Příběh ztracené holčičky

Příběh ztracené holčičky https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354433/bmid_pribeh-ztracene-holcicky-YRa-354433.jpg 5 936 186

Závěrečný díl neapolské tetralogie Geniální přítelkyně odkrývá další osudy Eleny a Lily. Obě jsou dospělé, mají muže, milence a svou kariéru. Jejich vztah, někdy hluboký a úzký, jindy nejasný a plný nedorozumění, je v jejich životech tou jedinou jistotou a tím, co je váže k rodné čtvrti, která stále určuje jejich osudy. Ty jsou propojené do chvíle, než Lila záhadně a beze stopy zmizí, a Elena se rozhodne sepsat příběh jejich přátelství.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

Storia della bambina perduta , 2014

Opatov
30.12.2018 5 z 5

No a je konec. Neapol je krasna, ale proste je v Italii, coz je znat z celeho pribehu, ktery je o snaze zmenit svuj zivvot a o tom, jak se to komu povedlo. Obe pritelkyne ziji blizko sebe, tak jako nikdy drive, ale presto jsou si svym osudem strasne vzdalene.

syskas
30.12.2018 4 z 5

Výborné, zaujímavé, hoci záver trochu sklamal.

Katka81
14.12.2018 4 z 5

Tak je to u konce. Můžu říct, že po dlouhé době opravdu skvělý čtenářský zážitek. Nejvíce se mi líbil druhý díl. Ve čtvrtém díle mi vadila víceméně absence příběhu Lily a jejích pocitů. Jak to vlastně ona prožívala? Elena si přišla dost ublížená, pořád se litovala, přitom Lily musela zažívat úplné peklo a zničení života, brr. vůbec si to nedokážu představit. Nevím, jestli to autorka popisovala z vlastního života, přišlo mi, že ano, jinak by použila více autorské imaginace a příběh by skončil jinak. Takto vyšuměl do prázdna, tak jak to v životě často bývá.

V28
28.11.2018 5 z 5

Skvělé, užil jsem si celou Neapolskou ságu během pár dní a nemohl jsem si vybrat líp. Přesně takové knihy mám moc rád. Čtivé tak, že čtenáře vtáhnou do příběhu na první stránce, protáhnou ho celým životem hlavních hrdinů bez chvilky nudy a propustí ho opravdu až s poslední stránkou. Úžasně napsané.

Tyna44
28.11.2018 5 z 5

Okamžiku, kdy dočtu i poslední část příběhu, jsem se bála. Celé vyprávění příběhu geniálních přítelkyň mě dlouhé dny naplňovalo a často jsem se nemohla od příběhu odtrhnout. Úplný závěr mi málem urval srdce - jak z důvodu dočtení, tak ze silného závěru. Tahle tetralogie mi dlouho zůstane v paměti. Jsem z ní zcela nadšená a vnitřně naplněná. Krásně napsané věty a popsaný příběh (ne)obyčejného přátelství dvou dívek.

ajasin
14.11.2018 5 z 5

Příběh geniálních přítelkyň se uzavřel. Nadšeně jsem ho prožívala společně s nimi a vryl se mi pod kůži na hodně dlouho. Úžasné, skvělé, bravurní.

Marcela52
14.11.2018 5 z 5

Také závěrečný díl neapolské tetralogie mě velmi zaujal. Autorce se podařilo zpracovat velmi nelehké téma bez sentimentu a s velkou znalostí reálií, takže si určitě o Neapoli ještě něco přečtu. Fascinující příběh celoživotního přátelství, které prochází nejrůznějšími krizemi, se četl doslova jedním dechem. Dlouho na něj budu vzpomínat a moc doporučuji těm, kteří mají rádi opravdovou literaturu, které je bohužel málo. Tak si tuto úžasnou knihu nenechte ujít!

wiana82
12.11.2018 5 z 5

Nejde hodnotit jinak než 5ti hvězdičkami! Neuvěřitelně silný příběh, velmi uvěřitelný, podle mého minimálně částečně autobiografický. Není moc knih, které bych si ráda přečetla znovu, tady vím, a dokonce se těším, že si je jednou opět přečtu.

ZuK1
09.11.2018 5 z 5

Vynikající závěrečný díl i celá série ... I já jsem s napětím sledovala životy a vývoj komplikovaného přátelství Eleny a Lily na pozadí výborně vykreslené atmosféry Neapole, jejich chudé čtvrti i bouřlivého dění v dalších městech celé Itálie, stejně jako osudové propletence osob, které Lenú a Lila znaly od útlého mládí i těch, které jim postupně vstoupily do života, to vše mimořádně poutavě vyprávěné ...
I mě mrzí, že Neapolská sága končí, ale nedá mi znovu ještě neocenit i připomenutí všech osob a jejich vzájemných vztahů v úvodu každého dílu, stejně jako hezké obálky knih.

teramacek
09.11.2018 5 z 5

Poslední díl Geniálních přítelkyň se mi líbil z celé série nejvíc. Líbil, taky děsil, mnohokrát rozesmutnil, vyvolal v žaludku nepříjemný pocit "tohle by se nemělo dít", rozbolavěl... A i když jsem tu popsala převážně neveselé pocity, považuji tuhle knížku za skvělou. Krásnou.

Izu
27.10.2018 5 z 5

Důstojné zakončení celé ságy a já se klaním.

Glivuska
23.10.2018 5 z 5

Musím říct, že závěrečná knížka předčila má očekávání. Spousta příběhů jednotlivých postav je dotažena do konce, knížce nechybí spád, na rozdíl od knížek předchozích ubývají popisné pasáže, které rozebírají politické a historické události tehdejší Itálie. Líbí se mi i progresivní chování Eleny, kdy se i přes nepřízeň svého okolí rozhoduje zásadně změnit svůj život. Závěr je vlastně trochu smutný a pro čtenáře do určité míry otevřený. Stojím si za tím, že sága není pro všechny. Nicméně těm, kterým sedne, se dostane vskutku nevšedního čtenářského zážitku.

Kif
18.10.2018 4 z 5

A je to. Konec.
Po prvním dílu Geniální přítelkyně jsem sahala skepticky, půjčovala jsem si všechny čtyři díly z knihovny. Stále jsem si totiž nebyla jistá, jestli to je něco, co je nutné mít v domácí knihovničce. Knihám, které se stanou na sociálních sítích tak populární totiž zpravidla nedůvěřuju.
Ale ten styl psaní je něco neskutečně úchvatného. Příběh pohltí a tentokrát tomu dokážu odpustit i velké množství postav, které mi často dělá problém. Sledovala jsem ten životní příběh dvou přítelkyň, nemohla jsem se často rozhodnout, která mě svým jednáním štve víc, názory na obě ženy se měnily. A přestože jsem měla chvíle, kdy jsem chtěla vstoupit do děje a dát facku úplně všem tam, přesto jsem nemohla přestat číst. Zároveň však ani jeden z těch dílů nebyl žádná jednohubka na odpoledne. Všem jsem věnovala více času, jako bych si ten příběh potřebovala více vychutnat.
Bylo to úchvatné. A když jsem došla na konec, mrzelo mě, že to skončilo. Skoro jako by skončil reálný příběh, reálný život.
Některé otázky k závěru knihy mi však budou vrtat hlavou ještě dlouho. Na to, že se jedná o závěrečný díl, tak se příběh neuzavřel tak definitivně, jak jsem čekala.
Každopádně tyhle knížky zřejmě poputují i do mé domácí sbírky.

hanča34
07.10.2018 4 z 5

Těžko hodnotit hned po přečtení, opět jsem měla části, které jsem přeskakovala. Těžké, závažné čtení, už jenom to množství postav. U některých jsem si nebyla jistá kdo to vlastně je. Přečtěte si a posuďte sami.

LucušN.
04.10.2018 3 z 5

Posledním dílem jsem se nemohla prokousat, musela jsem se nutit do čtení. Líbil se mi až samotný závěr knihy.

raiha
03.10.2018 5 z 5

Celá sága může mít rozporuplná hodnocení. Z pohledu ženy? Každá si tu můžeme najít kus sebe. Je to perfektně vylíčená sága z pohledu jedné ženy, která není bezchybná, která žije svůj život podle toho, jak byla vychována, jaké znalosti na své cestě získala, v jaké době žije a jakými lidmi se obklopuje, kdo je pro ni vzorem. Může se nám zamlouvat, můžeme ji nenávidět. Je lidská, má své chyby. Vidí svět určitým způsobem... knížka nám odhaluje zrcadlo. Ukazuje nám jací jsme, jací můžeme být a co nás brzdí. Je o životě. O životě v určité době. O životě vyprávěném z pohledu ženy. Je tu spoustu domněnek, mnoho nedorozumění a hodně nepochopení mezi ženským a mužkým světem, komplikace přátelství mezi ženami především a to na pozadí poměrně nedávných událostí v jedné zemi. Nevím co víc říct. Je to dobré, je to silné... dává nám to něco? Asi ano. Kdo život žije, ví co mám na mysli. Kdo ne, ať to občas zkusí.

Alizon
03.10.2018 5 z 5

Uzasna tetralogie, ktera si naprosto ziskala me srdce. Nikdy jsem nic podobneho necetla, kniha pusobi opravdu jako autobiografie autorky, zpoved plna uprimnosti a otevrenosti - naprosto tady souhlasim s komentarem Aleen. Barvite napsany pribeh, plny emoci, pochyb, podavajici obraz jednoho lidskeho zivota, mesta, ctvri, doby ... Jak uz jsem psala u predchozich dilu, vetsinou nedokazu pozitivne hodnotit knihy, kde nemam hrdiny rada - tady me jak Elena tak Lila nekdy neuveritelne stvaly - ale presto tady hodnotim velmi pozitivne. Vsechny dily byly tak realne, ten posledni vlastne strasne smutny - vyzdimalo to ze me emoce jako z houby - a presto tuto tetralogii miluji a budu ji doporucovat.

ivca7818
30.09.2018 3 z 5

Ze závěru tetralogie Geniální přítelkyně mám rozpačité pocity. A očividně budu asi jediná, která nejspíš nepochopila údajnou genialitu textu, který nám předkládá autorka v utajení. Nicméně jakkoli považuji minimálně první dva díly za velmi zdařilé, dělalo mi největší problém prokousat se těmi posledními dvěma a zejména tímto posledním s podtitulem Příběh ztracené holčičky. Je to nejspíš věc vkusu a mých očekávání - od této neapolské ságy jsem totiž čekala něco víc a moje očekávání se naplnila jen zčásti. Zejména přítelkyně hlavní hrdinky, Lila, mi byla už od začátku hrozně nesympatická, neměla jsem ji ráda, nedokázala jsem se s ní za celou dobu ztotožnit ani ji pochopit. Jevila se mi jako sobecká, záštiplná, manipulativní osoba, která žárlí na Elenu a dělá vše pro to, aby jí ublížila a ponížila. Hlavní hrdinka Elena je velmi poddajná tichá voda, která si tohle chování nechá od Lily nejenže líbit, ale také si od ní často nechává řídit i život. V posledním díle pro mě byly velmi nudné pasáže, které neustále dokola omílaly politickou situaci v Itálii 70. let. Závěru knižní série dávám za sebe tři hvězdy.

Audrina
30.09.2018 5 z 5

Dlouhou dobu jsem nedokázala pochopit genialitu celé ságy. Celou dobu, kterou jsem s ní strávila, mě ovšem přesvědčovala o své výjimečnosti. Úplně docenit ji dokážu až nyní, po přečtení poslední části.
Jedná se o příběh, který je vyprávěný se syrovou upřímností, realita, kterou nalezneme na stránkách je děsivá a žije svým vlastním životem. Celý příběh je tak živý, že věřím, že se stal, a že se podobné malé tragédie stále dějí.
Nejsem fanoušek ani Liny ani Eleny, obě dvě udělaly velké množství rozhodnutí, za které je nenávidím...neděláme je ale občas všichni? Protože ať se nám to líbí nebo ne, život není černobílý.
Na konci je Vám líto obou dvou, protože tragédie jejich příběhu je stejná, i když u každé odlišným způsobem. Obě si zaslouží náš soucit. Stejně tak jako si kniha zaslouží náš čas.

Melanka
29.09.2018 5 z 5

Všechny čtyři díly neapolské ságy mě velice bavily. Skvěle popsané obyčejné životy, emoce a příběhy. Přestože mi chvílemi byly hlavní hrdinky nesymatické, často jsem s jejich jednáním nesouhlasila, stále jsem byla napjatá a vše s nimi prožívala. Poslední kniha mě asi do poloviny štvala, ale nutilo mě to číst dál a dál. Ke konci jsem četla bez dechu do poslední stránky.