Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou

Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347495/bmid_pribeh-tech-co-odchazeji-a-tech-kte-Pcn-347495.jpg 4 993 159

Po zlatých šedesátých letech přišla jako drsné procitnutí ze snu „olověná“ léta sedmdesátá, kdy se v Itálii přihlásí o slovo pravicový i levicový extremismus. Tato doba se podepisuje i na osudech Eleny a Lily, nyní už dospělých žen. Opět se objevuje leitmotiv vzájemného ovlivňování osudů obou protagonistek. Předmětem jejich soupeření už není „genialita“, ale muž. Elena a Lila se na dlouho ztratí jedna druhé z očí a stanou se jen „střípky hlasů“ při občasných telefonních rozhovorech. Za příběhem jejich přátelství se ale dále otáčí kaleidoskop životů obyvatel jejich čtvrti, propletenec lásek, křivd, nevraživosti, žárlivosti, věrnosti i zrady.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

Storia di chi fugge e di chi resta , 2013

Aleen
27.09.2018 5 z 5

Od předchozího dílu jsem si dala delší odstup, protože ono totiž číst o Geniálních přítelkyních není nic jednoduchého. Evidetně jsem udělala dobře. Vývoj Elen přesně odpovídal jejímu pochybování o sobě samé, které vyplývá jak z prostředí, ze kterého vzešla, tak i bouřlivé době rychlého vývoje komunistického, demokratického, odborového, feministického a intelektuálního hnutí v Evropě sedmdesátých a osmdesátých let. Udělalo na mně dojem naprosté využití potenciálu, který má jak příběh, tak doba v níž se odehrává.

ddkk
27.09.2018 4 z 5

Dočetla jsem 3. pokračování Neapolské ságy a teď i recenze , které se ho týkají. Musím přiznat, že přesně stejně rozporuplné pocity, jaké zřejmě měli jejich pisatelé, mám i já. Od úplného zatracení až po vynesení na příčky nejvyšší. Jakoby se nepochopení či pochopení knihy rozpoltilo mezi mužské (odsuzující) čtenáře a ženské (chválící) čtenářky. Jsem žena a tudíž čtenářka a snad chápu způsob autorčina myšlení a myšlení jejich hrdinek, a proto považuji i tento díl ságy za velmi dobrý. Dotýká se všech oblastí života v Itálii 70. let minulého století, což pro mnohé může být objevné. A veřejné dění se samozřejmě dotýká - tu více, tu méně - i soukromí Liny i Eleny. Je také zajímavé sledovat, jak se mění jejich myšlení a postoje, jejich charaktery a jejich hodnoty...Přes rozporuplnost mých pocitů dávám za čtyři.

zlinissi
18.09.2018 5 z 5

Zase skvělé pokračování ságy. Nechápu, jak to autorka/autoři dokáží, ale opět jsem se nechala pohltit. Politiky mi tam přišlo akorát, i když normálně vůbec o politice nečtu, tady mi to přišlo podstatné pro vývoj děje. Jen ten závěr jsem autorce úplně nevěřila :). Jsem zvědavá na grandiózní finále!

Verrrunka
03.09.2018 4 z 5

Další skvělá kniha od Eleny Ferrante. Neuvěřitelně čtivé a napínavé, přesto, že se jedná o vyprávění o životě. U tohoto dílu mám ale trochu pocit, že to sklouzlo spíš ke čtení pro ženy, ale je to asi dáno tím, ve kterém životním období se obě hrdinky nacházejí. Protože porod, manželství, rodina, nevím, jestli to bude bavit i mužskou část čtenářů. Stále se nemění, že jak Elena, tak Lina jsou mi strašně protivné, a přesto mě to baví.

hanča34
30.08.2018 5 z 5

Přiznám se, že jsem trochu přeskakovala politiku, ale byla jsem stále v obraze. Závěr mě chytil a čekám až na mně dojde v knihovně řada s posledním dílem.

HanaMalina
29.08.2018 4 z 5

Tento díl se mi ze všech co jsem četla zatím líbil nejmíň. Dlouho mi trvalo než jsem se do knihy začetla, ale pak už jsem opět nemohla přestat. Jsem velmi zvědavá na poslední díl a jak to vše dopadne.

Babo
21.08.2018 4 z 5

Třetí část byla stejně čtivá jako obě předchozí ,ale přesto ubírám jednu hvězdičku . Začala jsem si uvědomovat, že by mě víc zajímal příběh Lily , než neustálé nářky Elen , která se sice dokázala vymanit z bídy čtvrti , ve které vyrůstala ,vydala knihu ,která se prodávala , vdala se a mohla žít spokojený život a přece pořád naříká a není spokojená .
Podle toho co o Lile napsala v tomto díle , byl její život procházkou růžovou zahradou ,ale stále hledala pseudoproblémy a Lilu podezírala ze všeho možného i nemožného .
Teď už mě čeká poslední díl , tak uvidíme , ale v každém případě je to skvělá sociologická sonda do života v Itálii na konci dvacátého století .

booklover
17.08.2018 4 z 5

Tento díl byl pro mě z celé tetralogie nejméně čtivý, nicméně nepostradtelný pro vývoj celkové události. Tentokrát hodně politky, vzkvétající feminismus, násilí - samozřejmě to bylo "geniální" jen si osobně myslím, že z celé série nejslabší.

Audrina
14.08.2018 4 z 5

Začátek knihy mě navnadil na to, že by se mohlo jednat o nejlepší díl série. Bohužel druhá půlka byla výrazně slabší. Vše je ale dané především povahou hlavních hrdinek, které mi přijdou čím dál protivnější. Elena, která se neustále snaží dokázat, že je lepší než Lila, i když už to mnohokrát dokázala. Na druhé straně Lila, která zabředla do životní prázdnoty, která ji ubíjí, ale není dostatečně odvážná to projevit a změnit.
Genialitu série stále úplně nechápu. Ano, je to dobře napsané, jazyk je krásný a pár myšlenek pěkných. Jako celek to na mě ale působí jako přátelství dvou hloupých puberťaček, které si navzájem jen ubližují, ale přesto nedokáží žít jedna bez druhé.

bigben
12.08.2018 4 z 5

Pro mě zatím nejlepší díl..uvidíme, co nabídne poslední.

bookfan
09.08.2018 4 z 5

Po prvních dvou dílech je tento třetí pro mě určitým zklamáním. Nicméně vytrvám a chystám se i na čtvrtý díl, své hrdinky neopustím. U prvních dvou dílů mě fascinovalo zejména prostředí Neapole, které bylo vykreslené naprosto perfektně včetně literárních postav. Třetí díl se odehrává převážně na "severu" a soustředí se hlavně na Elenu a její nepříliš podařené manželství. Škoda, že v knize není více informací o tehdejší politické situaci a situaci ve společnosti vůbec. Scény z manželského života mě příliš nebavily a také Elena mi začala lézt na nervy. I tak je tato sága počinem, který hodnotím velmi kladně.

kaja77
28.07.2018 4 z 5

nebudu předstírat, že celá kniha byla snadným čtením... pasáže plné politiky tj. úvahy na téma komunismu, účast Eleny na demonstracích, půtky fašistů a místní mafie apod. byly pro mně dost náročné. na druhou stranu jsem v podivné směsici údivu a zvědavosti sledovala vývoj manželství Eleny... co všechno a jak dlouho je ochotna snášet. Přátelství mezi hlavními hrdinkami knihy tj. Linou a Elenou je pro mně záležitost hodně podivná. nějak tu soutěživost mezi nimi nemůžu dost dobře pochopit. nicméně těším se jak to celé dopadne. jdu na čtyřku :)

Melanka
25.07.2018 4 z 5

Zase skvěle napsaná a čtivá kniha, přestože mě v tomhle díle obě hrdinky neskonale rozčilovaly. Těším se na poslední část.

indyka
08.07.2018 4 z 5

Čtyři hvězdičky, které dávám třetímu dílu Neapolské ságy, se s jinými mnou udělenými čtyřmi hvězdičkami nemůžou srovnávat - jen mám potřebu zohlednit skutečnost, že třetí část mi přišla zatím ze všech dosavadních nejslabší.

Příliš mnoho politiky a politických dějin. Normálně ukazování dobových reálií v knihách miluju, navíc jde vidět, že autorka opravdu ví, o čem píše, nicméně tady toho bylo až moc. Životy Eleny a Lily politické dění sice ovlivňovalo, ale přeci jen ne až takovým způsobem, že by politika měla zabrat takovou část knihy - na úkor životů hlavních hrdinek a jejich okolí.

Minulý díl mě neskutečně vytáčela Lila - teď mě vytáčela taky, ale mnohem více mi pila krev Elena a její ovlivnitelnost, změny nálad a názorů každých dvacet řádků a zároveň pocit vlastní neomylnosti, nevědomost, co vlastně chce a nedá pokoj, dokud do nedostane...ale těch postav mě tam štvalo daleko víc, osobně bych coby mírná povaha měla velký problém přežít v tady té každodenní italské hře o trůny plné zlomyslnosti, agresivity a vychytralosti. Atmosféra děje na mě působila neskutečným způsobem a mávala se mnou, Ferrante dovede čtenáře vtáhnout do místnosti s postavami a nenechat ho sledovat děj s odstupem.

Geniální přítelkyně jsou jedny z mála knih, které ve mně dokážou probudit silné emoce, za to autorce klobouk dolů, protože jinak jsem u čtení emocím odolná. Sága je originální a neotřelá, a přiřadila bych ji k nejlepším počinům, se kterými jsem dosud měla tu čest.

fruitbueno
03.06.2018 4 z 5

Kdyby bylo v knize podstatně méně politických pasáží, případně zmizely kamsi na okraj vyprávění, byl by výsledný dojem téměř dokonalý :) Líbilo se mi, jak se Elena vypořádala se svou spisovatelskou chvilkou slávy, že je tentokrát děj soustředěn více na ni než na Lilu. Pěkné čtení. Škoda jen té politiky.

Crimble
03.06.2018 4 z 5

Stále vysoká úroveň. Politiky trošku dost, a vzhledem k tomu, že jsem militantní antikomunista, tak jsem byl trochu netrpělivý, kdy postavy přijdou na to, že tohle radikální levičáctví k ničemu dobrému nevede. No ale příběhově velmi silné, přátelství s Lilou stále bouřlivé, nevyrovnané a vydávající se cestami nepředvídatelnými. Atmosféra za 1. Poslední díl už čeká.

nase_zuzu
17.05.2018 3 z 5

Elena mě tentokrát překvapila. Druhý díl jsem přečetla jen silou vůle a byla jsem zklamaná. Takže moc šancí jsem třetímu dílu nedala, ale rozlouskla jsem to běhěm pár dnů. Čtvrtý díl určitě už dotáhnu.

dagmar7365
09.05.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně rozhodně neztrácí tempo a na své atraktivitě. Z prvního dílu, který líčí dětství Lily a Lenú v chudinské neapolské čtvrti v 50. letech, se postupně stává mnohovrstevným románem, ve kterém si každý čtenář může najít i kus sebe. A podle toho se také liší, co si z něj odnáší, jak vnímá osud a chování Lily a Lenů.
Třetí díl byl pro mě zatím nejlepší. Okamžitě se pouštím do závěrečného dílu a těším se na velké finále, kdy se vše propojí. Nebo si na nás Elena Ferrante přichystala něco jiného?

Eifka
06.05.2018 5 z 5

Musím říct, že s dalším dílem, celý příběh nabírá na obrátkách...a co je na něm nejsympatičtější, je ta jeho reálnost, nic není přehnané nebo vyhrocené...a právě tímhle si mě autorka získala asi nejvíc! Je vidět, že se dá napsat příběh o "obyčejných" lidech a přitom se vyhnout klišé.

U čtení si tak pořád přemýšlím o jednostlivých postavách, jestli je tam někdo komu fandím a naopak...už u druhého dílu jsem zmiňovala, že moc nemám ráda Lilu, a možná je to proto, že jí (stejně jako Elena) trochu závidím tu bezprostřednost:) A naopak hlavní hrdinka mě v některých momentech hrozně rozčiluje, protože je mi v něčem dost podobná:)

Prostě a jednoduše, mě to baví, baví, baví...za týden je knižní veletrh, tak hurá pro poslední díl!:))

gossipavlina
05.05.2018 4 z 5

Se 3.dílem jsem měla trochu problém. Byl pný událostí, ale podaných pro mě nudnou formou. Začal mě bavit až na konci. Ten konec mě navnadil na 4.díl, na který se moc těším.

italská literatura Florencie Itálie 70. léta 20. století Neapol zfilmováno – TV seriál

Elena Ferrante
italská, 1943
2016  84%Geniální přítelkyně
2017  91%Příběh nového jména
2017  88%Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou
2018  60%Tíživá láska
2020  75%Prolhaný život dospělých

Kniha Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou je v

Přečtených1 490x