Galapágy

Galapágy https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83213/bmid_galapagy-wdL-83213.jpg 4 190 22

Rozprávač, duch nebohého Američana, ktorý milión rokov pozorne sledoval osudy ľudského rodu, spomína na „dávne udalosti“ roku 1986, na dávno minulú éru „veľkých mozgov“. Vtedy ľudia využívali svoj intelekt na podvody, na vymýšľanie klamlivých ilúzií a ukrutností. Najväčšiu chybu však urobili, keď vo svojej nedomyslenej chamtivosti dopustili ďalekosiahlu devastáciu prírody. Ľudstvo takmer vyhynulo, no zhodou okolností sa zachovala neveľká ľudská kolónia, izolovaná na súostroví Galapágy. Daň, ktorú ľudstvo muselo zaplatiť za prežitie, bola nesmierne vysoká… Galapágy nie sú umeleckou fikciou, ktorú treba chápať ako serióznu varovnú víziu ohrozeného ľudstva, a nie ako efektný obraz apokalypsy, ktorej sa nemožno vyhnúť.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

Galápagos , 1985

Ikkju
18.02.2014 3 z 5

Čtu anotaci a nějak mi to nesedí, myslím zrovna z tohohle románu si pamatuji útržek o tom, jak v kulisách výzkumného místa Darwina vůbec k žádné evoluci nedochází...na rozdíl od vývoje chování lidí? Že by přeci jen záchvěv optimismu ve víře v lidstvo?

honolulu1317
30.11.-0001 5 z 5

Tuto knihu si asi budu muset přečíst ještě jednou. Jednak proto, že byla vtipná, inteligentní, ale také proto, že už vlastně nevím, jak jí odvyprávět či trochu přiblížit. Ale raději už ji číst nebudu. Jednak proto, že byla vlastně smutná až katastrofická a jednak proto, abych si nekazil původní dojem, který byl sice evolučně starší, ale to neznamená, že byl nutně horší. Jak by poznamenal Mandarax: "Kolik třešní, tolik višní" -Darwin