Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347495/bmid_pribeh-tech-co-odchazeji-a-tech-kte-Pcn-347495.jpg 4 993 159

Po zlatých šedesátých letech přišla jako drsné procitnutí ze snu „olověná“ léta sedmdesátá, kdy se v Itálii přihlásí o slovo pravicový i levicový extremismus. Tato doba se podepisuje i na osudech Eleny a Lily, nyní už dospělých žen. Opět se objevuje leitmotiv vzájemného ovlivňování osudů obou protagonistek. Předmětem jejich soupeření už není „genialita“, ale muž. Elena a Lila se na dlouho ztratí jedna druhé z očí a stanou se jen „střípky hlasů“ při občasných telefonních rozhovorech. Za příběhem jejich přátelství se ale dále otáčí kaleidoskop životů obyvatel jejich čtvrti, propletenec lásek, křivd, nevraživosti, žárlivosti, věrnosti i zrady.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

Storia di chi fugge e di chi resta , 2013

lampernaqui
29.10.2019 4 z 5

S třetím dílem se pomalu dostáváme do dospělosti. Problémy se navenek mění, ale základ zůstává stále stejný. Do příběhu začíná důrazněji zasahovat politika, což asi nebude šálek kávy pro každého, ale mě to k příběhu přitáhlo víc. A stejně tak se s každým dílem víc ujišťuji, že Ferrante musí být žena (nebo pár), protože podle mého určitá rozhodnutí a chování by chlapa snad ani nenapadla. Jinak se naštěstí už orientuji bez jmenného seznamu na začátku knihy.

Eduarda
17.10.2019 4 z 5

Trochu jsem se u třetího dílu zasekla - menší nadšení z politických pasáží, o to větší těšení na čtyřku. Magii vztahu Elena-Lila jsem tentokrát prožívala nějak míň intenzivně (jasně, jsou od sebe daleko a v životě Eleny se toho spoustu děje), ale o to víc jsem ocenila důslednou psychologii aktuálních postav v příběhu. Paráda.

4xbabča
30.08.2019 5 z 5

I třetí díl se mi moc líbil s chutí se pustím do čtvrtého.

ladyka
08.08.2019 5 z 5

Ve třetím díle s Elenou procházíme hlavně jejími osudovými vztahy a oproti předchozímu dílu zde nabývají na síle i politické a celospolečenské otázky. Děj se přesouvá i mimo Neapol a vztah našich přítelkyň se tak odehrává spíše na dálku. O tom,jak mě třetí díl zaujal, vypovídá fakt, že jsem se o půlnoci,kdy jsem ho dočetla, okamžitě pustila do posledního dílu...

Sotek43
08.08.2019 4 z 5

Super knihy, uz hltám posledni dil

hapac
10.07.2019 4 z 5

Pokud bych se měla vyjádřit pouze jediným slovem, tak by to byla asi upřímnost. Je tedy pravda, že jsem měla trošku problém se začíst (politickému nepokoji té doby byl věnován docela velký prostor) , ale jinak mne vypravěčka opět zatáhla do děje a byla to pro mne upřímná zpověď Eleny a jejího přátelství k Lile, vztah k ostatním postavám (starým i novým), postoj k době, názor na rodinu, život v Neapoli či jinde. Není podstatné zda s jejími postoji souhlasím či je odsuzuji, ale důležité je, že jsem při čtení o tom přemýšlela. Ráda si přečtu i poslední díl a myslím si, že se někdy v krátké době opět k sérii vrátím a znovu si ji přečtu.

kuky921
12.06.2019 3 z 5

Za mě zatím nejslabší díl, nemohla jsem do knížky vůbec začíst a konec se mi zdál naopak až moc hrr. Na poslední díl se těším, uvídím, jak se vše vyvine.

jadwiga
20.05.2019 5 z 5

Každým dílem příběh graduje víc a víc. Její styl psaní je tak upřímný a realistický, že se čtenář v některých chvílích příběhu i sám shlédne, jeli ženou. Jistě, záleží na povaze každého. Ne každý řeší životní situace stejných způsobem. Pro mě osobně je ale tato tetralogie první sérií či knihami, které bych si vzala na opuštěný ostrov a četla je stále a stále dokola. V jejích knihách je prostě život. Smekám.

Francesca14
21.04.2019 4 z 5

Tenhle díl jsem narozdíl od předchozích dvou nečetla v italštině, protože mě všichni varovali, že je nejpomalejší a jde v něm hlavně o politiku, a měli pravdu. Obzvlášť v první části se hrozně dlouho řeší jen boj mezi fašisty a komunisty, příběh Lily je rozvleklý, nic moc se tam neděje. Ale postupem času mě to začalo zase bavit víc, začetla jsem se, užívala jsem si autorčin vášnivý styl psaní, kterým neuvěřitelně krásně vykresluje jak prostředí, tak mezilidské vztahy a pocity hlavní postavy. Spousta věcí tam byla vystihnuta překvapivě věrně a některé úryvky jsem v češtině mohla ocenit ještě víc, když jsem v textu rozuměla každému slovu. Zároveň je ale pravda, že některé věci už začínají být přehnané, atmosféra knihy je zase jiná než dřív, autorka jako by se vzdalovala od původního konceptu a postavy se tam vynořují z minulosti na naprosto neuvěřitelných místech, propletence postav se tam opakují, je to trochu jako v nějaké telenovele. Z dílů, co jsem četla, tenhle zatím nejslabší, ale čtivý jako obvykle.

Magdalena_j
07.04.2019 3 z 5

Zatím nejčtivější díl z celé série. Bohužel jsem však stále nenašla to magické kouzlo. Příběh se mi líbí, je tedy docela zamotaný, ale vypráví celý život, takže to je pochopitelné.
Ani Lenu ani Linu bych za přítelkyni nechtěla. Někdy nechápu rozhodnutí ani způsob řešení problémů, ale to k tomu asi patří - rozhodně nejsem horká italská hlava.

Knihy doporučuji, je to zajímavá četba, neotřelá. Ale myslím, že to není serie pro každého.=)

Tirisa
28.03.2019 5 z 5

Zase krása, jsem zvědavá na poslední díl...

kap66
20.03.2019 4 z 5

Opravdu musím ocenit, jak mě autorka zkouší, jak si se mnou hraje, jak mě odrazuje (v tomto dílu nejvíc), ale nakonec přitahuje zpět.
Lilu, "sílu, která vábila a znepokojovala zároveň, sílu sirény", jsem nikdy nemilovala, ale respektovala; kdykoliv se objevila na scéně tady, vždycky si to pokazila. S Elenou jsem se v předchozích dílech často i dokázala ztotožnit, měla jsem ji i ráda, přála jí najít samu sebe a nežít podle neustálé touhy vyhovět okolí; do chvíle, kdy začala chodit i s malinkými dcerami na demonstrace a bez hysterických gest se ani nevyjádřila. Nejen hlavní postavy, ale všechny používají - a hodně nahlas! - velká slova, poddávají se obrovským vášním, nenávisti až za hrob, zanícení pro věc až k vraždě. Ukřičené rodinné a vůbec mezilidské vztahy jsou doplněny ukřičeností a rozvášněností politickou - a když zazněla věta: "Soudružko, bez nás nejsi vůbec nic, takže tady zůstaneš, dokud my budeme chtít, a odejdeš, teprve až my ti řekneme!" - až jsem se vzpomínkou oklepala. A toto všechno probíhá zcela a naprosto a jedině VÁŽNĚ, bez špetky nadhledu a jiskřičky humoru. A také bez obyčejné lásky a vztahů, ve kterých se žije klidně a normálně.
Na chvíli si já, chladnější Středoevropanka, musím od těch nezodpovědných horkých italských hlav a těl odpočinout. Pak se ale se zvědavostí vrátím, ještě jednou.

IvaKo
16.03.2019 4 z 5

Celkem poutavě napsané pokračování pohnutých osudů a spletitých vztahů dvou nesourodých kamarádek, z nichž ani jedna není kladnou postavou, mnohdy spíše naopak. Uvítala jsem, že tentokrát do vyprávění přece jen více prosákly vnější události spojené s tehdejším bouřlivým politickým hnutím v Itálii a v dalších zemích Evropy. Ženské romány postavené převážně na vztazích nevyhledávám a proto mi docela vadí neustálé trýznivé Elenino sebezpytování. Přesto se zvědavostí přistupuji k závěrečnému dílu.

Penicuik333
09.03.2019 3 z 5

Myslela jsem, že už jsem si na autorčin styl zvykla, že nějak chápu, co píše, ale ... Kde jsem si zvykla na cynismus, neustálé zámlky, nenaplněnost, nejistotu, najednou přijde nečekaný, naprosto nečekaný zvrat jako na konci tohoto dílu. Tak jsem zvědavá, jestli poslední díl bude stejně překvapivý nebo jsou můj odhad a představa alespoň částečně blizke skutecnosti.

LynnGunn
02.03.2019 5 z 5

Opravdu nádherný příběh, všem vám ho vřele doporučuji! Tak a já si jdu rychle sehnat poslední díl, Elena Ferrante vždycky skončí v tom nejlepším :)

nai.ivka
26.02.2019 5 z 5

Při čtení téhle knížky mám pocit, že začínám trochu chápat rodiče vláčené duchem doby.

jolii
19.02.2019 3 z 5

Ale jo, dočetla jsem.

Yorika
02.02.2019 3 z 5

Občas jsem se cítila jako zvědavá sousedka, která drze nahlíží a pozoruje, co se děje u sousedů.Možná s jednáním postav nebudete souhlasit.Možná vás budou vytáčet.Možná jim nebudete rozumět.Ale budete se u toho skvěle bavit.

LenkaKa
24.01.2019 4 z 5

Tenhle díl mě zatím bavil nejvíc a už se chystám na poslední knihu.

Jiitush
23.01.2019 4 z 5

Oproti předchozím dílu trošku slabší, ale stále mě příběh nutil číst dál a dál. Ubrala bych trochu z politiky a taky nudných Eleniných citových monologů. Nejlepší jsou na knize ty nečekané zvraty a taky to, jak se neustále prolínají osudy hlavních a vedlejších postav. Myslíte si, že o nějaké postavě už neuslyšíte, a pak bum, je zpátky ve hře. Úplně jako v životě.

Co se týče dvou hlavních hrdinek, stále si stojím za tím, že Lila je nesympatická mrcha a Elena je .... jaká vlastně? Na to, že je to hlavní hrdinka, o ní čtenář ví jen to, že je neskutečně inteligentní... A to je trošku málo na to, aby si k ní čtenář vytvořil vřelý vztah...

italská literatura Florencie Itálie 70. léta 20. století Neapol zfilmováno – TV seriál

Elena Ferrante
italská, 1943
2016  84%Geniální přítelkyně
2017  91%Příběh nového jména
2017  88%Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou
2018  60%Tíživá láska
2020  75%Prolhaný život dospělých

Kniha Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou je v

Přečtených1 488x