Geraldova hra

Geraldova hra https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382967/bmid_geraldova-hra-lkl-382967.jpg 4 1475 227

Manželský pár Gerald a Jessie si vyjel za sexuálními hrátkami na osamělou chatu u liduprázdného jezera Kashwakamak Lake ve státě Maine. Jessie je při jednom milování právě uvězněná v poutech, ale nějak se jí to nelíbí – tím spíš ne po tom, co její manžel umírá na srdeční záchvat a daleko široko není, kdo by jí pomohl. Je donucená zápasit se svými vlastními vnitřními démony a potlačit vzpomínky, aby dokázala uniknout ze své nezáviděníhodné situace. Démonové ji však nepřestanou pronásledovat ani tehdy, když je volná..... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Gerald's Game , 1992

Coolniczka12
20.06.2017 4 z 5

Ze zacatku jsem se bala, ze pribeh bude takovy rozvlacny, ale..wow! Neuveritelne psycho. King si umi skvele pohravat s mysli a fantazii ctenaru.

motolka
12.06.2017 4 z 5

Pěkné psycho. Knížka, kterou jsem odkládala 5 let, se mi fakt líbila. Knížky od S.Kinga nečtu, raději se podívám na film, ale po přečtení této knížky jsem změnila názor. Tohle se mu opravdu povedlo. Úplně jsem s hlavní hrdinkou celou knížku soucítila a SK popisuje tak, že jsem všechno neustále viděla před sebou. Přitom žádná zbytečná omáčka. Občas se jen opakoval, ale to tam stejně tak nějak patřilo.

DeniseMarini
08.06.2017 4 z 5

Absolutní šílenost, klasické blížící se napětí ke konci.

Kali77
26.05.2017 4 z 5

Solidní psycho... S blížícím se koncem se mi kniha líbila čím dál více....

Sireen
02.05.2017 5 z 5

Po Carrii moje první Kingovka. Prvních padesát stran bylo vcelku nudných a já knihu prve odložila s tím, že to holt není nic pro mě. Po čase jsem se k ní vrátila, protože nebylo co jiného číst a naprosto mě to dostalo. Geraldova hra je fakt geniální, hrůzná a nechutná. King naprosto bravurně ovládá čtenáře, pohrává si s jeho myslí zároveň s myslí hlavní postavy, překrucuje realitu a transformuje čas. Nemohla jsem se od toho odtrhnout. Škoda toho konce, který podle mě vůbec neměl být a celé se to mělo ukončit více méně v tom nejlepším.

avel
26.04.2017 5 z 5

Pro mě skvělá kniha, která není nabytá dějem, ale psychologií a počátky šílenství. Velmi se podobá Holčičce, která měla ráda Toma Gordona. Fantasie se prolíná s realitou tak, že mnohdy může člověk jen hádat, co se skutečně děje a co je výplodem přetažené mysli. A někdy, jen někdy, se tyto roviny protnou.
Silná kniha. Ne že bych se u Kingových knih vysloveně bála. Skoro by se dalo říct, že atmosféra je již trochu "ohraná", ale Geraldova hra probudila mé hrůzy z dětství - nedůvěru ve tmu, strach z prázdného prostoru pod postelí, nepojmenované obludy v místech mimo zorné pole nebo skryté ve stínech, ...
Nutno podotknout, že většinou si čtu v posteli, takže tentokrát to mělo náboj ještě víc...

Takže vážně doporučuji. Kniha rozhodně není špatná, jen asi nebude pro někoho, kdo potřebuje strhující děj. Ten se odehrává převážně jen v hlavě jedné moderní ženy a spočívá v bojí mezi rozumem a šílenstvím...

Gabi.K
30.03.2017 2 z 5

Tato kniha podle mě patří mezi ty slabší, i tak se mi ale líbila. Stephen dokáže opravdu vtáhnout do děje, jen co jsem knihu začala číst měla jsem lehce nepříjemný pocit, poté co zůstala žena připoutaná k pelesti postele, manžel mrtví na podlaze a klíč od pout daleko, z nepříjemného pocitu byl silně stísněný pocit, to King opravdu umí píše tak , že při čtení knihy se cítíte součástí příběhu. Přesto stačilo přečíst si jí jednou.

Guomej
28.03.2017 3 z 5

Zatím nejhorší co jsem od mistra četl. Trvalo mi to rok, protože jsem mezitím radši rozečetl jiné knížky. Nakonec jsem to doklepal z úcty k němu :-) Dle mého názoru se z toho nikdy neměl stát román, stačila by novela. Možná povídka.

Ivan Kučera
28.03.2017 4 z 5

Mnohí tvrdia, že touto knihou započal úpadok fenomenálneho Kinga. Pre mňa naopak Geraldova hra predstavuje jeden z jeho najsilnejších príbehov. Dokonalá atmosféra jazera uprostred zahmlených, jesenno-zimných lesov. Všade sa rozlieha desivé, hlučné ticho. Len občas ho naruší trýznivo kvílivé zaškriekanie potápky, ktorú niečo vyplašilo (ale čo preboha?!) a vzdialený, monotónny rachot motorovej píly. Skvelé postavy v čele s bojovníčkou Jessie, ktorá si taký koniec, aký dostala, musela tvrdo vybojovať. Ale tak už to v Stephenových knihách chodí, však? Mnohé krvavé scény sú napísané natoľko realisticky, že mi pri ich čítaní bolo zle. A to rozhodne nepatrím k čitateľom, ktorých znepokojí trocha literárnej krvi. Poviem to takto: Cujo bol oproti tomuto prechádzka ružovou záhradou. A potom "to" príde. Tieň v kúte miestnosti. Možno len hra pojašených, vetrom rozbláznených konárov na vnútorných stenách chaty. Avšak možno skutočný, reálny tieň niekoho pomäteného. Niekoho, kto chce ubližovať. Lebo to už v minulosti viackrát urobil, veľmi sa mu to páčilo, prešlo mu to a tak to skúša zas a znova. Koniec je potom skvelou a dojemnou satisfakciou. Filmová adaptácia je fajn a s prižmúrenými očami ľahko nadpriemerná, ale nie je to ono, kasting sa mohol vydariť viac a scény s nočným "hosťom" sú odfláknuté, vlastne tam takmer vôbec nie sú (!).

makemake
04.03.2017 5 z 5

Jó, holka, kdybys jen chvíli tušila, co prožiješ kvůli okamžiku vzrušení s někým, kdo už tě vlastně ani nevzrušuje, asi by sis pouta nasadit dobrovolně nenechala... Podle mě strašně nedoceněná knížka! Představa, že ležím někde, kde mě nikdo nebude hledat, sám, hladovej a žíznivej, s poutama na rukou, v noci se vzbudím a tam v rohu se krčí .... to, co se tam krčí... zvencnul bych se strachy na místě a hned! Úžasná atmoška, pro mě strach mnohem větší, než když "prci prci vo půlnoci přišlo na mě strašidlo" - protože tohle je reál, milé děti a i vám se to tam v chatě s hnusným růžovým chlápkem klidně stát může. Čtěte pozorně, ať víte, jak se osvobodit, kdyby se to stalo!
PS: Miluju tam ještě hrozně moc to propojení s Dolores Clainbornovou, další nedoceněnou knížkou - a to všechno kolem, co se semlelo tehdy při chvilkovém zatmění slunce!
Jdu si nasadit penisovej náhrdelník a dát si to ještě jednou! :)

martina.culik
23.02.2017 3 z 5

Kinga mám moc ráda, ale tahle kniha podle mě patří mezi ty slabší. Bála jsem se, nemůžu říct, že ne, ale zase tolik jako jiné mě to nebavilo,

Romčuška
13.02.2017 3 z 5

Bylo to takové uchylnější, ale jo hezky napínavé.. i když nakonci jsem se nějak ztrácela v těch jejich hlasech... Určitě asi mezi oblíbené Kingovky nebude, ale na přečtení je to fajn... hlavně to rozuzlení bylo neobvyklé, to bych nečekala - možná ze všeho nejvíc se mi líbilo právě ten popis co vlastně je zač ten vesmírný kovboj..

hadza29
11.02.2017 2 z 5

Tak tato kniha se mistrovi vůbec nepovedla,Dlouhé nudné pasáže zabijí cokoliv pozitivního na tomto díle.

Sidonie
05.01.2017 2 z 5

Asi nejslabší od Kinga, co jsem četla. Sice samotný nápad je dobrý: vykreslit tu bezmoc, když nemůžete víc než se dívat.
Jenže to nějak postrádalo logiku.

SPOILER
Ta ženská se svlékne, nechá se připoutat a pak si vzpomene, že to vlastně nechce. A on je najednou úchyl a zaslouží si umřít.

Celý to, co se dělo v hlavě hrdinky, bych nejradši přeskakovala. Zbytečné, nudné pasáže. Měla se spíš soustředit na to, jak se dostat pryč, než přemýšlet o blbostech a svádět celou svou situaci na jakýsi incident z dětství.
Ona prostě musela být zneužívaná, jinak by si nikdy nenechala líbit něco tak příšerně úchylného jako je přivázání k posteli.

Potěšilo mě ale, jak to nakonec bylo s oním "přízrakem". Je tam někdo nebo ne?

PS: Zdá se, že i King má určité zábrany. Napsat o otci, který znásilnil dceru, to se asi ani jemu nechtělo. Takže z toho je nakonec jen sezení na klíně... A já se při čtení neubránila myšlence, co by na hrdinku asi řekly děti, které jsou opravdu týrané a zneužívané. Ty by se jí asi vysmály do tváře.

PPS: Film vynechal některé zbytečnosti a jako celek působí logičtěji. Jen škoda, že ten přízrak vyšel ze stínů tak brzy.

truviaa
10.11.2016

Byl to můj první horor a já od toho očekávala hodně. Každopádně to bylo příjemné čtení.

invocation11
20.09.2016 3 z 5

Na začátku mě to bavilo - hlavní zápletka se zdá být k popukání směšná, ale když prvotní smích odezní, jak z toho ven? King opravdu umí navodit skvělou atmosféru a z rádoby prkotiny vykouzlit drama. Každopádně konec na mě byl už trochu moc překombinovaný, škoda.

danny_21
03.08.2016 4 z 5

Jednoduchý příběh, který by spíš snesl podobu samostatné, podstatně kratší povídky, je ukázkou toho, co se může stát i Vám, pokud se ocitnete sám(a) v na prvním pohled neřešitelné životní situaci. A nebyl by to Král, kdyby k tomu nezakomponoval trochu toho svého typického mystéria a slovního vodopádu s humornými hláškami. Já se nenudil, ať už Jessie byla kdekoliv - 75 %

sun.from.ibiza
25.07.2016 5 z 5

Já tedy musím říct, že mě se kniha opravdu líbila. SPOILER : musím říct, že kyž jsem zjisitla, že ta postava z místnosti je člověk, vyděsilo mě to mnohem víc, než kdyby jí King zanechal smrtí :))).

trudoš
27.06.2016 3 z 5

Kouzlo knihy spočívá především v zápletce - jak je absurdně jednoduchá, tak má až příliš blízko k realitě. A právě díky téhle dávce autenticity je děj tolik strhující.
Jenže tentokrát na mě Stephen King i přes své nesporné literární kvality zapůsobit nedokázal. Ona když je vám nesympatická hlavní hrdinka, jde pak celé to one man show do kopru, byť je sebenapínavější. Veškeré její retrospektivní výlety do minulosti byly pro mě tak moc nezajímavé, že jsem často soupeřil s nutkáním je přeskočit. Ale vydržel jsem, doufaje, že to všechno bude mít nějaký vliv pro další vývoj. Nemělo.
Kdyby šlo o povídku, šla by z toho vytřískat skvělá atmosféra boje o přežití holky v nesnázích s podivným nočním návštěvníkem. Naneštěstí většinu prostoru autor raději věnoval psychologickému rozboru člověka, který je pro přežití ochoten udělat cokoliv. Hlavně vzpomínat na svůj incestní poměr s otcem, nenávistný vztah s matkou a nepovedené manželství se SDMS nadšencem. V tomhle ohledu jsem čekal jinačí drama.

Husiczka
24.06.2016 2 z 5