Bouře a vzdor

Bouře a vzdor https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351296/bmid_boure-a-vzdor-wD3-351296.jpg 4 1436 249

Griša série

Z obyčejné dívky Aliny Starkové se stala světlonoška. Mnozí k ní upínají své naděje – vždyť jen ona jediná dokáže zničit Vrásu stínu, jež odedávna sužuje zemi. Jenže cena, kterou za to platí, je vysoká. Touží žít někde v ústraní s milovaným Malem po boku, místo toho stále prchá a skrývá se před minulostí. Temnyj je víc než kdy předtím odhodlaný využít jejích schopností k získání trůnu. Alina nedokáže jeho silné magii sama čelit a tak vyhledá pomoc u divokého a nevyzpytatelného korzára. Jen on se totiž nebojí a je ochoten jí pomoct. Alina se snaží Temnyjovým nástrahám vzdorovat. Přesto se do nich zaplétá a vzdaluje se od lásky, v níž až doteď hledala své útočiště. Nic není zadarmo, a ona s palčivou naléhavostí cítí, že jestli chce Ravku zachránit, bude si muset vybrat. Ponechá si svoji výjimečnou moc a zachrání zemi, nebo se jí vzdá, bude poslouchat svoje srdce, a zvolí lásku? Čeká ji divoká bouře, vnitřní boj. Vyjde z něj jako vítěz, nebo jako poražený?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Siege and Storm , 2013

Zruza
18.07.2022 2 z 5

Druhý díl mě moc nebavil, i přesto, že první díl jsem si užila. Doufám, že závěrečný díl bude lepší.

kindlova42
08.07.2022 4 z 5

(SPOILER) V druhém díle se mi líbilo, jak autorka popsala, že Alina se s nárůstem moci mění a že to není nerealisticky jen perfektní hrdinka, která v sobě má pouze dobro. Čím více moci má a čím více intrik a bojů zažila, tím více pociťuje ctižádost, touhu po moci a temno v sobě samé. Je to uvěřitelně napsané a líbí se mi, že si to hrdinka uvědomuje a zápasí s tím (Uvidíme co u ní zvítězí temnota či světlo). Čeho nejsem úplně fanoušek je asi romantická láska mezi Alinou a Malem, prostě mi nepřijde moc přirozená a nefandím ji. Myslím si, že by bylo mnohem zajímavější sledovat jejich vztah z pohledu přátelství, jejich hluboké pouto ve smyslu rodiny (protože spolu vyrostli). Je mi hodně sympaticky princ Nikolaj, tak uvidíme zda jeho postava získá jak trůn, tak i Alinu :D
Konec knihy mě překvapil a jsem zvědavá co bude dál :)
Dala bych 4,5*

DejSemTuKnihu
25.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Druhý díl byl úplně něco jiného než první, což ale nebylo na škodu. Upřímně, když hned na začátku našli Rusalje (mořského draka), tak jsem se chvíli bála, co bude dál. Každopádně to nakonec vůbec nevadilo. Spíš jsem byla ráda, že se autorka věnovala více vztahu mezi Alinou a Malem. Když už jsme u toho Mala, tak musím říct, že mě v druhé polovině knížky občas dost vytáčel.
Jinak nemám co vytknout. Nové postavy byly skvělé. Nikolaje jsem si moc oblíbila a Tolja s Tamarou dle mého nedostali moc řádků, abychom je lépe poznali, ale to se možná změní ve třetím díle. :)
Mile mě překvapilo, že autorka nezapomněla na Fedjora. Akorát když už se tam znovu objevil, tak jsem čekala, že bude do děje víc zapojený. Bohužel tam byl tak málo, že když se na konci zmínilo jeho jméno, trvalo mi, než jsem si vůbec vzpomněla, kdo to je.
Hodně zvratů a překvapení nechybělo, a to mě na knize bavilo asi nejvíc. Jsem zvědavá, co přinese poslední díl. :)

Recenze ke všem dílům série najdete na mém profilu. ;)

LittleK
13.05.2022 4 z 5

V pokračování dostáváme nahlédnout do vztahu, který se mezi Alinou a Malem vyvíjí a postupně také svíjí jako Rusalje (mořský drak) a vám nezbývá než zarytě hltat každé slovo a doufat, že jejich láska je dost silná, aby překonala všechny překážky, i když sem tam pochybujete s nimi, jestli jsou stvořeni jeden pro druhého. Oproti prvnímu dílu ten druhý cílí spíše na romantické duše, ale zvraty a nové postavy příběhu nechybí a dokážou se postarat o chytlavý děj, který budete hltat až do konce.

Hanncha
11.05.2022 4 z 5

Na druhou knihu jsem se moc těšila. Bohužel určitá nerozpracovanost přetrvala, ale na to už jsem si, dá se říct, stihla zvyknout. Trochu škoda, že to bylo místy poněkud chaotické, překotné a takové rychlé. Docela horská dráha. Ale pěkně se mi to četlo, ač je příběh předvídatelný.

knizninadsenec
07.05.2022 5 z 5

Wow, skvělé pokračování. Vychutnávala jsem si ho po kouskách, přesto ve chvílích, kdy jsem měla čas číst, hltala stránku za stránkou ...

Na druhý díl jsem se vrhla skoro hned. Byl poutavý, zajímavý, překvapivý. Četl se dobře a nezklamal. Naprosto senzační příběh.

Je skvělé, že už díly jsou nějakou dobu a nemusela jsem na pokračování čekat, protože jsem prostě musela vědět, jak to s Alinou, Malem a Temnyjem bude dál.
Objevilo se tam mnoho nových zajímavých postav a i těch, které byste nejraději nakopli. Třeba mladší z princů tak na mě působil nejvíce.

Také myslím, že postavy působí mnohem víc dospěle. I když Alina byla párkrát bezradná, nedivila jsem se jí. Ale měla i chvíle, kdy její rozhodnutí stálo za to.

Na jednu stranu by se mi líbilo, kdyby tam bylo více o postupu Temnyje nebo kapitoly z jeho pohledu, aby byl vidět více jeho postup či cesta. Každopádně, když nastoupil na scénu.. Wow.

Za mě je to skvělé pokračování. Už se těším ne další díl a také na seriál.

Hodnotím: 6⭐

6493
04.05.2022 2 z 5

Neskutečné, jak někdo dokáže napsat skoro 400, kde se absolutně nic neděje. U prvního dílu jsem si postěžovala, že kniha dějově trpí malým počtem stránek. U tohohle dílu si říkám jen díky bohu!
Z kraje jsem byla poměrně spokojená, těšila jsem se na vývoj psotav v jiném a neznámém prostředí, ale až neskutečně brzo jsem se zase odtěšila. Postavy zůstaly ploché, nesympatické a veskrze pitomé - Alina stále hledá svojí identitu a má solidní trust issues, Mal stále hledá svojí identitu a má solidní trust issues, a Temný, překvapivě, stále hledá Fantastická zvířata (a způsob, jak se dostat Alině pod sukni) a má až neuvěřitelně málo trust issues (vážně, přelstít tohohle chlapa je jako vzít miminu lízátko).
Potkáváme i pár nových postav a za ně patří téhle knize jedna ze dvou hvězdiček.
Ta druhá je za zapojení náboženské tématiky a rozvinutí "Sankta Alina", tohle mi na celém tom příběhu přijde nejreánější a dělá pěkný oslí můstek mězi všemi třemi díly.
Víc už to komentovat nechci, stále mám na jazyku nepříjemnou pachuť promarněného potenciálu a nudy.

Eleanor-ka
19.04.2022 4 z 5

Je pravda, že se děj docela zbytečně vlekl, ale i tak se to četlo jedna báseň. Začátek byl slibný, žádný zdržování, příliv nových postav, nové prostředí... Prostředek už potom trošku tápal, najednou se Alina ocitla v hlavním městě Ravky a nic extra se nedělo. Přesto se mi však jako beznadějné romantičce ty natahující se emocionální scény líbily. Chvílemi jsem však měla vztek na Alinu, pak mě zas štval Mal. Nikolaj jako nová hlavní postava byl skvělý, akorát se mi víc líbil jako Sturmhond, než jako princ. A hlavně mi hodně chyběl Temnyj, který tam moc nebyl. Rozuzlení na konci bylo hodně dobré. Celkově z druhého dílu mám hodně smyšlené pocity, které potřebují ještě vstřebat. Takže ve finále já jsem spokojená a nemůžu se dočkat závěrečného dílu!

luculi
10.04.2022 3 z 5

MŮŽE BÝT TROCHU SE SPOILERY!

Druhý díl se z počátku zdá jako akcí nabité pokračování, ale bohužel po nějaké době to zabředne do typického scénáře. Alina a Mal jsou na útěku, přičemž je odhalí, jsou opět zajati a pořád dokola. Jejich svět je tak velký, ale stejně nedokáží zmizet.

Pak přichází ta část, která se v knihách tohoto typu tak moc a stále opakuje. Jak už jsem říkala, Alina je sirotek z úplně nejnižších poměrů, ale díky své moci vyšplhala na vrchol, najednou je tak žádaná, že nápadníci se jen hrnou, ale přitom s pravým přítelem se oddalují. S tím, kterého sotva zná, téměř vleze do postele a toho, kterého roky miluje, najednou odstrkuje. Je to jediná osoba, které věří a stejně mu lže a nesvěřuje se mu. Nesnáším, když tohle autoři dělají. Nehledě na to, že se po sobě spisovatelé tak strašně opičí. Přijít s něčím neotřelým je očividně nad jejich síly.

Celá kniha je v podstatě natahována tím, že se začínají sobě oddalovat a všechno je kryté tím, že mají moc práce, moc porad, večírků a kde čeho. Jejich vztah se stává hlavním dějem. Vůbec jsem nepochopila, proč se vraceli a proč příprava na válku musí probíhat zrovna takto. Když se kniha stáčí tímto směrem, dokáže mě to akorát vytáčet. A kde je děj? Kam zmizel Temnyj? Kde je nějaká logika? Detaily příprav, válečná strategie?

I když to bylo oddechové čtení, které rychle plynulo, byla to daň za to, že mi to pořádně nic nedalo. Jen samé vztahy, kňučení, slzy, a tak podobně. Tohle se opravdu hodí na velké nepřemýšlení, protože jinak to nedokážu vysvětlit. Přece jen raději budu číst ty eposy, které mě svojí délkou ničí, ale aspoň se dočkám nějakého příběhu, napětí a lepších charakterů...

A o překladu a chybách se snad nemusím zmiňovat. Ostuda.
2.5*

alishek
01.04.2022 4 z 5

Pokračování příběhu Aliny, který je plný zvratů a vše není, jak se zdá. Knížka se čte velmi dobře, už se těším na třetí díl.

jjanca
18.03.2022 2 z 5

Uuf, tak toto bola zbytočná časť. Začiatok a koniec fajn, stred nuda. Kľudne by sa dala osekať na necelých 300 strán a o nič by sme neprišli. Nikolaj bol, samozrejme, mojou najobľúbenejšou postavou. Tak má proste vyzerať charizmatická a vtipná postava. Nechápem akú úlohu má v celom príbehu Mal. K deju nijak neprispieva (dobre, pomohol nájsť umocňovače) a len ma svojím správaním celý čas štval. 2,5*

Vjeerus
16.03.2022 3 z 5

Shrnula bych to tak, že tento díl neurazí, nenadchne. Má určitě co říct, rozhodně to není vycpávkový díl, ale také obsahuje spoustu částí, které bych jako čtenář asi ocenila vypustit.
Mínus cítím ve vztahu hlavní hrdinky s jejím přítelem. Oba jsou si navzájem tak toxičtí a každý z jiného světa, že to prostě fungovat nemůže. Ne když se ani jeden z nich není ochotný vzdát části sebe nebo zapojit trochu mozek a snažit se porozumět tomu druhému a akceptovat jeho potřeby. A taky když spolu dva partneři neumí mluvit, je to trochu problém. Většina částí, kdy se navzájem utápěli v žalu a nepochopení byli zbytečné, nudné a až obtěžující.
Tahounem knihy rozhodně byla nová postava, která je fantasticky napsaná už od prvopočátku. Bavilo mě plánování a přípravy střetu se záporákem, špičkování mezi postavami a sledovat rozdíly povah v královské rodině.
Hlavní záporák je skvěle napsaný, ale asi jsem stále nepochopila, proč ho lidi tak milujou. Já oceňuji to, jak přemýšlí a jedná, ale rozhodně bych s ním nechtěla nic mít.
I když mi hlavní hrdinka nesedí povahově, někdy má světlé chvilky a někdy před ní opravdu smekám, protože si uvědomuji, že je to stále náctiletá osoba, které se převrátí svět naruby a musí řešit věci, na které nebyla připravena, ba co víc, na které ani nepomyslela, že by jich mohla být součástí.
Celkově musím říct, že kniha se velmi dobře četla a tak z ní mám pocit lepšího průměru.

lištička123
15.03.2022 4 z 5

Druhý díl byl fajn, stejně jako první.

Tereza.Fait
05.03.2022 3 z 5

Takze. Nikolaj je vazne super postava, libi se mi. Jen musim rict, ze je tam na me tech chlapu moc, nemam rada prekvapeni a tady uplne nevim jak to skončí…
Kazdopadne jsem pustila Netflix a Mal je fajn, ale Alinu si predstavuju jinak, hlavne v tomhle dile. :-)

denisa8946
04.03.2022 4 z 5

Druhý díl se mi líbil stejně jako ten první. Autorka nás ze začátku knihy opět vtáhne hned do děje a zažíváme akci a napětí. Velká část knihy se nesla v duchu čekání na vygradování děje. Nicméně tohle čekání nám zpříjemňuje nová postava, ze které si sedneme na prdel. :D
Seznamte se s Nikolajem - mladý, krásný, vtipný, oslnivý... no prostě to je ta postava, kterou v knize chceme, ne Mal! :D Ten mi zase lezl na nervy. Ale! Ani Nikolaj nezměnil nic na tom, že Temnyj je můj favorit číslo jedna. Jen mě trošku mrzelo, že se tam nevyskytoval tak často, jak tomu bylo v prvním díle. O to víc jsem části s ním hltala. :D Může mi někdo vysvětlit, jak můžu mít ráda takového záporáka? :D

Kaila146
03.03.2022 4 z 5

(SPOILER) I když byl Mal o poznání větší debil, tento díl se mi možná i líbil víc. Sice byl konec kapku rychlejší, ale navnadil narozdíl od minulého na další díl. Nikolaj byl taková ta postava, kterou si člověk od první chvíle oblíbí. Jsem zvědavá na Ptáka ohniváka a jak se s tím vším Alina vypořádá. Aparátus má taky velký potenciál.

Anastazie0810
18.02.2022 3 z 5

Tak opět jako první díl, četlo se to opravdu jednoduše, pořád se však peru s postavami. Hlavní hrdinka je pro mě na jednu stranu záhada, moc ji nerozumím, a asi mi pořád něco uniká. Mala nechápu a opravdu ho nemám ráda :D Nahlédly jsme za oponu fanatismu a ne všechno uctívání je dobré. Každopádně jsem ráda, že se zde objevily i nové postavy, které zpestřily děj knihy. Pořád mě baví svět vystavený autorkou a dočtu rozhodně i třetí díl. Za mě však zůstávají 3*

Nikkiproch
13.02.2022 5 z 5

Nesmyslný vztah Aliny a Mala je tam trochu navíc, ale jinak je to skvělý příběh a těším se, až se začtu do 3.dílu.

animovanej medv
13.02.2022 2 z 5

Zábavných bylo prvních cca 100 stránek a posledních 40. Většina knihy mizerná nuda, která by se dala shrnout do 3 kapitol.

My místo toho čteme o tom, jak Mal se chová jako děcko a žárlivý pako. Alina začne být posedlá umocňovači. Oba naprosto nezvládají nejobyčejnejší lidskou dovednost a to komunikaci a místo toho, aby si na sebe udělali celou noc času a vyříkali si to mezi sebou, se na sebe mračí a my čteme další a další kapitoly o tom, jak se Mal chová jako idiot a Alina se nedokáže soustředit na svojí práci...

Jako jasně, že si přečtu poslední díl, na který jsem zvědavá, ale proooooč nás autorka takhle strašně musela unudit?
A rozhodně nesouhlasím s tím, že je většinou druhý díl z triologie špatný - takové Milénium, Hry o život anebo věčná klasika Pán Prstenů? Ha!
Jasně, už jsem pár špatných druhých dílů četla, ale nechci žít ve světě, ve kterém jsou druhé díly z triologie špatné. Prosím to ne!

luthien
12.02.2022 3 z 5

Trochu slabší, než první díl, ale pořád velmi čtivá kniha. Trošku mi vadil vztah Aliny a Mala, přeci jen v tom cítím, že je kniha mířená spíš na teenagery a tam už věkové dávno nezapadám.

magie

Leigh Bardugo
americká, 1975
2017  90%Šest vran
2017  80%Světlo a stíny
2018  92%Prohnilé město
2019  84%Zjizvený král
2017  77%Bouře a vzdor

Kniha Bouře a vzdor je v

Přečtených2 013x