Gallant

Gallant https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497506/bmid_gallant-vXg-497506.jpeg 4 252 72

Šestnáctiletá Olivia Priorová postrádá tři věci: matku, otce a hlas. Jedinými společníky jsou jí přízraky, které vídá kolem sebe, a matčin deník zachycující matčinu rozbouřenou duši. Pak ale dostane dopis od strýce, kterého nikdy nepoznala, s pozváním na jeho panství - Gallant. Když však Olivia dorazí, zjišťuje, že strýc je mrtvý a dům prázdný, až na jejího bratrance Matthewa a pár sloužících. Gallant je dům tajemství. Dům osaměle střežící místo, kde mají přízraky velkou moc. Olivia hledá odpovědi na otázky ohledně své rodiny a své minulosti, a přitom objeví temný odraz všeho, co znala, prastarou říši, kde mají duchové pevné obrysy a kde na ni čeká temný pán domu...... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Slovart (ČR)

Gallant , 2022

Teea
31.05.2023 4 z 5

Anotace i obálka mě donutili si knihu koupit a přečíst.
Každopádně, příběh byl zajímavý, ale některé části mě moc nebavili.

andrejci
29.05.2023 4 z 5

Přemýšlím co napsat. Kniha mě zaujala už anotací, obálka tomu dala korunu a ta nádherná ořízka to celé podrthla. Příběh s hlavní hrdinkou mě zaujal. Stejně tak jako nápad se, kterým autorka přišla. A tady u mě nastává jedna malá výtka. Knížka prostě byla moc krátká. Ten příběh je moc krásný a já si ho moc užívala. Ale přišel mi místy moc uspěchaný. Od autorky mám přečtené nělteré knihy a tak vím že umí psát. Toto za mě bylo trošku zklamání. Myslím si, že Gallant si zaslouží více prostoru.
Rozhodně z těch knih co jsem četla od autorky je tady ta za mě nejslabší, ale vůbec nebyla špatná. Během zkuškového poskytla dostatešný odpočinek.

Carol1122
28.05.2023 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jak knihu ohodnotit, protože na jednu stranu mě neskutečně zaujala a očarovala, na druhou stranu jsem z ní cítila neskutečné prázdno. Musím vyzdvihnout nádhernou obálku včetně bočního zdobení stran. Určitě jedna z nejhezčích graficky provedených obálek, které jsem viděla, takže skvělá práce grafikovi. Co se týče samotného příběhu... zařadila bych ho spíše do psychologického románu. Nemohu si pomoci, mám dojem, že autorka vykreslila charakter Olivie jako poselství a chvílemi jsem přemýšlela nad tím, zda se celý děj neodehrával pouze v její hlavě nebo snu. Možná bych to i připodobnila k schizofrenii, se kterou hlavní hrdinka bojovala. Ale je to jen můj názor. Každopádně výjimečný příběh, který stojí za to si přečíst, ačkoliv nevím, zda se někdy k němu odhodlám vrátit.

Foxie89
26.05.2023 3 z 5

Gallant je čarovné místo, ale samotný příběh mě tolik neučaroval. Děj je nahrnutý do posledních 50 stran, což by mi ani nevadilo, kdyby to nebylo takové celé naivní a nereálné. I přesto se příběh četl hezky a vlastně se mi víc líbilo prozkoumávání zahrad, domu a Oliviiny minulosti, než boj proti smrti :)

Martica
23.05.2023 1 z 5

Tak si tady se svým názorem pluju proti proudu. Příběh této knihy mi připadal naprosto nelogický a fantasmagorický, asi jako kdyby se autorka probudila z noční můry a rychle se ji snažila prsknout na papír, dokud se sama ještě trochu klepe z toho zlého snu. Na mě to působilo jako trochu fajnovější, ale přesto trochu blboučké Stopy hrůzy, blahé paměti. Velmi krásná grafika, zajímavé ilustrace a vydařená a originální ořízka mi teď budou připomínat, že i já se nechám nachytat na pozlátko.

Arev122
22.05.2023 4 z 5

Fantasy román je plný temné a hororové atmosféry, ale měl spád I napětí . Ale kniha Neviditelný život Adie LaRu se mi líbil více.

jmn7053
21.05.2023 5 z 5

Gallant mi učaroval.
Nečekala jsem od této knížky mnoho, bohužel jsem byla opatrná po odložení LaRue. Ačkoliv jsem si psaní p. Schwab dříve velmi užívala, mnoho se v jejím stylu změnilo... Tentokrát mě však nezklamala a dodala kouzelný malý příběh, co si jako voda plyne, a buď vás strhne, nebo nechá jít.
Líbilo se mi, jak do sebe jednotlivé střípky příběhu zapadaly, jak domy, jako dvě strany mince, na sebe zíraly a čekaly, kdo dřív mrkne, a do toho se tam potulovaly postavy se svými problémy a nadějemi.
Občas mi to připomínalo Gaimanovu Coraline, ačkoliv zde se příběh zdál chvílemi uspěchaný. Nevadilo by mi některé věci více rozebrat, některým částím dát více prostoru.
Nápad byl originální, postavy skvěle vykreslené a malé perličky v podobě obrázků, hudby a zvuků vdechly příběhu duši, tajemnou, křehkou, ale ostrým plamenem hořící duši, co vyplnila každou stránku.

blurrydenisa
07.05.2023 5 z 5

Pokud váháte, zda si tuto knihu přečíst, prosím, neváhejte! Ať už si na ni uděláte jakýkoliv názor, nebude to ztráta času.

Tahle knížka mě okouzlila. Na první pohled samozřejmě obálkou, ale každou stránkou jsem byla zamilovaná víc a víc, z nějakého nepopsatelného důvodu. Na hlavní hrdince a celkově na knížce je prostě NĚCO, co vás zaujme. Fakt, že Olivia postrádá svůj hlas byl, alespoň pro mě, něco jiného a nového, a v tomto případě rozhodně platí, že méně někdy znamená více. Bylo osvěžující se pro jednou zaměřit více na hrdinčiny myšlenky, než na dialogy.

Byebyeova1
01.05.2023 4 z 5

Toto byla úplně odlišná kniha a zároveň tak reálná a za mě skvělá Rozhodně si časem přečtu znovu a velmi doporučuju

nonameperson04
16.04.2023 4 z 5

Divnokniha, ale krásně napsaná

Lalina3
01.04.2023 4 z 5

Myslím, že na jedenkrát nejsem schopna pojmout všechno info v knize, všechen popis a skryté významy. To čtu asi moc rychle na to :D
Ale kniha toho skrývá hodně, mně se dost líbila. Nechává prostor fantazii. Konec chválím a grafická úprava je perfektní.
Přesto hodnotím o hvězdičku méně, myslím, že ten potenciál se mohl využít malinko víc :)

MamaKnihomolka
31.03.2023 5 z 5

Od autorky jsem četla sérii s Cassie Blakeovou (Město duchů, Tunel kostí, Most duší) a ač nejsem cílová skupina, ráda občas proložím svou četbu něčím takovým a jsem vždycky moc potěšená.
Nejdřív mě uchvátila jen ta boží obálka a u klasické knihy i ořízka. Koukala jsem po knize už hodně dlouho a byla jsem nadšená, když jsem si ji konečně pořídila aspoň jako ebook. Kniha obsahuje i povedené a záhadné ilustrace, kterými se určitě více pokocháte v klasické knize.

Příběhu vládne ponurá a záhadná atmosféra. Autorka má tak skvělý styl psaní, který vás vtáhne do děje a já osobně jsem si knihu v hlavě přehrávala jako film, což miluju.
Kdybych nemusela uklízet, spát a celkově se starat o rodinu a mohla si zalézt do nějakého tmavého rohu nebo měla Harryho neviditelný plášť, přečetla bych knihu za pár hodin.

Moc se mi líbila hlavní postava. Olivia, která si prožila své a vlastně o sobě a své rodině nic neví. Ani neví, proč ji nejde mluvit ať se snaží, jak se snaží. Líbilo se mi, jak se postupně nachází a zjišťuje informace o své záhadné rodině a rodičích a hlavně o podstatě deníku, který má odjakživa.

Z celé knihy jsem byla vážně nadšená až když došlo na konec, mé nadšení opadlo a cítila jsem se až zklamaná. Čekala jsem ho propracovanější a trošku akčnější. Celkově by si příběh určitě zasloužil více stran a dokážu si představit více informací o historii rodiny i celého temného světa.
Trochu to na mě působilo, jako kdyby to autorka už chtěla mít za sebou (i když věřím, že to tak nebylo).

popeluška
29.03.2023 4 z 5

Kniha pro mě byla oddechovým čtením. Po grafické stránce je nádherná, umocní to ten správný pocit ze čtení.... jen ten konec jsem chtěla jiný...

knihomolkajanca
28.03.2023 4 z 5

Šestnáctiletá Olivia Priorová je od narození němá. Kromě hlasu postrádá i své rodiče a aby toho nebylo málo, vídá přízraky. Od útlého dětství se protlouká a žije v Marilance, útulku pro mladé, opuštěné a nechtěné. Život jí však ze dne na den obrátí naruby dopis od strýce, o němž nikdy neslyšela. "Přijeď domů, drahá neteři," stojí v něm. A tak se Olivia vydává se na panství Gallant, do prapodivného domu plného tajemství, před nímž ji deník její vlastní matky varoval

Pomalé tempo, tajemná atmosféra, poetický jazyk a hrdinka vybočující z davu. Že vám to něco připomíná? Ach, ano, to stejné by se totiž dalo říct i o Addie LaRue. Podobné prvky, avšak zcela nový příběh v lehce hororovém kabátku.

Stejně jako Addie, má i Olivia jeden velký handicap. Nemá svůj hlas a mnozí ji často odmítali vyslyšet, i když se jim snažila něco říct. Přesto ji to nezlomilo, ba naopak, vybrousilo to její tvrdost tak, že se před něčím jen tak nezlomí. Je zarputilá, odhodlaná, odvážná, ale i pošetilá. Není to hrdinka, kterou budete bezmezně milovat, spíše působí jako závan čerstvého vzduchu, stejně jako celá kniha.

Plyne pomalu, jedno tajemství střídá druhé a postupně odhaluje jednotlivé střípky tak, aby vše nakonec utvořilo jeden ucelený obrázek. Krásné ilustrace, které jsou nedílnou a důležitou součástí příběhu a zpočátku vám budou připadat jako hezké, ale podivné, na konci dostanou jiný rozměr.

Schwab pomalu buduje pochmurnou atmosféru s děsivým nádechem. Nečekejte zvraty, závratná dramata. Všechno pěkně pomalu, popsané s neuvěřitelnou lehkostí krásného a květnatého jazyka, který je pro Schwab typický. Svým způsobem jednoduchý, pro někoho možná i předvídatelný příběh si však dokáže udržet pozornost, a to i díky deníkovým zápiskům a krásného a netypického vizuálního zpracování. Závěr bych si dokázala představit delší, propracovanější, ale zklamaná jsem nebyla a hlavně si i tentokrát Schwab dokázala pochmurný vibe udržet až do samotného konce.

Hodnocení: 80%

Vjeerus
26.03.2023 5 z 5

Tohle je jedna z knih, která spadá do kategorie pořízeno, protože má luxusní provedení. Nic jsem o ní nevěděla, jen to, že ji napsala stejná autorka, která napsala Neviditelný život Addie LaRue.
Po přečtení oné slavné Addie jsem se opravdu upřímně bála, že i Gallant bude utrpení. A k mému překvapení nebyl, co víc, neskutečně jsem si ho užila.
Děj mi příjemně plynul, tajemno na mě z knihy dýchalo a občas mě i zamrazilo z toho, co hlavní hrdinka viděla. Příběh krásně doplňovali ilustrace a deníkové zápisky (a celkově to provedení knihy!), takže se člověk nejen že nenudil, ale i těšil na další a další části. Napínavých úseků bylo dost a kupodivu mi nepřišla kniha nijak moc předvídatelná.
Nejoriginálnější pro mě byla hlavní hrdinka. Němý člověk bývá málo kdy postaven takto do popředí a ještě ke všemu mi sedla svým racionálním uvažováním, ale zase nic přehnaně nepitvala a dost věcí přijímala s chladnou hlavou a logicky nad tím uvažovala. Ani si neměla potřebu zoufat nad svým osudem co každou druhou stránku a rvala se za svůj život. Takových hlavních postav víc, prosím.
Hodně mě bavila linka, jak zjišťovala věci o svých rodičích (a celkově rodině) a k čemu došla, TO byla teprve bomba. Opravdu smekám, jakou atmosféru autorka vytvořila a já si užila téměř každý moment knihy.

Slůník
23.03.2023 4 z 5

Krásné výtvarné zpracování spoluvytváří tajemnou atmosféru knihy.

cathyblack
03.03.2023 3 z 5

Momentálně jsem jak na křídlech postižené vážky, protože opravdu nevím. Gallant by si dozajisté ty čtyři hvězdy zasloužil, protože začal tak záhadně, že se i hrad v Karpatech a komnata v Bradavicích červenali v obavách, že je v tajemnosti překoná. Autorka píše vážně hezky, využívá skoro až poetické popisy, vtahuje do děje, nabízí solidní duchařskou story. Hrdinku, která si Vás získá. Poznámka pod čarou: miluji, když se aktuální příběh prolíná s minulostí, třeba ve formě deníků jako zde. Dodává to příběhu takové šmrncovní mrazivé vzrušení...
Jen prostě...
Já se strašně těšila na finále a pak ho dočítala mírně nakrknutá, ta radost z tajuplné a místy hezky strašidelné atmosféry se vytrácela, nahrazovala ji netrpělivost. Kdy už to přijde. A pak přišlo něco jiného - maličké zklamání, solidní začátek se změnil v docela zbytečně rychlý konec, který se podle mě té spooky atmosféry nedržel už ani za pačesy. Ale což. Bylo to prostě fajn young adult počteníčko a neublížilo. Určitě se podívám po dalších knihách autorky.

Matri
24.02.2023 3 z 5

Určite zaraďujem k tzv. divnoknihám... Atmosféra je pochmúrna, temná a záhadná. Takéto knihy vo mne vyvolávajú vnútorný boj - sama neviem, či sa mi páčila alebo nie. Ale asi práve vďaka tomu, že vo mne vyvoláva vôbec nejaké hlbšie emócie môžem povedať, že sa mi páčila, nie však až toľko, aby som po nej siahla znova. Za prečítanie určite stojí!

Etule
23.02.2023 4 z 5

Tohle mě překvapivě bavilo o chloupek víc než Neviditelný život Adie LaRue. Sympatická hlavní hrdinka, zaujalo mě, že byla němá. Byť tedy od začátku víte, kdo je ve skutečnosti její otec, tak to na příběhu nic neubralo.

Helin
20.02.2023 5 z 5

Kniha je jedním slovem krásná. Ořízka nádherně propracovaná, obálka a ilustrace uvnitř knihy také. Už když jsem ji uviděla, začala jsem se na ni těšit a nezklamala mě.

Příběh s němou postavou, záhadami a tajemnem čtenáře ihned vtáhne do děje a stránky rychle ubíhají. Ilustrace a zápisky z deníků jsou příjemným zpestřením, ale když jsem se dozvěděla, co jsou ty ilustrace opravdu zač, začala kniha dostávat úplně jiný rozměr. Skvěle promyšlené, stejně jako zbytek příběhu.