rozvleklé, dalo se to zvládnout. Trochu mi vadilo jak málo prostoru tam měl Temnyj, ale uznávám, že to je o osobních preferencích :D a doufám, že si jej užiju v následujícím díle :)

Nifredil
14.07.2021 4 z 5

Už u jedničky jsem psala, že mi celá tahle série připomínala sérii Píseň krve s Velinem Al Sornou. Druhý díl možná ještě o kousek více. Bohužel dvojka trpí klasickými neduhy druhých dílů jako je neukončený děj, trošku rozvleklost, ale pořád v rámci žánru ničím až tak nevybočuje. Je fajn poznat více celý svět Ravky, moc mě bavil Nikolaj a už kvůli němu se sluší dopsat, že až tak typický prostřední díl série to není. S čistým svědomím můžu napsat, že stojí za to dvojku přečíst a posunout se až k dílu třetímu. Dvojka dokázala udržet nasazené tempo i laťku příběhu, postavy se posouvají.

knihomolkaMist
13.07.2021 3 z 5

Já nevím, ale tohle mi přišlo strašně plytké. Děj za mně nulový - možná až těch posledních pár stran.
Co knize ale musím nechat je neuvěřitelná čtivost.

MiraiYume
29.06.2021 3 z 5

Četla jsem s delším odstupem od prvního dílu a musím říct, že se mi kniha vážně líbila. Příběh byl dobře postavený, čtivý, napínavý. Místy možná maličko vleklý, ale další pasáže to pak vyrovnaly. Nikolaj si rozhodně zasloužil mnohem víc prostoru. Fantastická postava! Zato Mal byl protivný až na půdu a Alina se občas chovala jako hloupoučká husa. To mě trochu zamrzelo. Na druhou stranu bylo vidět, že se postavy vyvíjejí a neustrnuly jen na jednom místě, takže to vlastně zas tak tragické nebylo.
Jedno velké mínus tento díl měl - málo Temnyje. Od počátku série je takhle postava naprosto top.
Ubírám hvězdičku za otřesné chování Aliny a Mala. Bez nich by možná tento díl byl lepší, protože ostatní postavy je tentokrát převyšovaly.

magie

Leigh Bardugo
americká, 1975
2017  90%Šest vran
2017  80%Světlo a stíny
2018  92%Prohnilé město
2019  84%Zjizvený král
2017  77%Bouře a vzdor

Kniha Bouře a vzdor je v

Přečtených2 013x