Grayova hora

Grayova hora https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260247/mid_grayova-hora-133-260247.jpg 4 135 34

Wall Street, rok 2008. Strmě stoupající kariéru Samathy Koferové ve velké právnické firmě rázně utne recese. Samantha o vlásek unikne propuštění, avšak musí nastoupit nucenou roční dovolenou a strávit ji dobrovolnickou prací ve středisku právní pomoci kdesi na venkově. Odjíždí do Brady ve Virginii, aby tam v srdci Appalačských hor zažila „skutečnou právničinu“: přípravu žaloby, účast na přelíčení, kontakt se soudcem... Místní však její přítomnost nijak nevítají, tím spíš, že se jim začne plést do jejich problémů – v Brady se už po generace těží uhlí, a po generace se tu řeší porušování zákonů, ignorování pravidel, překrucování předpisů. Někdy to vyvrcholí soudní pří, jindy oběťmi na životech... pár týdnů po příjezdu se Samantha bude muset vypořádat s obojím.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Gray Mountain , 2014

blaka165
02.02.2017 3 z 5

Pěkně napsané, bohužel mě to nevcuclo tolik, v kolik jsem doufala.

Danago
19.01.2017 5 z 5

Grishama mám moc ráda a četla jsem od něj všechno z právnického prostředí co vyšlo . Hlavní hrdinkou je poprvé žena . Knížka je napsaná , tak jak sem u autora zvyklá. Grisham mě opět nezklamal.

julanka
28.12.2016 3 z 5

Přišla velká ekonomická krize, všude se propouští a Vás jako mladou právničku taky vyhodí, co teďudělat? Jít pracovat na rok zdarma někam do hor asi není zrovna logické, ale co už, aspoň se rozjede příběh a vypadá to na slušnou zápletku.
Vyhozená Samantha je v bezplatné právní poradně jako u Jiříkova vidění - poprvé je u soudu, poprvé podává žalobu, poprvé používá kancelářského koníka atd. Hned po pár dnech práce zjišťuje, že důlní společnosti páchají na obyvatelích Apalačí křivdy snad všemi myslitelnými způsoby. První polovinu by si čtenář s klidem vsadil, že se Samantha patřičně zapálí do práce a nebude chtít odjet a s Donovanem založí rodinu (místní právník a taktéž bojovník proti dolům). To se ale překvapivě nestane, protože Samantha se najednou začne ofrňovat že v New Yorku je to lepší.
Konec nebudu prozrazovat, hodnocení: plus body za zajímavé téma, mínus body za tragickou nerozhodnost Samanthy.

elcapitano
09.12.2016 3 z 5

Grisham je jeden z mých oblíbených spisovatelů, ale tahle kniha není z jeho nejlepších. Ze dvou důvodů: příběh je tak nějak rozplizlý mezi několik menších a nezajímavých právnických kauz. Hlavní dějová linie není vlastně vůbec vytěžená a dotažená.
Druhým důvodem je, že tato kniha je úplná levicová agitka s jednoduchým schematem - zlé velké korporace versus utlačovaný dělnický lid. Taková Rudá Záře nad Kladnem / Virginií. V pdobném duchu je i Advokát chudých. Osobně tohle špatně snášim.
Na druhou stranu je to v zásadě čtivé a beru to jako zajímavý výlet do Apalačských hor a hornického prostředí. Jak doslov naznačuje, tak popsané problémy budou asi dost reálné.

Artep25
13.11.2016 3 z 5

Mám moc ráda Grishama a četla jsem od něj všechno co vyšlo .Tato kniha byla pro mně trochu zklamáním .Nápad nebyl vůbec špatný, ale připadal mi celý děj, jako okleštěný .Očekávala jsem , že děj bude směrovat k soudu s uhelnými společnostmi a Sam bude ta, která bude třímat hořící pochodeň .Potenciál tohoto románu nebyl využitý, tak jak jsem zvyklá u spisovatele Grishama .

fina3210
19.08.2016 4 z 5

Knihu jsem si půjčila od rodiny s tím, že Grisham se velice dobře čte - že prostředí je zajímavé a že i tato kniha určitě stojí za to. Občas mne kniha nebavila, to musím uznat, příběh byl příliš předvídatelný. Ale celkově se mi líbila, početla jsem si, dozvěděla jsem se něco nového o těžbě uhlí.

Peršanka
31.07.2016 2 z 5

Hm, nic moc. Smůla je, že premiant Grisham sepsal cosi pod svou úrovní, takže skoro propadák a kýč. Být to dílo někoho sotva průměrného, byla bych shovívavější. Asi je to věkem, tenhle sešup se projevuje i u Kinga a Pratchetta. Pánové už se neumí loučit s větami sice nádherně sestavenými, leč nadbytečnými. Ale co, beru to jako memento...

rodak
11.06.2016 5 z 5

Příběh hezky napsaný v tradicích Grishama .V hlavní roli tentokrát žena a vážnější společenské téma-uhelné společnosti .Závěr přímo kříčí k pokračování...

MonikaV
25.04.2016 4 z 5

Fajn knížka. Už dlouho jsem nečetla nic z tohoto prostředí. Líbilo se mi to. Až bubu chtít zase změnit moje obvyklé žánry, určitě zase sáhnu po tomto autorovi.

roro
18.02.2016 4 z 5

Kniha se četla hezky,je jedna s těch ,které si znovu přečtu...myslím si ,že by bylo fajn,aby měla pokračování s vylíčením všeho,co zde bylo takříkajíc nakousnuto :)

Melic
13.12.2015 2 z 5

První kniha, kterou jsem od autora četl. Nemůžu říct, že by byla špatná. Ale celkově na mě udělala skoro nijaký dojem. Jako by autor narazil na problém uhelných společností a řekl si, že místo článku na toto téma zkusí napsat knihu. Sice upozornění chvályhodné, ale že bych si za pár měsíců vzpomněl na obsah, to asi ne (krom potuchy o problému s těžením). Tak 2-3 hvězdy.

minirock
12.12.2015 5 z 5

Grisham mě znovu potěšil. Zajímavý námět, sympatická hrdinka a napínavý děj, to jsou hlavní atributy jeho nového románu. Věřím, že se Samanthou se ještě setkám, pokračování se přímo nabízí.

KACABAK
29.11.2015 5 z 5

Nádherná kniha, zajímavé téma ( jak jinak právnické), dobře vykreslené postavy. Autor popisuje Ameriku, jak ji neznáme. Samozřejmě celou dobu fandíte Samantě, aby vše zvládla.Myslím, že si knihu ještě někdy přečtu.

Ivan F
22.08.2015 4 z 5

Pekná kniha, ale Grisham vie písať aj lepšie. Príbeh je jednoduchý, v podstate sa nič prekvapivé neudeje, okrem jedného momentu približne v polovici knihy. Spisovateľ nejde do detailov a štýl písania je pomerne povrchný, akoby autor mal zmluvu s vydavateľstvom na nový román, tak ho napísal, ale nedal doňho dušu. Čiže, kniha je fajn, avšak kvality najznámejších Grishamoviek nedosahuje.