Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402369/bmid_genialni-pritelkyne-Siv-402369.jpg 4 1901 417

Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), padesátá léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

ajasin
22.10.2018 5 z 5

Přiznám se bez mučení. Jsem lapena. Všechny naplánované knihy musí počkat, dokud nedočtu tento úžasný příběh.

Anahk1
18.10.2018 4 z 5

Velmi chytlavá knížka.. úplně mě i mou představivost pohltila.. a jak jsem Eleně rozuměla.. těšim se na další pokračování..

Andi
17.10.2018 4 z 5

Tak. Ke knize jsem přistupovala s tím, že mě určitě bavit nebude, že to nebude to pravé ořechové pro mě, ale prý je to super. No, a ono bylo.
Těžko říct, která postava je má oblíbená, je jich tam celkem dost, uvidím jak se bude vyprávění vyvíjet dále.
Aktualizace: Druhý díl jsem v půlce zavřela, je úplně stejný jako díl první. Je stále jen o tom, jaký mají holky těžký život a tak dále.

Gigy
12.10.2018 5 z 5

Ke knize jsem přistupovala vcelku skepticky. Ostatně jako i ke všem knihám, které si na internetu vybudovaly až podezřele dobré jméno. Nicméně jsem byla příjemně překvapená. Kniha se četla skoro sama a postavy byly nádherně vykreslené. Byla jsem ale přesvědčená, že nemusím ztrácet čas zbývajícími (následujícími) díly. Směle jsem si plánovala, co budu číst dál, ale... ALE. Kniha mě natolik pohltila, že jsem musela sáhnout i po druhém dílu a ne, ani ten mi nestačil.
S nadsázkou tvrdím, že Ferrante je stylem něco jako naše Mornštajnová. Ale s tím rozdílem, že její knihy jsou daleko propracovanější. Patrně to bude tím, že se Mornštajnová snaží postihnout osudy celých rodin, kdežto Ferrante se ve svém vyprávění soustředí především na dvě hlavní hrdinky a osudy vedlejších postav jsou jenom jenom takovou chvilkovou odbočkou.

Nikkiproch
11.10.2018 5 z 5

Protože miluju klasický realismus a staré romány, tato novodobá obdoba pro mě byla jasná volba a milým společníkem po večerech. Rovnou se vrhám do druhého dílu.

Tyna44
10.10.2018 5 z 5

Dlouho jsem odolávala, než jsem se do Geniální přítelkyně pustila. Přehnaná chvála mě spíše odrazovala. Když jsem se pak konečně ke knížce dostala, neměla jsem žádné očekávání. O to víc mě to překvapilo a strhlo. V současnosti jsem u třetího dílu a nemůžu přestat číst. Vyprávění příběhu a popisování postav je velmi detailní a popisné, že mám někdy pocit, jak kdybych v Neapoli přímo byla a sama se hrdinčiných životů účastnila.

Tecko7
10.10.2018 5 z 5

U této knihy jsem se nechala strhnout FB skupinou. Vlastně jsem si myslela, že mě bude velmi nudit tento druh vyprávění. Ale autorka mě vtáhla do děje takovým způsobem, že "musím" číst už druhý díl a nemůžu se od něj odtrhnout. Musím vědět, jak to dopadne. Rozdělí nás jedině vybitá baterie u čtečky.

Maevie
06.10.2018 4 z 5

Geniální přítelkyni jsem vzala do rukou s rozpaky, že jde o vyprávění o přátelství dvou dívek. A ono opravdu je. Jenže Elena Ferrante je skvělá vypravěčka, dokázala popsat všechny jemné nuance přátelství, které nikdy není černobílé, realisticky vykreslit charakter obou dívek i zachytit změny, kterými při dospívání prošly. Na pozadí pak vypráví další příběh - příběh utrápené a chudinské neapolské čtvrti, kde platí vlastní pravidla spravedlnosti a cti.

Petr1977
02.10.2018 4 z 5

Za mně teda určitě ano. Tento typ literatury mám rád. Elena Ferrante (ať už je to kdo chce) prostě vypráví - zajímavě, poutavě, obyčejně, čtivě... A kdo umí vnímat mezi řádky, doví se o Itálii padesátých let, o náladách, sociální situaci, atmosféře... strašně moc. Těším se na další díly.

Anet2106
30.09.2018 3 z 5

Kniha, která se velmi liší od jiných románů. Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale teď jsem ráda, že jsem ji dočetla. Jsem moc zvědavá na další díly.

jadwiga
26.09.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně jsou také geniální knihou. Autorka krásně vyzdvihuje jakoukoli část příběhu - povahy jednotlivých postav, nádalu Itálie, sociální poměry, zvyklosti a také jedno velké kamarádství tak odlišných žen, v tomto díle ještě dívek. Bez váhání doporučuji. :-)

LeHor
18.09.2018 1 z 5

Tak za mne teda ne. Nemít knihu ve výzvě, tak bych jí asi nedočetla. Do čtení jsem se musela chvílemi i nutit. Konec trochu více zajímavý, ale žádný zázrak. Jednu hvězdu dávám tentokrát sobě, že jsem to přečetla až do konce. Zkusím ještě druhý díl, snad se to bude číst lépe.

morava
16.09.2018 3 z 5

Tak nejak nevim, jestli se mi kniha libila, nebo ne. Nejak mne dej nevtahnul,ale na druhe strane musim rict, ze by mne celkem zajimalo, co bude dal, jak se bude vyvijet zivot a pratelstvi dvou divek, ktere byly nerozlucne kamaradky.No uvidime, mozna, ze se mi druhy dil bude libit vice. Mozna mu dam prece jenom sanci.

Šerďa2012
15.09.2018

Koupila jsem si všechny čtyři díly, a první jsem přečetla jedním dechem. Těším se na druhý díl. Prozatím koupě nelituji. Vztah dvou kamarádek je komplikovaný. Nemohou bez sebe být, ale dokážou si i ublížit. Vzájemně se podporují, ale dokážou si i závidět. Jak se budou jejich životy odvíjet dál? Jak bude jejich přátelství pokračovat, když se jedna vdala a druhá studuje a jejich životy se mohou zdát čím dál rozdílnější?

ddkk
08.09.2018 5 z 5

Nějakou dobu na mne kompletní Neapolská sága čekala v knihovně než jsem sáhla po prvním dílu. A teď sahám po pokračování, protože mě to baví, zajímá a protože je to trochu jiné čtení. Nevzrušivý způsob vyprávění, zdánlivá každodennost bez výrazných dějových zvratů, smířlivost s osudem i touha vymanit se ze zaběhlého způsobu života...a přitom pod povrchem to bublá a vře skoro jako v nedalekém Vesuvu. Pro mne objevné. Dávám za pět a doporučuji.

SaskoMa
08.09.2018 2 z 5

Kniha má 300 stran, než jsem ji začala číst, měla jsem velké očekávání a začetla jsem se až na straně cca 210. Mám z této knihy neurčité pocity...

Lotka
04.09.2018 3 z 5

Asi úplně nedokážu tuto knihu docenit. Zajímavé pasáže se střídají s nudnými, ale i tak dávám šanci pokračování.

Efča59
31.08.2018 4 z 5

I já jsem neodolala a precetla jsem první dil tetralogie. A myslím,že rozhodně potřebují další. Potrebuji nutné vědět, jak se budou osudy Lily a Elen dál vyvíjet. Nedávám pět hvězd, protože byl trochu problém se do knihy začíst. První část Dětství byla možná trochu náročnější na zacteni, ale druhá část Dospívání už byla výborná a těším se na pokračování.
Při čtení jsem marně přemýšlela o tom, že kniha mi připomíná něco, co už jsem dávno četla. Až na konci mi došlo, že by se dala možná přirovnat k české Gabre a Malince, kterou mi v dětství četla babička

knihomolka111
29.08.2018 3 z 5

Zprvu jsem vztah mezi Elenou a Lilou vůbec nechápala – jsou kamarádky nebo se nenávidí? Neustále mezi sebou soutěží, ne zjevně, ale takovým skrytým způsobem. Obzvlášť Elena mi přišla, že nemá vlastní názor, vlastní sny, všechno se řídilo podle Lily. Vypravěčem příběhu je Elena, tak jsme mohli pochopit motivy jejího jednání, přesto by mě více zajímal stejný příběh z pohledu Lily - celou dobu byla taková tajemná a nemyslím si, že jsme měli šanci ji úplně poznat.
Zpočátku mi postavy byly dost nesympatické, ale tak v půlce knihy jsem si na ně zvykla a začalo mě opravdu zajímat, jak to s nimi dopadne. Proto dávám jen tři hvězdičky, nechávám si rezervu pro další díly, na které se chystám a věřím, že budou o něco lepší.

Glivuska
27.08.2018 5 z 5

Knížka je opravdu zvláštní. Když jsem si ji na doporučení kamarádky půjčila, byla jsem dost překvapená, jak moc knihu chválila, když já jsem se do ní vůbec nemohla začíst. Možná to bylo kvůli velkému množství italských jmen, které jsem si nedokázala zapamatovat. Částečně to bylo i stylem vyprávění, kdy téměř chybí přímá řeč. Knihu jsem tudíž odložila a až po čase se k ní vrátila. Jakmile jsem překonala prvních pár desítek stran, nemohla jsem se od ní odtrhnout a přečetla ji jedním dechem. Těším se na pokračování. Nutno ale dodat, že kniha opravdu není pro každého. Když už se pro ni ale rozhodnete, dejte ji šanci.