Gallant

Gallant https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497506/bmid_gallant-vXg-497506.jpeg 4 252 72

Šestnáctiletá Olivia Priorová postrádá tři věci: matku, otce a hlas. Jedinými společníky jsou jí přízraky, které vídá kolem sebe, a matčin deník zachycující matčinu rozbouřenou duši. Pak ale dostane dopis od strýce, kterého nikdy nepoznala, s pozváním na jeho panství - Gallant. Když však Olivia dorazí, zjišťuje, že strýc je mrtvý a dům prázdný, až na jejího bratrance Matthewa a pár sloužících. Gallant je dům tajemství. Dům osaměle střežící místo, kde mají přízraky velkou moc. Olivia hledá odpovědi na otázky ohledně své rodiny a své minulosti, a přitom objeví temný odraz všeho, co znala, prastarou říši, kde mají duchové pevné obrysy a kde na ni čeká temný pán domu...... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Slovart (ČR)

Gallant , 2022

Kenan
27.11.2022 5 z 5

Je to divoké, strašidelné a hlavně divné, ale mně se to moc líbilo. Tajemná atmosféra, popisy scén a domu mně pohltily a už nepustily. Navíc miluji autorčin styl psaní, proto jsem si užila i samotné čtení.
Olivia žije v Merilange, škole pro nezávislé dívky a nemluví. Nemá rodiče a neví ani o dalších jiných příbuzných. Jediné, co jí zůstalo je matčin neúplný deník. Od dětství vidí přízraky, kterých se už ani nebojí. Dostane dopis od strýce, o kterém neměla ani tušení, ať se vrátí domů. A tak se vydává na panství Gallant, o kterém neví vůbec nic. Žene ji jen myšlenka vypadnout z Merilange a pocit vlastní rodiny. Gallant je ale plný tajemství, stínů, přízraků mrtvých. Olivia se rozhodne vypátrat, co to všechno znamená.
Vřele doporučuji.

Ahmose
26.11.2022 5 z 5

Gallant bola jedna z mojich najočakávanejších kníh jesene 2022 a musím povedať, že moje očakávania nie len naplnila, ale ich aj ďaleko presiahla. Autorka v knihe využíva pri rozprávaní veľa opisov, ale nikdy by som nepovedal, že by ma pasáže opisu domu či pocitov hlavnej postavy mohli tak veľmi baviť. Jazyk je naozaj vyšperkovaný a slovenský preklad veľmi podarený. Mal som trochu obavu, ako sa autorka popasuje s tým, že hlavná postava je nemá. Zvládla to bravúrne. Postava Olívie je inteligentná a má bohatý vnútorný svet. Vedľajšie postavy sú tiež veľmi dobre napísané. Gallantom sa nesie tajomná atmosféra, ktorá čitateľa ženie čítať ďalej. Záver je svojím spôsobom asi od polovice knihy očakávatelný, ale nekončí klasickým happy endom. Kniha ako stvorená na čítanie v tomto jesennom období. Nemám čo vytknúť. Ešte musím špeciálne pochváliť vydavateľstvo za krásne grafické spracovanie. Gallant sa určite umiestni v mojich top knihách tohto roka. Odporúčam !

DreamerX9
23.11.2022 5 z 5

Úžasně podivná knihá. Nejdříve zaujala obálkou ale později i vnitřkem a samotným obsahem. Ponurá atmosféra Gallanta a nadherne vykreslení postav j prostředí. Musím knihu velice ocenit bylo to ideální podzimní čtení

M.C.SMITH
21.11.2022 5 z 5

Tohle byla kniha přesně pro mne. Krásný příběh s trochou strašení.
Gallant je kniha, která se krásně čte v zamračeném dni, který dodává tu správnou atmosféru.
Olivii jsem fandila hned ze začátku, byla mi sympatická a bylo mi jí i docela líto. Mladá dívka bez rodiny v jakési internátní škole, kde si z ní všichni dělají blázny jen proto, že je trochu odlišná.
Příběh byl pro mne poutavý a skvěle napsaný, četl se mi lehce a vím jistě, že se ke knize ještě v budoucnu vrátím a přečtu si ji znovu.
Já mohu jen doporučit.

Mona-Lisa
20.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Tak krásně vizuálně vymazlená knížka! Slovarte bravo bravo! Obálka, ořízka, ilustrace, styl písma, umělecké dílo fakt.
Je hodně tajemná, nic ti nedá zadarmo, k rodinným tajemstvím jsi jako čtenář připuštěn pozvolna, stejně jako hlavní hrdinka.
Ta je němá a navíc vyrůstala v sirotčinci, nebo chceš-li ve výchovném ústavu pro mladé dámy. No neměla to jednoduché si řekněme. Navíc vídá duchy. A ne přízraky v šedém oparu, ale rozpadající se děsivá stvoření.
Pak se na ni usměje šestí a ocitne se v rodinném domě.
A tady se příběh rozjíždí. Spousta postav, kde neznáš úmysly, divných příbuzných a zakázaných míst, kde ti hrdinka samozřejmě furt leze a ty se děsíš, co ji potká.
No! Jsem spokojena.
Celý ten příběh je jako tklivá a osamělá píseň.
Ta její nemota je strašně skličující, přenáší se z těch stránek na tebe-jak dělané do tohoto počasí.
Čekala jsem víc romanťárny, temnoty nebo nečekaných zvratů, ale i tak je to na 4 hvězdy.

Veju007
18.11.2022 5 z 5

Ach, má milovaná V. E. Schwab, já jí prostě zbožňuju a Gallant tak byla jasná volba!

Olivia Priorová žije 16 let v sirotčinci a jednoho dne dostane dopis od svého strýce, který ji dlouhé roky hledal a zve ji do svého domu, na Gallant a přesně tam se Olivia okamžitě vydává. Poznává svého bratrance, Matthew, který její nadšení z nalezené rodiny nesdílí a dozvídá se, že strýc ne mrtvý. Olivia začne prozkoumávat záhadné panství, které stráží vchod do jiné říše, do říše přízraků. Této říši vládne muž, který není muž a sídlí v Gallantu, který není Gallant.

Olivia je němá a proto v knížce převládají popisy pocitů a myšlenek, a s přímou řeči se kolikrát několik stránek vůbec nesetkáte. Knížku to tak dělá ojedinělou a trpíte s Olivií, když jí není věnována pozornost a nejsou zodpovídány její dotazy. Grafická podoba knihy pak krásně dokresluje celý melancholický a poutavý příběh.

Už jsem říkala, že V. E. Schwab zbožňuju? A všechno se to stalo letos. Nejprve Addie LaRue, následně duchařská série s Cassidy Blakeovou a nyní Gallant, který mi často Cassidy připomínal.

Komaeda
18.11.2022 3 z 5

Začalo to slibně, ale ke konci uspěchané a nevysvětlené...

Hatshepsut
17.11.2022 4 z 5

Je to vesměs melancholický příběh osiřelé němé Olivie, která po letech svého osamělého života v dívčí škole dostává příležitost navštívit domov své matky a zjistit něco více o své rodině. Knihu bych do žánru horory nepřiřadila, vyprávění je spíše tajemné, se spoustou mrtvých přízraků. Přestože autorka ve svém díle předvedla originální námět chybí tomu větší dějová linka. Musím velmi ocenit nápaditý obal knihy, který vás ke čtení přitáhne.

Adris
13.11.2022 2 z 5

Ojoj, tady bude hodnocení jedné z mých nejoblíbenějších autorek nepříjemné.

Příběh začíná v sirotčinci, kde se seznamujeme s Olívií, němou, dospívající sirotou, která má navíc schopnost vidět duchy. Jediné, co jí po rodičích zbylo, je tajemný deník, jehož věty nedávají smysl.
Sledujeme život v sirotčinci, který je přerušen, když Olívie dostane dopis, ze kterého je patrné, že ji již dlouho hledají její příbuzní a zvou ji na své panství Gallant. V deníku ji matka před Gallantem ale varuje, Olívii je to jedno. Všechno je lepší než být v sirotčinci. A tak odjede na Gallant. Tam ji ale nikdo neočekává. Zaskočeně ji přijmou dva sloužící a její bratranec, který o ní však nikdy neslyšel. Dopis, vyzývající ji k příchodu údajně nikdo z nich nepsal. Ale přesto Olívie zůstane. A pokouší se odhalit důvod temnoty, která zaživa sžírá její rodinu.

První polovina mě tak nebavila, že jsem musela věty číst natřikrát. Autorka používá přespříliš přirovnání, asi aby nastolila určitou atmosféru. Anebo vyplnila stránky slovy. Jak si asi všimnete, kniha je tenounká. Převládá v ní popis, pocity a přirovnání. Ne napětí. Za mě se autorce nepovedlo vykreslit mrazivou, hororovou atmosféru. S příběhem, ač krátkým - i vzhledem k obsahu ilustrací, které zabírají skoro čtvrtinu knihy - jsem bojovala. Druhá polovina byla už lepší, ale nic pro mě převratného. Možná, kdyby to četl někdo ve věku kolem 12, tak by ho to vzalo víc. Na mě působil příběh odbytě. Nápad prima, (ač tu již jeden podobný máme, od pana Gaimana) ale zasloužil by si pořádně vytunit, nejlíp akcí.
Moje myšlenky se mi potvrdily, když jsem četla Poděkování, kde autorka píše, že dlouho měla nápad na určitou scénu z této knihy a hledala inspiraci, jak to dát dokupy. Co jsem tak vydedukovala, tak v mezičase pandemie. Já si myslela, že je toto snad její prvotina. Teď si myslím, že je to násilně vytvořený příběh. No, těžko říct. Posuďte sami:).

(Povšimla jsem si, že autorka si často volí v knihách tematiku Smrti. To je jen takový můj postřeh navíc:).

evineckY
10.11.2022 4 z 5

Olivie je chudičký, němý sirotek vidící duchy, kterou odložili na práh domova v Merilace. Všichni ji odstrkují a šikanují, až jednou příjde dopis a zjistí, že není sama.
Nic však není takové, jak si to představovala, žádné radostné uvítání...
Kniha není vůbec špatná, je originální, čtivá, tajemná i napínavá, ale není to - Neviditelný život Addie LaRue, kterou nepředčila. Přesto doporučuji milovníkům fantasy.

LiliDarknight
08.11.2022 5 z 5

V. E. Schwab už dokázala, že dokáže svoj štýl prispôsobiť typu príbehu, ktorý rozpráva. No aj napriek tomu si zakaždým potrpí na jedno – na špecifickú atmosféru. V prípade tejto knihy zvolila o niečo melancholickejšiu a pochmúrnejšiu náladu. Na jednej strane opisuje Oliviu a jej smutný život nemej a nevypočutej siroty. Na tej druhej jej osud rozpráva najskôr na pozadí bezútešnej dievčenskej školy, kde nikoho nečaká šťastie. A neskôr prechádza do tajomného rozľahlého a viac-menej opusteného sídla.

Oba Oliviine domovy majú zároveň niečo spoločné. Preháňajú sa v nich tiene, pozostatky zomrelých. Akési temné esencie. Duchovia ich predchádzajúcich osobností. Vďaka tomuto získava príbeh nádych gotického románu. Kde je clivo a pochmúrne, možno svojim spôsob aj temne. No o to viac tu môžu vyniknúť emócie a celková myšlienka rozprávania.

Dej je vďaka tomu všetkému o niečo pomalší. Základná príbehová línia je vlastne jednoduchá. Olivia odchádza z dievčenskej školy, aby prišla bývať do Gallantu. Aby sa tu viac dozvedela o svojej matke a zároveň aj o sebe. Autorka však chcela, aby čitateľ všetko prežíval spolu s ňou, teda jednotlivé udalosti pôsobia len ako nutné pozadie. Čítanie sa tak stalo zážitkom plným obrazov, k čomu určite napomáhajú aj ilustrácie a celkový vizuál.

Kniha navyše nie je jednoznačná. Je mnohovrstvová a nič v nej nie je dopodrobna vysvetlené a naservírované na podnose. Schwab tak umožňuje čitateľovi, aby sa sám rozhodol, o čom číta a čo si chce z tejto skúsenosti odniesť. Hoci základom ostáva príbeh malej siroty, taký známy a videný v desiatkach iných kníh. Milovaný v mnohých dnes už klasických knihách. Olivia je ako Anna novej generácie. V tomto smere bude teda príbeh sympatický mladším generáciám.

V druhej rovine ide ale o rozprávanie na hrane metafory. Kde môžu mať každá udalosť a každý obraz iný význam. V závislosti od toho, ako to vidí ten-ktorý čitateľ. A pomedzi to všetko ešte autorka stíha stupňovať napätie a zvýrazňovať tematiku domova. Lebo domov nie je niečo, čo vám niekto musí dať. Domov je miesto, ktoré si môžete vytvoriť aj vy sami.

Kniha Gallant je pochmúrnym melancholickým rozprávaním o jednej sirote. Schwab zvolila jednoduchší dej, aby mohla naplno rozvinúť atmosféru. Čo sa jej podarilo. Zároveň sa však nesnažila čitateľovi nič naservírovať na podnose. Takže je na každom, čo si z čítania odnesie. Takéto spracovanie však predpokladá skôr trpezlivejšieho čitateľa. Ktorému nebude prekážať, že číta niečo mnohovrstvové, navyše nejednoznačné a na hrane metafory.

Ivuska.09
06.11.2022

Z mého pohledu má autorka na svém kontě lepší příběhy. Pokud ale máte rádi mysteriózní vyprávění s nádechem tajemna, tak se vám Gallant nejspíš bude líbit. Mně bohužel kniha více zaujala obálkou a vůbec grafickým zpracováním než samotným příběhem.